Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 10:14:31
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Isus je anarhista  (Pročitano 12182 puta)
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0

hriscanski,nema sta.......bolje uzmi rbr-64 imaces bolje rezultate u odstranjivanju nevernika Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 594
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Isus je komunista.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.5
Ovo postaje zanimljivo, jos kad nam se pridruzi druga strana....
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Isus je vazda bio za l` art pour l` art... Smile

I veliki ljubitelj prirode, k`o jedan filozof. Vilozov- sto bi rekao Sterija, tj. Fema.

(Stigmate...)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Gospode pomiluj

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 309
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
SonyEricsson ne znam koji
Episkop Irinej je sam odlucio koja evandjelja ce biti kanonizovana, a ostala je zabranio.

i koji Irinej i kada i zasto to mislis.I dali stvarno mislis da jedan covek mogao da odlucujei da i danas odlucuje samo 1 covek i po tebi ko je to?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Kako to misliš, zašo tako mislim?
Valjda zato što sam išla u školu i učila istoriju.
Dakle, ovako...Kanonizaciju Novog zaveta je započeo Sv. Irenej, ili Irinej kako ko voli, lionski biskup (oko 125.-202.). On je predložio indeks novozavetnih tekstova koji, prema njegovu mišljenju, sadrže i čuvaju izvorni i neiskvareni Isusov nauk. Od svih evanđelja koja su kružila  u prvim hrišćanskim zajednicama odabrao je samo četiri (po analogiji s četiri smera u prostoru, četiri okeana ičetiri ugla sveta) i ocenio ih kao jedine autentične. To su tzv.kanonska evanđelja: Evanđelja po Mateju, Marku, Luki i Ivanu. U izvesnom se smislu može držati da je proces kanonizacije završen latinskim prevodom Biblije, Vulgatom Svetoga Jeronima, koji je svoje delo izveo između 383. i 406. god. Preveo je većinu starozavetnih knjiga, dok je neke starozavetne i novozavetne preuzeo iz starog latinskog prevoda Vetus latina, a u neke je uneo i promene, npr. U evanđelja. Do definitivne kanonizacije dolazi tek na Tridentskom saboru koji je zasedao u tri navrata u razdoblju od 1545.-1563. godine s osnovnom namerom da razgraniči protestantizam i Rimsku crkvu.
Tokom procesa kanonizacije Evanđelje po Tomi je već 233. god. Origen svrstao me u tzv. heterodoksna evanđelja, a njegovu će  klasifikaciju preuzeti i Jeronim, Ambrozije i Beda Venerabilis.
Heteredoksnim ga smatra i Euzebije iz Cezareje. Filip iz Side (oko 430.godine) ubraja ga među ona evanđelja (Evanđelje Hebreja, Evanđelje Egipćana, Evanđelje Dvanaestorice...) koja su po mišljenju "većine starih" "potpuno iskvarena" i dela su jeretika. Mnogi grčki autori smatrali su Evanđelje po Tomi manihejskim tekstom, a Ćiril i njegovi prepisivači podrazumevali su da Toma po kom se naziva tekst nije Isusov apostol, već jedan od Manijevih učenika.
Sačuvana su i svedočanstva Pseudo-Leontija i Timoteja  Konstantinopoljskog koja tesno povezuju Evanđelje po Tomi s Evanđeljem po Filipu. Pseudo-Gelazijanski dekret stavio je takođe "Evangelium nomine Thomae, quibus Manichaei utuntur, apocryphum" u svoj katalog libri non recipiendi (katalog neprihvatljivih knjiga). Tako je Evanđelje po Tomi postalo novozavetni apokrifni spis. Novozavjetni apokrifi su spisi koji nisu prihvaćeni u kanon, ali koji naslovom i sadržajem postavljaju zahtev za vrednosnim izjednačavanjem s kanonskim spisima.
Za postojanje teksta pod tim imenom se, dakle, znalo, ali nam nije bio poznat njegov sadržaj, s izuzetkom Hipolitovih navoda. Kao što je slučaj s većinom ranohrićanskih tekstova, i Evanđelje po Tomi se verojatno širilo u danas nepoznatom broju verzija.

Da li ti je sada jasnije?
« Poslednja izmena: 05. Avg 2007, 15:47:02 od Livingston »
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Bosch ima centrifugu
Ima mnogo knjiga napisana o novo zavetnoj istoriji i istorijskom Hristu. Jedna od teorija i jeste da je bio anarhista - dobro ne bas anarhista ali fundamentalista opozicionar - 5. oktobarski revolucionar.  Smile

Jedna od verzija price ide da je prava srz onoga sto danas nazivamo hriscanstvom dosla od strane Jovana krstitelja - ucenje koje bi se moglo identifikovati sa onim sto je kasnije anatemizovano kao gnosticizam. Hrist dolazi kao neka vrsta politicara koji vesto koristi drevne legende i predanja o dolasku Mesije da sam sebe predstavi kao takvog. Takozvana chuda, pretvaranje vode u vino, lecenja ljudi itd...sve je bazirano na predanju i prici. Nejasno je sta se desilo pred njegovo hvatanje i niko razuman ne moze da objasni zasto je ulazio u Jerusalem ako je znao da tamo nije dobrodosao ali prica otprilike navodi na to da je u njemu doslo do neke vrste spiritualne transformacije - prosvetljenja....reklo bi se. Njegova politicka borba se samim tim zavrsava kao neka vrsta prividne "zrtve" bez da je on hteo da se njegova smrt tako razume.

Najzanimljiviji deo problema je odnos Hrista i Jovana Krstitelja - politicar vs. guru  Smile. Jovan je pravi duhovni vodja koji je iskoriscen da da blagoslov Hrsitovom politickom pohodu.

Dogma sekte koja je preuzela Hristovo ima je samim tim zasnovana na legendama i mitovima - na pricama sta su drugi videli u Hristu a ne sta je Hrist video u njima. Odatle i fenomenalna vaznost Tominog Jevndjalje jer je to jedini spis koji dovori o tome sta je Hrsit rekao a ne sta su drugi razumeli da je on rekao. Dogma hriscanstva se time bazira na slepom verovanju u nesto sto niko ne razume u potpunosti ili pak verovanju u ono sto je polu-istina o ljudskoj spiritualnosti. Price o mitskom vaskrsenju, bezgresnom zacecu, umiranjem za grehove drugih - su price koje institucija crkve sebe postavlja iznad obicnog coveka. Covek veruje jer se oseca malim i uplasenim - crkva je zastitnik - pastir predvodnik i cuvar svetih tajni. Savrseno !!! Znaci ja svima kazem da je 25 Decembar sveti dan rodjenja zivog Boga isusa Hrista, da je on rodjen tako sto je njegova majka zatrudnela bez greha (citamo bez sexa jer je sex greh). Ja nikome ne objasnin kako je to moguce - zasto? Pa zato sto ako objasnim ja odajem svetu tajnu i ja vishe nisam niko i nista. Sve dok sam jedini koji zna (ili se pravi da zna objasnjenje kako) ljudi ce me gledati kao uzvisenu i postovanja vredu figuru. Ovan predvodnik moze da bude samo onaj koji ima nesto sto niko nema (ili se dovoljno dobro pravi da ima a u stvari nema nista). Sad je jasno zasto se crkva tako zdusno bori protiv "skrnavljenja dogme". Nije bitno sta je istina a sta ne - nije bitno ko je bio pravi Hrist i sta je on zaista radio na zemlji - bitna je bezumna "vera" u ono sto crkva kaze da je on radio.

Nikakvog zlo to nije. Crkva je postojala na tom principu i uvek ce postojati. A opstala je zbog veoma jednostavne cinjenice - najuniverzalnijeg magijskog zakona ovog univerzuma - chovek uvek dobija pno sto zeli i ono za sta se moli - crkva samo preuzima tu cinjenicu i daje joj ime - Hrist - Bog - Bogorodica - Jehova - Alah - Vishna - Shiva - Ganesh - cilj nije bitan - bitna je zelja.

Sta god da je zelja to ce postati i stvarnost - sta je gore to je i dole - rekla bi drvna Kabalah - samim tim pazite se sta zelite - mozete to i da dobijete.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
U 2. god. sam pisala seminarski rad o apokrifima.   Smile


Поред четири јеванђеља ( по Матеју, Марку, Луки и Јовану ) на којима се заснива читава хришћанска вера, постоје и бројни незванични документи који тумаче догађаје религиозне тематике. Они се називају апокрифима. Представљају тајне, “отрочене” ( άπόκρνφος) књиге, које је званично забрањивала хришћанска црква.  Садрже велики број метафора и поређења с, већ, постојећим списима. Имају развијену гносеолошку, дидактичну, поучну, моралну и етичку функцију. Поседују и улогу стварања или ширења култа одређених лица (Матеје, Андреје, Христоса, Богородице… ). Књиге Старог и Новог завета наводиле су људе да размишљају о даљој судбини, већ познатих, ликова. На оваквом радозналом тлу човечијег мисаоног пространства, изникли су апокрифи као могући одговори на бројна питања, у вези са даљом судбином апостола, Мајке Божије, Исуса… Можемо их посматрати као историјски безвредне, али никако не можемо занемарити њихову естетску, чудесну, бајковиту структуру. Пружају нам материјал за разумевање религиозних и усмених карактеристика тога времена. Можемо рећи да се управо у оваквом свету јавља нови пут развитка људске мисли и индивидуалног духа. Врши се, неки вид, одступања од канона и догматског, црквеног приказа. Иза зида иманентног сазнатљивог света, започиње простор у којем са појаве не могу објаснити и сазнати, јер носе обележја трансцендентних предмета, мишљења, појава.
Наћи упоришну тачку у материјалном, како би се приближио појам фиктивног од давних времена представља највећи подухват мисаоног и разумног бића. Апокрифе, из таквог угла, можемо посматрати као симбол моста који повезује обале реалног и нереалног света.
Током времена, растао је број апокрифних књига, јер су писци уз попис канонских књига почели давати и списак забрањених књига и тако је настао index librorum prohibitorum, у XI веку.   Утицали су на читав круг мисли и представа, на народне песме, легенде, скаске, обичаје… На упечатљив и жив начин, дочарани су рај, пакао, небески простор у којима се на чудесан начин разоткривају тајне оног света. 

Апокрифи представљају једну од формално обликованијих врста књижевног стваралаштва. Одређени слојеви представљају реалистичну компоненту која нам може пружити слику појединих народа. Они се локализују на одређени простор, док, насупрот томе фантастични елементи остварују оно на чему ће се наћи акценат.


(Ovo je prva str. Ima ih 19.  Sta velite? )  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 221
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Novi Hrist

Jednog dana siđe Isus sa krsta ispred kog se neki vjernik na koljenima molio, i reče:

“Sine moj ti si budala. Prije nekoliko vijekova predviđao sam mir, a do mira nije došlo. Predviđao sam ljubav, a vi se ljudi još uvijek međusobno borite. Osudio sam svjetovna dobra, a vi revnosno gomilate bogatstva. Rekao sam da ste svi braća, a vi se odnosite jedni prema drugima kao prema neprijateljima. Među vama ima tirana, kao i ljudi koji dopuštaju da budu porobljeni. Prvi su rđavi, drugi su idioti. Bez pasivnosti ovih drugih, prvi ne bi postojali. Velika je svirepost nekih, još veća je rezignacija ostalih. Zašto patiš u tišini kada imaš brojčanu nadmoć... snagu pravde? To nije bio duh mojih kazivanja, mojih predviđanja! Ti, koji se držiš religija, ti si falsifikovao moja učenja! Porijeklo svog zla vidio sam u vlasti i u njenom organu, državi – zbog toga su me progonili. Nisam priznavao vlast Cezara, i razumio sam da ona podrazumjeva napad na ljudsku slobodu – zbog toga sam umro na krstu.”

“Jedan od mojih omiljenih učenika, Ernest Renan, je govorio da sam bio anarhista. Ako biti anarhista znači biti partizan univerzalne ljubavi, uništitelj svake vlasti, protivnik svakog zakona, izjavljujem da sam bio anarhista. Ne želim da neki ljudi upravljaju drugima; želim da svi budete jednaki. Ne želim da neki rade, a da drugi, koji besposleni žive od njihovog rada, troše ono što oni proizvedu. Želim da svi zajedno radite na stvaranju izobilja za sve. Ne želim da postoje države, ni zakoni, ni vojske, ni vlasništvo, ni porodica. Želim da u svima vama bude toliko ljubavi tako da vam neće biti potrebni ni dželati ni sudije. Želim da na svu djecu gledate kao na sopstvenu, i da na sve žene gledate kao na ljudska bića; želim da budete jedna velika porodica, srećna, zdrava i stvaralačka.”

“Zašto niste tako činili od samog početka? Zašto ste toliko glupi da dopuštate da se međusobno uništavate? Zemlja je široka i plodna; zemlja može proizvoditi dovoljno da svi možete živjeti srećno; tehnologije su dostigle tako čudesan stepen razvoja da pametnom primjenom njenih otkrića, i onih higijenskih u fabrikama i rudnicima, rad može prestati biti bolan zadatak i može postati nestašna, zabavna aktivnost. Tada možete raditi svi zajedno, kao što na primjer danas svi uživate zajedno u sportu, a za tri sata ove vesele i dobrovoljne kreativnosti sve možete dobiti besplatno, sve koristi stvarnog društvenog života, koji danas samo nekolicina ima mogućnost da dobije. Više neće biti eksploatatora i eksploatatisanih, više neće biti vazala i gospodara, niti monarha i podanika. Sa nestankom vlasništva nestaće, takođe, i žeđi za bogatstvom, kao i pohlepa, rivalstvo između naroda, i lagano ubijanje miliona ljudi u ovim prljavim fabrikama.”

“Žena, bez vlasti supruga nad njom, neće podnositi tiraniju koju danas podnosi. Ljubav neće biti licemjerna formula koju odobravaju crkva i država; ona će postati otkrovenje u spontanoj, dobrovoljnoj strasti. Više neće biti potčinjavanja žena muškarcima, zbog toga što će ona u potpunosti postati sopstvena gospodarka, slobodna ličnost, i uopšte neće morati da se brine za budućnost svoje djece; niko neće lakomisleno osuđivati ljubav na vječnost, jer ljubav zavisi od volje i na nju svaklo i svaka odgovara po svom izboru.

“Neće biti različitih nacija, rijeke i planine više neće biti barijere, prepreke koje su učinile da ljudi više ne budu braća; sve granice koje danas razdvajaju narode na zemlji, više neće postojati, a okrutnih ratova koji se danas vode zbog njih više neće biti. Ono što smatraš da je danas nepravedno za neke, a pravedno za druge smatraće se štetnim za svakoga. Ubistvo će biti zločin, kao i rat. Nastupi i laži koje danas koristiš u ophođenju sa ljudima, sutra će biti osuđivani kao što im se danas aplaudira. Moralnost neće biti stvarana pomoću zakona niti nametnuta ljudima, a cvjetaće različitost želja.”

“Ne čini nečovječan čin zatvaranja drugog ljudskog bića u zatvorsku ćeliju; kao da će to biti način da se rješi problem koji je u stvari tvoj, a ne njegov. Prema nesrećnom čovjeku koji počini zločin trebalo bi da se odnosiš kao prema bratu koji se razbolio, a ne kao prema grešniku čije zlo samo pogoršavaš lišavajući ga slobode; slobode, koja je navjeća stvar među ljudima. Ako razlozi koji dovode do kriminala isčeznu, zar neće isčeznuti i kriminal? Da li bi bilo krađe da nema svojine? Da li bi bilo ljubomore bez monogamije, bez monopola nad ženama? Da li bi bilo borbi za vlast bez postojanja vlasti?

“Djeco moja, zašto ste toliki imbecili? Zašto su neki od vas toliki tirani, a neki ovce koje su se pomirile sa svojom sudbinom? Odbaci jaram pod kojim patiš, odbaci svaku tiraniju. Uništi ugnjetavanje pod kojim živiš porobljen. Jedini pravi bog, jedina vlast koja se može opravdati u narodu je, to ste vi. Ima vas više. Ako patite i umirete u fabrikama, to je samo zbog toga što ne ustajete da uzmete ono što je vaše – sve.”

“Ustani, ustani, sine moj! Nije vrijeme za besjede, vrijeme je za akciju, za borbu – ne za misticizam ili mirenje sa sudbinom. Duboko ste me povrijedili – od mene ste stvorili doktrinu. Ne daj legitimitet eksploataciji u moje ime. Oni koji profitiraju eksploatišući druge, koji održavaju vlast i vojske, nisu moji učenici.”

“Ustani i bori se za svoju slobodu!”

Hoze Martinez Ruiz



Evo i jednog alternativnog tumacenja Isusa i njegove uloge. Razmislite malo o ovom tekstu......




javascript:void(0);
javascript:void(0);             Smile Smile Smile
                                                     
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson k310i
A ko ti garantuje da se u evandjeljima zaista nalazi ono sto je Isus govorio? Znas li kad su pisana? Ti si odlucio da slepo verujes, tvoja stvar. Ja vise volim da koristim razum, i to svoj.
Ne bi se slozio da je tvoj Smile
Odagle misli i sta su uopste one.Odagle nam dolaze i kako se formiaruju,zar neko drugi ne moze upravljati nasim mislima.Nas napadate da ne mislimo svojom glavom jer sledimo necije smernice a vi navodno razmisljate svojojm glabom jer sledite isto tako necije smernice,samo smo mi svesni a vi nesvesni.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 10:14:31
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.