Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 18
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Krstenje u prvoj godini zivota; za ili protiv; obrazloziti  (Pročitano 26471 puta)
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0
mob
Sony xperia
Ne moze da reprizira. Crkva ne raskida krstenja, kao ni kumstvo itd. A kumstvo je vezano Svetom tajnom za krstenje. Sto bi nas narod rekao, kum je svedok pred Bogom da je to Bozija dusa. Krsteni kum i onaj ko se krsti su u duhovnom srodstvu. A vencani kum nije isto kao i krsteni jos ako je i kao svedok.

Ostaje jedino na prevaru. Da kaze kako nije krsten/a.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Naravno da ne može da reprizira. Zato je i smajli na kraju rečenice.
A prevara ne dolazi u obzir jer ne varaš nikog drugog sem samog sebe.
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava Cyber Space
OS
Linux
Browser
Opera 11.64
mob
Samsung Galaxy SII
Vera se ne nasledjuje. Ne moze se "osecaj" za nesto vise - naslediti. Verovatno svako od nas zna neki primer da su roditelji pobozni, a dete ateista i suprotno.

Pretpostavljam da "pravi" vernik ne veruje "naslepo", onako kako mu se servira, vec je citao Svete knjige.
Kakav je duhovni uzitak krstiti se, a da nisi procitao Bibliju? A da ne mozes da vidis pravu vrednost krstenja?

Da ne mozes da se setis krstenja?

Tradiciju u vecini slucajeva prezirem, jer u vecini slucajeva predstavljaju izvestacene stvari i okove.

Zasto bolje ikada nego nikada? Sta ako odluci da bude "budista" . Znam par ljudi koje je privukla neka istocnjacka religija.

Citat
Niko tebi ne može zabraniti da veru promeniš kada sazriš i eventualno promeniš mišljenje.
Da, ali zasto onda krstiti at first place? Zasto odmah ne moze da se saceka, nego "posto-poto" ? Zasto mora biti promene? Ako i dodje do neke promene, lakse je kada to covek samostalno resi. "Sama pala, sama se ubila".


Cin krstenja moze predstavljati Svetu Tajnu, jedino kada je covek svestan nje. Cega je beba svesna? Koja se tajna predocava bebi? Kakvu tajnu znaju roditelji? Da znaju za tajnu, verovatno bi sacekali.

Pa eto, tada je i kum nametnut  Smile Ja sam sam birao svog kuma.


Citat
Pored toga, računa se da je duša deteta čista i neiskvarena do neke 12 ili 13 godine života
Ko je to proracunao?

Uostalom, ako se krstenjem brisu svi prethodni grehovi  Smile , nije li logicno da to bude sto kasnije  Smile

 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0
mob
Sony xperia
Sad' zavisi da li je i prevara namerna ili ne. Desavalo se, da covek ne zna da je krsten, ali bez zezanja ne zna, pa se opet krsti. Ranije se krilo kada se nosilo dete na krstenje, idu samo kum i baka ili neko iz rodbine ili se desi da ostane kao malo bez roditelja ... Zivot napravi svakojake scenarije.

Ljudi na primer ne znaju ili malo njih zna, da se odrastao covek moze krstiti bez kuma. Jer odrastao covek za sebe odgovara, tako da se i odrice "satane i svih njegovih dela". Dok se za dete to ne moze reci. Zato ono dobija kroz kuma duhovnog staratelja i vaspitaca.

Al' ajd' da ne ode tema u drugom pravcu.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Cin krstenja moze predstavljati Svetu Tajnu, jedino kada je covek svestan nje. Cega je beba svesna? Koja se tajna predocava bebi? Kakvu tajnu znaju roditelji? Da znaju za tajnu, verovatno bi sacekali.

Beba je jedno divno nevino stvorenje koje je prepušteno volji i razumu roditelja. Pa stoga ako roditelji smatraju da je za nju bolje da bude krštena, to će i učiniti. Smile

Sada po tebi ispada da je jadna beba još i na silu krštena jer, zaboga, to možda neće prihvatiti kada poraste Smile
Ne kapiram ti baš logiku.

A neiskvarenost duše su proračunali mnogi duhovnjaci, ja samo prenosim.

Što se tiče greha, niko ga ovozemaljski nije definisao ili ako jeste to su gresi po Bibliji. A da se krstiš što kasnije neće te spasiti u momentu kada se sretneš sa sv.Petrom, kad god da si se krstio. Smile
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava Cyber Space
OS
Linux
Browser
Opera 11.64
mob
Samsung Galaxy SII
Citat
Beba je jedno divno nevino stvorenje koje je prepušteno volji i razumu roditelja. Pa stoga ako roditelji smatraju da je za nju bolje da bude krštena, to će i učiniti. Smile

E pa to je cilj ove price. Utvrditi sta je bolje. Ja pokusavam da argumentujem da nije bolje krstiti po rodjenju i sl. Ukoliko to rade, roditelji pokusavaju da naprave kopiju sebe, na neki nacin, umesto da vremenom predloze to.

Kod mene se u porodici desilo bas tako. Ni sestra ni brat nisu jos krsteni. Brata vise privlaci budizam, na primer.
Ne planira da se krsti.

Dok je sestra teist, u najsirem smislu reci. Veruje da nesto postoji, ali po nekim svojim nacelima. Ni ona ne zeli da se krsti.

Sto i jeste cool. Imati mogucnost izbora. Ne mogu ja da ih teram da se krste ako ne osecaju "da je to - to".

Citat
Sada po tebi ispada da je jadna beba još i na silu krštena jer, zaboga, to možda neće prihvatiti kada poraste
Nije bas da je na silu, ali joj jeste nametnuto, jer nije svesna toga. Da ja tebe krstim u snu i da kazem "Hajde, bogati, nisi bila svesna toga", sta bi uradila?

Citat
A neiskvarenost duše su proračunali mnogi duhovnjaci, ja samo prenosim.
Ja mogu da im porucim da nemaju pojma, i da nikakve formule kod ljudi ne mogu da se primene.

« Poslednja izmena: 26. Jun 2012, 03:33:55 od ThePhilosopher »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.64
Citat
Sta vi mislite?
Mislim da je pravo izbora jedno lepo pravo i sa te neke strane si potpuno u pravu. Dobijas izbor i mozes da shvatis sta sam cin krstenja znaci i da se krstis ako zazelis.

Mada, postoji jos jedan problem filozofske prirode vezan za samo to bunjenje protiv cina krstenja deteta. Agnostici npr. su i tamo i ovamo(i veruju i ne, traze dokaz da bi verovali itd.) pa i mogu da se bune za to neko svoje pravo izbora jer ga(uslovno receno) nisu razumeli pa smatraju da su u nekoj meri "ukaljani" tim cinom jer ga mozda nisu zeleli ali npr. ateisti imaju drugu filozofiju i ne veruju u Boga pa im sam taj cin ne znaci apsolutno nista. Ako im ne znaci apsolutno nista jer jednostavno ne veruju u isti onda nema ni problema.

Druga stvar je sto smatram da nismo "tabula rasa" kada se rodimo cak i sto se tice religije. Imamo porodicu, kulturu i ostale stvari koje i te kako odredjuju neki nas pogled na samu religiju i pitanja oko nje. Nismo van toga i itekako prihvatamo deo toga. Tako su npr. deca izrazito religijskih roditelja i sama izrazito religiozna dok deca roditelja koji i nisu bas religioni takodje ne pridaju previse paznje religiji. Tako da, sama religioznost i neka vera se u velikom broju slucajeva dobija samom kulturom i vaspitanjem. Htedoh reci, u neretkom broju slucajeva je izbor vec dobijen a ne ceka se da dete samo odabere i i to je deo zivota.

Mislim, sama ideja je dobra jer shvatam da to moze da predstavlja problem nekome, samo sto takodje mislim da je procenat takvih slucajeva vrlo mali iz gore opisanih razloga.
« Poslednja izmena: 26. Jun 2012, 05:15:35 od marko 284 »
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 42576
Zastava BG, Savski Venac
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 14.0
Mislim da bi krstenje trebali da ostavimo deci na odluku kao sto je Filozofu bilo ostavljeno ... znaci nije to fer prema tebi mada dosta ljudi kaze da je krstenje protiv uroka i tako toga mada te price iz nepricave su samo to .. price ...
IP sačuvana
social share
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam

Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 9210
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 19.0.1084.56
mob
SonyEricsson k 850i
Problem je sto se na to gleda kao nesto sto moras,malo njih to radi iz religijskih razloga,vise jer to tako treba..



IP sačuvana
social share
Edit by kokota: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB

Zahtevam da mi se vrati potpis,pa pogledajte druge. Imaju duplo veci potpis! ! !!
Edit by kokota: Regulisana velika slova u potpisu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
Ја сам за крштење. Родитељи ти узму улазницу за рајске пашњаке одма, да се ти не замараш касније. Боље дати попу 100 евра кад се има и кад паре иду на све стране, него касније скупљати у тежа времена  Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 18
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.