Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako i zašto se vrši EKG pregled?  (Pročitano 3115 puta)
06. Mar 2007, 01:38:47
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Kako i zašto se vrši EKG pregled?

Elektrokardiogram je test koji se koristi kako bi se procenio ritam i električna aktivnost srca. Stres test je EKG test koji se vrši tokom fizičkog opterećenja.


Koristi se da bi se diagnostikovao srčani udar i abnormalnosti u ritmičnom radu srca. Može da da indicije o drugim oboljenjima srca i pluća kao i o drugim hroničnim oboljenjima koji nisu direktno vezani za oboljenja srca.

Srčana oboljenja mogu da daju različite simptome, kao što neka druga oboljenja kao što je balans elektrolita u organizmu (kao što su ravnoteža kalijuma i magnezijuma) mogu davati slične simptome kao kod oboljenja srca i utiču na promene EKG-a.

Simptomi koji zahtevaju EKG pregled su:

- bol u grudima
- kratak dah
- ubrzan puls
-anksioznost
- nesvestica
- bol u stomaku, mučnina, problemi sa varenjem
EKG se rutinski izvodi kod:

-Pacijenata kojima predstoji operacija pod totalnom anestezijom, kako bi se ustanovilo stanje srca koje bi moglo da se pogorša pod uticajem stresa od određene hirurške proceure, što može povećeti rizik od mogućih posoperativnih komplikacija.

- Kod ljudi koji se bave stresnim zanimanjem

- Kod ljudi preko 40-te godine života u okviru rutinskog godišnjeg pregleda

- Kod pacijenata koji već imaju neko srčano oboljenje, kako bi se proverilo stanje srca i reakcija na lekove i kod ljudi koji imaju pejs-mejker.

Sam EKG pregled ne nosi nikakav rizik od mogućih komplikacija. Sama procedura je bezbolna. Pre EKG pregleda imaće te pregled i biće vam postavljena pitanja u vezi sa zdravljem. Tokom EKG pregleda treba da ležite na leđima, na grudi vam se prikači 6 malih elektroda, ostale se prikače na noge i ruke. Tokom otkucaja srca, stvaraju se električni signali. EKG detektuje ove signale preko površine kože i oni se zapisuju na grafikonu. EKG test traje 3 do 4 minuta a u zavisnosti od stanja srca možete biti upućeni na dodatne preglede.

Hospitalizacija nije potrebna sem ukoliko EKG ne otkrije ozbiljne simptome koji zahtevaju lečenje ili operaciju.

Lekar tumači rezultate EKG-a i u zavisnosti od rezultata kao i dodatnih informacija iz istorije bolesti daje preporuke o eventualnom lečenju ili o dodatnim ispitivanjima koje je potrebno uraditi da bi se došlo do dijagnoze.

Izvor: TopVita
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Tihi protest!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5131
Zastava Majevica
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.07.0
mob
Ericsson T28
Imam 28 godina i prvi put sam radio EKG. Znam da je najbolje popričati sa stručnjakom, ali moram da pitam. Mašina je sa onim pikovima napisala na engleskom (ECG Normal), pa bih zamolio nekoga ko se razumije, da mi kaže koliko je mjerodavno to što je aparat sam zaključio?

Inače sam pokušao sam da naučim da "pročitam" rezultat, ali nema šanse, vidi se da je to preozbiljna nauka i puko internet pretraživanje ne može u ovome pomoći.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 18.0
elektro-kardiogram meri srcani ritam i sve nepravilnosti u okviru istog, cime se zakljucuje mnogo stvari.. urodjene srcane mane, onesposobljenosti protoka krvi, misicni tonus, postojanje aritmija, tahikardija, bradikardija i sl.

ako pise da je ecg normalan, znaci da masina nije uocila promene u srcanom ritmu, sto automatski ponistava vecinu pobrojanih dijagnoza

za kvalitetniji rezultat nosi se holter koji prati srcani ritam u toku 24 ili 48 casova, kad se sumnja na aritmije koje su zavisne od fizicke aktivnosti ili uzrokovane stresom

postoji i tzv. test opterecenja gde se prati srcani ritam za vreme izlaganja karakteristicnim fizickim naporima

jedinu potpuniju sliku o stanju srca i srcanih zalizaka kao i prohodnosti arterija daje ultra-zvuk srca i eventualne kontrastne analize, ali sve uz konsultaciju sa kardiologom.
« Poslednja izmena: 11. Feb 2013, 22:03:34 od MunkaZe »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Imam 28 godina i prvi put sam radio EKG. Znam da je najbolje popričati sa stručnjakom, ali moram da pitam. Mašina je sa onim pikovima napisala na engleskom (ECG Normal), pa bih zamolio nekoga ko se razumije, da mi kaže koliko je mjerodavno to što je aparat sam zaključio?

Inače sam pokušao sam da naučim da "pročitam" rezultat, ali nema šanse, vidi se da je to preozbiljna nauka i puko internet pretraživanje ne može u ovome pomoći.

Internet ti neće pomoći. Ako je sve u granicama normale a ti i dalje osećaš odredjene tegobe, najbolje je da od kardiologa tražiš nošenje holtera 24h koji će ti ispratiti srce i dok si aktivan, dok odmaraš ili spavaš. Tu su još test opterećenja, ultrazvuk srca i analize krvi na viruse koji napadaju srce.

Good luck  Smile
« Poslednja izmena: 11. Feb 2013, 22:37:44 od Arijada »
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Tihi protest!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5131
Zastava Majevica
OS
androidNepoznat
Browser
Opera 11.10
mob
Ericsson T28
Hvala objema na iscrpnim odgovorima. Nisu nasli nikakve anomalije, osim sto su mi otkucaji ubrzani, oko 95. Pritisak normalan. Dobio sam tablete, ako otkucaji ne uspore, doca predlaze kontrolu hormona i pregled stitne zlijezde.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Radi pretrage dok ne otrkiješ uzrok. Srećno.
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia 
Стари апарати дају само врдности освновних параметара (фреквенца, срчана осовина, трајање PQ-интервала, QRS-комплекса...) У већини случајева то је довољно.
Нови апарати сами и читају електрокардиогам. Код њих се произвођач увек огради реченицом ''посаветујте се са вашим лекаром''.
Лекари лако читају већину ЕКГ-ова.
Искусни, то раде задњом четвртином леве половине малог мозга. Smile
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol Žena
Poruke 19
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 24.0.1312.57
radila sam ekg nekoliko puta, nista strasno, nekad redovni pregledi i dva puta pred operacije, vodite racuna da kada dolazite na pregled ne budete zadihani.  ja sam se pela uz stepenice u klinickom cemtru pa pravo u orfdinaciju a onda su me doktori pitali sto mi srce lupa tako brzo, pokazace se na snimku.  inace to je bezbolno.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.