Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Istorijat Olimpijskih igara  (Pročitano 24891 puta)
28. Jul 2016, 00:12:56
Moderator
Legenda foruma

Црвене сијају звезде, само једној гаси се сјај...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42971
Zastava Краљево
Browser
Chrome 51.0.2704.103


Prvi članovi Međunarodnog olimpijskog komiteta: Gebhart (Nemačka), De Kuberten, Gut-Jurkovski (Austrija/Bohemija),


Мoderni olimpijski pokret svoje korene duguje antičkim olimpijskim igrama, koje su održavane u Olimpiji na Peloponezu, svetilištu posvećenom bogu Zevsu. O početku olimpijskih igara nema pouzdanih podataka, a najstariji pisani trag vodi u 776. godinu pre nove ere. Međutim, prvi poznati pobednik Koreb je Sokratov savremenik (oko 400 godina p.n.e), ali smatra se da su bliži istini oni koji procenjuju da su Prve igre antičkog doba održane oko 1.500 godina pre Hrista. Tome u prilog ide i tekst nađen na jednom disku iskopanom u Olimpiji: “Asklepijad, pentatletičar posvećuje ovaj disk Zevsu na 225. olimpijadi”…

Budući da su Igre održavane svake četiri godine, jasno je da njihova starost seže mnogo dublje u prošlost od 776. godine p.n.e. i Aristotelove tvrdnje da ih je tada osnovao Ifitos iz Elisa. Olimpijski sportovi u drevnoj Grčkoj bili su trčanje na kratkim i dugim stazama, rvanje, borba pesnicama, pankration (kombinacija rvanja i borbe pesnicama), petoboj (trčanje, skok udalj, bacanje diska, bacanje koplja, rvanje) i konjske trke, a za vreme održavanja Igara proglašavano je primirje i grčke državice su obustavljale ratove.

Igre je ukinuo rimski imperator Teodosije II 394. godine nove ere zbog njihovog paganskog porekla, a obnavljanje Igara u moderno doba i osnivanje Međunarodnog olimpijskog komiteta i olimpijskog pokreta inicirao je Francuz baron Pjer de Kuberten potkraj XIX veka.

Oduševljeni sportista, pedagog i istoričar podstaknut iskopavanjima u drevnoj Olimpiji, kao i oživljavanjem sportskog pokreta u mnogim zemljama na sednici Unije francuskih sportskih društava za atletiku 1892. prvi put založio se za obnavljanje olimpijskih igara kao “periodičnih sportskih takmičenja omladine celog sveta koja bi doprinela uklanjanju nacionalnog rivalstva i nesuglasica verske, političke i rasne prirode”.

 

Na istom skupu iduće godine (1. avgust 1893) na De Kubertenov predlog sazvan je Svetski sportski kongres i on je 16. juna 1894. godine počeo kao Osnivački kongres Međunarodnog olimpijskog komiteta.

Kongresu prisustvuje 79 delegata 49 sportskih organizacija iz 12 zemalja i predstavnici (u svojstvu posmatrača) iz još 21 zemlje. MOK je konstituisan osmog dana zasedanja – 23. juna. Imao je 15 članova iz 12 zemalja osnivača (Argentina, Belgija, Velika Britanija, Grčka, Italija, Mađarska, Novi Zeland, Rusija, SAD, Francuska, Češka, Švedska), a prvi članovi MOK bili su organizatori olimpijskih komiteta u svojim zemljama.

Članovi prvog saziva MOK bili su V. G. Balk (Švedska), F. Kermenj (Mađarska), D. Vikelas (Grčka), A. D. Butkovski (Rusija), baron P. de Kuberten i E. Kajo (Francuska), vojvoda Lučeze Pali i grof D’Andria Karafa (Italija), J. Gut-Jurkovski (Češka), L.A. Kaf (Novi Zeland), lord L. Emptil i K. Herbert (V. Britanija), H. B. Zubiaur (Argentina), V. Sloun (SAD) i grof M. de Busije (Belgija). Iduće godine član MOK postao je i Nemac V. Gebhart.

Odlučeno je da se Igre održavaju svake četvrte godine, da se Prve igre modernog doba održe u Atini 1896. godine, a za prvog predsednika MOK izabran je predstavnik zemlje domaćina prvih Igara Dimitrios Vikelas, dok je De Kuberten prihvatio dužnost generalnog sekretara (predsednik MOK postao je posle Igara u Atini 1896. kao predstavnik novog domaćina Francuske, i na toj funkciji ostao je do 1925. godine).

Na Kongresu su usvojena i Olimpijska pravila (danas Olimpijska povelja) koja su tokom prošlog veka doživela mnogo promena. Ukratko, u Pravilima je stajalo:

(1. član) da je u interesu Međunarodnog kongresa i svih zemalja da Olimpijske igre u modernom obliku, pridržavajući se klasičnih okvira, ožive;
(2. član) da na Igre treba pozvati sportske saveze svih “kulturnih zemalja” i da zemlje mogu da predstavljaju samo njihovi državljani (svima se preporučuje organizovanje prethodnih, izbornih takmičenja da bi na Igre došli samo najbolji);
(3. član) da će na Olimpijskim igrama biti zastupljena atletika (trčanje, skakanje, bacanje i dizanje tereta), sportovi na vodi (jedrenje, veslanje, plivanje), klizanje, mačevanje, rvanje, boks, streljaštvo, gimnastika, biciklizam i konjički sport;
(4. član) da na Olimpijskim igrama, sem u mačevanju, mogu učestvovati samo oni kojima sport nije profesija (amaterski princip);
(5. član) da organizacioni komitet igara može da isključi sa takmičenja sve koji povrede olimpijske norme;
(6. član) da u sklopu atletskog treba organizovati jedno “glavno takmičenje” pod nazivom pentatlon (petoboj).


Međunarodni olimpijski komitet i olimpijski pokret uopšte, zahvaljujući svom prilagođavanju zahtevima vremena, danas okuplja više zemalja i teritorija od Ujedinjenih nacija, Letnje olimpijske igre su bez premca najznačajniji svetski sportski događaj, ali i kulturni i privredni, a Zimske olimpijske igre započete 1924. godine prate ih u korak.


Predsednici MOK

Dimitrios VIKELAS (Grčka)   1894 – 1896.
Pjer de KUBERTEN (Francuska)   1896 – 1925.
Anri de BAJE-LATUR (Belgija)   1925 – 1942.
Sigfrid EDSTREM (Švedska)   1946 – 1952.
Everi BRENDIDŽ (SAD)   1952 – 1972.
Lord KILANIN (Irska)   1972 – 1980.
Huan Antonio SAMARAN (Španija)   1980 – 2001.
Žak ROG (Belgija)   2001 – 2013.
Tomas BAH (Nemačka)   2013 –
« Poslednja izmena: 28. Jul 2016, 00:29:54 od grobar kv »
IP sačuvana
social share
Како ти се звао отац? -Хусеин. Његов отац? -Кемал. Чији је Кемал? -Шефкин. Даље? -Шефик Ибров, Ибро Рушидов, Рушид Екрем, Муслија, Адем и Алија! Даље? -Нема даље! -Нема даље, последњи је Алија! Ко је родио Алију? -Одкуд знам, опет неки Хусеин, Кемал! -Није. -Него ко? -Њега су родили Цвјета и Спасоје Југовић. А ако кренеш назад сретаћеш само оваква имена: Вељко, Милош, Душан, Видак, Војак...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma

Црвене сијају звезде, само једној гаси се сјај...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42971
Zastava Краљево
OS
Windows 7
Browser
Chrome 51.0.2704.103
Olimpijske zanimljivosti "od A do Š" (I DEO)




Avganistan

- Na Igrama u Atlanti ova zemlja imala je samo dva predstavnika. Jedan od njih bio je bokser i zakasnio je na zvanično merenje, tako da nije ni učestvovao, dok se drugi, maratonac, povredio pre trke, ali je, ipak, nastupio i završio kao poslednji.

- Godine 1999. Avganistanu je zabranjeno da učestvuje na Olimpijskim igrama zbog diskriminacije žena i talibanskog zakona da žene ne smeju da se takmiče. Propustili su Igre u Sidneju 2000. Zabrana je ukinuta 2002. godine, posle pada talibanske vlasti. Već na LOI u Atini 2004. godine Avganistan je imao pet predstavnika, a dve su bile žene.

- Avganistan je prvu olimpijsku medalju osvojio u Pekingu 2008. u tekvondou. Treće mesto pripalo je Rohulah Nikpai u kategoriji do 58 kilograma.

Alžir

- Pobednik olimpijskog maratona 1928. u Amsterdamu bio je Ahmeda Bugera El Oafi, alžirski atletičar, koj je nastupao pod zastavom Francuske (u to vreme Alžir je bio francuska kolonija). Slično je bilo i 1956. u Melburnu, kada je Alžirac, Alain Mimoun, takmičići se pod zastavom Francuske, pobedio u maratonu ispred Franje Mihalića.

- Tek u Barseloni 1992. Alžir je stigao do svoje prve zvanične zlatne medalje. Hasiba Bulmerka pobedila je u trci na 1.500 metara.

Antigva i Barbuda

- Prvi put se na Olimpijskim igrama pominje u Rimu 1960, kao deo Zapadne Indijske Federacije. U federaciji britanskih kolonijalnih država Kariba nije bilo nijednog sportiste iz ove države sa 90.000 stanovnika.


Australija

- U Londonu 1908. i Stokholmu 1912. sportisti iz Australije i Novog Zelanda takmičili su se kao jedan tim i zvao se AUSTRALAZIJA (ANZ).

- Australija je poznata kao plivačka velesila, a prvu zlatnu medalju u ovom sportu osvojila je Sara Fani Darek u disciplini 100 metara slobodnim stilom 1912. Na Igrama u Švedskoj pobedila je i muška štafeta 4x200 slobodnim stilom.

Ragbista Danijel Kerol ima dve zlatne medalje, ali je kuriozitet to što je prvu osvojio na Olimpijskim igrama 1908. za Australaziju, a drugu 12 godina kasnije u Antverpenu za Sjedinjene Američke Države.

- Amerikanci imaju dva zlata u ragbiju, pored 1920. bili su najbolji i 1924. u Parizu. Francuska je sa zlatom i dva srebra sa najviše medalja u ovoj disciplini. Velika Britanija i Nemačka imaju po srebro, dok jedinu bronzu (dodeljivala se samo 1924) ima Ruminija. Ragbi (ragbi sedam) je posle 92 godine uvršten u program Olimpijskih igara u Riju.

- Aboridžina Keti Frimen je upalila olimpijski plamen u Sidneju 2000, a nešto kasnije olimpijskom sredbru iz Atlante dodala i zlatnu medalju na 400 metara. Iste godine je plivač Jan Torp sa samo 17 godina osvojio četiri medalje (tri zlatne) postavivši svetski rekord na 400 metara slobodno.

- Igre u Sidneju bile su najuspešnije za Australiju, bilans medalja je sledeći: 16 zlatnih, 25 srebrnih, 17 bronzanih.

Austrija

- Oto Heršman je kao predsednik Austrijskog olimpijskog komiteta osvojio ekipno srebro u sablji na Igrama u Stokholmu 1912. Pre toga je bio srebrni u Atini 1896, ali u plivanju na 100 metara slobodno. Oto je jedini koji je kao predsednik nacionalnog olimpijskog komiteta uspeo da osvoji medalju na Olimpijskim igrama. Heršman je umro 1942. u nacističkom koncentracionom logoru Izbica u Poljskoj.

- Artur fon Pongrac rođen je 1864. i imao je 72. godine kada se u Berlinu 1936. takmičio u konjičkom sportu, u disciplini dresura. Jedan je od najstarijih takmičara na Olimpijaskim igrama.

- Austrijski skiper Hubert Raudašl bio je učesnik na devet Olimpijskih igara, od Tokija 1964. do Atlante 1996. godine. Osvojio je dva srebra, u Meksiku 1968. i Moskvi 1980.



Azerbejdžan

- Na Olimpijskim igrama u Londonu Azerbajdžan je osvojio deset medalja Većina u rvanju, čak sedam, dve u boksu i jednu u dizanju tegova.

Bahrein

- Atletičar Rašid Ramzi je prvi osvajač olimpijske medalje za Bahrein. Bio je zlatni na 1.500 metara na Igrama u Pekingu. Ali, Rašidu je kasnije oduzeta medalja, bio je dopingovan...

Barbados

- Prvi sportista Barbadosa koji je osvojio olimpijsku medalju bio je Džejms Vederborn, kao član Zapadne Indijske Federacije. U štafeti 4x400 na Igrama u Rimu bio je treći zajedno sa Jamajčanima Džordžom Kerom, Kitijem Gardnerom i Melkolmom Spenseom.



Bruneji

- Bruneji su na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. imali jednog zvaničnika, ali ne i takmičara.

Kina

- Prvi put su se sportisti Kine pojavili na Olimpijskim Igrama u Parizu 1924. godine. Trebalo je da nastupe četiri teniserke, ali su odustale. I pored toga, ovo se vodi kao prvi nastup Kine na LOI. Sportisti iz Kine redovni učesnici Igara su tek od 1984. godine.

- Kina je danas jedna od najmoćnijih olimpijskih sila, a prvu zlatnu medalju osvojila je baš u Los Anđelesu. I to ne jedinu... Na LOI 1984, 1988. i 1992. Kina je bila četvrta na tabeli osvajača zlatnih medalja, druga u Atini 2004. i Londonu 2012, a prva na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008.

- U Barseloni 1992. 13-godišnja Fu Mingsja osvojila je zlato u skokovima u vodu. Ona je drugi najmlađi učesnik Igara sa zlatnom medaljom u individualnim sportovima.

Kuba

- Teofilo Stivenson je prvi bokser koji je tri puta pobeđivao u superteškoj kategoriji. Bio je najbolji u Minhenu 1972, Montrealu 1976. i Moskvi 1980. godine.

- U Barseloni 1992. Kuba je osvojila sedam zlatnih medalja u boksu i prvu ikada dodeljenu u bejzbolu.



Kipar


- Prvi moderni olimpijac sa Kipra je zapravo Anastasios Andreu. On se takmičio u trci 110 metara sa preponama za Grčku u Atini 1896. U tom trenutku, Kipar je bio britanska kolonija.

Danska

- U Rimu 1960. tragično je nastradao danski biciklista Knut Jensen. Nesrećni sportista je pao tokom trke i zadobio fatalni udarac u glavu.

- Lis Hartel je bila prva žena u konjičkom sportu koja je uspela da osvoji olimpijsku medalju, Ima dva srebra iz dresure sa Igara u Helsinkiju 1952. i Melburnu 1956.

- Danac Poul Erik Hojer je jedini neazijski igrač bagmintona koji je pobedio na Olimpijskim igrama (u Atlanti 1996).

Džibuti

- Džibuti na igrama u Atini 2004. učestvovao u ceremoniji svečanog otvaranja, ali se sportisti ove zemlje nisu takmičili, tako da se zapravo ne računa da je Džibuti bio učesnik u Atini pre 12 godina.



Egipat

- Prvi osvajač olimpijske zlatne medalje za Egipat je El Sajed Muhamed Noseir, pobedivši u dizanju tegova na Olimpijskim igrama 1928. u Amsterdamu.

- Egipćani su bojkotovali Olimpijske igre u Melburnu 1956. zbog britanske i francuske uključenosti u Suecku krizu. Međutim, konjički događaji 1956. su održani u Stokholmu pet meseci ranije, gde su učestvovala tri egipatska takmičara.

- Na igrama 1960. takmičio se tim pod nazivom Ujedinjena Arapska Republika, sačinjavali su ga Sirijci i Egipćani. Takođe, u Tokiju 1964. i Meksiku 1968, egipatski tim takmičio se pod imenom Ujedinjena Arapska Republika, ali bez Sirijaca.

- U Montrealu 1976, egipatski sportisti takmičili su se prva tri dana, a onda su se svi povukli kao znak podrške bojkota većine afričkih zemalja.

Ekvatorijalna Gvineja

- U Sidneju 2000. pojavio se Erik "jegulja" Musambani. Jedan od najsimpatičnijih gubitnika u istoriji Olimpijskih igara. On je za 112.72 sekundi isplivao deoniocu od 100 metara slobodnim stilom. To je više nego duplo u odnosu na pobednika Pitera van den Hugenband.

Estonija

- Rvačka borba u Stokholmu 1912. između Estonca Martina Klajna i Finca Alfreda Asikainena trajala je 11 sati i 40 minuta pre nego što Klajn konačno pobedio.

- Olimpijska regata 1980. održana je u Talinu, dok je domaćin Igara bila Moskva.

Etiopija

- U Rimu, 1960. godine maratonac Abebe Bikila trčao je bos i postao prvi crni Afrikanac sa zlatnom olimpijskom medaljom. Zatim, četiri godine kasnije u Tokiju 1964, Abebe je postao prvi maratonac koji je odbranio titulu u najtežoj disciplini. Ovaj put trčao je obuven.

- Eritreja je nekada bila deo Etiopije, ali se otcepila i stekla nezavisnost 25. maja 1993. godine.


Fidži

- Porodica sa Fidžija... Skiper Kolin Filp Senior takmičio sa svojim sinom Tonijem Filpom na Olimpijskim igrama 1984, 1988. i 1992. Takođe, još jedan sin i brat, Kolin Filp Junior, im se pridružio u Seulu 1988, a 1992. godine i Dejvid Filp.

Finska

- Finska je jednom bila domaćin LOI, u Helsinkiju 1952. Trebalo je da bude domaćin i Olimpijskih igara 1940. godine, kada Tokio dobio prednost, međutim Igre su otkazane posle izbijanja Drugog svetskog rata.

- Na ceremoniji otvaranja u Londonu 1908. finski tim je odbio da učestvuje kada im je rečeno da će morati da marširaju pod zastavom Rusije.

- Jedan od najvećih olimpijaca svih vremena je finski atletičar Pavo Nurmi. U Antverpenu 1920. Nurmi je osvojio tri zlatne medalje i jedno srebro. Na sledećim Olimpijskim igrama u Parizu 1924. pripalo mu je pet zlatnih odličja. U Amsterdamu 1928. Pavo Nurmi osvojio je još tri medalje, dva srebra i jedno zlato.


Francuska

- Veruje se da su prve žene na modernim Olimpijskim igrama učestvovale 28. juna 1900. u Parizu. Mari Onie i gospođe Broi i Filo Broi učestvovale su u kriketu, ali zapravo je prva žena na LOI bila švajcarski skiper Elena de Purtale, koja se takmičila mesec dana ranije.

- Atlanti 1996. francuska sprinterka Mari-Žoze Perek osvojio je zlatne medalje na 200 i 400 metara.

Gruzija

- Jedan od retkih sportista koji je osvajao zlatne medalje za dve različite države je dizač tegova Akakide Kakhiašvili. Prvo zlato osvojio je pod zastavom Zajednice Nezavisnih Država u Barseloni 1992. U Atlanti i Sidenju borio se za Grčku i bio šampion.

Nemačka

- Berlin je izabran za domaćina Igara 1916. godine, ali je događaj otkazan zbog Prvog svetskog rata.

- Andreas Keler je u Barseloni osvojio zlatnu medalju za nemački hokejaški tim. Tim činom postao je treća generacija u porodici sa olimpijskom medaljom. Njegov deda, Ervin, osvojio je srebrnu medalju u Berlinu 1936, dok je otac, Karsten, bio zlatan u Minhenu 1972.

Nastaviće se...



Izvor: Mondo
« Poslednja izmena: 04. Avg 2016, 04:25:22 od grobar kv »
IP sačuvana
social share
Како ти се звао отац? -Хусеин. Његов отац? -Кемал. Чији је Кемал? -Шефкин. Даље? -Шефик Ибров, Ибро Рушидов, Рушид Екрем, Муслија, Адем и Алија! Даље? -Нема даље! -Нема даље, последњи је Алија! Ко је родио Алију? -Одкуд знам, опет неки Хусеин, Кемал! -Није. -Него ко? -Њега су родили Цвјета и Спасоје Југовић. А ако кренеш назад сретаћеш само оваква имена: Вељко, Милош, Душан, Видак, Војак...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.10.5
Browser
Safari 601.7.7
mob
I-mate 30 Pro
Odlicna tema...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 6357
OS
Windows 7
Browser
Chrome 52.0.2743.116
kada je uvedeno pravilo za fudbal da mogu da ucestvuju samo mladji od 23 godine?
ovaj komentator veceras je ponovio dvadeset puta da su vaterpolo i fudbal prvi ekipni sportovi na olimpijadi, mislio sam da je fudbal dosta kasnije ubacen..
IP sačuvana
social share

               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol
Poruke 8957
OS
Windows
Browser
Chrome 52.0.2743.116
Пре светског је то било ко светско првенство за фудбал.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 20 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.