Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 23:30:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako overklokovati grafičku karticu  (Pročitano 22995 puta)
21. Maj 2006, 16:26:39
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Prvo ste čuli glasine da se pravi drugi deo vaše omiljene igre, jedva ste dočekali da izađe, onda ste nestrpljivo čekali da se pojavi u gradu, kupili ste je... instalirali... pokrenuli... sačekali da se učita prvi nivo i...

...igra secka od prvog trenutka ?!

Niste promenili grafičku od kada ste igrali prvi deo i mislili ste da će moći da pokrene i nastavak bez problema, ali ste se prevarili.
Sada da biste mogli da se igrate bez seckanja morate da spustite nivo detalja, rezoluciju, a to će vam pokvariti uživanje, zar ne ? Jedino što vam preostaje je da otvorite novčanik, prebrojite pare i odete da kupite novu grafičku... ili možda postoji neki drugi način ?

Taj drugi način je overkloking (eng. overclocking).

Prethodni scenario je samo jedan od razloga zašto se komponente oveklokuju. Neki to rade da bi postigli veći rezultat u popularnim test aplikacijama, da li je neko spomenuo 3D mark u svim njegovim inkarnacijama, ili jednostavno žele da izvuku svaki atom snage iz svog kompjutera.

U ovom tekstu bice opisano  kako da overklokujete grafičke karte dva najpopularnija proizvođača, kompanija Ati i nvidia.

Par stvari na koje treba obratiti pažnju
Overklokovanje grafičke je veoma slično overklokovanju procesora, u tom smislu da ćete povećavati brzinu grafičkog čipa, tj. jezgra, (eng.GPU) i memorije. Jedina razlika se ogleda u tome da ne postoji množioc koji možete da menjate (kao da overklokujete Intel-ov procesor), a dodatno imate podešavanje brzine memorije.
Svaka grafička kartica ima svoje predefinisane (eng. default) vrednosti za brzinu čipa i memorije, najčeće prikazano u obliku, npr. 400MHz/500MHz. Prva cifra označava brzinu jezgra, dok nam druga govori brzinu memorije.

Na jeftinijim karticama se nalaze memorije koje spadaju pod GDDR-I specifikaciju i deklarisane su na brzine od 2.8ns ~ 2.0ns. GDDR-III predstavljaju memorijske module novije generacije i rade na većim brzinama, obično su to brzine između 2.2ns i 1.6ns.
Da biste izračunali koliki je teoretski maksimum frekvencije rada vaše memorije potrebno je da pogledate na koliko je ona deklarisana, npr. 5ns kao na slikama...

...i onda upotrebite program, po imenu, ns to MHz da izračunate teoretski maksimum za vašu memoriju.
Takođe se možete poslužiti i sledećom formulom, uzmimo za primer da nam je memorija deklarisana na 2ns:

Teoretska brzina memorije = (1000 / deklarisana brzina) x 2

U gore navedenom primeru, teoretska brzina memorije bi bila 500MHz, odnosno 1000MHz DDR (zbog toga množimo sa 2). GeForce 6800Ultra i 7800GTX koriste memoriju od 1.6ns da bi dostigli brzinu od 1250MHz. Ponekad nije moguće dostići teoretske vrednosti, razlog tome je što proizvođači postavljaju agresivnije tajminge (eng. timing) za memoriju. O tome ćemo kasnije pričati, pošto je moguće menjati i te parametre, ali sa određenom dozom rizika.

Do sada smo govorili o dva glavna parametra koji se menjaju kako bi smo overklokovali, ali moramo napomenuti još dva koji su takođe značajni - napon i hlađenje.
Sada se sigurno pitate kako da povećate napon ?
Kako biste povećali napon potrebno je da uradite volt-mod na kartici. Listu uputstava kako uraditi volt-mod, za veliki broj kartica, možete potražiti na XtremeSystems forumu.
Za one od vas koji poseduju 6600GT~6800Ultra kartice, postoji mali program, poznat kao, NiBiTor, koji omogućava povećanje predefinisanih vrednosti napona ovih kartice pomoću - više o ovome kasnije u tekstu. Za kartice sa ATI čipovima ne postoji sličan program.
Poslednja, ali ne i najmanje bitna stavka je hlađenje.
Sa povećanom frekvencijom i naponom, vaša kartica će se sigurno grejati više. Da bi vam sistem ostao stabilan pri većim brzina, potrebno je poboljšati hlađenje. Dve najpopularnije opcije su hlađenje su vazduh i voda, isto kao i kod overklokovanja procesora.
Za vazdušno hlađenje možete nabaviti Zalman-ov ili CoolerMaster-ov pasivni hladnjak i dodatno ga ohladti pomoću ventilatora, dok će vam za vodeno hlađenje biti potreban vodni blok (eng. waterblock) za GPU. Za koju god opciju da se odlučite hlađenje ne sme da bude zaboravljeno, jer ono omogućava veće brzine, a najvažnije je to da čuva vaše komponente od pregrevanja i preranog odlaska u "večna lovišta"...

Riva Tuner

Jedan od najpopularnijih programa za overklok koji postoji, prevashodno zbog velikog broja podržanih kartica, podešavanja koja omogućava, kao i zbog dugogodišnjeg postojanja, je upravo RivaTuner.
Postoje razlike između verzije za nVidia i ATI kartice, bice objasnjeno dalje u tekstu.
ATI i RivaTuner

Pošto ste instalirali RivaTuner i pokrenuli ga, prvi ekran koji će vas pozdraviti je kreiranje baze. Kada se ta operacija završila, pojavljuje se glavni ekran



Prikazane su samo neke osnovne informacije, kartica koja se koristi, na koji je monitor priključena, verzija drajvera i fizički atributi grafičke kartice.

Da bi smo započeli sa overklokingom potrebno je da kliknemo na "Low-Level system settings" dugme.


Pritiskom na to dugme dobijamo sledeći meni.


Kao što vidite, overklokovanje može da bude veoma prosto. Potrebno je samo da označite kućicu pored koje piše "Enable low-level hardware overclocking" i posle toga da pomerite klizač levo, da bi ste spustili frekvenciju (eng. underclocking), ili desno, da bi ste podigili frekvenciju (eng. overclocking). Nakon toga pritisnite "Test" dugme pri dnu ekrana kako bi sistem uradio brzu proveru stabilnosti i nakon toga primenio vaša podešavanja.
Vaša kartica je sada overklokovana!
Najbolje je pomerati klizače u koracima od po 5MHz, kako bi lakše i preciznije našli maksimalni domet vaše kartice.



Kod nekih modela grafičkih karti moguće je kontrolisati brzinu obrtanja ventilatora. Ukoliko vaša kartica poseduje tu mogućnost brzinu rotacija ventilatore možete podešavati iz RivaTuner-a.

Još jedna korisna osobina RivaTuner programa je mogućnost direktnog očitavanja različitih parametara kartice (eng. hardware monitoring).


Na slikama vidite da je prikazano više parametara - brzina jezgra i memorije, temperatura jezgra i okruženja. Preciznost merenja ovih temperatura je pod znakom pitanja, ali mogu poslužiti kao orijentir uslova u kojima kartica radi svakog dana, pogotovo kada je overklokujemo.

• RivaTuner i nVidia

Isti glavni meni, kao što je prikazan gore, se pojavljuje i kod kartica sa nVidia čipom. Samo što se kod ovih kartica, naročito novijih, overkloking radi preko podešavanja drajvera. Umesto da koristimo "low-level system settings" podešavanja, prikazana na slici ispod...



...mi ćemo koristiti podešavanja vezana za drajvere.



Sada nam se pojavljuje sledeći prozor:



Sve što je potrebno sada da uradite je da "uključite" overkloking i to je to.

Pomenuli smo "low-level system settings" malopre, kod kartica kao što su 6200,6800 i 6800LE, postoje zaključani vodovi (eng. pipeline). Njih prikriva softverska maska, koju je moguće ukloniti i time omogućiti pretvaranje 6200 kartice u 6600 model, a 6800(LE) u 6800GT.
Ovo je moguće uraditi, samo, ako dodatani vodovi nisu oštećeni. Pošto je ovo moguće kod jako malog broja kartica nećemo ulaziti dublje u tu materiju ovaj put.

 

Powerstrip

Još jedan popularan program koji može da se koristi i sa ATI-jem i nVidia-om. Svrha ovog programa nije u overklokingu, već poseduje dosta korisnih opcija koje pomažu u upravljanju desktopom i vizuelnim efektima. Nas, u ovom trenutku, zanimaju samo overkloking aspekti ovog programa, pa ćemo se isključivo na njih koncentrisati.

Posle instalacije, kliknute na ikonicu u taskbar-u...



Zatim označite odgovarajući meni i kliknite na "configure".
Ovo će vas dovesti do sledećeg prozora:



Opet je sve lako, potrebno je pomarti klizače gore ili dole, kako bi smo određenu komponentu overklokovali i nakon toga primeniti ta podešavanja. Nažalost ovaj program ne poseduje mogućnost provere stabilnost vaših podešavanja i zbog toga ne možete znati da li će vam se sistem zamrznuti ili restartovati, ako su podešavanja nestabilna.
Doduše poseduje jednu opciju, koju RivaTuner ne poseduje, a to je podešavanja tajminga memorije.

 

Programi za ATI kartice

• Ati Tray Tools


Jedni od najpopularnijih alternativnih drajvera za ATI kartice dolaze od čoveka sa pseudonimom Omega, a mogu se preuzeti sa njegovog sajta Omega`s Corner. Njihovo poslednje izdanje dolazi u kompletu sa Ati Tray Tools za overkloking. Ati Tray Tools možete preuzeti nezavisno od Omeginih drajvera.

Po završenoj instalaciji, pojaviće se mala ikona u taskbar-u. Desnim klikom na nju dobijate sledeći meni.


Toliko opcija na jednom mestu može da bude zastrašujuće, naročito ako vam je ovo prvi put da pokušavate da overklokujete karticu. Za overkloking vam je potrebna samo jedna opcija, tako da ne morate da brinete.


Sada izaberite "Overclocking settings" i pojaviće se sledeći meni.


Primećujete, do sada već poznate, klizače za overkloking. Pored toga postoji opcija za detaljnije ispitivanje stabilnosti posle overkloka, kao i opcija za automatsko detektovanje maksimalnog overkloka kartice.
Da biste ispitali vaša overkloking podešavanja, potrebno je da kliknete na "Show 3D Renderer", a zatim na "Scan for Artifacts". Nastavite da podižete frekvenciju jezgra/memorije sve dok se ne pojave greške (eng. artifacts, a onda smanjite frekvenciju. Malo dalje u tekstu ćemo pričati o testiranju overkloka.

Program ima opciju da sačuvate različite overkloking profile za različite situacije.

Ati Tray tools poseduje i više opcija za podešavanja tajminga memorije.



Važno je da ove opcije postoje.
Moj predlog je, ako ne znate šta znače ove opcije, da ih ne dirate.


Poslednje, ali ne i najmanje bitno, opcije za podešavanje brzine ventilatora na kartici

 

• Overklokovanje putem BIOS-a
Naslov baš i nije tačan, jer se putem BIOS-a brzina overklokovane kartice postavlja umesto fabričke. Drugačije rečeno - overklokovana brzina postaje fabrička.
Za ovaj zahvat vam je potreban BIOS editori i originalni BIOS vase graficke. Ati Tray Tools ima mogućnost da "izbaci" (eng. dumping) BIOS vaše kartice iz Windows-a (to možete uraditi iz "Tools & Options" menija) kako biste mogli da ga izmenite. Kada odradite taj korak potrebno je da nabavite RaBiT i pomoću njega otvorite prethodno pomenuti BIOS.

Ispred vas bi trebao da se nađe ovakav prozor.



Prvi jezičak (eng. tab) prikazuje, primarno, informacije o grafičkoj kartici. Ako želite da se zabavite Smiley promenite ove informacije.


Drugi jezičak služi za podešavanje fabričkih vrednosti. Pre nego što promenite ove vrednosti budite sigurni da su vrednosti na koje podešavate karticu 100% stabilne, inače može doći do restartovanja i zamrzavanja sistema, kao i plavih ekrana.



Poslednji jezičak sadrži podešavanja tajminga memorije.
Napomena: koristite ove opcije samo ako ste sigurni da će nova podešavanja raditi.

Sačuvajte modifikovani BIOS i onda reprogramirajte grafičku sa vašim modifikovanim BIOS-om. Uputstvo kako da reprogramirate BIOSBIOS
Basic Input/Output System - Skup osnovnih, sistemskih instrukcija koji obezbeđuje vezu između operativnog sistema višeg nivoa (npr. Windowsa) i hardvera. Po uključivanju računara BIOS vrši test sistema, „pronalazi” priključene komponente (i njihove BIOS-e, kao što je onaj na grafičkoj kartici) i učitava operativni sistem, koji od te tačke preuzima dalju kontrolu. Smešten je u posebnu memoriju na matičnoj ploči. možete pročitati u Radeon 9550 modding članku.
Napomena: uvek sačuvajte originalni BIOS!
To bi bilo to... Overklokovanje grafičke kartice sa ATI-jevim čipom pomoću programa Ati Tray Tools i RaBiT.

Programi za nVidia kartice

• nVidia CoolBits


nVidia ne priča o tome mnogo, ali postoji opcija za overklokovanje njihovih grafičkih karti direktno iz drajvera. Potrebno je samo otključati tu opciju putem Coolbits dodatka. Njega možete pronaći na Guru3D sajtu.

U Display properties, jezičak (eng. tab) "Settings", idite na "Advanced Settings" dugme. Pojaviće vam se sledeći meni


Idite na jezičak na kome piše ime vaše grafičke kartice, u slučaju prikazanom na slici u pitanju je, prastara, "Riva TNT 2".
Izaberite opciju "Clock Frequency Settings" i sve što preostaje, onda, je da pomerate klizače. Testirajte podešavanja, proverite da li su stabilna, pa označite "Apply these settings at startup" i sve je gotovo.

Primećeno je da je maksimalni stabilni overklok putem CoolBits-a nešto manji nego kada se koristi RivaTuner. Većina overklokera koristi ovaj poslednji, kako bi izukli svu moguću snagu iz svojih kartica, ali na vama je da izaberete šta ćete da koristite.

 

• NiBiTor

Pomenuli smo ranije da ovaj program omogućava podešavanje napona na 6600GT i jačim grafičkim karticama, a takođe i omogućuje menjanje BIOS-a na većini nVidia grafičkih kartica.

Pošto ste prevukli NiBiTor na svoj kompjuter, proverite da li imate kopiju BIOS-a vaše grafičke karte (možete ga preuzeti sa sajta proizvođača vaše kartice ili ga "izbacite" (eng. dumping) pomoću [ur=http://downloads.guru3d.com/download.php?det=896l]nVflash-a[/url]).
Napomena: Obavezno sačuvajte kopiju originalnog BIOS-a!

Ucitajte BIOS u NiBiTor i trebalo bi da vidite sledeće:


Kao i sa RaBit-om, samo izmenite opcije čiju funkciju znate i koje su 100% stabilne. Možete izmeniti i ime vaše kartice, ako želite...


Ovo je prava vrednost NiBiTor-a. Izaberite napon koji želite da koristite. Uverite se da koristite napon koji odgovara vrsti hlađenja koju koristite, u suprotnom možete završiti sa spaljenom karticom.



Na kraju vidite podešavanja tajminga memorije. Još jednom da napomenomo, ako ne razumte značenje ovih opcija, nemojte ih dirati.

Ostalo je samo još da reprogramirate novi  BIOS u grafičku, proverite da li sve funkcioniše kako treba i to je kraj.

Testiranje

Poenta overklokinga se gubi ako vam je sistem nakon toga nestabilan. Zato je potrebno proveriti da li vam je grafička, na svojim novim frekvencijama, stabilna. To možete uraditi pomoću Futuremark-ovih programa 3DMark01/03/05/06

Bitno je da vam se ni u jednom trenutku ne pojavljuju greške na ekranu (cepanje tekstura, sneg na ekranu...).
Cepanje tekstura je uglavnom vezano za pregrevanje jezgra, dok je sneg na ekranu vezan za previsoku frekvenciju RAM-a na kartici. Ako vam se gubi slika to znači da ste preterali sa overklokovanjem.

Napomena:autor ne odgovara za eventualno "crkavanje" grafickih karti,sve radite na sopstvenu odgovornost.

preuzeto sa compkill-a


« Poslednja izmena: 16. Jun 2006, 17:25:31 od Belgrade »
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Alalv vera majstore na ovom napisu. Moj licni utisak da ce ovo mnogima koristiti. Ja bih nesto pitao u vezi toga- ja iskljucivo trebam graficku zbog crtanja i dizajniranja u Adobe Ilustratoru. Imam utisak da meni ova podesavanja nisu potrebna ali bih voleo da cujem sta ti preporucujujes u vezi toga.

Jos jednom svaka cast  Smile Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Svakako preporuka da ako ti karta koju trenutno posedujes ne odgovara zahtevima,da pazaris novu,ili ako postoji mogucnost da se ubaci neki modovani bios jos bolje  Smile naravno povedi racuna da obezbedis dobro hladjenje prilikom svakog dizanja napona, klokovanjem preko rivatuner-a sa starijim kartama neces postici apsolutno nikakvo poboljsanje,jer su ih zahtevi novih programa prosto pregazili.Ako je u pitanju karta novije generacije videces poboljsanja ali svakako ne u visokim granicama(naravno podrazumeva se da racunar posle klok-a radi duze vreme stabilno  Smile )
Baci pogled na ovu temu i prilikom svake igrarije sa komponentama(nevezano dali je GPU,CPU ili memorija u pitanju) proveri to.
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 27
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Siemens 
Odlično,samo je preskočen ovaj dio koji me baš interesovao.Ja baš posjedujem tu grafičku tj., Nvidia 6200 i volio bih otključati te pipelines.

How?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 2170
Zastava Banja Luka
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
SonyEricsson Xperia mini
sta bi ja sve volio... najbolje da to neko uradi umjesto tebe  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 681
Zastava Banja Luka
OS
Linux
Browser
Mozilla (intrepid)
mob
LG SPIRIT
sta bi ja sve volio... najbolje da to neko uradi umjesto tebe  Smile
Mrzim da ovo radim ali ne mogu da se suzdržim. Toliko sam postova pročitao ali još ni jedan konkretan odgovor od tebe nisam naletio. Da čovjek zna ne bi ni pitao, a najmanje da očekuje ironuju u nečijem postu. Možda nisam u pravu ali ako naletim na pravi odgovor ja ću se i  izvinuti.
Izvinjavam se što sam spamovao temu.
IP sačuvana
social share
i love rekbu
Od svog posla koji završim, uvjek je vredniji onaj koji nisam završio.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


kome radi GTA IV neka mi se ne javlja

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 45
OS
Windows XP
Browser
Google Chrome 1.0.154.36
mob
SonyEricsson K510i
Brate ja bi to uradio ali kakve su sanse da mi crkne nesto, ae reci mi iskreno dal da overklokujem graficku. Pozzz
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2051
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
Brate ja bi to uradio ali kakve su sanse da mi crkne nesto, ae reci mi iskreno dal da overklokujem graficku. Pozzz

Ne mora da se desi da ti rikne odma grafička posle overkloka. Zajebana stvar, naročito ako je i kartica starija i radila par godina, pa oćete da cedite suvu drenovinu.

Ko je vajda od klokovanja Gf 6200, i kad je izašla u prodaju bila low end klasa.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


kome radi GTA IV neka mi se ne javlja

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 45
OS
Windows XP
Browser
Google Chrome 1.0.154.36
mob
SonyEricsson K510i
Moja karta je Gf Fx5200 i sta ja da radim sa njom...xaxax Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 2170
Zastava Banja Luka
OS
Nepoznat
Browser
Nokia7610 2.0
mob
SonyEricsson Xperia mini
Necu nista da kazem jer ce se izvratiti svi na mane i onako me ljudi napadaju na svakom cosku foruma...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 23:30:37
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.109 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.