Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:36:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 204
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako otići u Ameriku i kako početi  (Pročitano 836959 puta)
28. Avg 2008, 04:54:00
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Samo Sapun Srbina Spasava.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2430
Zastava USA
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Samsung Galaxy S5 ACTIVE

   Možda negde na forumu ili na nekim drugim forumima postoje tekstovi na ovu temu. Ja sam odlučio da ovde započnem jednu ovakvu. Pisaću o onome što znam. Kako otići, šta raditi, odakle početi. O iskustvima šta raditi ako te prevare. Nadam se da će se ovde pridružiti ljudi koji mogu podeliti svoja iskustva. Mnogi se pitaju kako da odu, kako da odu, kako da odu... Tačno pitanje je da li zaista želite da odete? Ako želite vi ste već na pola puta. Naravno, naj lakši način je otići i raditi kao spasilac na bazenima, odnosno kao radnik u restoranima ili za devojke važi i bejbi-siter. Postoji mnoštvo agencija koje mogu da vas sponzorišu za vizu. Uglavnem sve agencije koje to rade, rade solidno ali svakao se dobro raspitajte o agenciji preko koje biste išli. Trebaće vam oko $2200 da biste zakoračili na Američko tlo. I recimo $500 za početak, pod uslovom da ne izlaite i da niste pušač. Dakle krenimo od početka sada. Našli ste agenciju i prvo što će vam tražiti jeste da uplatite negde oko $900 njihov račun. To ćete učiniti negde polovinom decembra. Druga uplata od 800 evra sledi polovinom Marta pod uslovom da idete Marta meseca. Oni koji idu Maja verovatno će to uplatiti polovinom Aprila. A možda budete srećne ruke pa nađete i nešto povoljnije. Sledeći trošak koji ćete imati pred odlazak u ambasadu jeste od $100 koje uplaćujete ambasadi. Ako prođete ambasadu super. Ako ne, onda bi svaka agencija bila dužna da u razumnom roku vrati sav vaš novac osim onih $100 koje ste dali ambasadi i to je jedini novac koji gubite ako padnete u ambasadi. Ono što će vas pitati u ambasadi jeste -da li ćete se vratiti u SR i šta je garant da ćete to učiniti. Morate da pružite dobra dokaz da se vraćate nazad jer u protivnom nećete dobiti vizu. Za studente postoji jedna velika olakšica jer su studenti. Dokaz da ćete se vratiti može da bude škola, dobar posao koji vas čeka, imovina na vaše ime, kuća, stan, ako ste oženjeni-udati, imate dece...


Dobili ste vizu, super. Šta sada? Ono što je uvek dilema jeste koliko novca je zaista potrebno da se ponese za početak i šta od garderobe, ili posteljina. Za novac sam već napisao. Ako ste skromni $500 će biti sasvim dovoljno. Bez obzira gde bili, mesečno za hranu ćete trošiti između $180 i $250. I to je plafon ako se budete normalno hranili. Što se tiče garderobe tu postoji dilema. Ja lično ne nosim mnogo stvari. Ako dođete Maja meseca trebaće vam dva para pantalona jedan duks par majci. U Vašingtonu Maj je kišovit gde ćete vi verovatno biti. U normalnim apartmanima postoje mašine za pranje i sušenje veša tako da možete da perete svoje stvari svaki dan i one će biti sprmne za vas nakon dva sata. Ako nemate mašinu za pranje u apartmanu onda imate neki zajednički vešeraj koji ćete plaćati pola dolara verovatno i tu gubite malo vremena. Ja ne nosim puno stvari jer znam da neću odoleti i kupiću sve što mi treba tamo. A kad se vraćam u SR mogu da ponesem nove stvari a ne da vraćam one iz SR. Divim se ljudima koji iz SR ponesu dva prepuna kofera sa stvarima a ne upotrebe ni četvrtinu od toga, drugi kofer verovatno i ne otvore. Što se tiče posteljine to zavisi od agencije tako da uvek insistirajte da vam precizno kažu imate li tamo posteljinu za krevet ili ne. Ako dobijate onda nemate razloga da nosite još jednu. Ne trebaju vam dve jer imate mašinu za pranje. Peškir ćete verovatno dobiti ali svakako ponesite još dva mala. I nikako ne zaboravite jednu stvar, vi idete da biste radili a ne da se provodite. Jer u protivnom sve što sam napisao da ponesete, ponesite trostruko.

Ono što ljude uglavnom interesuje jeste kakvi su to ljudi ovde. Vašington, Merilend... i uopšteno ova oblast veoma podseća na Beograd. Drugi Američki gradovi se razlikuju po urbanističkom rečenju. Ljudi su OK, osim ako ne živite u nekom geto-u. Nije praksa da agencije rentaju amartmane za nas u ovakvimn lošim oblastima ali i to može da se desi. Ništa vam se ozbiljno neće desiti ali nije prijatno da vas retardirani crnci gledaju popreko. Devojke nikako ne bi trebalo da žive u ovakvim oblastima. Jer što izazivati sudbinu.

Što se tiče cena one su sledeće. Mesečno, kompanija za koju radite će vam odbijati $320 za stanarinu sa vašeg pej-čeka. Inače rentanje prosečnog apartmana je $1500. U stanu ćete biti verovatno šestoro. Ako kompanija praktikuje možete da od njih uzmete biciklu na revers koju ćete platiti $50 koje vam vraćaju na kraju sezone ako je ista OK. Te bicikle su užas. Ja bih vam savetovao da probate da nađete radnju polovne robe gde ćete ako imate sreće kupiti polovnu dobru biciklu za $10-20. Po meni, bolje je baciti $20 nego voziti krš koji vam uvali kompanija. Pored bicikle koristićete autobus i metro. Karta za autobu staje $1,35 i ona važi ceo dan. Pitanje je kakvu vezu imate od kuće do posla. Možda ćete morati da koristite i sva tri prevoza kao ja. Do metro stanice biciklom onda metro i na kraju hvatam autobus. Cena metroa za povratnu kartu iznosi od $2.5 do $5.0 u zavisnosti gde idete. U ugovoru koji potpisujete trebalo bi da stoji da vam kompanija vraća novac koji potrošite za prevoz.

Jedna veoma korisna stvar koju bi trebalo da imate jeste lap-top. I to samo vaš koji nećete deliti sa drugima. Nije tako skupo kupiti isti. Cene se kreću od $500 do $800 u zavisnosti šta želite. Kako ste prvi put u nepoznatom gradu u drugoj državi gde je dosta toga prilično drugačije posedovanje kompjutera može prilično da vam olakša život. Sve se ovde može naći na internetu. Ja lično preferiram program "Google Earth" za orjentaciju i nalaženje mesta. Ali uvek imajte kraj sebe mapu koju možete besplatno naći u autobusu ili na metro stanicama. Ako kupujete neku elektroniku povoljnije su radnje Mikro centar i Best Buy. za sitniju elektoroniku kao što su foto aparati, gps, i tako to, uvek je jeftinije kupiti preko interneta. Hranu možete kupovati gde god hoćete ali obično se trguje u Shoppers (Šopers) ili Giant (Džajent) U Vašingtonu imate i Walmart. Povoljnu garderobu naći ćete u Old Navy, Marshals,  možda glupom Ross-u, ali svakako obiđite molove, to su vam veliki tržni centri. Ima tamo da se nađu dobre povoljne stvari. Interesante svari možete naći i u dolar-šopovima (Dollar Tree).Račun u banci morate da otvorite i ja bih vam savetaovao Bank of America, Wachovia, Chevi Chase. Otvorićete Fri-čeking akaunt i nećete imati nikakve mesečne takse. Ono što ćete morati da uradite je da odete u Emigraciono kako bi ste aplicirali za socijalni broj. To možete posle nedelju dana od dolaska i on bi trebao da vam stigne za nekih 30-ak dana.
Cena vašeg radnog sata je $7.58 a over-tajm se plaća $11.38 (daj bože da vam bude više). Over-tajm vam je ovo što imate preko 80 radnih sati za 14 dana. Od novca koji zaradite odbijaju vam za takse oko 18 posto, zatim za apartman $320 i verovatno će izmisliti još neku glupost od 30-ak dolara. Tako da ćete vi zarađivati dvo-nedeljni keš oko $550 do $650 a možda i manje. Dodatni posao možete da nađete ako se potrudite a pre svega znate engleski dobro. Što bolji engleski to bolji posao nalazite. Ali uvek stoji da li ćete moći. Teško je raditi dva posla tako da... Osim ako na  bazenima ne radite samo popodne.

Eto, malo S brda, s dola, ali to otprilike izgleda tako. Sada smo došli do dela šta ako kompanija za koju radite ne poštuje ugovor koji imate. Probate da razgovarate sa njima, objasnite im da ne poštuju ugovor i da treba da vam nadoknade novac koji su vam slobodno rečeno ukrali. Ako to ne uspete, ono što će vam pasti na pamet jeste da pozovete našu ambasadu za savet. Ništa pametno vam neće reći. U ovom trenutku vi znate više nego oni. Zaboravite na njih. Druga stvar jeste da se više vas sa istim problemom i protiv iste kompanije udruži i angažuje advokata. Oni prilično naplaćuju tako da neznam da li se isplati ova opcija. Uvek pokušajte da razgovarate sa onim glavnim u kompaniji, ako vas i on ne ispoštuje probajte da saznate ko je iznad njega i tražite pomoć od predsednika kompanije. Ako ništa od ovog ne uspete ostaje vam ona sigurna i prilično uspešna varijanta a to je da ceo slučaj prijavite inspekciji. Dakle ono što je vama potrebno jeste Department of labor. Ako se samo malo potrudite naćićete kako da kontaktirate ovu službu. Ja ću reći kako da stupite u kontak sa inspekcijom u Pensilvaniji i Inspekcijom u Merilendu (sve su ovo posebne države) Inspekcija u Pensilvaniji podržava prigovor koji možete da pošaljete onlajn preko interneta evo njihovog veb sajta www.dli.state.pa.us A njihov telefon jeste 1-717-787-5279 ili 1-717-787-4671. Inspekcija u Merilendu koliko ja znam ne podržava onlajn prigovore i morate prvo da ih zovete kako bi vam poslali formular koji popunjavate. Njihov telefon je 1-410-767-2999 ili 1-410-767-2357. Postoji i jedna kancelarija za pravnu pomoć koju svakako možete da kontaktirate i njihov telefon je 1-240-601-0380. Ostale inspekcije naći ćete preko ove kancelarije ili preko interneta ako na Google otkucate ključne reči department of labor pa ime države.
Ja vam neću reći koja kompanija je najbolja, to ćete se sami raspitati. Mogu vam reći koja je najgora. Svakako probajte da ne idete preko "American Pool Enterprise" a naročito za njihovu pod kompaniju "Community Pool" To što ono rade nema ni u SR.


Zašto ovo pišem? Zato što kada jednom budete došli, na ovaj ili onaj način, vi prestajete da budete briga agencije koja vas je sponzorisala za vizu. Osim što će vas dočekati na aerodromu i odvesti u vaš stan ništa više nećete dobiti od kompanije za koju počinjete da radite. Neće vam kazati ni gde je emigraciono ni koja banka, ni kako kupiti kartu, ni gde je levo ni gde je desno. Prepušteni ste sami sebi i ostaju vam samo drugari koje znate i koji su bili u Americi pa mogu da vas posavetuju.
Ako želite da dođete U Ameriku sada je pravo vreme da počnete razmišljati na ovu temu.

Eto toliko za početak. Uvek sam raspoložen da pomognem koliko mogu. Ljudi koji bi podelili svoje iskustvo na ovu temu su naravno dobrodošli.
U narednom postu, kako ostati u Americi.
« Poslednja izmena: 28. Avg 2008, 07:49:58 od Belgrade »
IP sačuvana
social share
Od boljeg uvek ima bolje a od goreg gore.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Odlican text. Manje-vise svako ko se interesovao za odlazak preko okeana je procitao nesto slicno po raznim community-ima i forumima agencija. Znam nekoliko ljudi sa ovog foruma koji su trenutno preko, te se nadam da ce kada se vrate ili kada uhvate slobodnog vremena moci da napisu i neka svoja iskustva sa W&T programom.
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Samo Sapun Srbina Spasava.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2430
Zastava USA
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Samsung Galaxy S5 ACTIVE

Hvala za pohvalu.


Naravno nema ovde još mnogo o čemu bih pisao. Ova tema će živeti ako se ljudi budu interesovali i pisali.
Ako jednom budete došli i videli ovaj svet možda ćete se oduševiti njime, možda ćete jedva čekati da se vratite. Moj utisak je podeljen. S obzirom da sam video par gradova u Americi najgore mišljenje imam o Vašingtonu Odnosno celoj toj oblasti. Ljudi su drčniji i po meni nekulturniji nego u drugim gradovima. Naravno ipak su kulturniji od nas srba u Srbiji. Nije im to urođeno nego je to zato što ih zakon primorava da budu kulturni, inače su veće budale od nas budite sigurni. Zakon ih uči da budu normalni, da li me razumete? Verovatno to i nama treba u SR. Ovde nećete naći grafite, niko ne baca đubre gde mu se ćefne, rećiće vam uvek "izvinite"... Svako radi ono zašta je plaćen. I svako mora da uradi ono zašta je plaćen, u protivnom gubi posao, gubi ceo život. Uz osmeh dobićete otkaz a da niste ni svesni šta se desilo, a poželeće vam i prijatan dan.

Zašto srbi možda bolje uspevaju nego amerikanci? Odgovor je jednostavan, zato što nas je muka u SR naterala da budemo snalažljivi, prevarimo sistem koji nas uništava, budemo najbolji jer samo tako možemo normalno da živimo. Ovde i socijalni slučajevi voze dobra kola, normalo žive a rade neki bezveze posao. Ovde svako ima pravo na život. Mada su meni ti njihovi životi glupi. Naznaju oni da se provedu kao mi, neznaju da uživaju. Ja bih rekao žive ko biljke a imaju sve na svetu, čak i ono što još nije izmišljeno ovde posoji. Ovde se život svodi na kuća-posao-kuća. A petkom i subotom se bukvalno unakaze. Nadoknade za protekla pet dana.

Svako ko je bar malo snalažljiv a pritom ima solidan engleski, uspeće. Uspevaju i oni kojima je engleski prilično loš. Bitno je biti u pravom trenutku na pravom mestu sa pravim ljudima. Odnosna naići na dobar posao. S druge strane  ko je ozbiljan da zaradi "velike" pare uz dobru ideju može to. Ali da se ipak vratimo u naše okvire. Mi smo samo gosti u stranoj zemlji koji žele da zarade nešto. Nismo državljani amerike, to je ono što nam ne dozvoljava da budemo bolji od njih.

Agencija preko koje doputujete u USA je vaš sponzor za vizu i to bi trebalo da ispoštujete. Moraćete da radite za njih jer oni su ti koji su vam omogućili da dođete u USA. Ako napustite posao, odnosno tu firmu, ono što sledi jeste da će vas prijaviti u emigraciono. Niko vas neće tražiti i vraćati, ostaćete slobodni. Ali kad budete napustili USA verovatno više nikad nećete moći da uđete ponovo. Ako ispoštujete program a vaša viza ističe recimo 30. Septembra a vi rešte da ostanete na crno, i to možete. Niko vas neće tražiti, hvatati... Osim ako niste maler pa naletite na pogrešnog. Uvek ćete moći da nađete neki "lošiji" posao. Recimo kao noćno čišćenje prodavnica, razvoženje pica, građevina... Nije tu nimalo loša zarada ali to je posao koji ameri ne rade. Odnosno ne vole da rade.

Ono što bi trebalo blagovremeno da uradite dok ste legalni jeste da izvadite ID. To ćete uraditi u njihovoj službi MVA odnosno negde je DNV. To vam je lična karta odnosno vozačka dozvola. Izgleda kao bankovna kartica. Da bi oni koji baš ništa neznaju o tome bilo lakše objasniću to ovako: Postoji lična karata ID i vozačka dozvola ID. Izgled je skoro isti. Ne možete da posedujete i jedno drugo. Ličnu kartu vadite ako vam vozačka dozvola ne treba i to će biti vaša identifikacija koju bi svakao trebalo da posedujete(a ne morate). Za ličnu kartu ne treba da polažete niti je komplikovano dobiti je. Potrebna vam je važeća viza u pasošu i dva dokaza gde živite. Dokaz je, pismo na vaše ime koje je stiglo na vašu adresu. Ne može da bude obično pismo. Uglavnom ono što se pruža kao dokaz je: potvrda od properti menadžera da vi živite u njegovoj zgradi, ako kupite post-pejd broj i plaćate mesečno preplatu račun koji vam stigne je takođe validan, račun na vaše ime ako (u)platite kablovsku u vaš apartman, i svakako mesečni izveštaj iz banke koji vam stiže na kućnu adresu. Sa bilo koja od ovakva dva pisma idete u MVA i za sat vremena dobijate ličnu kartu ID. Postupak za dobijanje vozačke dozvole je potpuno isti. Razlika je u tome što morate da polažete testove i vožnju. Ko ima dozvolu i ko je vozač i pritom zna engleski dobijanje vozačke u USA je dečja igra. Testovi su tako jednostavni da bi bilo sramota da ih ne položite iz prve. U svakom MVA imate besplatnu knjižicu koju uzmete, prelistavate je nekoliko dana kod kuće i bićete spremni. Sve što je potrebno da znate o saobraćaju nalazi se na  tih 60-ak strana. Samo par stvari se razlikuje od našeg zakona. Mi takve raskrsnice ili pravila nemamo.
Posedovanje ID je korisna stvar jer ne morate da nosite pasoš sa vama. Ako vam na ulasku u neki klub ili pri kupovini nečega neko traži ID, vi ćete pokazati USA ID i proćićete kao da ste amerikanac. O ostalim stvarima vezanim za ID shvatićete ako ga ikad budete posedovali.


Ako odlučite da ostanete u americi nakon što vam istekne viza, svakao bi trebalo da nađete mogućnost i ostanete legalni. Kako ostati? Prvo je pitanje sa kojom ste vizom ušli u ameriku. One na koju se najčešće dolazi je H2B i J1. H2B vam je radna viza i apsolutno ste uslovljeni da odradite celu sezonu za vašeg sponzora. Ako nađete drugog sponzora, neku drugu kompaniju koja ima zimske vize ona može da vam produži vašu H2B vizu nakon 30. Sep. na još nekih šest do osam meseci. Druga mogućnost vam je da aplicirate blagovremeno za turističku vizu. Da biste aplicirali morate da imate spremnu neku pričicu i nekih $4000-$5000 na račun. Jednostavno, kako mislite da vam daju turističku vizu ako nemate prebivenu paru? Taksa za (možda pokušaj) produžetka turističke vize je $300. Uglavnom se dobija bez većih problema i to na šest meseci. Treća mogućnost je da upišete neke studije i prebacite se na J1 vizu. Ako ste našli dobar posao i dobro zarađujete ovo nije tako loša varijanta jer uz studentsku vizu vi imate pravo da radite. Ako imate turističku vi ne bi smeli da radite, ali uz posedovanje ID... Cena studija na nekom koledžu iznosi od $600 mesečno pa naviše, u zavisnosti koliko je cenjen i dobar. Nisam siguran ali mislim da idu i do $2000. Vi svakako proćićete sa onih $600 ili $900 mesečno koliko se naj češće plaća. Ako znate engleski studiranje u USA je smešno. Oni koji ga neznaju dobro obavezni su da u sklopu studija prvo idu na časove engleskog. Dakle opet nije tako teško.

Ako ste u USA doputavali sa J1 vizom za koju sam već rekao da je to studentska viza, vi ne možete da je promenite u H2B. Nju možete da produžite ako upišete školu ili ako aplicirate za turističku. Nakon turističke postoji mogućnost da aplicirate za H2B.

Ako ste odličili da zauvek ostanete u USA a pritom ste došli sami. Nalaženje bračnog druga apsolutno rešava sve vaše probleme. Čak i ako ste ostali nelegalno i u tom periodu se venčate ućićete u proces da postanete državljanin. Državljanstvo se stiče nakon pet godina provedenih u USA i ispunjavanja još nekih obaveza. Nisam siguran, čuo sam priče da se radi na izmeni zakona, i da ko ostane nelegalno a onda se venča, ne može da uđe u proces za državljanstvo.
Inače već ste shvatili, ne morate da budete državljanin USA da bi ste radili i živeli.


Toliko u ovom postu. Ako se setim još nečeg korisnog pisaću opet.



























IP sačuvana
social share
Od boljeg uvek ima bolje a od goreg gore.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 294
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
Siemens 
Sasha, najprije hvala za ovako opsiran tekst. Steta sto se vise ljudi nije ukljucilo u raspravu, jer vjerujem da mnoge interesuju ove informacije. Takodje bi bilo lijepo da se jave ljudi koji su trenutno u USA ili oni koji odlaze tamo da rade sa svojim iskustvima. Mene zanima nesto, pa odgovori kad stignes! Da li se ovo sto si napisao odnosi na ljude koji idu preko programa W&T (jer spominjes smjestaj koji agencija placa jer skida s nasih racuna) ili na neki drugi program. Mene licno interesuje cuvanje djece! I zanima me tvoje misljenje - sta je bolje raditi, cuvati djecu ili ici preko W&T pa raditi neki drugi posao? I koliko traje potraga, recimo za odgovarajucom porodicom? Cikago,Sijetl,NY, sta mislis o tim gradovima(ili njihovoj okolini)? U jednom od tih gradova sam vec bila pa bi mi mozda bio najzgodniji jer tamo poznajem neke ljude? Kakva je uopste mogucnost da dobijes zeljeni grad? Pozdravljam te  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Samo Sapun Srbina Spasava.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2430
Zastava USA
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Samsung Galaxy S5 ACTIVE
Da, ovo se odnosi na ljude koji dođu preko programa W&T. A ti moraš naći agenciju koja će ti sponzorisati vizu i u isto vreme ta agencija treba da nudi tebi željeni grad. Agencija preko koje sam ja u USA ne nudi poslove bejbisitera.  Razne agencije nude razne aranžmane. Ja ne bih da reklamiram ni jednu ovde. Ko god došao i radio, neće velike pare napraviti od posla koji mu da ta agencija. Moraće da nađe i radi još jedan posao kako bi nešto para zaradila-o. Svaka agencija jasno u svom programu kaže, "putujte i radite" a zatim se vratite u SR. U prevodu na srpski, dođite, radite nekoliko meseci, povratite uloženi novac, vidite ameriku i vratite se u SR sa zaradom od $500 za tih nekoliko meseci. A o smeštaju, koliko ja znam, svaka agencija te uslovi da živiš u njihovom stanu koji su oni rentali za vas. Možete vi živeti i drugde ali će vam sa vaše plate uredno odbijati $320 mesečno za stanarinu.
Program W&T je najbolji način da se ode u USA. Sve ostalo je na vama.

O Njujorku sam čuo da je skup grad uz to je prepun bandi. Za Sijetl neznam. Čikago je kažu odličan grad za noćni život i provod. Vašington DC gde sam ja sada je isti kao i Beograd. Meni lično se ova oblast ovde i mentalitet ljudi ne sviđe nešto. Zapadna obala amerike je po meni bolja za život ali tamo je divljina, pustinja. Ja bih se radije odlučio za zapadnu obalu, Nervada, Teksas, Arizona...

A  koji je posao po meni najbolji, pa onaj koji ne radiš ništa a pare same dolaze... Svakako da nije loše raditi posao bejbisitera. Ako je porodica OK to je za devojke bolje nego raditi kao spasilac. A koju porodicu ćeš dobiti, to odlučuje agencija.
« Poslednja izmena: 04. Okt 2008, 19:07:38 od Sasha019 »
IP sačuvana
social share
Od boljeg uvek ima bolje a od goreg gore.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 85
OS
Linux
Browser
Mozilla (hardy)
mob
Nokia 6610
Odličan tekst, zanima me kakve su šanse da se ode i radi u Americi nakon završenog fakulteta u Srbiji ( moj je konkretno pravni ) , s obzirom da završene studije i nemanje zaposlenja u Srbiji smanjiju šanse da će se neko vratiti .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Nine eleven, oh nine eleven

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1028
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Motorola k1 razr
Manje vise sve sto si napisao je upravo tako.
Ja sam prosle godine bio i mogu reci da je iskustvo nezamenjivo.
Bio sam na Floridi,mesto se zove Destin i pravi je raj na zemlji.Nalazi se u mexickom zalivu temperature su od 35-40 C.Mesto je turisticko.
Radio sam u Krispy Kreme donuts(krofne po nashki)gde sam radio kao kuvar i posle izvesnog vremena bio postavljen za menadzera smene,sto iskreno je i najveci domet za stranog studenta. Pocetna plata mi je bila 9$ a kasnije i 13.5 na sat. U pocetku sam radio 40 sati nedeljno sto realno nije neki veliki napor i svako ga bez problema moze savladati i navici se na takav zivot. Kasnije videci da su moji sexualni i alkoholni apetiti uzeli maha Smile radio sam po 80 sati nedeljno samo da bi imao da se zajebavam i pljugam koliko hocu cigara dnevno.To vam je negde 16 sati dnevno, iz kuce sam izlazio u pola 7 ujutru a vracao se u ponoc sa drugog posla gde sam radio kao konobar.Zvuci strasno ali posle izvesnog vremena udje pod kozu takav zivot.Vrlo brzo sam primetio drasticna povecanja na Pay checku i za kratko vreme uspeo da vratim ulozeno i da stvorim shtek za putovanja i pored bludnog zivota.
Program W&T je napravljen bukvalno da vratis ulozeno i malo otputujes. Poenta zarade je svakako second job i od tih para ti u stvari zaradjujes, prvim poslom samo vracas svoje pare.
Najbolji poslovi su svakako poslovi servera gde mozes ako si sposoban da uzmes pristojan baksis.
Posle smo se preselili u Majami gde sam radio jedan posao kao konobar (Miami je jedan od gradova gde je baksis uracunat u racun).Tu je bilo najbolje jer je u pitanju veliki grad sa bezbroj mogucnosti. Nakon toga odlazim u New Orleans gde uglavnom trosim na alkohol 24h dnevno u Burbon streetu.Let do New Yorka me je kostao 60 $ Smile Smile Smile U New Yorku sam ostao do kraja boravka oko 2 nedelje. Nisam primetio nijednu bandu iako sam pijan bauljao u 4 ujutru i po menhetnu i po queensu(brooklyn,bronks pa delom i queens nisu takva prica). Ja garantujem da u bilo koje doba dana i noci mozes setati Menhetnom. Hrana je jeftina ali neki ozbiljniji provod ne planirajte ako zelite da vratite nesto para. Ulaz u klub(gde je zabranjeno pusenje) je 45$ 2 tekile i 2 piva su 80$ Smile
Kupio sam brdo garderobe,2 lap topa,telefon,Ipod sitne poklone, vratio mojima ulozeno i obrnuo turu pica drugarima.
Dosta stvari sam propustio ako nekog nesto zanima slobodno neka pita.

I da, po meni su Juzne drzave mesta koja, prvo odgovaraju nasem mentalitetu a drugo jeftinija su za zivot uz neznatno nizu cenu rada.
Odličan tekst, zanima me kakve su šanse da se ode i radi u Americi nakon završenog fakulteta u Srbiji ( moj je konkretno pravni ) , s obzirom da završene studije i nemanje zaposlenja u Srbiji smanjiju šanse da će se neko vratiti .
Meni su ostala jos par ispita na Pravnom i na leto planiram da odem preko H2B vize (za strucno usavrsavanje) ako to propadne uvek postoji turisticka viza i rad na ilegalno sto uostalom praktikuje svako ko ostane preko 4+1 mesec J-1 vize preko W&T programa. Znaci boravak je legalan ali rad nije.
« Poslednja izmena: 08. Okt 2008, 16:38:30 od Stevkec »
IP sačuvana
social share

Remember kids, guns don't kill people. Dangerous minorities do
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 294
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
Siemens 
Stevkec
reci mi, molim te, da li si samoinicijativno mijenjao gradove ili te tamo slala agencija (ako si isao preko W&T programa) i jesi li u NY ostao o svom trosku dvije sedmice ili je to od strane agencije smjestaj jer sam cula da se u NY dolazi utorkom iz svih krajeva svijeta (i taj smjestaj obezbedjuje agencija), a ona mladici i djevojke prvo prodju neku obuku o zivotu, ponasanju, zakonima, pravilima u USA i onda odlaze nakon nekih 5 dana u gradove koje su "dobili". Drago mi je da je ova tema malo zazivjela i da ce se i drugi javiti da kazu svoja iskustva Smile
Da i ovo sam htjela da pitam, postoji li mogucnost upisa neke skole tamo, dobijanja nekih stipendija i da li se moze otplatiti od plate koju zaradjuju studenti?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 328
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia e51
Ja bih voleo da odem, ali sada je tamo kriza Smile
IP sačuvana
social share
Super IDEJA
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Nine eleven, oh nine eleven

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1028
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Motorola k1 razr
Stevkec
reci mi, molim te, da li si samoinicijativno mijenjao gradove ili te tamo slala agencija (ako si isao preko W&T programa) i jesi li u NY ostao o svom trosku dvije sedmice ili je to od strane agencije smjestaj jer sam cula da se u NY dolazi utorkom iz svih krajeva svijeta (i taj smjestaj obezbedjuje agencija), a ona mladici i djevojke prvo prodju neku obuku o zivotu, ponasanju, zakonima, pravilima u USA i onda odlaze nakon nekih 5 dana u gradove koje su "dobili". Drago mi je da je ova tema malo zazivjela i da ce se i drugi javiti da kazu svoja iskustva Smile
Da i ovo sam htjela da pitam, postoji li mogucnost upisa neke skole tamo, dobijanja nekih stipendija i da li se moze otplatiti od plate koju zaradjuju studenti?
Princip funkcionise ovako: Srpska agencija salje tvoju aplikaciju kod americke agencije (sponzora vize) oni u svojoj bazi podataka traze poslodavca koji odgovara tvojim zeljama (koja drzava, koji posao...) nadje i posalje mu aplikaciju. On salje nazad radnu ponudu koju tebi bitange iz nasih agencija tutnu da potpises.Tad je zakljucen ugovor.Tu se zavrsava svaka odgovornost i svako znanje o Americi od strane nase agencije (ti ljudi nikad nisu bili tamo).
Sustina na kraju je bila da je moj ugovor bio zaklucen ne sa poslodavcem nego sa firmom koja posreduje u zaposljavanju u tom mestu.TZV. kontraktor koji ti nadje posao  uzima proviziju na svaki tvoj sat po dolar ili 2.To je sigurnija varijanta ali se svesno odrices svojih para u njegovu korist. Meni je to smrdelo i raskinuo sam ugovor sa njima kad sam stigao. Posle si svoj covek,koliko radis toliko i dobijes, menjas poslove kad ti hoces niko te ne vezuje da ostanes u smestaju koji je obezbedio poslodavac(koji je skuplji od trzisnih cena).Ne prihvataj ponudu koja ti nudi par dana u new yorku za orijentaciju jer je to uzimanje para.Pokusaj da preko nase agencije obezbedis konkretnog poslodavca,imenom i prezimenom sa nazivom restorana u kom ces raditi. Recimo Hard Rock cafe je jedna od opcija koja se nudi ovde, i veoma je dobra.Kad vise ne zelis tamo 2 nedelje pre napustanja napomenes mu i nikakav problem.
Jos jedna bitna stvar je da ne smes da se plasis da promenis posao ili mozda grad.Zaradi neku kolicinu para i bezi u veci grad ako ti u manjem(gde uglavnom shalju) nije dobro. U suprotnom moze da se desi da zaglavis u nekoj americkoj zabiti sa parama u rukama i bez pravog plana da nesto vidis i uradis sa njima.Sve sto sam video, sam sam sebi stvorio uz dozu rizika,koje mora biti. U majamiju ima dosta nasih i mi smo za 2 sata obezbedili smestaj za 280$ mesecno. U New Yorku sam imao nekog prijatelja koji mi je iznajmljivao sobu po simbolicnoj ceni inace, bez posla tamo ces moci samo da potrosis sve pare jer je smestaj preskup. Za doskolavanje postoji posebna viza (H2B) stvarno nisam jos upucen u to.Ali bicu  Smile
IP sačuvana
social share

Remember kids, guns don't kill people. Dangerous minorities do
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 204
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:36:01
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.104 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.