Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 22
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kinologija - psi, odgoj, dresura, izložbe, zdravlje, iskustva...  (Pročitano 75211 puta)
04. Maj 2008, 00:22:29
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 597
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Nokia N70
Video sam da na forumu ima dosta ljudi koji poseduju pse za kućne ljubimce, pa sam došao na ideju da otvorimo jednu temu o njima.

Znači - svi problemi, iskustva i izazovi koji snalaze jednog vlasnika psa od kupovine pa nadalje.




Ja imam štene rotvajlera staro 6 meseci. Do sada sam uvek držao nemačke ovčare, ali mi je želja bila da imam rotvajlera i nisam se pokajao kada sam ga uzeo. Super su psi, inteligentni, brzo kapiraju razne stvari, ali im treba baš puno pažnje. Držim je u boksu, ali je veći deo dana puštena po dvorštu. Polako je učim osnovne stvari, da šeta na povodniku, da stoji u pravilnom stavu (pošto planiram da je vodim na izložbe).

PS. razumem se dosta i u dresuru, tako da sam uvek tu za savet po tom pitanju.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 462
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
i ja imam rota, muzjaka, starog 5 godina! Smile

zamolila bih te za pojasnjenje zasto stene drzis u boksu...isto tako mi nije jasno zasto je tek sada ucis "osnovne" stvari, jer stene od 6 mjeseci mora znati komande sjedi, lezi, stoj, uz nogu...do sada je vec trebala nauciti sta znaci svaki potez sa povodcem i da reaguje istog trena i gleda u tebe!

ne bih htjela da me pogresno shvatis, govorim iz mog iskustva...tvoja zenka ce vrlo brzo uci u "pubertet", kad su svi psi svojeglavi i tad je vrlo bitno imati kontrolu nad psom, pogotovo nad rotom!

zelim ti puno uspjeha na izlozbama!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 597
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Nokia N70
Ona je kod mene tek malo više od dve nedelje tako da još nisam stigao sve da je naučim.
Zna da ide uz nogu, da stane, da sedne, sada je učim da legne - to smatram osnovnim stvarima.

Inače naveo sam gore da je držim u boksu, ali da je veći deo dana puštena tj. skoro ceo dan, sem kad smo odsutni od kuće ili noću, tada je u boksu da ne bi napravila neku glupost ili se ne daj Bože povredila.

Čuo sam da mlade rotove ne treba previše šetati da ne bi postali previše krupni i razvili se u pogrešnom pravcu, šta misliš o tome, da li su to prazne priče ili ima nešto u tome? Koliko su bile dugaačke tvoje šetnje kada je tvoj pas bio star 6 meseci?

ps. Hvala na lepim željama za izložbe...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 462
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
sad mi je jasno, jer dvije sedmice su malo vremena da je naucis vise stvari!

svidja mi se ova tema i nadam se da ce razviti fina diskusija! Smile

nisam nikada cula da duzina setnje utice na razvoj rotova, sto ne mora znaciti da nije tacno...nijedno stene se ne vodi u setnju prije vakcine u pocetku 3. mjeseca...poslije toga idu kratke setnje, do 10 minuta, zbog upoznavanja okoline i sticanja samopouzdanja!

ja imam i Zlatnog retrivera, koji je bijel, star 6 mjeseci...zadnjih mjesec dana setnje su jako duge, narocito u sumi i na plazi (zivim u SWE)...stvorila sam mu rutine od samog pocetka i vrlo je aktivan!

za rotove sam cula da mnogi odgajivaci preporucuju da se stene hrani hranom za odrasle pse, jer smatraju da na taj nacin postanu robusni i jaki...po mom misljenju je ovo van pameti, jer rotovi (kao isvi drugi veliki psi) mogu lako dobiti problem sa nogama i kukovima, pogotovo u prvoj godini kad se, cesto pojavljuje tzv. "bol od rastanja"...ja sam mom rotu davala hranu za stenad godinu dana, pa tek onda za odrasle pse...ima 56 kg. i vrlo je pokretan i zivahan!

jedna od dobrih stvari ovdje u SWE su kursevi za pse svih uzrasta...jako dobra stvar za socijalizaciju psa!...kroz te kurseve se uoci za sta je pas zainteresovan i kako mu radom razviti prirodnu nadarenost...moj rot je radni pas za otkrivanje droge na aerodromu...ovo ne bih nikada sama uocila!

pisao si da se bavis dresurom, napisi nam koje stvari radis i kako!

pozz
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 597
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia N70
Od malena imam komsiju koji ima odgajivacnicu i pansion za pse, a bavi se i dresurom. Ja sam rastao uz njega i pomagao mu shodno svom uzrastu pa tako i ucio. Ne mogu reci da sam expert, ali znam dosta stvari. Radio sam najvise napad tj. markirao sam psima (iskako iz zbunja i mraka sa zastitnim odelom i rukavom da me napadaju).

Sta radim?
1. Pored (uz nogu)
2. Sedi
3. Lezi
4. Ostani (mesto)
5. Klopa (ili koja god komanda za hranu)
6. Na mesto (u kucu)
7. Glas

To je otprilike to od osnovnih komandi, sto umem da naucim psa i sto planiram da naucim i moju zenkicu. Ne zelim da je ucim napad posto hocu da je vodim medju ljude i medju ostale pse i da ne strepim da ce nekog napasti....

Inace hranim je hranom za stence, a uz to joj dajem cafortan. To su vitamini u tabletama (ide jedna tableta na 5kg tezine). Cuo sam da je jos dobro uz hranu davati izmrvljene ljuske od jaja jer su pune kalcijuma.

Jedno pitanje? Jel ti pas razume komande na srpskom ili na svedskom? Moj drugar je imao labradora koji je razumeo ruski i srpski, posto je pola zivota ziveo u Rusiji, a pola u Srbiji.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 462
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
komande razumije na oba jezika, ali kad radim sa njim, znaci svakodnevno ponavljanje vjezbi, tad koristim iskljucivo svedski...strucnjaci kazu da pas ne razumije rijeci, nego reaguje na boju glasa i pokrete rukama...ne znam da li je to tacno, ali znam da pas sjedne kad mu kazem sjedi, bez ikakvog pokreta rukom!

ovo za izmrvljenu ljusku od jajeta ne znam, ja dajem sirovo zumance jedom sedmicno...svaki dan dajem 1-2 dcl jogurta...nikakav drugi mlijecni proizvod, nego bas jogurt...zbog kalcijuma...vitaminske tablete ne dajem, to preporucuju samo kad pas ima bolove u nogama...interesantno kako se neke stvari razlikuju na razlicitim podrucjima!

preporucujem ti dvije stvari, koje mozda i znas, ali nikad nije viska:

1. obavezno joj svaki dan stavljaj ruku u hranu kad jede!...to je prvi znak rotu da ti odlucujes, jer rot citav zivot pokusava biti dominantan...ako to nisi do sada radio budi obazriv u pocetku, jer rot ujeda bez opomene!

2. vec sada je uci tzv. "nuzno sjedanje i lijeganje"...to znaci da u bilo kojo brzini hodanja i u bilo kojo situaciji rot automatski sjedne i legne kad dobije naredbu...vjezbaj u dvoristu na povodcu...hodaj brzo naredi "sjedi", pusti povodac i nastavi hodati...rot mora sjediti na mjestu dok ne dobije drugu komandu!...isto tako i za komandu lezi!...ovo se mora svaki dan raditi, ali ako to uspijes imaces totalnu kontrolu nad njom!...inace, nakon svakog treniranja stavis rota uz nogu, malo se sagnes i tapses rukama okrecuci se u krug i govoris braaaavooo...tad pas zna da je trening zavrsen i da ce biti nagradjen!

pozz
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 597
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Nokia N70
Ovo za ruku u hrani nisam znao ali vrlo je logicno i pocecu vec od sutra to da radim. Znam da su dominantni, ali mi nije to palo na pamet da radim.

Sto se tice "nuznog sedanja i leganja" - naravno da idemo ka tome, ali polako.

Koliko treba da budu dugacki (vremenski) treninzi za rota od 6 meseci? Koliko drzi paznju?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 462
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
vrlo dobro pitanje!...10-15 minuta intezivnog treninga svaki dan...duze ne moze biti koncentrisan...ostali treninzi se rade kroz igru...stavljanje ruke u usta, cupkanje po tijelu, povuci za rep,(na ove stvari ne smije da reaguje, inace je moras odmah zaustavljati), bacanje slatkisa uvis i da ona uhvati, kroz igru je ucis da ne smije biti iznad tebe, odmah je vracas odlucnim potezom ruke!

jako je vazno i da se igra sa drugim stencima (nikako sa odraslim)...kroz druzenje sa drugim psima uci se hijerarhiji, osim one koju tu nameces u kuci!

kao ces je spremati za izlozbe?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Citat
jako je vazno i da se igra sa drugim stencima (nikako sa odraslim)...kroz druzenje sa drugim psima uci se hijerarhiji, osim one koju tu nameces u kuci!

Oprostite sto se mesam... zapalo mi ovo za oko, zasto ne sme sa starijima i kako se uce hijerarhiji ?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 597
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia N70
Citat
jako je vazno i da se igra sa drugim stencima (nikako sa odraslim)...kroz druzenje sa drugim psima uci se hijerarhiji, osim one koju tu nameces u kuci!

Oprostite sto se mesam...

Slobodno se ti mesaj, ovo je javni forum i meni bi bilo drago kad bi tema zazivela...


kao ces je spremati za izlozbe?

E sa tim jos nemam iskustva... Ucicu je da stoji u pravilnom stavu, da dopusta nepoznatim ljudima da joj gledaju zube, da se ne uznemiri u prisustvu mnogo pasa... U svakom slucaju cu se konsultovati sa odgajivacem koji ima mnogo iskustva u tome.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 22
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.