Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Građani Srbije ni zastavu ne prepoznaju  (Pročitano 11129 puta)
12. Dec 2010, 13:05:34
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
mob
Apple iPhone 3Gs
Građani Srbije ni zastavu ne prepoznaju

Skoro polovina građana Srbije ne zna redosled boja na državnoj zastavi, četvoro od deset ih misli da je Crna Gora državnost stekla u ovom veku, a 58 odsto smatra da Srbi oduvek žive na Balkanu!

Svega dva odsto zna da navede ime jednog prosvetitelja, 96 odsto ne zna od kada Srpska pravoslavna crkva nosi taj naziv, a da je reis-ul-ulema vrhovni poglavar muslimana poznato je za sedam odsto ispitanih građana, piše "Press".

Ovo je deo rezultata istraživanja "Novosti iz prošlosti. Znanje, neznanje, upotreba i zloupotreba istorije", koje su pod kapom Beogradskog centra za ljudska prava sprovele istoričarke Dubravka Stojanović, Radina Vučetić, Sanja Petrović-Todosijević, Olga Manojlović-Pintar i Radmila Radić, dok je anketiranje više od 1.000 građana sa 88 pitanja izveo "Stratedžik marketing". U istraživanju, čiji je jedan od ciljeva bio da se vidi koliko građani znaju istoriju, bilo je ukupno 41 odsto tačnih odgovora.

"Glavni zaključak je bio da građani imaju ono što je naša koleginica Sanja Petrović-Todosijević nazvala 'angažovano neznanje'", kaže Dubravka Stojanović za "Press".

"Naša pitanja bila su napravljena tako da bi svako sa osnovnom školom morao tačno na njih da odgovori. Ali odgovori koje su građani davali su pokazali da današnje političke potrebe i procene građana utiču na to da oni zaborave ono što su sigurno znali i da 'prekomponuju' prošlost. Na primer: bilo je pitanje ko su bili saveznici Srbije na Solunskom frontu. Većina građana nije zaokružila Francusku i Englesku, jer danas vlada neki animozitet prema tim državama, već su na taj front 'ubacili' Ruse i Grke, naše današnje saveznike, kojih u tim bitkama nije bilo. To znači veliku podložnost manipulacijama, a to je opasno za svako društvo."

Ona kaže da je su bili iznenađeni time što je "72 odsto njih odgovorilo da istoriju ne znaju i da ih ne zanima".

"To je za nas bio priličan šok, jer ovde važi da svi znaju istoriju", kaže Dubravka Stojanović.

"Naš drugi cilj je bio da vidimo kakve predstave o prošlosti vladaju među našim građanima, šta oni misle o sopstvenom narodu i o susednim narodima; šta o velikim silama, šta o prekretnim istorijskim događajima i ličnostima. Ukratko, da procenimo stanje nacionalne i istorijske svesti. Mi smo hteli da procenimo na osnovu kojih pretpostavki građani Srbije procenjuju prošlost i savremenost."

U analizi istraživanja Dubravka Stojanović napisala je da u Srbiji postoji "specifično etnocentrično viđenje sveta". Jedan od dokaza za to je, kako navodi, i to što su ispitanici za najznačajniju ličnost sveta izabrali ličnost iz nacionalne istorije - Nikolu Teslu (21 odsto). Druga ličnost u istoriji je Josip Broz Tito (deset odsto), treći Adolf Hitler (!) sa osam odsto glasova, dok je Isus Hrist na četvrtom mestu sa pet odsto glasova. Od 95 ličnosti koje su pobrojane na listi najznačajnijih ličnosti u istoriji sveta, 11 je iz srpske istorije, a među njima su i Ratko Mladić, Zoran Đinđić i Boris Tadić.

Ona navodi da niz odgovora posvećenih teritorijalnim pitanjima "otrkiva da postoji jaka svest o sopstvenoj veličini i o tome da, istorijski, Srbiji pripadaju teritorije koje se nalaze i zvan njenih današnjih granica". Većina ispitanika (55 odsto) misli da je Niš bio u sastavu Srbije kneza Miloša, čak 63 odsto građana veruje da su Solun i Beograd bili u sastavu carstva cara Dušana, a kad je Dubrovnik u pitanju, 45 odsto ispitanika veruje da je taj grad tokom istorije bio u sastavu srpske države.

"Odgovori koje su građani davali potvrdili su snagu stereotipa o tome da smo mi na Balkanu najstariji narod, da nam je pripadala najveća teritorija, da smo samo mi državotvorni. Ta nacionalna pretencioznost, bez ikakvog znanja o drugima, veliki je problem i to je nešto što često utiče na našu dnevnu, naročito spoljnu politiku. To se ogleda u našoj aroganciji i prema susedima i prema velikim silama, koja se na kraju po nas loše završi. Mi smo sad pokazale da deo te arogancije proizlazi iz mitomanskog tumačenja sopstvene istorije i to je nešto na čemu bi Ministarstvo prosvete trebalo dodatno da radi", kaže Dubravka Stojanović.

Tek osam, odnosno devet odsto ljudi zna šta je bilo u Sjeverinu i Ovčari, a 25 odsto je znalo za Medački džep.

"Zaključile smo da građani ne žele da znaju za te događaje i da se radi o psihološkom mehanizmu kojim se brišu 'neprijatne istine'.To je druga strana tog mitomanskog načina mišljenja o 'svetloj istoriji' u kojoj nema mesta za 'loše vesti'", kaže Dubravka Stojanović.

Pitanja u upitniku grupisana su u sedam celina. U proseku je najviše tačnih odgovora bilo na pitanja koja se odnose na komunizam (60 odsto), a najmanje znanja građani su pokazali o ratovima koji su se vodili devedesetih godina, gde je bila svega petina tačnih odgovora. Na pitanja iz korpusa pitanja Srbi i drugi bilo je 28 odsto tačnih odgovora, religije 35 odsto, fašizma 43 odsto, o Srbiji je bilo 44 odsto tačnih odgovora, 48 odsto tačnih odgovora dato je na pitanja iz opšte istorije, dok je na pitanja koja se tiču identiteta dato 51 odsto tačnih.

U korpusu pitanja koje se odnose na Drugi svetski rat, čak 33 odsto na pitanje ko su saradnici okupatora odgovorilo je da su to četnici (pet odsto je odgovorilo da je to Draža Mihailović), a odgovor nije znalo 35 odsto ispitanih. A da je Beograd oslobođen 20. oktobra 1944. godine znalo je samo 28 odsto anketiranih!

"Press" nije poverovao da građani ne znaju kako izgleda srpska zastava, pa je sproveo mini-istraživanje. Od desetoro ljudi, njih šestoro je dalo tačan odgovor.

"Boje su plava, bela, crvena. Nije? Pa kad su je promenili", glasio je jedan od odgovora.

Izvor: Mondo
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13


"Odgovori koje su građani davali potvrdili su snagu stereotipa o tome da smo mi na Balkanu najstariji narod, da nam je pripadala najveća teritorija, da smo samo mi državotvorni. Ta nacionalna pretencioznost, bez ikakvog znanja o drugima, veliki je problem i to je nešto što često utiče na našu dnevnu, naročito spoljnu politiku. To se ogleda u našoj aroganciji i prema susedima i prema velikim silama, koja se na kraju po nas loše završi. Mi smo sad pokazale da deo te arogancije proizlazi iz mitomanskog tumačenja sopstvene istorije i to je nešto na čemu bi Ministarstvo prosvete trebalo dodatno da radi", kaže Dubravka Stojanović.


bla , bla , bla ...  Smile Smile Smile

judeo-liberali se zale shto njihova propaganda kojom pokushavaju da srpskom narodu isperu mozak i da ga ubede da je zaostao , primitivan i genocidan bash i ne pokazuje rezultate ...  verovatno ce im zbog toga smanjiti donacije , pa sad kukaju nad svojom nesrecnom sudbinom ...  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19852
Zastava Šabac , Srbija
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.215
mob
Sony 
Realno sve više počinjemo da ličimo na degenerisane Engleze u svakom smislu i pogledu.... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 8.0.552.215


"Odgovori koje su građani davali potvrdili su snagu stereotipa o tome da smo mi na Balkanu najstariji narod, da nam je pripadala najveća teritorija, da smo samo mi državotvorni. Ta nacionalna pretencioznost, bez ikakvog znanja o drugima, veliki je problem i to je nešto što često utiče na našu dnevnu, naročito spoljnu politiku. To se ogleda u našoj aroganciji i prema susedima i prema velikim silama, koja se na kraju po nas loše završi. Mi smo sad pokazale da deo te arogancije proizlazi iz mitomanskog tumačenja sopstvene istorije i to je nešto na čemu bi Ministarstvo prosvete trebalo dodatno da radi", kaže Dubravka Stojanović.


bla , bla , bla ...  Smile Smile Smile

judeo-liberali se zale shto njihova propaganda kojom pokushavaju da srpskom narodu isperu mozak i da ga ubede da je zaostao , primitivan i genocidan bash i ne pokazuje rezultate ...  verovatno ce im zbog toga smanjiti donacije , pa sad kukaju nad svojom nesrecnom sudbinom ...  Smile Smile Smile
Smile Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia ispo iz modu
Citat
Građani Srbije ni zastavu ne prepoznaju


То је оних 10ак процената који гласа за чеду и чанка.



Citat
a 58 odsto smatra da Srbi oduvek žive na Balkanu!


Тако је и било до берлинског конгреса, а од тад се историја ''мало'' променила па су напрасно словени дошли у 5. и 6. веку на балкан.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Blejac u kraju!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26936
Zastava Vozdovac
OS
Windows 7
Browser
Chrome 8.0.552.215
mob
Samsung SGH-E590
Ma hajde cista glupost. Ko zna gde su oni vrsili anketiranje, ko je u toj anketi ucestvovao i da li su ti ljudi davali prave odgovore (pa ko normalan ne zna redosled boja na zastavi  Smile). Nikako ne pomaze podatak da je "72 odsto njih odgovorilo da istoriju ne znaju i da ih ne zanima".
A ni anketa nije dobro sastavljena jer na dosta ovih pitanja moze tri dana da se diskutuje jer za dosta istorijskih dogadjaja ima vise teorija!

A primetio sam da se manipulacijom ove ankete napadaju Srbi sa nacionalistickim(a time i oni sa patriotskim) stavom jer se necije ne znanje vezuje sa takvim razmisljanjem!

Ja mislim da je moje poznavanje istorije malo iznad proseka, a po ovoj anketi ispada da ja spadam medju one koji znaju barem 80%, a mozda cak i preko 90%.

Bas bih voleo da vidim tu anketu i da probam da odgovorim na ta pitanja...
IP sačuvana
social share

Realnost je iluzija koja nastaje usled nedostatka alkohola.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
mob
Apple iPhone 3Gs
Citat
Građani Srbije ni zastavu ne prepoznaju


То је оних 10ак процената који гласа за чеду и чанка.

Po svmi statistikama, LDP ima ubedljivo najveci procenat visokoobrazovanih glasaca i najvecu podrsku u tim krugovima.
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia ispo iz modu
Citat
Građani Srbije ni zastavu ne prepoznaju


То је оних 10ак процената који гласа за чеду и чанка.

Po svmi statistikama, LDP ima ubedljivo najveci procenat visokoobrazovanih glasaca i najvecu podrsku u tim krugovima.


Јесу сви образовани ко чеда? Морао је да дође на власт да би завршио школу. Може под руку са вељом и његовом магистратуром.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 8.0.552.215
Citat
Građani Srbije ni zastavu ne prepoznaju


То је оних 10ак процената који гласа за чеду и чанка.

Po svmi statistikama, LDP ima ubedljivo najveci procenat visokoobrazovanih glasaca i najvecu podrsku u tim krugovima.

to je zato sto vas ima saka jada Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia ispo iz modu
Или зато што су први кренули да врбују по мегатренду.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.