Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 21:13:29
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na ovom forumu, mozete postavljati teme sa informacijama o glumcima i glumicama, komentarisati ih, hvaliti... 
Ukoliko zelite da postavite novu temu, obavezno proverite da li je ta tema vec postavljena. 
 

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Jelisaveta - Seka - Sabljic  (Pročitano 28218 puta)
18. Avg 2005, 22:26:39
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Rođena Beograđanka. Bavi se filmom od svoje 16. godine. Do sada je snimila 90 filmova.

Uloge u pozorištu:

Debituje u pozorištu Atelje 212 u Beogradu sa rolom u komadu Bore Ćosića, 1971. godine u predstavi “Uloga moje porodice u svetskoj revoluciji”, u režiji Ljubomira Draškića. Odmah potom dobija ulogu u komadu “Lulu” Frenka Vedekinda, “Kod lepog izgleda” Edena Fon Horvata, u režiji Paola Mađelija, zatim ulogu Juce u “Kir Janji” u režiji Dejana Mijača, “Čudo u Šarganu” Lj. Simovića u režiji Mire Trailović. Ulogu Emilije igra u alternaciji sa Sekom Sablić.U komadu Jelice Zupanc “Crnjanski ili lako je Andriću” igra jednu od glavnih uloga uz veliku Rahelu Ferari.

Glavnu ulogu uz Petra Božovića i Dragana Nikolića (supruga) igra u “Dekameronu” u režiji čuvenog evropskog reditelja Roberta Ćulija..

Sa predstavom “Ptic i ptica” Slobodana Stojanovića, režija Dejan Mijač,sa suprugom Draganom Nikolićem, debituje u Zvezdara teatru u kome radi i danas..U “Urnebesnoj tragediji” Dušana Kovačevića igra ulogu Rajne uz Batu Stojkovića, Anicu Dobru,Lazu Ristovskog,Dragana Nikolića, Ljiljanu Dragutinović, i dr. U režiji Branka Pleše, a po tekstu Novice Savića “Kako potamaniti gamad”, igra uz Đuzu Stojiljkovića, Branimira Brstinu, Raleta Milenkovića, Milicu Mihajlović i dr.U predstavi “Lari Tompson-tragedija jedne mladosti “ Dušana Kovačevića ostvaruje lik
Katarine,upravnice pozorišta uz Boru Todorovića, Miodraga Krivokapića, Ljiljanu Dragutinović, Batu Stojkovića, Branku Petrić.i dr.
Odigrala je i ulogu “Velike Mame” u rimejk predstavi “Kosa”.
U Kult teatru dobija ulogu u komadu “Oximoron” Svetislava Basare u režiji Dejana Mijača. Partneri u toj predstavi su Bogdan Diklić, Dragan Nikolić, Dragan Zarić, Lane Gutović, i dr.
U međuvremenu radi na mono predstavi “Milena u svetu muškaraca” Dušana Radovića a u režiji Miloša Radovića. Sa ovom predstavom gostovala je u Sloveniji, Makedoniji,Kipru,Budimpešti,Beču, Njujorku, Torontu, Vankuveru…
U Kruševačkom pozorištu igra u Joneskovoj “Ćelavoj pevačici”, u režiji Jagoša Markovića.
2000. godine dobija poziv da svojim učešćem u predstavi “Bokeški D-mol” Stevana Koprivice u režiji Milana KaradžIća pomogne stvaranju jednog novog pozorišta u Tivtu. Predstava postiže ogroman uspeh. Ulogu Marije, majku mlade junakinje Katarine,koju tumači Jelena Džokić igra sa velikim zadovoljstvom.Direktnog partnera u ulozi muža igra Mladen Nelević.
Početkom 2004. godine sprema ulogu u predstavi Tivatskog pozorišta,
“Jelena Savojska”.Igra Margaretu Savojsku, kraljicu,ženu kralja Umberta Savojskog tj. majku Viktorija Emanuela III-eg u režiji Roberta Raponje.
 

Uloge u filmovima i TV serijama:

Prvi film “Vrata ostaju otvorena” snimila 1958-9. godine sa slovenačkim rediteljem Františekom Čapom u Sarajevu. Ubrzo se ređaju filmovi: “Diližansa snova” sa Sojom Jovanović. “Zajednički stan”, “Bolje je umeti”, “Uzavreli grad”, “Prekobrojna” Branka Bauera, “Kozara”, Veljka Bulajića, “Pešćani zamak” Boštjan Hladnika, “Čovek nije tica” Dušana Makavejeva,”Rondo” Zvonimira Berkovića, “Jutro” Puriše Đorđevića, “Devojka” Puriše Đorđevića, “Zaseda” Živojina Pavlovića, “Deps” Vrdoljaka, “Uloga moje porodice u svetskoj revoluciji” Bate Čengića, “W R. Misterije organizma” Dušana Makavejeva, “Nemirni” Kokana Rakonjca, “Horoskop” Bore Draškovića, “Grupni portret sa damom” Saše Petrovića.


Na televiziji je igrala u mnogim dramama TV serijama najrazličitijih žanrova,šou programima, od kojih je najpoznatiji “Obraz uz obraz” Zdravka Šotre sa suprugom Draganom Nikolićem.

U zadnjih nekoliko godina snimila filmove “Bure Baruta” Gorana Paskaljevića, “Tri letnja dana” Mire Vukomanović, “Nebeska udica” Ljubiše SamardžIća, “Bumerang” Dragana Marinkovića, “Ledina” Ljubiše SamardžIća, “Zona Zanfirova” Zdravka Šotre i film Srđana Karanovića “Sjaj u očima”, koji je 2003. godine bio u glavnoj konkurenciji na Venecijanskom festivalu.
 

Nagrade:

-Nagrada “Ćuran” za ulogu u predstavi “Ptic i ptica” na festivalu Dani komedije,u Jagodfini,
--Nagrada “Ćuran” za ulogu u predstavi “Ćelava pevačica” na festivalu “Dani komedije” u Jagodini’
_Nagrada “Žanka Stokić” koja se dodeljuje za celokupni životni umetnički opus i doprinos.
- Za ulogu u filmu “Prekobrojna” Branka Bauera, dobija nagradu “Zlatna arena” na tada najprestižnijem filmskom festivalu u Puli,
- Za ulogu u filmu “Jutro” u Veneciji dobija nagradu “Zlatna ruža”,
-Za ulogu u koprodukcionom filmu češke i američke produkcije “Voda nešto nosi”, čuvenog pisca Lajoša Zilahija, a u režiji oskarevaca Jan Kadara i Elmara Klosa, dobija evropsku nagradu “Zlatni David”, kao najbolja evropska glumica 1978. godine.
- Za film “Specijalni tretman” Gorana Paskaljevića i Dušana Kovačevića dobija Kansku nagradu 1980. godine.


Živi u Beogradu.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

seka_sablic.jpg
(3.92 KB, 150x178)
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Jelisaveta Seka Sablić je poznata srpska glumica. Rođena je u Beogradu 13. juna 1942. Još u gimnaziji jedan je od osnivača amaterskog pozorišta Dadov.

Diplomiravši 1965. godine glumu u klasi Mate Miloševića na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, debitira u Pozorištu "Boško Buha" u PEPELjUZI Aleksandra Popovića.

Od 1967. Članica je Ateljea 212, gde ostvaruje najznačajnije pozorišne uloge: u Kralju Ibiju A. Žarija, te u Razvojnom putu Bore Šnajdera, Aleksandra Popovića, za koju prima nagradu Ćuran na festivalu Dani komedije u Jagodini (kao i kasnije za ulogu u Ožalošćenoj porodici Branislava Nušića); na Sterijinom pozorištu nagrađena je za sporednu ulogu u Klaustrofobičnoj komediji Dušana Kovačevića.

Na filmu debituje u crnohumornom rediteljskom prvencu Gordana Mihića i Ljubiše Kozomare VRANE (1969). Uz retke izuzetke (npr. Kičma, 1975, V. Grlića, i Gospođica, 1980, V.Jasnoga) glumi komične uloge: npr. U široko popularnim komercijalnim komedijama Milana Jelića ( Rad na određeno vreme, 1980; Moj tata na određeno vreme, 1983; Razvod na određeno vreme, 1986) I Zorana Čalića (Žikina dinastija, 1985, i Druga žikina dinastija, 1986).

Najviše glumačke domete ostvarila je u delima Slobodana Šijana; Kako sam sistematski uništen od idiota (1983), Davitelj protiv davitelja (1984) te posebno u groteski Maratonci trče počasni krug (1982), gde je za lik pijanistice nagrađena Zlatnom arenom za glavnu ulogu na festivalu u Puli. Uspešno nastupa i na televiziji.


Filmografija
1969 – Vrane - kao Olja
1970 - Biciklisti
1970 – Burduš - kao Rajka
1975 – Kičma - kao komšinica 2
1977 - Leptirov oblak
1980 - Rad na određeno vreme
1982 - Maratonci trče počasni krug - kao Kristina
1982 - Moj tata na određeno vreme
1983 - Kako sam sistematski uništen od idiota - kao Rita
1984 - Davitelj protiv davitelja - kao gospođica Dobrila
1984 - Jaguarov skok - kao Cajka
1984 – Moljac - kao luda rediteljka
1985 - Debeli i mršavi
1985 - Indijansko ogledalo
1985 - Žikina dinastija
1986 - Druga Žikina dinastija
1986 - Razvod na određeno vreme
1986 - Sekula i njegove žene
1987 - Uvek spremne žene
1989 - Bolji život
1989 - Dr br. 1: masmediologija na Balkanu
1990 - Dr br. 2: balkanska perestrojka
1994 - Biće bolje
1995 - Tamna je noć
1998 – Rane - kao komšinica
2001 - Sve je za ljude

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
MAJKA HRABROST
Jelisaveta Seka Sablić: Ne želim da cinculiram: Nagrade nisu merilo ničega i uvek su deo nepravde, stalno se potrže nekakav kantar, da damo sad ovome, a onome ćemo kasnije

Uručenjem "Nušićeve nagrade za životno delo glumcu i komičaru" Jelisaveti Seki Sablić završeni su u Smederevu 23. Nušićevi pozorišni dani. Jedna od ponajboljih srpskih glumica svih vremena briljirala je u ulozi Majka Dare u predstavi "Svinjski otac" Aleksandra Popovića, a nakon uručenja Seka Sablić je priredila autorsko veče - što je uobičajeni dar nagrađenog glumca publici
Iako je pored plakete, povelje i novčanog dela nagrade za životno delo dobila i "smederevku" - burence od 25 litara belog vina, u razgovoru za Press Seka se, na sebi svojstven direktan način, odredila prema sve brojnijim manifestacijama i nagradama za glumačka ostvarenja
- Posle ovoliko godina i iskustva ništa se posebno ne dešava kada vam jave da ste dobili nagradu - rekla je glumica, dodavši:
- Nisam se iznenadila nagradi, a ne bi me iznenadilo ni da je nikad nisam dobila. Uvek sam mislila loše o nagradama. Nisu nagrade merilo ničega i nikada nisu bile presudne, a uvek su deo neke male nepravde. Više kod nas nema značajnih nagrada. Toliko je nagrada, da je to postalo apsurdno. Svaki grad ima neki festival, mnoštvo nagrada, da je potpuno devalvirano, deplasirano. Sve je banalizovano, isprofanisano. Onda se uvek tu nešto odmerava, stalno se potrže nekakav kantar, da damo sad ovome, a onome ćemo kasnije. Umetnost ima svoju surovu pravdu. Uvek sam tako razmišljala i nikad mi nije bilo do cinculiranja.
Seka se osvrnula i na nagrađivanje umetnika u vreme pokojnog Josipa Broza:
- U Titovo vreme nagrade su bile značajne, ali su davane po ključu. Daj malo ovome, sad daj malo ovome. Svako Sterijino pozorje je obasipalo Slovence nagradama. Slovencima su nagrade davane i šakom i kapom: udri, udri, udri! Posle su nagrade davane po značaju i novcu. Bile su tada veoma značajne materijalne nagrade. Neću da se žalim, ali ja nisam bila miljenik tih ključeva i momenata. Kada sam dobila nagradu grada Beograda, dakle Oktobarsku nagradu, u vreme sankcija, to je iznosilo 30 maraka. Tada sam im i rekla: "Toliko vredi i oslobođenje Beograda. Zato ste mi je i dali."
Glumica objašnjava da postoje nagrade koje nikada ne bi primila:
- Znamo gde živimo. Najlakše je doći i uzeti nagradu, i ne komentarisati. A odbila bih nagradu ako je kompromitovana. Ako nagradu dodeljuje strana sa kojom se jasno ne slažem - odbila bih. Na mestu je bio gest Đurđije Cvetić, koja je odbila nagradu u Požarevcu. Ja bih odbila svako gostovanje u Požarevcu. Ne želim da idem u neke gradove - zaključuje Seka Sablić.
M. S. PEŠIĆ

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
mob
HTC Smart
Seka oprostila Bori „seks“!!!

Ovih dana pomirenjem je okončana najduža svađa u istoriji srpskog glumišta. Legende Bora Todorović i Seka Sablić su okončali ćutanje, koje traje još od 1982. godine, kada je na snimanju filma „Maratonci trče počasni krug“ Đenka (Bora) malo preterao snimajući scenu seksa sa Kristinom (koju glumi Seka)!

Naime, umesto klasičnog glumačkog „trljanja“ i simulacije, kakva se praktikuje u takvim situacijama, Bora je, valjda u nameri da scenu odigra što uverljivije, malo prešao granicu... Zapravo malo više, što je Seku razbesnelo. To je bio razlog da glumački par naredne skoro tri decenije ne progovori ni reč.

- U jednoj od čuvenih scena na plaži, kada Đenka ima seks sa Kristinom, tokom kojeg ih zatiče kum Mirko Topalović (Bogdan Diklić), Bora se „malo zaneo“, valjda u nameri da što verodostojnije dočara scenu seksa, što je glumicu toliko razljutilo da čak u prvi mah više nije želela da nastavi snimanje. Mnogo se bila naljutila na njega, vrištala je, nema šta mu sve nije rekla. Reditelj, snimatelj i ostali su bili zatečeni, jer niko nije video šta se tačno desilo ispod njene haljinice. Uzalud se Bora izvinjavao, pokušavao da stvar izvadi na šalu... Ona nije htela ni da čuje - priča za „Alo!“ odlično obavešteni izvor iz srpskih glumačkih krugova i dodaje da zbog ovog incidenta Seka i Bora skoro 30 godina nisu reč progovorili!
- U glumačkim krugovima poznato je da ovaj legendarni dvojac nije u dobrim odnosima decenijama, ali je malo ko znao zbog čega. Međutim, i to se nedavno promenilo kada su se napokon sreli „oči u oči“. Shvatili su da je vreme da zaborave na vreme kad su bili „mladi i ludi“, te da je vreme da zakopaju ratne sekire. Svi se nadamo da će to pomirenje rezultirati nekim zajedničkim projektom, jer bi publika volela da ih ponovo gleda u tandemu na filmskom platnu - zaključuje naš izvor.

Bora Todorović: Pa šta? Koga to interesuje?

Priču o svađi, koja datira iz davne 1982. godine, kao i pomirenje sa Sekom Sablić, bard srpskog glumišta Borivoje - Bora Todorović je prokomentarisao na neobičan način:
- Pa šta? Koga to interesuje? - zapitao nas je Bora kada smo ga zamolili da nam prokomentariše svađu s koleginicom, a onda je nastavio s pitanjem:

- Vi sad hoćete da iznosim prljav veš? - pitao je gospodin Todorović, a potom dao svoj zvaničan komentar:
- Mi smo u odličnim odnosima. Seka je uvek bila uz mene i ona je moja dobra drugarica. Ako hoćete, dođite u „Zvezdara teatar“ na kafu da se ispričamo, a prljav veš ja ne iznosim - izjavio je za „Alo!“ istaknuti glumac.

Seka Sablić: O čemu to pričate, manite me se!

Kako bismo proverili naša saznanja, pozvali smo glumce, ali smo uspeli da stupimo u kontakt samo sa Sekom, koja nije bila raspoložena da priča o ovoj temi:
- Ja sam u dobrim odnosima s Borom. Ne mogu da verujem o kakvim glupostima vi pričate! Manite me se! - rekla je Sablićeva pre nego što je zalupila slušalicu.

Izvor: Alo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
 Smile

Kakva smesna prica, nisam znao za tu svadju Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
mob
HTC Smart
Smile

Kakva smesna prica, nisam znao za tu svadju Smile

Не зна се ко је опиченији. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
mob
HTC Smart
Slavni Kirk Daglas je želeo da me bolje upozna

U novembru 1964. godine holivudski superstar Kirk Daglas bio je u Beogradu jer su se u studijima „Avala filma“ snimale skupe kinematografske koprodukcije. Tada sam bila studenkinja Pozorišne akademije u Beogradu koja je organizovala prijem u čast američkog glumca. Nekoliko puta mi je prišao, upoznali smo se, učtivo se interesovao za uslove studiranja, rekao mi da lepo izgledam i na kraju se gospodski pozdravio sa mnom. Sutradan sam od ljudi koji su bili na tom prijemu slušala kako se kod njih raspitivao ko sam i da li sam igrala u nekom od jugoslovenskih filmova, započinje ispovest za “Blic nedelje” Jelisaveta - Seka Sablić.



Ratni Beograd

Sa ponosom uvek kažem da sam rođena u Beogradu jer mi se u životu nekoliko puta ponavljala situacija u kojoj su različiti ljudi taj detalj iz moje biografije tumačili kao hendikep. Volim Beograd iako nije bio baš u najboljem stanju 1942. godine kada smo se prvi put upoznali. Bio je okupiran i razrušen, ali i takav, bio je moj dom.

Krojač i domaćica

Moj otac je imao krojačku radnju u Mutapovoj ulici, a majka je bila domaćica. Umela sam da se rasplačem od grmljavine aviona i ruskih granata “kaćuša” nad Beogradom. Posle rata u Beogradu je vladala nemaština, ali su sva deca išla u školu. Na ulicama nije bilo automobila, pa je cela Čubura bila naše igralište.

Maštom sam, kao i ostala deca, umela da nadomestim nedostatak igračaka. Kada su u dvorištu novoizgrađenog obdaništa postavili ljuljaške, mislila sam da je ceo svet moj. Ej, prave ljuljaške. Leteli smo na tim ljuljaškama satima. Divota.

Ministarska limuzina

Moj otac je bio zakleti antikomunista i često je slušajući radio u našem stanu psovao vlast. S druge strane, bio je cenjeni krojač u gradu i jedan drug-ministar uprkos svemu nije želeo da mu neko drugi šije odela, već je slao limuzinu u Mutapovu ulicu po mog oca. Sve dok me otac jednog dana nije poveo sa sobom u tu limuzinu. Vožnja do Dedinja u toj ministarkoj limuzini bio je za mene ozbiljan iskorak u novi svet van mog komšiluka. Tada sam ukapirala da svi drugovi ne žive isto.

Vrtić

Otvaranje čuburskog vrtića sa ljuljaškama kao iz bajke, bilo je povod da prvi put u u životu stanem na scenu. Sve se umirilo nekoliko sekundi pre nego što sam počela da recitujem pesmu Jovana Jovanovića - čika Jove Zmaja. Osećala sam veliko zadovoljstvo na sceni. Sva pažnja prisutnih ljudi bila je usredsređena na moje dramaturško “oživljavanje” stihova “Pođe levo, nema kuda, krene desno, žice svuda”. Ritam reči se u tom momentu, stopio sa ritmom u kojem je moje srce udaralo. Osim recitacije, svojoj prvoj publici u životu ponudila sam i emociju i talenat sa nepunih deset godina. Osećala sam moć na sceni koju sam zadržala do danas.

Klavir prva ljubav

Klavir je bio moja prva, velika istinska ljubav. Oči su mi sijale dok sam kao devojčica pričala o muzici. Zbog toga su moji roditelji sticajem neverovatnih okolnosti nabavili jedan polukoncertni stari klavir. Pola dana je trajala akcija njegovog prebacivanja na četvrti sprat našeg stana u zgradi bez lifta u Mutapovoj ulici. Bila sam uverena da me čeka karijera cenjene pijanistkinje i gluma u školskoj dramskoj sekciji mi je bila odlična prilika da osetim scenu. Kada sam uletela u pubertet, želela sam da za kratko vreme pročitam sve od Dostojevskog i Sartra i uspelo mi je.

Umetnost

Žar umetnosti koji me je grejao iznutra u tinejdžerskom dobu mnogo je zabrinuo moju majku koja se plašila da ne izgorim u svojoj ambiciji. Svirala sam klavir na javnim časovima u srednjoj muzičkoj školi i bila nezadovoljna svojima napredovanjem jer sam sretala vršnjake koji su svirali mnogo ozbiljnije od mene.

Mama mi je stalno govorila “Zašto se ne ugledaš na našu komšinicu Milevu, imaš svoju platicu i da uživaš”. Komšinica Mileva je bila daktilografkinja u vojsci, živela je sama i često nam je dolazila u kuću na kafu i razgovor. Mama je logički povezala da neko ko svira klavir lako može da postane dobar daktilograf. Kao i svi roditelji, želela je sigurnu budućnost za svoje dete, ali ja sam mrzela osrednjost i cenila vrhunsko umeće.

„Dadov”

Imala sam samo petnaest godina kada sam predvodila dramsku sekciju XIV beogradske gimnazije u predstavi rađenoj po komadu Tenesija Vilijamsa u sali Narodnog univerziteta „Đuro Salaj“. Bili smo sjajni u toj meri da se po gradu pročulo da neki tinejdžeri prave zanimljivo pozorište na školskoj sekciji. Zajedno sa Milošem Žutićem, Momčilom Baljkom i sa još mnogo ljudi koji se kasnije nisu profesionalno bavili glumom igrala sam “Gradinar” od Tagore u „Dadovu“ jer su ondašnje vlasti podržavale plemenite aktivnosti omladine. Obezbedili su nam mesto gde smo mogli da pokazujemo i razvijamo naš talenat. U „Dadov“ sam svaki put kretala ushićena kao da idem na ljubavni sastanak.

„Kolarac” i bitlmanija

Paralelno sa gimnazijom završila sam srednju muzičku školu, ali sam znala da ću život posvetiti glumi. Ponekad sam bila tužna zbog činjenice da nikad neću postati pijanistkinja, ali kada sam upisala Pozorišnu akademiju u Beogradu, znala sam da ću život posvetiti glumi. Deset godina sam svirala klavir. Sve do danas nikada nisam prestala da idem na koncerte klasične muzike, pa sam u vreme studija zbog toga propustila bitlmaniju i čuvene igranke na Zvezdinom igralištu na Kalemegdanu. Bukvalno nijednom nisam otišla tamo i igrala tvist, ali zato sam sa društvom stalno sedela u kafani „Kolarac“. Pričali smo i smejali se satima.

Početak pred decom

Profesionalnu karijeru sam započela pred decom u Pozorištu „Boško Buha“. Bila sam očajna, ali sam svaki lik krajnje artistički oživljavala na sceni. Deca su urlala u publici, a ja sam igrala najbolje što sam mogla. Doroti iz „Čarobnjaka iz Oza“ mi je najdraža uloga iz tog perioda. Uz saglasnost reditelja pravila sam sopstvene eksperimente na sceni. U vreme Mire Trailović igrala sam u Ateljeu 212 i kada je ona zauvek otišla promenila se geografija pozorišta u Beogradu. Naišla je ekipa ljudi koja me je iza leđa ogovarala da sam šmirant, da sam neubedljiva, neprilagodljiva... U jednom momentu sam se zapitala da li uopšte treba da igram u pozorištu. Srećom, taj period je prošao i posle je sve došlo na svoje mesto.

„Maratonci”

Nisam bila predviđena za ulogu Kristine u filmu “Maratonci trče počasni krug”.

Pošto je jedna moja koleginica otkazala snimanje, Slobodan Šijan me je pozvao i na snimanju mi dao ogromnu slobodu interpretacije koju sam ja iskoristila. Intervenisao je samo dok smo snimali čuvenu scenu u kojoj je Kristina “kupačica” i „maše nožicama“. Bila sam svesna da igram sa velikanima, ali niko od nas nije tada razmišljao da snimamo jedan od najznačajnijih domaćih filmova. Bilo je to srećno vreme u kojem su se ukrštali geniji poput Duška Kovačeviča, Slobodana Šijana, Pavla Vuisića, Zorana Radmilovića...

Pariz i Njujork

U Pariz sam se stalno vraćala zbog slobode koju sam osećala u tom gradu. Baš kao i u Njujorku. Gostovanje Ateljea 212 u Linkoln centru u Njujorku nikada neću zaboraviti. Igrali smo četiri predstave. Osećala sam se nadmoćno. Izvoljevali smo i bahatili se kao velike zvezde. Bili smo smešteni u modernom hotelu na Menhetnu.

Našli smo se u centru sveta 1970. godina i zajedno sa svim mojim koleginicama sam na licu mesta skratila suknju za 20 santimetara. Lično sam im sekla suknje. Olga Ivanović je kupila šešir koji je imao čitav metar u prečniku. Mira Trailović je tada od Ateljea 212 napravila svetsko pozorište.

Sin Stefan

Svog sina Stefana sam uvek pokušavala da naviknem na kolektiv. Uvek sam mogla da ga vodim na more, ali sam insistirala da ide na letovanje sa svojim vršnjacima. Imao je samo 12 godina kada sam mu okačila torbicu sa pasošem i nešto novca oko vrata i poslala ga u Boston u američku porodicu na dva meseca da savlada engleski jezik i vidi neki drugačiji svet.

Raspad SFRJ

Kada je počeo raspad SFRJ i uništavanje iole pristojnog života u Beogradu 1991. godine, Stefanu su neki vršnjaci skinuli i oteli patike i jaknu na ulici. Došao je kući bos. Nije mi bilo svejedno. Posle dva dana policija je našla te dečake i njihovi roditelji su plakali na sudu. Shvatila sam šta nam se sprema, pa sam Stefana poslala na godinu dana u Izrael u školski internat. Morala sam da ga sklonim od ovih ludaka koji su po svaku cenu želeli rat. Posle tih godinu dana mi se vratio odgovoran čovek i to je bila moja velika životna pobeda. Stefan je danas pozorišni reditelj i često pomislim da će mnogo više prostora za svoj rad dobiti kada se sklonim sa scene. On se ljuti kada ja tako pričam.

„Vuk Karadžić”

Drago mi je što ponovo radim u Ustanovi kulture “Vuk Karadžić”. Jako poštujem koncept Raleta Milenkovića koji je na mestu umetničkog direktora i zagovara bulevarsko pozorište. Uradili smo tamo nekoliko zanimljivih predstava.


Jelisaveta - Seka Sablić

    * Rođena je u Beogradu 13. juna 1942.
    * Još u gimnaziji jedan je od osnivača amaterskog pozorišta „Dadov“.
    * Diplomiravši 1965. godine glumu u klasi Mate Miloševića na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, debituje u Pozorištu “Boško Buha” u „Pepeljuzi“ Aleksandra Popovića.
    * Od 1967. članica je Ateljea 212, gde ostvaruje najznačajnije pozorišne uloge: u “Kralju Ibiju” A. Žarija, te u “Razvojnom putu Bore Šnajdera” Aleksandra Popovića, za koju prima nagradu “Ćuran” na festivalu „Dani komedije“ u Jagodini.
    * Na filmu debituje u crnohumornom rediteljskom prvencu Gordana Mihića i Ljubiše Kozomare “Vrane” (1969).
    * Igra u komercijalnim komedijama Milana Jelića (“Rad na određeno vreme” 1980; “Moj tata na određeno vreme” 1983; “Razvod na određeno vreme” 1986) i Zorana Čalića (“Žikina dinastija” 1985, i “Druga Žikina dinastija” 1986).
    * Najviše glumačke domete ostvarila je u delima Slobodana Šijana; “Kako sam sistematski uništen od idiota” (1983), “Davitelj protiv davitelja” (1984) te posebno u groteski “Maratonci trče počasni krug” (1982).
    * 2008. je nagrađena nagradom „Žanka Stokić“, a 2010. je dobila “Dobričin prsten” za životno delo.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 21:13:29
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.127 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.