Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 01:39:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako manipulisati ljudima...  (Pročitano 39497 puta)
11. Avg 2010, 20:13:46
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 10.60
mob
Apple iPhone 6s
U ovom tekstu objasniću zašto toliko ljudi veruje u Horoskop, Tarot, i ostale metode za analizu prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Saznaćete kako tačno funkcionišu ove tehnike manipulacije, i zašto čak i neki jako obrazovani i inteligentni ljudi veruju u ove stvari. Neke od ovih ideja lično koristim u marketingu i copywritingu i odlično funkcionišu Smiley. Skoro sve ideje iz ovog teksta potiču iz jedne od najkorisnijih knjiga koje sam pročitao u životu: Cold Reading od Ian Rowlanda. "Cold Reading" se može prevesti kao "vidovnjaštvo".

Ian Rowland je dvadeset godina radio kao profesionalni prorok i manipulator. Bio je uspešan u Horoskopu, Tarotu, gledanju u dlan, u rukopis, u prizivanju duhova... imao je svoju TV emisiju u kojoj je uspešno gledao u Tarot i slično. A zatim, kada se umorio od manipulacije ljudima, priznao je javno da je sve to bila prevara, i napisao je ovu knjigu u kojoj je po prvi put izneo sve tehnike koje su se do tada usmeno prenosile i čuvale od javnosti u uskom krugu ljudi "proroka".

Prvo, hoću da naglasim da sam i sam bio žrtva Horoskop manije. Pre 8 godina bio sam u toj fazi, pročitao sam kompletne "Sunčeve znake" od Linde Gudman, nalazio sam slične osobine u svim Bikovima, Devicama, Škorpijama... procenjivao kako se slažu dvoje ljudi na osnovu znakova itd. Vremenom, čitao sam sve više knjiga o marketingu i manipulaciji ljudima, a Cold Reading mi je definitivno sve objasnio. Evo o čemu se radi.

Ljudi koji odu na sesiju kod "vidovnjaka", najčešće se vraćaju super srećni. Vidovnjak im kaže stvari iz njihove prošlosti i sadašnjosti koje se skroz poklapaju sa realnošću, i koje "nikako nije mogao znati jer ih vidi prvi put u životu". Najuspešniji vidovnjaci "pogode" čitava imena, profesije, gradove u kojima su se desile stvari, i slično. Ljudi potom pasionirano pričaju to svojim prijateljima, i putem klasičnog "word-of-mouth" marketinga nastaje globalna vera u Horoskop.

E sad, logično pitanje: Kako vidovnjaci sve to znaju? Onda mora da su stvarno vidoviti i da Horoskop ima smisla, zar ne?



Tajna je u tome da ne znaju. Putem serije tehnika za manipulaciju ljudskim mozgom, vidovnjaci čine da ljudi misle da su im sve pogodili. Ovde ću kratko izneti samo neke glavne tehnike, a koga interesuje, može da pročita celu knjigu "Cold Reading".

Prvo, jedna od glavnih tehnika na kojoj počiva Horoskop i srodne oblasti zove se Barnumove rečenice. P.T.Barnum je bio prvi šou-biznis milioner, osnivač jednog od najuspešnijih cirkusa u 19 veku. On je prepoznao ovu tehniku i uspešno je koristio za manipulaciju ljudima za svoje ciljeve.

Ukratko, Barnumove rečenice su rečenice koje važe za svakoga, a svako misli da važe samo za njega. Na primer:

"Vi ste nezavisni u svojim odlukama, i prihvatate tuđu sugestiju samo ako je zasnovana na činjenicama"

"Neki od vaših ciljeva su prilično nerealni"

"Ti umeš da budeš pravi prijatelj"

"Vi ste svoju mudrost stekli kroz mukotrpno iskustvo a ne kroz učenja iz knjiga"

"Sve što ste stekli, sami ste se izborili za to"

Vidite? Ljudi su toliko zaslepljeni idejom da ovo važi samo za njih, da uopšte nisu svesni da svako drugi isto ovo misli o sebi Smiley

Na primer:"Sve što ste stekli, sami ste se izborili za to". Svako će u sebi pomisliti "Tačno! Skroz tačno! Onom tamo je tata sve kupio, onaj se sigurno zaposlio preko veze, a JA sam se za sve sam izborio". Čak i onaj kome je zaista "tata sve kupio" misli to o sebi Smiley

Ili "Ti umeš da budeš pravi prijatelj". Svako će pomisliti: "Tačno! Onaj tamo je ispao najveća pička, a ona tamo mi je zarila nož u leđa. Ali JA, JA sam stvarno pravi prijatelj i uvek sam tu za njih."

Bitno: Ne moraju sve Barnumove rečenice biti pozitivne. Ako se ljudima saopšte i one koje su negativne, to će učiniti da sve deluje realnije. Naivni skeptici će reći "Ma, taj ti je sigurno rekao sve najbolje", a ljudi će pričati skepticima "Uopšte mi nije laskao i govorio mi ono što želim da čujem. Štaviše, rekao mi je za mnoge moje mane i sve je pogodio!". Vešti Horoskop majstori uvek uzimaju u obzir i to šta će ljudi pričati kasnije svojim prijateljima, jer znaju da se pravi mitovi o njima grade tek kasnije, kroz prepričavanje seanse.



Postoji još na desetine tehnika, hajde samo kratko da navedem nekoliko, uz primer.

"Duga" - u jednoj rečenici se navede da neko u sebi ima i jednih i drugih osobina, ali na uvijen način. Primer: "Na momente ste jako ekstrovertni, druželjubivi, srdačni, ali ima dana kada se povlačite u sebe i niste baš za razgovor ni sa kim". Ovo zvuči mnogo efektnije od "Vi ste ponekad introvertni, a ponekad ekstrovertni"

"Predavanje moći klijentu" - Ovo je odlična tehnika manipulacije da se razoružaju "neverne Tome" koje dolaze kod Horoskopdžije sa dozom skepcitizma. Kaže im se: "Osećam da iz vas izbija jaka energija veze sa svemirom i da vi sami imate prirodno moć predviđanja mnogo veću od mene. U stvari, kad biste se vi bavili ovim mojim poslom, i kada biste usavršili moć gledanja u zvezde, bili biste sigurno uspešniji od mene. Sigurno vam se često dešava da razmišljate o nekoj osobi, i baš u tom trenutku zazvoni telefon, i ta osoba vas zove. To je znak da vi to imate prirodno."

"Žakove rečenice" - Ovo su tvrdnje koje važe za sve ljude u određenom životnom dobu. Na primer, osoba koja je u ranim dvadesetim i željna dokazivanja u poslu, odlično pije rečenicu: "Uticaj Neptuna u sedmoj kući pokazuje da tvoji pravi talenti i sposobnosti često nemaju prilike da se iskažu. Iako si svesna da imaš još dosta da učiš, nekako osećaš da bi umela fantastično da uradiš neke stvari, samo kada bi te ljudi koji donose odluke pustili da to uradiš." Za osobu u kasnim tridesetim odlično se prodaje rečenica: "Uticaj Meseca na Saturn govori da se često pitaš šta se desilo sa svim tvojim snovima i ambicijama koje si imao kad si bio mlađi. Duboko u tebi, postoji jedan tvoj deo koji bi želeo da jednostavno počne sve ispočetka - ovog puta po tvojim pravilima igre"

"Zelenija trava" - Zasniva se na tome da svako ponekad misli da je "trava zelenija sa druge strane ograde", odnosno da je "trebalo izabrati onaj drugi put". Oni koji žive na selu maštaju o životu u gradu sa ludim žurkama i zezanjem, a oni koji žive u gradu, maštaju da imaju usamljenu kućicu u planini pored potoka, daleko od gradske buke i haosa. Na primer, ženi koja je account menadžerica u uspešnoj velikoj firmi treba reći: "Merkur u petoj kući govori da ste vi veoma sposobni za materijalni uspeh i da ste fokusirani na rezultate. Međutim, Sunce u Raku govori mi da u vama postoji i druga crta, ona koja često želi sigurnost i toplinu porodičnog doma. U narednih 18 meseci Mars će ući u Vodoliju i vi ćete doneti odluku da razvijete i taj deo svoje ličnosti." Sa druge strane, domaćici sa troje dece koja se po ceo dan brine o kući treba reći "Jupiter u sedmoj kući govori da ste prilično vezani za sigurnost kućnog praga i porodicu, i to je odlično, ne može svako da bude dobar domaćin. Sa druge strane, Mars u Ovnu govori mi da u vama postoji crta koja želi da se kreativno izrazi i oproba u nekim talentima van četiri zida. U narednih 18 meseci Mesec će ući u Strelca i vi ćete preduzeti neke konkretne korake da rešite taj konflikt u sebi"

U knjizi postoji još gomila tehnika, na primer - da kažete osobi za neko konkretno ime, grad, broj, iz njene prošlosti, i da pritom pogodite. Da - moguće je Smiley Ukratko, to se radi tako što ćete imati niz pogrešnih pogodaka od kojih će jedan biti "pravi", a zatim desetak tehnika koje se zasnivaju na Miltonovom hipnotičkom govoru i koje će učiniti da osoba u glavi zaboravi na sve vaše pogrešne pogotke a da pritom bude fascinirana sa par konkretnih stvari koje ste "pogodili". I naravno, te "pogotke" će kasnije fascinirano prepričavati drugima Smiley Tako vidovnjaci grade svoj brend i sve im je lakše i lakše da ovo rade.

Mogu da kažem da sam pre 5-6 godina, kada sam otkrio "Cold Reading", primenjivao ovo na raznim ljudima da istestiram da li radi, i radi odlično. Predstavljao sam se ljudima kao ekspert za Horoskop, Tarot, gledanje u dlan, gledanje u auru, u rukopis, itd itd i čitao sam njihove osobine, prošlost, sadašnjost, predviđao budućnost. I ljudi su bili oduševljeni onim što su čuli. Pitali su me kako sam tako dobar u tome, a ja bih onda govorio da sam to naučio od jednog Šamana sa Anda koga sam upoznao u Grčkoj ili tako neku priču.

Primenom metoda iz knjige predstavljao sam se uspešno ljudima i kao ekspert za sve ezoterične discipline - Reiki, Feng Šui, Rekonekciju, Teta terapiju, sve te priče koje se mogu prodati ljudima koji veruju da "ništa nije slučajno" i koji veruju da su tamo neke druge istočnjačke i drevne južnoameričke kulture bile mnogo pametnije od nas. Princip je uvek isti. Cold Reading.

Eto. Ova veština pomaže praktično u svim komunikacionim oblastima: marketing, direktna prodaja, human resources, zavođenje, vaspitanje dece, kontrola mase... U svakom slučaju, korisno je znati, jer ćete moći da prepoznate kada neko drugi ovo pokušava da uradi nad vama. Ovo je jedna jako moćna alatka, i možete dosta da manipulišete ljudima, ali bilo bi lepo i etički da je koristite samo u pozitivne svrhe - da navedete ljude da učine ono što je dobro za njih i što će im pomoći.

Autor teksta Istok Pavlovic, www.istokpavlovic.com
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Must have that book.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.60
Must have that book.  Smile
You dont need that book. That book would make you too powerfull  Smile

Korisno je znati ali ionako ne verujem ni u "vidovnjake" ni u horoskop Smiley

IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Pa knjiga upravo i govori o tome kako ne treba verovati horoskopima i vidovnjacima.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.60
A uopste ne govori o tome kako manipulisati ljudima  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 4372
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
 A ne , za manipulisanje ljudima se uce politicke nauke, citaju se malo bolje knjige bice Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 1395
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
@  SF  dobar tekst, ali mislim da si se previse zahuktao Smile  prevaranata svake vrste je uvek bilo i bice ih i dalje. a o zaludjenicima i da ne govorim.

elem, ako bas zelite da saznate pravu istinu, dodjite u moj grad i dokazacu vam da ima pravih parapsihologa (kao i astrologa). da li ste znali da postoji univerzitet u sloveniji (sa predstavnistvom u nisu) koji se bavi parapsihologijom?
IP sačuvana
social share
U se i u svoje kljuse!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.60
mob
Nokia 
mmmm...ne bih rekla . danas gledam emisiju o albino crnicima . na ceni su zbog svoje beline, odsecaju im delove tela i daju vracevima.
predsednik je umesan u jedno ovakvo ubistvo.
znaci politika +vracanje =manipulacija naroda  Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Chrome 5.0.356.2
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Naravno da ima prevaranata, u svim oblastima, pa i u ovoj. Ali ne treba generalizovati stvar i potcenjivati Astrologiju zato sto je razni dzabalebarosi koriste da bi profitirali.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4960
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Naravno da ima prevaranata, u svim oblastima, pa i u ovoj. Ali ne treba generalizovati stvar i potcenjivati Astrologiju zato sto je razni dzabalebarosi koriste da bi profitirali.

treba.
IP sačuvana
social share
NAPUŠTEN PROFIL
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 01:39:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.