Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 11:16:17
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 30
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako napraviti luk i strele  (Pročitano 220285 puta)
04. Apr 2008, 12:49:40
Zvezda u usponu


´Ω ξεíν´, ´αγγέλλειν Λακεδαιμονíοις

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1049
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
mob
SonyEricsson p910i
Сматрам да не постоји љепше и витешкије оружје од лука и стријеле. Права је штета што овај спорт није заступљен код нас у већој мјери. За почетак мало историје...

Најстарији лукови, за које се сада зна, пронађени су у мочварама на југу острва Зеланд у Данској. Тамо су нађена два лука 1940-их, а направљени су од брестовог дрвета, рукохват им је раван и имају облик латиничног слова д ( D ), дужине су 1,5 м. Различити дизајни лукова се могу срести у различитим културама и кроз разне периоде. Уобичајни облици су направљени од чврстог дрвета ( енглески дуги лук ), од плочастог дрвета ( Јапански и Сијамски) и композитни лукови ( средњи исток, Индија и Монголија ).

Велшки (енглески) лук је оружје које је у средњем веку променило технику ратовања, стрела је могла да на 50 метара пробије оклоп који су носили дотле готово непобедиви коњаници у оклопу. Велшки лук је убрзо избацио из употребе гломазне и тешко покретљиве оклопнике, који су сада постали и врло рањиви. Битка код Азенкура 25. октобра 1415. године у северној Француској (фр. Bataille d'Azincourt), је позната по коришћењу енглеског дугог лука, а стрелци су чинили већи део енглеске војске. Еглески стрелци су били постављени испред пјешадије у троугаоне формације са зашиљеним штаповима пободеним у земљу да би ослабили јуриш надмоћне и тешко оклопљене франциске коњице.

Композитни лук је лук који је направљен од више слојева различитих материјала.Различити материјали су стављани посебним редом,тако да је сваки материјал исказивао своје посебне особине.Материјали који су отпорни на компресију ( јеленски рог или тисовина) су коришћени за унутрашњи део лука ( део који је окренут ка стрелцу када пуца ), док су материјали који су отпорни на напрезање ( ораховина ) коришћени за израду спољњег дела ( део који је окренут од стрелца када пуца. Композитни лукови пружају огромну силу са обзиром на њихову величину.Неки Монголски лукови су били у стању да произведу силу затезања од 60 кг, што је иста јачина Енглеског дугог лука који је био дупло већи.

Мене је посебно занимала израда оваквих комада оружја (будући да у свијету постоје велики клубови који се баве прављењем лукова и стријела и који одржавају такмичења са њима) и њихова употреба у спортске и рекреативне сврхе, те сам пронашао на интернету разна упуства. Већ сад одвојио неколико комада дрвете да се суше,употријебио сам љесково дрво из простог разлога што га има у довољним количинама и приступачно је, за разлико од, рецимо - јасена, по кога морам да се верем по брдима и тражим.

Постављам и неколико слика које се тичу израде ових дивних комада оружја, као и неколико финалних верзија. Напомињем да су ово све ручне израде аматера и полупрофесионалаца. Кад дође вријеме за то, показаћу вам и мој ручни рад, а наравно, волио бих неки савјет од колега форумаша са више искуства у овоме!
Корисни линкови - www.primitivearcher.com, http://mysite.verizon.net/georgeandjoni/






Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

IMG_1580.jpg
(26.74 KB, 800x123)
IMG_1584.jpg
(51.54 KB, 800x312)
AA-20001.jpg
(52.44 KB, 111x850)
AA-34001.jpg
(52.84 KB, 126x850)
AA-1204WRH.jpg
(64.34 KB, 162x850)
AA-20011.jpg
(64.68 KB, 175x850)
AA-1201W308.jpg
(69.21 KB, 191x850)
001.jpg
(174.68 KB, 800x596)
008-1.jpg
(203.31 KB, 799x595)
004-1.jpg
(318.51 KB, 799x595)
002-1-1.jpg
(367.84 KB, 594x799)
006-1.jpg
(374.72 KB, 594x799)
007-1.jpg
(374.98 KB, 594x799)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


´Ω ξεíν´, ´αγγέλλειν Λακεδαιμονíοις

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1049
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
mob
SonyEricsson p910i
И још...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

index1.php.jpg
(141.09 KB, 640x480)
index2.php.jpg
(126.12 KB, 640x480)
index3.php.jpg
(80.25 KB, 640x480)
index4.php.jpg
(79.49 KB, 640x480)
index5.php.jpg
(137.12 KB, 640x480)
index6.php.jpg
(23.63 KB, 600x120)
index7.php.jpg
(127.5 KB, 800x600)
index8.php.jpg
(114.35 KB, 800x656)
index9.php.jpg
(63.73 KB, 800x302)
index10.php.jpg
(85.98 KB, 800x379)
index11.php.jpg
(91.67 KB, 800x402)
index12.php.jpg
(202.34 KB, 640x480)
index13.php.jpg
(199.99 KB, 640x480)
index.php.jpg
(140.42 KB, 640x480)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
 Smile Smile Smile

Samo da se deca ne naloze na ovo  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
mob
HTC One V
Ja sam kao klinac pravio luk i strelu!!! I mogla je dosta da odleti!!  Smile Smile
Ali sam slucajno pogodio druga i cale mi polomio!!!  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


´Ω ξεíν´, ´αγγέλλειν Λακεδαιμονíοις

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1049
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
mob
SonyEricsson p910i
jos

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

P4010017.jpg
(20.31 KB, 480x640)
P4010012.jpg
(21.43 KB, 480x640)
P4010018.jpg
(21.97 KB, 480x640)
P4010011.jpg
(25.56 KB, 480x640)
P4010009.jpg
(34.8 KB, 640x480)
P4010010.jpg
(35.3 KB, 640x480)
P4010016.jpg
(35.94 KB, 640x480)
P4010014.jpg
(38.66 KB, 640x480)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Izvrsna tema Smile Smile Smile
Luk je opasno oruzje zato pazljivo sa tim. Mislim da kod nas postoje strelicarski klubovi, bar u Beogradu znam da postoji. Mora se gadjati na obezbedjenim strelistima itd.
Inace lov lukom ili pak samostrelom zakonom je zabranjen, za samostrel cak mislim da postoji zakonski propis cak i za posedovanje itd, ne znam sigurno.
Ja sam samo kao klinac lovio male ribe pod vodom sa lukom i strelom sve od kisobranskih tankih poluga. struna je bila malo deblja najlonska. Odlicno radi na malim razdaljinama. Smile
Smile
« Poslednja izmena: 04. Apr 2008, 20:29:03 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Linux4Life

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 473
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
mob
HTC 
extra tema  Smile Smile Smile

@papalu
lov lukom i strelom nije zakonom zabranjen, u novom zakonu o lovstvu postoji odredba o alternativnim nacinima lova, tu pored luka i strele spada i sokolarenje( moja specijalnost Smile ), poenta je u tome sto lovacka udruzenja moraju na pocetku godine kod usvajanja godisnjeg plana rada da navedu da ce organizovati ovakve lovne akcije i da to prijave i lovackom svezu i ministarstvu
mnogima to nije interesantno i ne odrade to na vreme, e kada se pojavi interesovanje stranaca onda se cukaju u glavu sto nisu, ovo iz licnog iskustva

aj neka neko postavi kakvu literaturu o strelicarstvu i lovu lukom i strelom ( izdavali su  u Hrvatskij takve knjige)

aj pozdrav Raja
IP sačuvana
social share
Lada Linux Serbia Power Team
HighlandClan & The BulldogFighter Team
Highland Falconry
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5330
Zastava Srbija, Beograd, Barajevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
mob
Samsung Z400
Smile Smile Smile

Samo da se deca ne naloze na ovo  Smile



nalozio seodmah.... al neboj se, ja sam i lovac i strelac tako da imam u sobi i vazdusaru i sacmaricu, tako da luk i strelenece skoditi... Smile
IP sačuvana
social share
  Нек му је вечна слава и хвала!
�аааааааа, хоћу стару екипу, роштиљницу, добре пријатеље на окупу!!!!!
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
extra tema Smile Smile Smile

@papalu
lov lukom i strelom nije zakonom zabranjen, u novom zakonu o lovstvu postoji odredba o alternativnim nacinima lova, tu pored luka i strele spada i sokolarenje( moja specijalnost Smile )...
O, pa odlicna vest. Moje informacije o toj zabrani su i stare ai nisam siguran - nesto se tako pricalo, a posto nisam lovac (sem kad treba da opstanem) onda se nisam time ni zanimao.
U svakom slucaju, napredak. Po meni lov strelom je pravi lov, jer moras da se priblizis plenu a on te lako moze nanjusiti itd. lako je kad imas snajper i karabin itd. Sa lukom i strelom si ravnopravan donekle, a i mozes da nagrabusis ako se zezas sa necim jacim kao sto je vepar na pr. U srednjem veku su lovili veprove strelom (cak ima i takvih grbova- glava vepra probodena strelom) - to su bili lovci. Smile
Ipak svakome bi danas preporucio da uz sebe ima neku pucu za odvaljivanje -kao neki kolt sa malo zescom municijom, da ne kazem magnum ili mozda casul (mada casul je bas previse).
Al nisam vam ja za to strucan, sve sam to negde nacuo itd.
No, lov strelom - to je avantura. Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5330
Zastava Srbija, Beograd, Barajevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
mob
Samsung Z400
 Smile
IP sačuvana
social share
  Нек му је вечна слава и хвала!
�аааааааа, хоћу стару екипу, роштиљницу, добре пријатеље на окупу!!!!!
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 30
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 11:16:17
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 1.155 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.