Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 07:35:39
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Koji je tvoj lični jezik ljubavi  (Pročitano 1120 puta)
09. Feb 2010, 12:06:53
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64


 Sposobnost komunikacije, toliko isticana kao najveća prednost ljudi, često je glavni kamen spoticanja i koren mnogih problema. U ljubavi je to još izraženije, jer, kako kaže jedan renomirani američki psiholog, “ako ne govorite istim ljubavnim jezikom kao vaš partner, mala je verovatnoća da ćete se razumeti”.
I kako onda savladati taj jezik ljubavi, veštinu od koje mnogo toga zavisi? Da li postoji jedan univerzalni jezik, koji razumeju svi ljudi, bez obzira na poreklo, kulturu, navike? Geri Čepmen, autor knjige “Pet jezika ljubavi” tvrdi da ga mogu naučiti svi, ali samo ako su spremni da gledaju, slušaju i uče...
Tvrdi da se u praksi retko događa da parovi na početku imaju isti emocionalni jezik, pa su nesuglasice, nerazumevanje i konflikti normalna pojava. Ako se izražavamo samo na sopstvenom jeziku ljubavi naše poruke često će biti pogrešno interpretirane i druga strana neće razumeti šta želimo da joj kažemo.
Emocionalna potreba za ljubavlju traje tokom čitavog života i upravo je jezik ljubavi ispunjava. Zaljubljenost na početku veze samo privremeno zadovoljava tu potrebu, ali kada početna zanesenost prođe, na površinu izranja emocionalna potreba za ljubavlju, kao suštinska potreba našeg bića.
Čepmen tvrdi da postoji pet primarnih jezika ljubavi: lepe reči i priznanja, zajedničko vreme, pokloni, dodiri i dela ljubavi. One su osnova jezika ljubavi i ako ih savladate, velika je verovatnoća da ćete imati kvalitetnu vezu. Ali, takođe, tvrdi i da svako od nas uvek daje prednost jednom od ovih jezika, pa je ključ spoznati primaran jezik vašeg partnera i uskladiti ga sa svojim.
* Lepe reči
Mnogi parovi nikada nisu naučili veliku snagu uzajamnog verbalnog priznavanja, a komplimenti su moćni pokazatelji ljubavi, tvrde stručnjaci. Najbolje se izražavaju jednostavnim, jasnim izjavama koje nisu laskanja, jer svrha ljubavi nije da dobijete nešto što želite, već da učinite nešto za onoga kog volite. Ova sposobnost zahteva empatiju i gledanje sveta iz perspektive vaše voljene osobe. U tome je težina ovog zadatka. Zato naučite šta je NjEMU (NjOJ) važno, pružite ohrabrenje i nadu. Lepe reči najlepši su način izražavanja ljubavi. Podelite tugu, ljutnju, bes i nezadovoljstvo jednako kao što delite i ljubav. U vezi ili braku ne govorimo uvek ono što mislimo, niti mislimo ono što govorimo, oproštaj često vraća izgubljenu bliskot, tvrde psiholozi, pa je zbog toga praštanje nezaobilazno na putu ljubavi.
* Zajedničko vreme
Pod pojmom kvalitetno zajedničko vreme podrazumeva se nepodeljena i koncentrisana pažnja, nikako samo obično zajedničko sedenje pred televizorom. Razgovarajte, gledajte jedno drugom u oči, idite zajedno u šetnju i delite interesovanja i navike, savetuju stručnjaci. Navode interesantan primer kako svako od nas u restoranu može da prepozna da li je par u kvalitetnoj vezi ili ne. Ako je razgovor živ i dinamičan i par u njemu uživa, jasno je da su u ljubavi, ali ako vidite dvoje koji gledaju sa strane, u svoj tanjir ili u ljude koji ulaze, reč je o emocionalnoj udaljenosti. Jer biti zajedno ne znači samo fizički provoditi vreme u društvu, odnosno živeti pod istim krovom. Bliskost je nešto što se stiče i stvara kroz kvalitetno zajedničko vreme, a razgovori su najbolja vežba. Delite doživljaje, razmišljanja, želje. Slušajte ono što partner priča, osetite šta misli, želi, oseća... Veza ili brak su odnos, a ne projekat koji treba održavati ili rešavati. Kada nam partner, na primer, priča o problemima na poslu, on ne želi ništa više od toga da ga saslušate i eventualno uputite neku reč saosećanja. Slušanje je važna veština u savladavanju jezika ljubavi. Uz slušanje posmatrajte i govor tela, jer neverbalni načini komunikacije ponekad mnogo efektnije izražavaju osećanja od reči. Ipak, strunjaci tvrde da je pored zajedničkog vremena, jednako važno i individualno vreme. Jer, ako izgubite svoju ličnost u vezi, teško da ćete imati šta da ponudite.
* Pokloni
U današnje vreme zaboravljena je prava svrha darivanja, tvrde stručnjaci. Nije važno da li se radi o skupom nakitu ili čokoladi, važno je da pošaljete poruku “ovim želim da ti kažem da sam mislio na tebe”. Pokloni su direktno povezani sa slušanjem, jer ukoliko nemate kvalitetno zajedničko vreme, ne slušate šta partner govori, imaćete problema prilikom biranja poklona.
* Dodiri
Držanje za ruke, ljubljenje, grljenje, seksualni odnos, sve su to načini izražavanja ljubavi. Dodir može da stvori, ali i da razori odnos. Ponekad šalje mnogo jaču poruku nego “volim te” ili “mrzim te”. Nisu svi dodiri isti, ne izazivaju iste reakcije, pa istražujte telo svog partnera, jer će vam ono biti najbolji vodič. Naučite da govorite njegov jezik dodira, jer su oni stvar trenutka, želje, osećanja. Prepoznajte kada je pravi momenat za to, osluškujte telo, gestove, reakcije. Stručnjaci tvrde da su upravo zbog ovoga seksualni odnosi sve kvalitetniji kako vreme prolazi, jer se partneri upoznavaju, uče jedno o drugom i lakše prepoznaju kada je trenutak za kontakt. Čepmen tvrdi da dodiri mogu biti eksplicitni i implicintni. Prvi zahtevaju punu pažnju i usredsređenost, dok su drugi stvar trenutka. To je, na primer, spuštanje ruke na rame onoga koga volite dok kuva kafu, ili slučajni dodir tela dok se mimoilazite. Dodiri su naročito važni u kriznim situacijama, odnosno kada se partner ili vi suočavate sa problemima, iskušenjima, gubicima.
* Dela ljubavi
Ljubav uvek treba da se daje iskreno, ne može se zahtevati. Možemo jedno drugo zamoliti za neke stvari, ali nikada ne smemo zahtevati, jer želje daju smernice ljubavi, a zahtevi je guše. Čepmen trvdi da učenje dela ljubavi zahteva i menjanje stereotipa, na primer o muško-ženskim ulogama, pa je zbog toga i najteži deo jezika za učenje. Međutim, umetnost učenja dela ljubavi, jeste u tome i da ne merite ko je za koga koliko uradio, već se potrudite da bezuslovno volite, ne tražeći ništa za uzvrat.

OTKRIJTE VAŠ PRIMARNI JEZIK LJUBAVI
Kako Čepmen tvrdi, svako od nas ima primarni jezik ljubavi, odnosno, jedna od pet navedenih stavki mu je na prvom mestu. Zato i daje načine kako da otkrijete koji je vaš jezik. Razmislite o onome što ste pročitali, pa jezike ljubavi poređajte po važnosti. Onda razmislite šta bi vaš partner napisao. Zatim razmislite o tome šta ON (ONA) čini, a što vas najviše pogađa. I obratno. Suprotno od onoga što vas najviše boli jeste vaš primarni jezik ljubavi. Ono što smatrate najvažnijim jeste ono što bi vam pružilo osećaj da ste voljeni.
Uz pomoć ova tri pristupa uspećete da dešifrujete vaš i partnerov primarni jezik ljubavi. Ako vam se dva jezika čine jednako važnim, onda ste verovatno dvojezični, tvrdi Čepmen.
Ako vaša veza trenutno prolazi kroz težu fazu, vrlo je važno da pre eventualnog raskida pokušate da prilagodite svoj jezik ljubavi partnerovom. Stručnjaci tvrde da je ova metoda mnogo puta primenjivana u praksi i da je dala izuzetne rezultate.
Ukoliko samo želite da proverite veštinu svoje ljubavne komunikacije, možete, na primer, da date odgovore na sledeća pitanja: kada sam poslednji put uputio(la) kompliment partneru, kada sam mu poslednji put kupio(la) poklon, kada smo poslednji put zajedno izašli na večeru, kada su dodiri bili nežni i puni ljubavi, kada sam poslednji put nešto učinio(la) za svog partnera, a da to nije tražio(la) od mene. Ako je odgovor na svako od ovih pitanja smešten u period od mesec dana, dobili ste peticu iz ljubavne komunikacije. Ako ste dobili manju ocenu, možda je vreme da porazgovarate sa voljenom osobom i pokušate zajedno da naučite jezike ljubavi.



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
Nokia 



Ja sa voljenim osobama ne umem nesto bas da pricam ,verovatrno zbog toga sto mi se svidjaju pa sam skroz zbunjena i smotana .Lakse mi je da im to delima pokazem . Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 07:35:39
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.