Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Intervju : Vuk Drašković ~ Mladić spasava Kosovo  (Pročitano 1173 puta)
20. Avg 2006, 00:59:32
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Ministar spoljnih poslova uveren u to da hitno izručenje haškog optuženika može da spreči već pripremljen scenario proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije

BEOGRAD - Nisu potopljene sve lađe u bici za Kosovo! Ako najhitnije ispunimo hašku obavezu, moguće je da ćemo biti u prilici da pomrsimo već napisan scenario o konačnom ishodu pregovora o Kosovu i Metohiji i da sprečimo nametnuto rešenje, što bi bilo ravno pobedi. Ovako ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Drašković, o čijem izboru tek treba da se odlučuje u srpskom parlamentu, počinje intervju za Kurir. On nije hteo da odgovora na pitanja u vezi sa njegovim izborom uz obrazloženje da je o tome sve već rekao i da ga to "uopšte ne zanima".

- Ako sutra novine objave da je optuženi general pronađen ili uhapšen, prekosutra iz Brisela stiže vest da odmah nastavimo pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Za sedam dana bivamo primljeni u Partnerstvo za mir - optimističan je Drašković.

Da ne preterujete?
- Najduže za sedam dana! Ja ne nagađam. Ovo je moj posao. Zbog takvog ishoda u Srbiji bili bismo u prilici da u jednoj atmosferi zadovoljstva, i u Briselu i u Vašingtonu, sprečimo nametnuto rešenje za Kosovo.

Kako govorite, stiče se utisak da je odluka o nezavisnosti južne srpske pokrajine već doneta.
- Presuda o nezavisnom Kosovu visi nad glavom. A nije bilo neminovno da do toga dođe. Još krajem aprila 2004, odmah po preuzimanju funkcije ministra spoljnih poslova, upozorio sam da moramo da budemo brži od jedne inercije moćnih tako što ćemo brzo ukloniti prepreku zvanu Haški tribunal i hitno isporučiti optužene, zatim ući u Partnerstvo za mir i požuriti sa integracijom u EU i tokom 2006. ostvariti status kandidata za članstvo u NATO. Rekao sam, ako ovo postignemo, budimo sigurni da će Kosovo i Metohija ostati u državnim okvirima Srbije i da niko neće tražiti bilo kakvu nezavisnost Kosova.

Šta je predstavljalo osnovnu prepreku da to toga dođe?
- Predlažem da napravite jedno istraživanje, odnosno prozivanje onih koji to nisu dali.

Pa, recite vi. Ko nije dao?
- Ono što vam ja mogu reći jeste da je zbog takve naše politike SPO surovo kažnjen. Stranci je oteto 85 odsto poslaničkih mandata u Skupštini Srbije, a sa ciljem da naš glas bude minorizovan. Danima je u nekoliko navrata, u oba parlamenta, i republičkom i u ondašnjem saveznom, vođena debata o mojoj smeni upravo zbog takvih zahteva, dok je medijska i intelektualna javnost Srbije ćutala.

Vlada je ipak sačinila i predložila Akcioni plan. Šta je sa tim?
- Akcioni plan nije zamena za akciju. On potvrđuje političku opredeljenost Vlade da se optuženi uhapse i isporuče, a da bi do to toga došlo, potrebno je uraditi dosta toga.

Na primer?
- Prvo, potrebna je jedna snažna medijska kampanja, pre svega od strane čelnih ljudi države, koji treba da se obrate naciji i jasno kažu zbog čega Haški tribunal traži te ljude i zbog kojih optužbi. Zatim, da javno upitamo optužene: ako nisu počinili to za šta su optuženi, zbog čega se kriju od svoje nevinosti? A, ako su to počinili, sa kojim pravom srpsku naciju uzimaju kao svog taoca? Potrebna je i medijska kampanja intelektualne elite u Srbiji, a u nju treba da se uključe i predstavnici naše crkve.

Šta je još potrebno?
- Pa, mislim da je potrebno da sve one koji su do juče bili na čelnim funkcijama, ili su danas na čelnim funkcijama, a postoje indicije da su na ovaj ili onaj način štitili optužene, nadležni organi saslušaju, da obave istragu, da se ne bi ona samo prelamala na kaplarima.

Da li je bilo konkretnih ponuda EU na čelu sa SAD u kojima se srpskoj strani nudi niz povoljnosti u zamenu za prihvatanje nezavisnosti Kosova?
- Ne. Nije bilo takvih ponuda, jer je naša strana na same glasine o mogućim takvim ponudama odgovorila tvrdim stavom da mi sa državnom teritorijom Srbije nećemo da trgujemo.

Dakle, bilo je takvih zamisli?
- Glasina. A glasine su obično lažne vesti. Ali, mi smo čak i na te glasine veoma jasno reagovali.

Kosovo ostaje naše

Kakvo je trenutno raspoloženje u međunarodnoj zajednici kada je reč o Kosovu?
- U ovom trenutku preovlađujuće je mišljenje da Kosovo dobije neki oblik nezavisnosti.
To nije prihvatljivo za srpsku stranu?
- Ne. Takvo eventualno rešenje nećemo prihvatiti.
Pa šta ćemo?
- U tom slučaju, u novom ustavu Srbije Kosovo ćemo definisati kao neotuđivi deo naše države. Nastavićemo borbu za svoje Kosovo svim legalnim sredstvima i uspeti kada se za to steknu uslovi.
Mi ćemo ga, dakle, proglasiti našim pa bilo ono naše ili ne?
- Istorijski, po pravu i po pravdi, Kosovo je simbol srpske nacije. Šta možemo da uradimo drugo? Doduše, ima i druga solucija, koju predlažu neki stranački lideri u Srbiji, da objavimo rat svetu ponovo.
Da li je izjava Sande Rašković-Ivić o podeli Kosova "probni balon" za slučaj da pregovori krenu naopako?
- Ne verujem. Skloniji sam mišljenju da je u pitanju pogrešan kontekst ili neoprezna izjava. U svakom slučaju, sve one vrednosti, istorijske, religijske, kulturne, koje Srbe vezuju za Kosovo ne nalaze se ni u Mitrovici, ni u Leposaviću, ni u Zubinom potoku, nego u ostatku Kosova.


Izvor: Kurir
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.