Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Cveta bašta u boci zatvorenoj pre 50 godina  (Pročitano 687 puta)
15. Apr 2014, 13:55:15
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Chrome 33.0.1750.154
mob
Apple iPhone SE 2020
Cveta bašta u boci zatvorenoj pre 50 godina
IZVOR: TANJUG
Godine 1961, Dejvid Latimer (80), baštovan iz Velike Britanije, došao je na ideju da posadi biljku u zatvorenoj boci kako bi video kako će biljka reagovati.



Pedeset tri godine kasnije, biljka je i dalje živa i u punoj formi, zahvaljujući sopstvenom ekosistemu.

Latimer je na Uskrs 1961. posejao seme u boci od 38 litara. Samo je dva puta zalio svoju biljku - u vreme sađenja i 1972. godine pre nego što je zapečatio pampur.

Od tada, biljka se razvija sama od sebe, objasnio je ovaj zaljubljenik u baštovantsvo. Jedino što čini je da redovno okrene bokal kako bi biljka ravnomerno bila izložena suncu.

"To je jedino što činim za njeno održavanje. Nikada je nisam kresao. Samostalno se razvija unutar boce", izjavio je za Dejli mejl, dodajući da je tokom godina biljka stvorila vlastiti ekostistem.

Naime, u boci voda funckoniše u zatvorenom cirkulacionom krugu.

Koren apsorbuje vodu koju biljka potom, kroz proces fotosinteze, ispušta u bocu. Ambijentalna vlaga stvara kapljice koje teku niz zidove bokala da bi ponovo bile apsorbovane korenom. Sunčeva svetlosti omogućava biljci da obavlja fotosintezu, koja je neophodna u proizvodnji energije. Hranljive materije, biljka crpi iz otpalog lišća koje truli na dnu boce.

Latimerova bašta je čak inspirisala Američku svemirsku agenciju (NASA) za njen projekat bašti u svemiru.

"Biljke pročišćavaju vazduh upijajući tvari koje ga zagađuju. Zahvaljujući njima, svemirska stanica bi mogla da na izvesnom nivou postane autonomna", naveo je predstavnik NASA.

Svi oni koji bi da pokušaju da sami naprave baštu u boci treba samo da imaju veliku posudu, malo zemlje ili komposta i naravno seme.

Nakon toga, dovoljno je sipati decilitar i po vode i hermetički zatvoriti bocu, a priroda će se postarati za ostalo.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.11
Citat
Nikada je nisam kresao.

platonska ljubav a... Smile  Smile

kull mi je ovo... Smile

zanimljivo je kako pod uticajem suncevih zraka... koje prodiru kroz staklo.. Smile
 biljku  stvara "kondenzaciju"... Smile
od koje se biljka  napaja potrebnom vodom...
a i sama sebi proizvidi sve sostalo sto joj  je potrebno...da prezivi,.. Smile

ali recimo mislim da...u plastici ovo ne bi moglo ovo da funkcionise...uv zrake bi je ubile... Smile

elem..i ja pocesto dobijem od teta i cika...pokoju staklenu flasicu sa kruskicom ili jabukicom ili orahom u njoj ... Smile

flase se natakare na granu biljke pre nego "procvjeta"..
 i onda se sav proces razvoja  ploda odvija u flasi..
posle se samo otkine flasa  sa grancice..i imas plod u flasi.. Smile

i onda samo naspes..odgovarajucu dobru  rakiju...u flasu,...
i bash ti nesto bude dobro.-.. kad gledas veliku krusku u flasi.. Smile

i uglavnom neki mladji pripadnici ljudskog roda se pitaju.. Smile
ma kako li je ovaj bobak turio ovoliku krusku u flasu... Smile
a ja necu da kazem... Smile

i uglavnom ja pojedem tu  krusku ili jabuku kad dodje vrijeme da se pojede... Smile
i odvratnog je ukusa... Smile Smile Smile

i istina je da budes posve pijan... Smile
logicno je ..msm ako popijes flasu rakije ...da ces biti pijan  Smile
 i da je unutra bilo sta a ne kruska... Smile

 Smile
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 33.0.1750.154
mob
I-mate 30 Pro
Aerobna biljka.... Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.