Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 06. Jun 2024, 00:48:00
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Provalnici vole leto  (Pročitano 792 puta)
15. Avg 2008, 12:18:10
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
U Beogradu lopovi dnevno obiju od tri do pet stanova. U policiji ističu da je broj provala iz godine u godinu manji

Sezona godišnjih odmora i ovog leta najpogodnije je vreme za provalnike stanova. Iako još nemaju kompletirane podatke za ovo leto, u policiji ističu da provalnici u Beogradu dnevno obiju od tri do pet stanova! U policiji ipak napominju da je broj provala iz godine u godinu u blagom padu, i dodaju da nema apsolutne zaštite ni sigurnosnog sistema koji ne može da se onesposobi.

Godinama unazad statistike pokazuju da se najviše pljački stanova izvrši tokom leta dok su vlasnici na godišnjim odmorima. Dok se oni bezbrižno kupaju na moru, lopovi im potpuno preture stan i odnesu iz njega sve vrednije stvari, za šta najčešće saznaju tek kada se vrate sa odmora. Tako je od juna do avgusta prošlog leta na teritoriji Beograda obijeno oko trista stanova!

Prema rečima Mirka Stankovića, vođe grupe Odseka za suzbijanje provala u stanovima beogradske policije, postoje dve vrste lopova - amateri i profesionalci.


“Amateri su najčešće narkomani i povratnici iz zatvora, koji biraju stan koji će obiti nasumice, tako što ulaze na najjednostavije načine, kroz otvoren prozor, otključana vrata ili pronađu ključ ispod otirača ili u sandučetu“, objašnjava Stanković.

Za razliku od njih, profesionalci najčešće rade sami. Oni koriste specijalan obijački alat, takozvane kvake, češljeve i lomilice. Lopovi provaljuju u stanove onda kada su sigurni da unutra nema nikoga.

“To čine u slučajevima kada iz stana mogu da pobegnu neopaženo kroz prozor, ulaz u zgradu ili preko krova. Oni upadaju u stan ako su sigurni da u stanu nema nikoga od ukućana i ako znaju da vlasnik poseduje stvari velike vrednosti - novac, nakit, umetničke slike i slično“,kaže Stanković.

Provalnici imaju metode kojima proveravaju da li u stanu ima nekoga. Na primer, oni proveravaju poštansko sanduče, gledaju da li su stalno zatvoreni prozori, spuštene roletne, ugašena svetla.Neretko pozivaju telefonom u različitim vremenskim periodima tokom dana ili noći ili proveravaju preko 988. Tiperi su ključne osobe koje lopovima daju informacije o stanu čiji vlasnik u njemu čuva vredne stvari. Oni su najčešće iz okruženja oštećenog i upoznati su s njegovom materijalnom situacijom.

“Tiper može biti bilo ko, od narkomana, komšije, rođaka, rođaka oštećenog, pa do drugog provalnika ili dotad poštenog građanina, koji je zapao u neke finansijske probleme“, priča Stanković.

Koliko god da je stan obezbeđen, apsolutna zaštita ne postoji. Međutim, sigurno je da dobra zaštita može umanjiti mogućnost provale.

Takođe, osnovni savet policije je da se pazi kada se priča o finansijama ili vrednim stvarima koje neko poseduje. Tako su u policijskoj praksi zabeležene provale u stan zbog novčića ili filatelističke zbirke, o čemu se vlasnik nekome pohvalio.

“Najbolji način zaštite je ugradnja sigurnosnih blindiranih ulaznih vrata. Takođe, nikada ne treba ostavljati cilindrični uložak brave da viri spolja, jer ga lopovi lako polome, niti ključeve stana treba ostavljati ispod otirača, saksije ili na bilo kojem drugom lako uočljivom mestu. Novac i druge dragocenosti treba deponovati u sefu banke“, kaže naš sagovornik, i dodaje:

“ Ključ od stana uvek treba ostaviti poverljivoj osobi koja će obilaziti stan, uzimati poštu i otvarati prozore, paliti i gasiti svetla, podizati i spuštati roletne i time onemogućiti provalnike da primete da vlasnik nije u stanu. Od velike pomoći u sprečavanju obijanja imaju komšije. Oni su najčešće prvi koji primete da je stan obijen i koji obaveštavaju policiju.

Prema našem Krivičnom zakonu, provalnik može biti kažnjen zatvorom od jedne do osam godina, a ako vrednost ukradenih stvari prelazi milion i po dinara, kazna je od dve do deset godina.
 

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 06. Jun 2024, 00:48:00
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.111 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.