Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 21:44:46
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Intervju: Dragan Jovanović Danilov  (Pročitano 2503 puta)
05. Jul 2006, 19:05:49
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Intervju: Dragan Jovanović Danilov
Naša poezija se malo prevodi

Dragan Jovanović Danilov, jedan od najznačajnijih živih srpskih pesnika, objavio je prošle godine zbirku pesama „Gnezdo nad ponorom“. Ova knjiga je nagrađena prestižnom „Zmajevom nagradom“ kao najbolja knjiga pesama, a dobila je i „Vitalovu“ nagradu „Zlatni suncokret“ kao najbolja knjiga objavljena u Srbiji i Crnoj Gori. Danilov je jedan od retkih srpskih pesnika čije se knjige prevode na druge jezike. Živi i radi u Požegi.
Počnimo jednostavnom konstatacijom da je „Gnezdo nad ponorom“ vaša dvanaesta knjiga pesama.

- „Gnezdo nad ponorom“ je knjiga o traženju utočišta u jednom podemonjenom svetu. Pesme iz „Gnezda“, kao i pesme iz mojih prethodnih knjiga „Koncert za nikog“ i „Homer predgrađa“, imaju višu rezonancu prema aktuelnom, životnom realitetu. Mislim da sam ovom knjigom još više produbio poetiku „Homera predgrađa“. Moj Homer nema odisejski kompleks lutalaštva, već je, jednostavno rečeno, pesnik predgrađa.
Koliko je muzika uticala na vašu poeziju?

- Poezija po prirodi stvari mora biti erotična, kao muzika. Po mom poimanju stvari, u njoj mora biti barem blagi prizvuk nečeg halucinogenog. Dakle, poezija stoji nasuprot svakoj polnoj hladnoći koja je ravna tupoglavosti i retardiranosti. Verujem da slušanje muzike daje mojoj poeziji nešto od kolorature fluidnosti. A to mi je važno zbog toga što smatram da poetski tekst ne bi trebalo da suviše direktno govori, već više da sugeriše i sluti.
Koliko je po vama naša zemlja bogata pesničkim talentom?

- Ovde je danas koncentrisana velika količina epohalne poetske energije. Poezija je po mom poimanju i osvedočenju najvitalniji deo srpske književnosti. Nažalost, naši savremeni pesnici su nedovoljno prevođeni na druge jezike, naročito na one velike jezike, pa se zato pesnik danas u Srbiji mora osećati klaustrofobično, mučen sumnjama i strahom da njegova poezija neće biti primećena i valorizovana u jednom širem kontekstu.
Vaše zbirke pesama su prevedene na nekoliko jezika. Kakvo je vaše iskustvo u tom smislu?

- Za mene je dragoceno to što pišem na takozvanom malom jeziku jer mi to omogućava da se usredsredim na svoj rad i da ne mislim o širokoj publici i komercijalnom uspehu, što za jednog pesnika može da bude pogubno. Imao sam sreće da upoznam neke mlade prevodioce iz drugih sredina, zahvaljujući kojima je moja poezija bila prevedena u uglednim književnim časopisima u Americi, Francuskoj i Italiji. Potom su usledile i moje knjige i kritička recepcija na drugim jezicima.
Šta novo spremate poštovaocima vaših knjiga?

- Ne živim u komfornoj zabludi da je široka čitalačka publika željna mojih knjiga. Poezija danas svuda u svetu živi u malim, ezoteričnim krugovima. Raduje me to što znam da imam čitaoce izvan akademskih krugova. Shvatio sam da za života možemo napisati ograničen broj knjiga. Sada mi je za jednu zbirku pesama potrebno najmanje tri godine. No, više razmišljam o svakoj pojedinačnoj pesmi nego o narednoj zbirci.

Beba Bojović

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 21:44:46
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.