Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Samoubojstvo – kako prepoznati znakove  (Pročitano 13866 puta)
25. Nov 2005, 13:25:33
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Samoubojstvo – kako prepoznati znakove

Biti tinejdžer nije nimalo lako. Ne moraju se dogoditi krupne stvari (poput rastave roditelja, smrti bliske osobe ili neplanirane trudnoće) da se 'pukne'


Cure su sklonije trovanju tabletama ili rezanju žila, dok dečki češće posežu za 'sigurnijim' metodama - pištolju ili bacanju s visine

Toliko je svakodnevnih pritisaka: biti primijećen, upisati dobru školu, zadovoljiti roditeljska očekivanja, otkrivati vlastitu seksualnost… Neka se napetoj svakodnevici pridruži i kakva neočekivana ljubavna nevolja, začas ti se može činiti da nema izlaza.

   Nažalost, statistike pokazuju da svaku prijetnju treba shvatiti ozbiljno, jer samoubojstvo je na trećem mjestu kao razlog smrti u tinejdžerskoj dobi, a broj pokušaja se svakim danom sve više povećava.    
Kako su tinejdžeri skloni dramatiziranju, mnogi ih ne shvaćaju ozbiljno kada govore o smrti ili otvoreno prijete samoubojstvom.

Koliko je slomljenih srca govorilo: Ubit ću se ako me ostavi! ili: Totalni sam luzer. Radije ću se ubiti nego pojaviti starcima s još jednom jedinicom, pa se nije ubilo, reći ćeš.

Mnogima je razgovarati o toj temi neugodnjak, no upravo šutnja, mitovi i uvriježene zablude doprinose svakodnevnom porastu učestalosti tragičnih priča.

Samoubojstva se ne događaju negdje drugdje ili samo na filmu. Zato je dobro o samoubojstvu saznati što više, možeš prepoznati znakove da netko razmišlja ili čak planira samoubojstvo i naučiti kako pomoći.

ZNAKOVI UPOZORENJA

1. Opsjednutost smrću
Ako primijetiš da frend/ica u zadnje vrijeme stalno brije na temu smrti, piše o smrti, čita mračne knjige ili jednostavno priča o tome, moglo bi značiti i da ozbiljno razmišlja o tome. Razmišljanje o smrti je sastavni dio razvoja i svatko u životu dođe na tu temu, ali opsesivno bavljenje tom temom je pravi alarm. Isto vrijedi i za tebe. Ako ti se po glavi često motaju samoubilačke misli, a njima se pridruže misli poput: 'Moj život ne vrijedi', ili: 'Bolje bi bilo da me nema', ili čak počneš pomno planirati kako bi izveo/la samoubojstvo, onda svakako potraži pomoć – što prije.

2. Povlačenje u osamu
Ima likova koji su povučeni sami po sebi, no ako primijetiš da frend koji je inače druželjubiv počne izbjegavati društvo, to može biti znak velike krize. Izbjegava li samo tebe i tvoje društvo, ali odlazi na treninge i druži se s braćom, onda nema mjesta zabrinutosti.

3. Zapuštanje škole i drugih aktivnosti
Ovaj pokazatelj se obično nadovezuje na prvi. Ako netko naglo izgubi zanimanje za školu, potpuno mu je svejedno hoće li dobiti jedinicu, ne prati nastavu, a po bilježnicama samo švrlja, to može ukazivati na ozbiljnu depresiju. Glede izvanškolskih aktivnosti, kod tinejdžera je normalna pojava da ih često mijenjaju. Ne trebaš se brinuti ako tvoj frend/ica izgubi zanimanje dramsku, a zatim se upiše na tečaj digitalne fotografije ili nogomet zamijeni veslanjem.


Odjevanje u crno i slušanje darkerske mjuze znak je otpora, a ne samoubilačkih misli

4. Zapuštanje vanjskog izgleda
Ovaj je znak posebno uočljiv kod cura. Ipak, prebacivanje iz šminkerice u gotičarku ne mora biti sumnjivo sve dok nisu zanemarene osnovne higijenske navike poput pranja kose, redovnog presvlačenja i slično.

5. Poremećaji prehrane
Još jedan od znakova koji je simptomatičan za cure. Gađenje prema hrani ili pretjerano prejedanje, anoreksija i bulimija svakako ukazuju na psihičke probleme. To ne znači da će svatko s ovakvim poremećajem počiniti samoubojstvo, ali ako se to udruži s još kakvim simptomima, svakako treba nešto poduzeti.

6. Poremećaj spavanja
Dugotrajna nesanica bi i najnormalniju osobu dovela u krizno stanje, a osobi koja je već u krizi može crni misli samo potaknuti, zato obrati pažnju na tamne podočnjake svoga frenda. Malo upozorenje: i sasvim suprotno ponašanje je poremećaj. Ako primijetiš da se nekome stalno spava, da mu se ujutro ne ustaje iz kreveta i jedva čeka ponovo utonuti u san, takvo je ponašanje siguran simptom depresije. Za njega/nju je stvarnost nepodnošljiva, a san donosi predah od crnih misli i boli u srcu.

7. Oproštajne rečenice
Ako čuješ frenda da govori stvari tipa: 'Više nikom neću stvarati probleme', ili: 'Nema veze, nećemo se više vidjeti', ili slično – ozbiljno se zabrini i razgovaraj o tome što pod time misli. Jednako je ozbiljno i ako primijetiš da frend/ica priča o tome da će 'otići', 'otputovati zauvijek' i slično. Znaš li da ne putuje nikamo u doslovnom smislu, odmah nazovi nekog odraslog.

8. Veliko pospremanje
Kad netko počne stavljati stvari u red, na primjer vraćati sve posuđene stvari, dugove ili se baci na veliko pospremanje svoje sobe (bez maminog inzistiranja), to može biti posebno opasan znak. Naročito se zabrini ako pritom poklanja stvari do kojih mu/joj je stalo, nakit ili neke važne sitnice koje inače ne bi dao/la nikome. Na taj način se osoba oprašta i želi ostaviti uspomene. Želi biti primijećena, voljena i nezaboravljena.

9. Destruktivno ponašanje
Destruktivno ponašanje poput opijanja do besvijesti, hodanja po rubu ograde, brza i opasna vožnja, drogiranje - sve su to učestale pojave kod tinejdžera. Ali ako osoba inače nije poznata po izazivanju opasnosti i ovo predstavlja promjenu u ponašanju, onda se sigurno nešto loše događa.

10. Znakovi psihoze
Neko vrijeme prije no što se potencijalni samoubojica odluči na taj korak, često se pojavljuju znakovi poput totalne dekoncentracije, bizarnije misli (kažemo da je 'totalno otkačio') ili čak halucinacije koje nisu izazvane drogom.

11. Iznenadno veselje nakon depre
Ako znaš da je netko patio neko vrijeme, a nakon toga se euforično vratio/la u škvadru, možeš se radovati oporavku, ali i biti posebno na oprezu. Dobro bi bilo provjeriti nije li euforija rezultat 'konačne odluke', odnosno osjećaj olakšanja što će 'sve nevolje uskoro završiti'.

Uh! Vjerojatno si neke od znakova pronašo/la kod sebe ili frenda/ice i sad si u strahu. Podsjećamo te - gore navedene simptome treba promatrati pažljivo i obzirno. Nijedan simptom nije čvrst dokaz da će netko počiniti samoubojstvo, no što je više znakova, to je mogućnost veća. Što možeš učiniti?

KAKO POMOĆI

Dobra vijest je da se puno toga može učiniti. Jedna od najosnovnijih stvari, bilo da se radi o tebi ili drugome je – razgovor.


Razgovor je odličan ventil koji će pomoći tvojim ili tuđim uskovitlanim mislima da ne eksplodiraju

KAD NETKO OD FRENDOVA POMIŠLJA NA SAMOUBOJSTVO…

... a tebi se netko povjerio o svojim najintimnijim tužnim strpnjama, najviše možeš pomoći ako slušaš. Ne moraš se bojati da moraš nešto pametno reći ili imati odgovor na pitanja koja muče tvog frenda/icu.

Ne pokušavaj razveseliti
Iako se tebi situacija ne čini tako crna, dapače, možda vidiš super pozitivna rješenja, kad je netko u depri, tvoje veselje će ga samo odbiti. Jedino što će zaključiti jest da na ovom svijetu nema baš nikoga tko će ga/je razumjeti. Slušaj s razumijevanjem, spusti glas i pokaži suosjećanje, makar mislio/la drukčije. Kad je netko totalno down, neće imati ni sluha ni energije slušati tvoje veselo cvrkutanje.

Ne dijeli savjete
Savjete tipa: 'Daj se trgni!' ili: 'Nije tako strašno. Znam ja i gore slučajeve', ili: 'Nikad ne znaš zašto je nešto dobro' i ostale instant parole – zaboravi. Ne kažemo da u njima nema istine, ali kad je netko u tako bolnom stanju, ne može vidjeti koliko u tim frazama ima istine. Puno je važnije da pokažeš razumijevanje i prihvaćanje onoga što nesretna osoba osjeća. Nemoj negirati ili omalovažavati osjećaje. Najviše ćeš napraviti ako strpljivo slušaš, ne osuđuješ i ne daješ savjete.

Ne provociraj
Rasprave o samoubojstvu često znaju završiti provokacijom tipa: 'Pa ubij se kad si tako glup/a.' Zapamti da osoba u takvim trenucima ne može racionalno prosuđivati, pa nemoj ni očekivati da može raspravljati o tome je li samoubojstvo glupost ili nije.

Umjesto dijeljenja životnih lekcija, radije budi konkretan/a i vrlo obzirno, ali otvoreno pitaj osobu o detaljima. Pitaj je li razmišlja o tome kako će se ubiti, ima li razrađen plan, kada i gdje. Jedna od najvećih zabluda je bojazan da ćeš razgovorom o samoubojstvu nekoga ohrabriti da to učini. Baš suprotno, tvoje zanimanje i neosuđivanje pokazat će frendu da ti je stalo. No, ako frend ima razrađen plan, onda mu nemoj obećati da će to ostati vaša tajna, jer slučaj zahtijeva hitnu akciju!

Potraži stručnu pomoć. Nećeš vjerovati, ali ono čega te je najviše strah, da ćeš se zamjeriti frendu što se petljaš, da će frend pružiti ogroman otpor pri nagovaranju na stručnu pomoć, obično se ne dogodi. Svako samoubojstvo je poziv u pomoć i zato potencijalni samoubojice rado pomoć prihvate. Osim toga, stručna pomoć oslobodit će te odgovornosti da ćeš nešto učiniti krivo, te je to najviše i najbolje što možeš učiniti.

AKO TI POMIŠLJAŠ NA SAMOUBOJSTVO...

...velika je stvar već što si došao/la do kraja ovog članka. Još je veća ako potražiš nekoga s kim ćeš razgovarati. Bol koju osjećaš može proći ako nekome povjeriš što osjećaš. Vjerojatno ne želiš umrijeti, nego samo pobjeći od nepodnošljive boli.

Najbolje bi bilo razgovarati s nekim od roditelja, ali ponekad su oni izvor ljutnje ili problema, pa to izgleda nemoguće. Pokušaj s frendom, bratom, psihologom u školi ili nazovi neke od ovih brojeva:



Izvor: Tportal \ Višnja Skorin
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prvi Burek brak
Krajnje beznadezan


I just realized, i am the ow in the word now

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke 11892
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Apple Iphone XR
ja sam samoubojica  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11212
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Da ... veoma opsirno ...

Po ovom tekstu makar 20 % ljudske populacije bi trebao da ispadne sklono samoubistvu
IP sačuvana
social share
Idemo dalje ...   + cabarnet
                         -  internet
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Just be what you are.....

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6424
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
Samsung S7
U bre.......pa i ja sam potencijalni samoubica Smile
IP sačuvana
social share


This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !! King Leonidas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Izgubljeno je samo ono cega smo se odrekli...

Zodijak Aquarius
Pol Žena
Poruke 28108
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson X10 Mini Pro
I ja..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


...jednom, davno, negde daleko...

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 11837
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 5110
 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Kod mene se svojevremeno moglo naci barem 80% znakova, ali u poslijenje vrijeme toga vise nema. Ne znam ni zasto sam ovo citala, mozda zato jer sam se stvarno i pokusala ubiti... Ma nije nista toliko strasno, sve rane zacijele jednog dana!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Dobro je dok ugrozena osoba salje SOS poruke, napadna povucenost kao poziv okolini.-.pomozite!

Kako ubiti sebe - plan koji se krije kao i svaki zlocin. Njemu je sad bolje, obisao tetku, uzasao sa drugom u kafe i cap! Uradio!
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Oboleo od T.T. Sindroma

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 11474
Zastava Stanujem u... u... ulici... tu gore, gore, kod... kod... Ma, menjaju imena ulica, nikad ne znam gde stanujem!
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia E72
Ja kako god da sam pokušavao, sve iskorišćene stvari su išle protiv mene. . .
IP sačuvana
social share
...kažu da imamo još samo par godina za nas...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
Pitanje je vremena kad ću da se samoubijem Smile Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.