Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 16:42:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kada mama nosi pantalone  (Pročitano 1175 puta)
13. Nov 2007, 10:42:18
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Nokia 


Verovali ili ne, i kod nas se širi poput epidemije retka vrsta hrabrih i odvažnih žena koje same odgajaju decu zato što tako žele. Cosmo je za vas istražio kako su donele ovu tešku i za naše podneblje često neshvatljivu odluku.


Upoznala je mladića. Zaljubili se jedno u drugo. Venčali se i imali jedno, dvoje, troje... dece. Malo je devojčica koje nisu baš ovako zamišljale svoju budućnost. Tek kada se to dogodi, mnoge saznaju da priči nedostaje „...i živeli su srećno do kraja života“. Bajke o braku se sve češće završavaju razvodima, a deca uglavnom ostaju sa majkama. Godine velikih kriza u Srbiji i Crnoj Gori uvećale su broj udovica, ali i širom otvorile vrata do sada retkoj vrsti - ženama koje same podižu decu zato što tako žele. Dok majke bez muževa među sobom ne prave razliku, rodbina, komšije i kolege ih još razvrstavaju. Tako su udovice po pravilu mučenice, razvedene - preljubnice ili loše domaćice, a žene sa vanbračnom decom - mahom feministkinje, ponekad lezbijke, a uvek obesne i samožive. Pravo na izbor se teško kažnjava, pa će najbolje proći one koje nisu mogle da biraju. I to, samo dok pristaju da budu socijalni slučajevi, baš kao što to nalaže jedini izraz koji je rezervisan za njih - samohrane majke.

Bez kompromisa

Velika gimnazijska ljubav Milene (25) pretvorila se prvo u brak, potom u pakao. Kada se razvela, Milena je u prvi mah ostala bez smeštaja, posla i bilo kakve podrške. „Kad god bi deca svakog trećeg vikenda odlazila kod oca, a bila je zima, moj bivši muž je tražio da sa sobom ponesu i grejalicu koju nam je dao, kako se ja ne bih ‘grejala sa ljubavnikom’. A meni muškarci nisu ni padali na pamet. Naročito ne pošto me je u stanu napao komšija koji se prethodno ljubazno ponudio da mi popravi mašinu za veš“, priča ona. Ponovo je stavila burmu zbog majstora koga je našla preko oglasa, ovoga puta da bi se zaštitila. Ispostavilo se da je on inženjer koji posle predavanja u školi sitnim popravkama izdržava sebe i svog sina. „Odgovara mi veza sa njim, ali bez venčanice, iako je već dokazao koliko se razlikuje od mog bivšeg muža. Nagovorio me je da nastavim studije kako bih pronašla bolji posao i probudio želju da se dopadnem i sebi i njemu. Na početku su se naša deca ponašala kao da su na dve strane barikade. Zbližili su se tek posle prvog zajedničkog letovanja, gde su ‘udružili snage’ protiv svojih roditelja“.

Žene koje nemaju snage da izađu iz lošeg braka smatraju da je Milenina sudbina kao dobitak na lutriji. Na prvi pogled, mogle bi da budu u pravu. Nisu u Švedskoj, gde su žene toliko duboko ušle u politiku da su i zakone prilagodile samohranim majkama. Nisu ni u Americi, u kojoj „single mums“ imaju čak posebne kreditne linije za stanovanje i školovanje dece. Članice nevladine organizacije „Samohrane majke“ u Beogradu podsećaju da majke koje same izdržavaju decu imaju pravo samo na malo veće dečje dodatke, a oni ne prelaze 20 eura mesečno. „Pomoć mogu da potraže i u centrima za socijalni rad, ali samo ako su spremne da povremenu slušaju i predavanja o tome kako nisu umele ‘malo da istrpe’ u braku“. Ne vrede ni objašnjavanja da to ‘malo’ znači neprestano fizičko i psihičko maltretiranje“, kaže Dušica Bursać-Radišić, predsednica organizacije „Samohrane majke“. A ako imaju vanbračnu decu, neće izbeći komentare - što si rađala kad ne možeš da (ga) izdržavaš.

Cosmo
« Poslednja izmena: 13. Nov 2007, 10:47:04 od Livingston »
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 16:42:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.