Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 14. Nov 2024, 05:23:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Knez Lazar Hrebeljanović  (Pročitano 30851 puta)
15. Jan 2006, 04:32:37
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Knez Lazar Hrebeljanović

oko1329 - 28. juna 1389   
   
Knez Srbije   
Period   1371-1389   
Nasledio je   Vukašina Mrnjavčevića   
Nasledio ga je   Stefan Lazarević   
Otac   Pribac Hrebeljanović   
Majka   Nepoznata
   
Sadržaj
1 Mladost na dvoru Cara Dušana
2 Knez Lazar kao najmoćniji vladar u Raškoj
3 Knez Lazar i borbe sa Turcima
4 Sahrana kneza Lazara
5 Vidi još


Mladost na dvoru Cara Dušana

Lazar Hrebeljanović je najverovatnije rođen 1329. godine u Prilepcu. Taj grad je dobio njegov otac Pribac Hrebeljanović od kralja Dušana Nemanjića kao nagradu za službu na njegovom dvoru. Istorija za sada ne zna kako se zvala majka Lazara Hrebeljanovića. Ne zna se takođe ni koliko je tačno braće i sestara imao.

Otac Lazara je bio logotet na dvoru kralja Dušana u Prištini. U doba kada se kralj Dušan krunisao za cara, Lazar Hrebeljanović je imao oko 17. godina. Porodično bogatstvo Hrebeljanovića je bilo veoma malo i obuhvatalo je samo utvrđeni grad Prilepac (gde se Lazar rodio) i grad Prizrenac. Kao mladić Lazar je služio na dvoru cara Dušana. O tome govori i „Povesno slovo o knezu Lazaru“, kao i patrijarh Danilo. Kao dvorski činovnik Lazar je od cara Dušana dobio titulu stavioca i sa ovom titulom je imao veliko učešće u političkom životu carevine. Na dvoru je sreo despota Jovana Olivera, ratničkog kesara Preljubu, despota Dejana i kesara Vojihnu.

Lazar Hrebeljanović se 1353. godine oženio ćerkom velikog kneza Vratka Milicom. Njen otac je bio iz roda Nemanjića po liniji velikog župana Vukana. Posle naprasne smrti cara Dušana Nemanjića 20. decembra 1355. Lazar Hrebeljanović kao dvoranin je prisustvovao sahrani u mauzoleju Svetog Arhanđela kod Prizrena. Tu je Lazar mogao da vidi kako su u jugozapadnom uglu hrama sahranjuju posmrtni ostaci cara Dušana i kako se grobnica zatvara sa poklopcem od beličastog mermera na kojem je izvajan visoki reljef cara Dušana.


Knez Lazar kao najmoćniji vladar u Raškoj
 
Knez Lazar potvrđuje povlastice dubrovačkim trgovcima

Unutrašnji sukobi i deobe stvorili su krizu srpske države. Sa nestankom carstva, posle iznenadne smrti Dušana Nemanjića, a potom i Cara Uroša (1355-1371), mnogi krupni i sitni feudalci, srpska vlastela ili „velikaši“ - kako ih pamti narodno predanje ugrozili su jedinstvo srpskih zemalja. O srpskim podelama jasno govori i vizantijski car Jovan Kantakuzin sledećim rečima:

„I na hiljadu strana rastureni počeše međusobno gloženje.“

Slika raspada jasno se ocrtavala, a izgledala je ovako:
Zapadna Makedonija (Kralj Marko, sin i naslednik oca Vukašina i turski vazal)
Istočna Makedonija (Konstantin i Jovan Dragaš - isto kao turski vazali)
Zapadna Srbija : Župan Nikola Altomanović
Zeta (Balšići)
Kosovo (Vuk Branković)
Morava (Knez Lazar Hrebeljanović)

Pobedom na Marici Turcima je bio otvoren put za dalja porobljavanja srpskih pokrajina. Manji odredi turske vojske sejali su pustoš po selima i trgovima. „Strah... nevolja i nesreća ljuto su obli sve gradove i zapadne predele...“ Lazar se počinje u svim intitulacijama nazivati „Gospodin vse Srbljem“, „Knez Srbljem“, što u stvari znači „Knez ili vladar svih slobodnih srpskih zemalja“. Pored toga, Lazar upotrebljava i kraljevsko vladarsko ime Stefan Lazar. Čak se na aversu očuvanog pečata na „Lazarevoj darovnoj povelji“ Hilandaru iz 1379. nalazi lik Stefana Prvomučenika, zaštitnika loze Nemanjića. U poveljama se potpisuje crvenim mastilom. Od bitnog značaja, u skladu sa srednjovekovnom državnopravnom teorijom je to što je Lazar posedovao crkveni legimitet.

Ugrožen od Turaka, izložen stalnoj opasnosti da ga napadne Nikola Altomanović, strahujući i od napada Ugara knez Lazar je morao i energično i mudro da dela na jačanju odbrambene moći svoje države. Pošto je imao veliki broj ženske rodbine, pretežno ženidbenim vezama uspeo je da okupi oko sebe svoje moćne susede. Sestru Draginju udao je za čelnika Musu, gospodara rudarskog kraja oko Kopaonika, grada i župe Brvenik, a kćer Maru, 1371. godine, za Vuka Brankovića. Dve mlađe svoje kćeri predao je knez Lazar svatovima u Kruševcu. Jelena se udala za Đurđa Stracimirovića Balšića, „gospodara vsom Zeti i pomorju“, a Teodoru za Nikolu Gorjanskog Mlađeg, uglednog feudalca u Južnoj Ugarskoj.

Udadbama, uspostavljanjem savezničkih odnosa i oružanom borbom sa nepokornim velikašima uspeo je knez Lazar da ojača i teritorijalno proširi svoju državu. Sa okolnim velikašima osnovao je neku vrstu porodičnog saveza, kome je on bio na čelu. Najmoćniji članovi saveza posle kneza Lazara bili su njegovi zetovi Vuk Branković i Đurđe Stracimirović Balšić. Sa smrću cara Uroša nestalo je carskog dostojanstva. Pošto je po protokolu vizantijskog dvora, koji je primenjivan i na srpskom dvoru, samo car mogao dodeljivati visoka zvanja, te je Lazar ostao u zvanju kneza a Vuk Branković ima zakonsko pravo samo na naslov „gospodin“. „Blagoverni i hristoljubivi i Bogom prosvećeni knez Lazar i ljubazni mu sin gospodin Vuk“, zabeležio je nepoznati letopisac 1387. godine, „kada su vladali svim srpskim zemljama i pomorskim i tako u slozi i ljubavi pobeđivali neprijatelje svoje“.

Udruženim snagama kneza Lazara i bosanskog bana Tvrtka, 1373. godine pobeđen je, zarobljen u Užicu i oslepljen Nikola Altomanović. Pobednici su podelili njegovu oblast. Banu Tvrtku je pripao i manastir Mileševo u kome je sahranjen Sveti Sava. Potomak Nemanjića po ženskoj liniji, ban Tvrtko je odlučio da se 1377. godine kruniše za kralja Bosne i Srbije. Obred krunisanja izvršen je na grobu Svetog Save. Nepomućeno prijateljstvo kneza Lazara sa kraljem Tvrtkom jasan je dokaz da je Tvrtkov postupak smatran saglasnim sa srednjevekovnim poimanjem legitimnosti nasleđa prestola. To, međutim, nikako ne znači da je knez Lazar prestao da se smatra glavnim vladaocem na teritoriji srpskog carstva, tim pre što je i on preko svoje žene Milice bio u srodstvu sa izumrlom dinastijom Nemanjića.

Veran tradiciji vladara na srpskom prestolu, knez Lazar je pregao da podigne autoritet crkve i učini je moćnom potporom u borbi za učvršćenje svoje vlasti i odbranu od Turaka. U tom cilju smatrao je neophodnim da izmiri Pećku i Carigradsku patrijaršiju, koje su bile u neprijateljstvu od doba proglašenja Pećke patrijaršije 1346. godine kada se kralj Dušan krunisao za cara. Posle dugih pregovora u kojima se istakao monah Isaija, do izmirenja je došlo 1375. godine. Obred svečanog priznanja Pećke patrijaršije obavljen je u patrijaršijskoj crkvi u Peći. Bila je to velika svečanost, kojoj su, pored mnogobrojnih velmoža i crkvenih velikodostojnika, prisustvovale monahinje Jelisaveta (monaško ime carice Jelene), i Jefimija. Monahinja Jelisaveta umrla je početkom novembra 1376. godine. Verovatno po dogovoru sa kneginjom Milicom, Jefimija je odmah posle njene smrti došla u Kruševac i nastanila se u dvoru kneza Lazara.

Kada mu se u Kruševcu rodila i peta kćer Olivera, knez Lazar je verovatno izgubio svaku nadu da će dobiti naslednika prestola. Zato nije teško zamisliti radost supružnika kada im se 1377. godine rodio sin, koji je na krštenju, po tradiciji loze Nemanjića, dobio ime Stefan. Posle Stefana kneginja je rodila još dva sina Vuka i Dobrivoja. Dobrivoje je umro kao dete a Vuk je rastao uz Stefana koji nije bio mnogo stariji.


Knez Lazar i borbe sa Turcima

Privredni i kulturni napredak države kneza Lazara ometan je stalnim pokušajima Turaka da je podčine. Zato je knez bio prinuđen da usredsredi svoju pažnju na vojne pripreme. Na teritoriji

svoje države prvi put se sukobio sa jačim odredom turske vojske 1381. godine kada su njegove vojskovođe Crep i Vitomir pobedili Turke na Dubravici kod Paraćina.

Mada poraženi u Bosni Turci su odlučili da i po treći put napadnu kneza Lazara. Obavešten o njihovim pripremama, knez Lazar je 1389. godine preko svog zeta Nikole Gorjanskog, mačvanskog bana, ugovorom sa Ugrima osigurao zaleđe i pregao da prikupi što veću vojsku za predstojeću bitku. Obratio se za pomoć i kralju Tvrtku, koji je i po svojoj tituli bio dužan da učestvuje u borbama za odbranu nezavisnosti Srbije.

Obavešten da će Turci pokušati prodor preko Kosova, knez Lazar je na čelu svoje vojske sredinom juna došao na Kosovo.

„Pođimo, braćo i čeda“, - obratio se knez Lazar uoči bitke vojnicima, kako je zapisao nepoznati letopisac u Povesnom Slovu o knezu Lazaru, „pođimo na podvig koji je pred nama, ugledavši se na nagradodavca Hrista. Smrću poslužimo dužnosti, prolijmo krv našu, iskupimo život smrću i dajmo udove naših tela nepoštedimo za čast i otačastvo naše, a Bog će se svakako smilovati na ostatke naše i neće istrebiti do kraja rod i zemlju našu “.

Što se tiče sukoba sa Osmanlijama, letopisi govore da je Lazar imao uspeha u borbama s njima. Godine 1386. Orhanov sin, Murat I je predvodio vojsku na Srbiju. Srpska vojska, s knezom Lazarom na čelu, nalazila se na Toplici (na Pločniku) i tada je sprečen dublji prodor neprijatelja u unutrašnjost zemlje. Iz sažetih vesti letopisca stiče se utisak da su dva vladara izbegla sukob.

Posle smrti Ugarskog kralja Ludovika I (1382), knez Lazar je odbio položaj turskog vazala i zajedno sa kraljem Tvrtkom umešao se u dinastičke sukobe u Ugarskoj. Međutim, srpska država nije morala da brani samo severnu granicu već i južnu - na Kosovu. Turska horda je pregazila zemlje braće Dragaša i na pomolu je visio neizbežan sukob sa Srbijom -na Vidovdan 15. juna (po novom kalendaru 28. jun 1389).

Bitka se odigrala 28. juna 1389. godine na polju Kosovu.

U okršaju prvog sukoba Srbi su pobedili Turke. „Među vojnicima“ , piše Konstantin Filozof u Žitiju despota Stefana Lazarevića, „koji su se borili pred vojskom beše neko veoma blagorodni (Miloš - zabeležio je neko na margini Konstantinovog dela) koga oblagaše zavidljivci svome gospodinu i osumnjičiše ga kao neverna. A ovaj da pokaže vernost, a ujedno i hrabrost, nađe zgodno vreme, ustremi se ka samome velikom načelniku kao da je prebeglica, i njemu put otvoriše. A kad je bio blizu, iznenada pojuri i zari mač u toga samoga gordoga i strašnoga vlastodršca. A tu i sam pade od njih. U prvi mah odolevali su Lazarevi ljudi i pobeđivali su. Ali već ne beše vreme za izbavljanje. Stoga i sin toga cara ojača opet u toj samoj bici i pobedi. Šta je bilo posle toga? Postiže Lazar blaženu smrt tako što mu je glava posečena, a njegovi mili drugovi molili su usrdno da poginu pre njega i ne vide njegovu smrt. Ova bitka bila je godine 6897. meseca junija 15. dan. A tada, tada ne beše mesta u celoj toj zemlji gde se nije čuo tužni glas ridanja i vapaj koji se ne može ni sa čime uporediti tako da se vazduh ispunio...“.

Na Kosovu polju: „mučenik Hristov postade veliki knez Lazar“ (Despot Stefan: natpis na stubu mramornom na Kosovu), izborom i opredeljenjem za nebesko ispuni reči Njegove: „Od ove ljubavi nema veće do ako ko položi život za bližnje svoje“. Jn 15;13. Onome koji je učinio izbor dostojan Nebeskog Cara narod nepokolebljivo imenu dodaje - car - i ovenčava ga oreolom svetavštva a Crkva kanonizuje, već nekoliko godina posle pogibije.


Sahrana kneza Lazara

Iz Mitropolijske crkve u Prištini telo Kneza Lazara 1391/1392. god. preneseno je u njegovu zadužbinu manastir Ravanicu. Zbog nadiranja Turaka i stanovništvo i monaštvo biva prinuđeno da napušta ognjišta i svetinje. Sa sobom nosi i najveću dragocenost - mošti Lazareve. Nastavlja svetitelj da deli sudbinu svog naroda, preko Beograda do Sent Andreje u Ugarskoj posle nekoliko godina prenesen u fruškogorski manastir Vrdnik (Nova Ravanica). Tokom Drugog svetskog rata, godine 1942. zbog ustaških pustošenja pravoslavnih svetinja u Sremu, mošti bivaju prenesene u Sabornu crkvu u Beograd.

Godine 1954. Sveti arhijerejski sabor SPC doneo je odluku o prenošenju moštiju Sv. Kneza u Ravanicu. Ova odluka se sprovodi o šestotoj godišnjici Kosovske bitke, 1989. godine i to tako što su njegove mošti izlagane na putu kroz veliki broj srpskih gradova i manastira. Ocenjuje ih tako Svetitelj blagodaću Gospodnjom: „Jer se osnova poštovanja svetih nalazi u Hristu B{{ogočoveku, koji je zato postao čovek da proslavi čoveka, i to telo mu i dušu“.

Tako je od Vidovdana 1988. do avgusta 1989. ćivot iz Beogradske Saborne crkve preko manastira Vrdnika, Ozrena, Tronoše i Ćelija, zatim Šapca, Valjeva i Kragujevca, pa manastira Žiča, Ljubostinja i Pavlica prenesen do Kosova. Na Gazimestanu, mestu kosovske bitke, održan je pomen a potom, posle boravka u manastiru Gračanica i svečanih vidovdanskih bogosluženja, ćivot sa moštima Svetoga preko Niša, Kruševca i manastira Manasija, prenesen je u Ravanicu. Tako je njihovo blagodatno prisustvo nadkrililo molitvenim oblakom slave Božije veliki deo Srbije i stotine hiljada Srba.

Doček u Kruševcu bio je veličanstven, verni su se tiskali da bi celivali mošti osnivača svog grada - domaćina koji se vratio kući. Sa strahom i trepetom reke vernog naroda ulivale su se u Lazaricu osećajući da je u njoj izvor vode žive. Otada i sveštenstvo i verni narod priželjkuje i sanja istu puninu. Trebalo je probuditi se iz dugog sna, shvatiti da je duhovni i moralni preobražaj kroz iskreno pokajanje jedini put koji vodi ostvarenju sna. Blagodati ove kratke domaćinove posete osetile su se: crkva Lazarica dobija mesto koje joj pripada.

Pripreme su počele da domaćin ne bi našao čeljad nespremnu. Predočene ideje osmislio je arhitekta Goran Todorović a prekrasni kivot izradio je Đorđe Jovanović iz Beograda. Tim darom predsednik CO (od 2001.god.) Zoran Nikolić upisao je sebe krupnim slovima u letopis Lazarice. Svaki element kivota ukazuje na detalje kneževo - dvorske crkve, a svojom lepotom svedoči ljubav i poštovanje prema Knezu samom. Vidovdana 2002. mnoštvo vernika sakupljenih na Svetoj Božanstvenoj Liturgiji sa svojim pastirima i duhovnicima, posle Službe, u svečanoj Litiji krenulo je u susretanje Svetome Knezu. Mnoštvo se tiska oko spomenika kosovskim junacima, na licima radost jer baš ove generacije dočekuju ispunjenje sna dugog 613 godina. Vojnici kasarne „Car Lazar“ preuzimaju kivot sa moštima i nose ga u Njegovu i našu svetinju uz zvonki zov i objavljivanje svemu svetu zvona lazaričkih ove velike vesti.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


OK...idemo dalje...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11512
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Lazar Hrebljanović (1329-1389)

lazar Hrebljanović (Hrebeljanović) je srpski knez i oblasni gospodar. Sin je Pripca Hrebljanovića, logotet cara Dušana. Rođen je u Prilepcu kod Novog Brda. Oženjen je Milicom kćerkom kneza Vratka. Bio je u službi cara Dušana i cara Uroša.

Poslije raspada Srpskog carstva gospodario je oblašću oko Novog Brda. U savezu sa bosanskim banom Tvrtkom I Kotromanićem srušio je oblasnog gospodara Nikolu Altomanovića i proširio se na Rudnik i Užice. To mu je omogućilo ekonomsko i vojno uzdizanje pa je postao najmoćniji među srpskim oblasnim gospodarima. Ipak jedinstva među njima nije bilo. Osmanlije su jednu po jednu oblast osvajale. Knez Lazar Hrebljanović učestvovao je u pobjedi protiv Osmanlija kod Pločnika 1386., a ubijen je u bitki na Kosovu polju 1389. Kneginja Milica sa sinom Stefanom Lazarevićem (budućim despotom) priznala je osmansku vlast i njihova oblast je postala osmanska vazalna zemlja.

U srpskoj epskoj narodnoj tradiciji knez Lazar je poznat kao car Lazar kroz ciklus epskih pjesama o legendarnoj mučeničkoj smrti sa središtem u historijskoj jezgri stvarnog događaja Kosovske bitke.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


крв југа - душа истока

Zodijak
Pol
Poruke 1224
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Poslije smrti braće Mrnjavčevića najmoćniji srpski velmoža, držao je novo brdo nije ni čudo da je bio najmoćniji.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Da...Procitao sam da je Novo Brdo donosilo oko 200.000 dukata godisnje prihoda, od carine, rudnika, trgovine...Sto se tice samog porekla Lazarevog, odnosno njegovog oca Pripca (Pribac) Hrebeljanovica, saznao sam da je ovo prezime u izvornom obliku bilo Grbljanovic, odnosno osobe koja potice iz Grblja.Postoji i ona teorija, da ovo prezime vodi poreklo od prideva '' hrebeljav'', sto znaci grub, a moze da asocira na to da je Pribac ili neki njegov predak imao rosavu facu....Salim se,ali i to je moguce. U vreme carstva, nije bilo cudno da, sposobna osoba a bez plemickog pedigrea, iz jednog kraja dobije na administrativnu upravu, pa cak i u posed oblast na drugom kraju carstva.Lazar je bio cinovnik na dvoru, ne osoba iz visokog plemstva, u kneza ga je proizveo car Uros. Vlasnistvo nad oblascu oko Novog Brda je pre bila situacija gde se ko zatekao u trenutku careve smrti (Uroseve),pa je istu i prisvojio. Nema dokaza da je Lazar ubirao prihode od Novog Brda dok je car Uros bio ziv, nego je samo upravljao ovom oblascu, kao carev namesnik.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 8
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Nas narod je imao nekolicinu takozvanih,,VELIKIH,,ljudi.Lazar Hrebeljanovic je jedan od njih. Imam tu srecu da cesto imam priliku da odlazim do manastira Ravanice gde se nalaze njegove mosti.Svojim delom i smrcu koju je dao za Evropu trebalo bi ga mnogo vise spominjati u strucnoj literaturi.Ishod bitke je bio takav da  turska strana nekih 20 godina nije nastavila svoj prodor na ovaj deo Balkana tako da je ta vrla Evropa  imala vremena da se pripremi tako da seTursko carstvo vise nije ni sirilo dalje od Dunava.Do konacnog osvajanja je doslo 1459 godine ali  On i njegovi naslednici su spasli citavu Srednju Evropu od Osmanlija.Da ne pominjem njegov rad na pomirenju Pecke i Carigradske patrijarsije do koga je doslo 1375 godine.Zaduzbine  koje je podigao su i dan danas svetionici pravoslavlja u ovim teskim vremenima po nas narod.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Ucesnik diskusija


bog je put istina i zivot

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 123
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Nokia N-70
 Smile braco Srbi pocinje nova epoha nase istorije,voljom Hristovom i na spasenje ljudske vrste.Na bozic 2007 objavio se sveti Vasilije Ostroski.Srbijanski mediji ugusili su objavu koja je svima na radost.Ne moze se Gospod ugusiti,jadni oni ne znaju sta rade,Pogledajte prvo pismo Srbima Zorana Stefana od Nemanjica.
imate klip na http:\\www.youtube.com  sign znemanic  ili [spam]

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

ostrog-rusija prednja.jpg
(75.21 KB, 400x663)
ostrog-rusija  zadnja.jpg
(86.9 KB, 400x630)
nebeska magija zadnja.jpg
(84.5 KB, 400x618)
prvo pismo prednja.jpg
(127.11 KB, 400x601)
prvo pismo zadnja.jpg
(85.49 KB, 400x594)
Grb Nemanjica ZORAN.jpg
(177.34 KB, 600x731)
PRVO PISMO DISC.jpg
(115.45 KB, 600x716)
stefan nemanjaa.jpg
(112.46 KB, 600x481)
« Poslednja izmena: 03. Jul 2008, 15:50:27 od Anea »
IP sačuvana
social share
nema sile do duha svetoga,nema boga do boga jednoga...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
DA li neko moze da postavi, uploaduje ili neki link za grb porodice Hrebeljanovic ili Lazarevic u vecem formatu, nego sto je ovo (http://farm1.static.flickr.com/156/419411584_f7345711c1.jpg)

Ujeno interesuje me kakvu simboliku ima dvoglavi orao na stitu i da li neko moze da mi da vecu sliku?

Pozdrav svim.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


^^

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 17395
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
mob
Samsung Galaxy Note 4
Na ovu si mislio  Smile




Ovo je grb Lazarevića, beli dvoglavi orao je preuzet od Nemanjića,  despot Stefan je bio član mađarskog viteškog reda zmaja gde je bio na prvom, počasnom mestu - zbog toga je zmaj obmotan oko štita porodice Lazarević.

Inače dvoglavi orao je usvojen iz vizantijske kulture i ubrzo je postao simbol srpskih kraljeva kao i srpske države.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Овај шлем са бивољим роговима, као и двоглави орао, може и да се види на припрати манастира Хиландара на Светој Гори (ту припрату је подигао Свети кнез Лазар Хребељановић).
Око штита је зелени змај са црвеним крстом на крилу и ово је ознака витешког реда Змаја који је основао угарски краљ Сигисмунд (Жигмунд) Луксембуршки, а овом витешком реду је припадао син Кнеза Лазара, деспот Стефан Лазаревић. (вероватно је овај змај у грб ушао тек за време деспота Стефана Лазаревића)
Двоглавог орла су користиле све српске владарске династије, а код нас је дошао из Ромејске царевине. а како сам учио, двоглави орао је символ симфоније световне (цареве) и духовне (патријархове) власти.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Grb Svetog kneza Lazara na priprati katolikona manastira hilandara.jpg
(18.17 KB, 248x164)
Parapetne ploce sa Hilandara.jpg
(34.45 KB, 530x290)
« Poslednja izmena: 30. Sep 2008, 19:43:36 od Silvanus »
IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 877
Zastava Pored vrlo prometne ulice :(
OS
Windows XP
Browser
Google Chrome 0.2.149.30
mob
SonyEricsson K800i
Jel' neko zna kada se prvi put pojavljuju dvoglavi orao i ocila (ne mora zajedno, naravno) na srpskim grbovima?  Smile
IP sačuvana
social share
Ретко која жена виси о руци мушкарца који је био одиста човек њеног укуса.
 Јован Дучић
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 14. Nov 2024, 05:23:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.369 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.