Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 00:17:50
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Patetika ili...?  (Pročitano 23330 puta)
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5,
ne verujem da vam je dozvoljeno da stignete karijeru  Smile
sta bi ste posle radili ? razmisljali o borbi za vlast ? prosirivali vasu karijeru ?    Smile
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
Nokia 1800
Pa sad je u modi ) da se sa emocijama ide do ekstrema... Nema više normalan čovek sa svakodnevnim manjim emocijama nego je jedan čovek ladan ko stena a drugi je emos raspali... Ili jedna prsotina od čoveka sakriva emocije mesec dana pa pukne u jednom trenutku...

I u modi je kad (čitaj: žene će ti davati ako...) kažeš da voliš otadžbinu i da ćeš umreti za otadžbinu... Tad si baja, patriota, metalika je tvoj dobar drugar...
A ne dao ti bog da kažeš devojci da je voliš... Zajedljivi ljudi izviru sa svih strana da te zasipaju pričama kako si patetičan...

Pa kapiram da je takvo vreme da su ljudi previše zagrizli svet u trci za poslom i parama... Nema se vremena za romantiku...

Čak kad malo razmislim, mislim da grešiš...ako te je neki skorašnji komentar neke osobe naveo da pomisliš da emocije više nisu u upotrebi kao pre, ne mora da znači da svi tako razmišljaju...Čak naprotiv...
« Poslednja izmena: 17. Jan 2010, 17:45:57 od qcko »
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
Ja nesto nisam primjetila u svom okruzenju da se ljudi 'gade' emocija i da iste oslovljavaju ko patetiku.  Smile

Zakljucak: Ja zivim u pozeljnoj sredini, budite ljubomorni. Pocnite sad.  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
LG 4X HD
Citat
Čak kad malo razmislim, mislim da grešiš...ako te je neki skorašnji komentar neke osobe naveo da pomisliš da emocije više nisu u upotrebi kao pre, ne mora da znači da svi tako razmišljaju...Čak naprotiv...

Nije jedan komentar, to je neki utisak koji imam već izvesno vreme.

Citat
Ja nesto nisam primjetila u svom okruzenju da se ljudi 'gade' emocija i da iste oslovljavaju ko patetiku.  Smile

Ja jesam, a i na forumu se oseti. Kada god neko iznese problem emotivne prirode  većina kometara je cinično  izrugivanje sa akcentom na emocije.


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
Nokia N97
Dobro jutro Kolumbo. Psiho-forum je leglo cinizma i bezosecajnosti. Najcheshci saveti su: grow up, get a life itd. a ono shto je tu bezosecajno je chinjenica da se takvi komentari daju bez obrazlozhenja. Drugim rechima, jalovi su, osim u svrhu da neko u svojim ochima ispadne mnogo "pametan" i "uspeshan".

Da, nedostaje nam empatija, globalno. Ne prepoznajem se u tome. Dokazao sam sebi da uopshte nisam takav.
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
Arle, neverovatno. Baš sam nedavno kontemplirala o ovoj temi.  Smile
A pre neki dan je i WhiteGoa otvorio temu o kojoj sam takođe jedared razmišljala (ona o životnom kvantitetu nasuprot kvalitetu).

Eto pravog dokaza kako veliki umovi slično razmišljaju.  Smile

Nego, patetika.

Ima jedna jako bitna stvar u vezi definisanja patetike, a ne videh da je iko do sada pomenuo.
Patetika nije svako pokazivanje (kakvo god, prenaglašeno, recimo) emocija.
Jer, kada vidimo čoveka kako je besan ili uplašen ili gadljiv (a to su sve primarne emocije), nećemo ga nazvati patetičnim.
Ali, zato hoćemo onoga ko pokazuje emocije ljubavi prema nekome ili nečemu.

Dakle, patetika se ne odnosi na sve emocije, odnosi se samo na neke i to najčešće na emocije ljubavi (hoću reći sentiment ljubavi jer ljubav nije emocija). U sklopu sa tim idu i emocije tuge, jer tuga koja je prouzrokovana ljubavlju je ''patetična'', a tuga prouzrokovana, recimo, gubitkom posla - nije, iz ugla većine nas.

Sad, kada to pokazivanje privrženosti ili ljubavi prelazi u patetiku?
Prosto, za sve postoji vreme i mesto. Kada se neka emocija (ovo ću koristiti tako zamenu za termin - pokazivanje pomenutih emocija) pokazuje tamo gde je to neprikladno (besnog čoveka na poslu koji urla na šefa nećemo nazvati patetičnim, dok istog čoveka koji jasno kaže kako voli svoju ženu i kako mu je ona najvažnija na svetu verovatno hoćemo), lako se može označiti patetičnom.

Jer, emocija ljubavi je prilično intimna i može da smeta svakome osim onome kome je upućena, ali može i njemu.
To može da ima razne uzroke - nismo vaspitavani na pokazivanje ljubavi, smatramo da to rade samo pičkice, to nije prikladno, to je znak ljudske slabosti, zavist što jedna tako intenzivna emocija nije upućena nama, ili jeste, ali od pogrešne osobe, itd.

Dalje, svako naglašavanje takvih emocija takođe prelazi u patetiku. Zato je meni, recimo, patetično da vidim na Facebook-u kako dve klinke jedna drugoj izjavljuju ljubav. Zato što tim emocijama tu nije mesto! Ili mi je patetičan celokupan opus ovde često spominjanog Đoleta Balaševića. Zato što jednostavno osećam da te emocije nisu iskrene i da se namerno radi na njihovom prenaglašavanju, sa opasnom dozom samosažaljevanja.

Dakle, rezime:
- Nije ispoljavanje svih emocija patetika. Najčešće jeste onih pozitivnih - ljubav, pripadnost, empatija, itd.
- Patetiku manje-više svi različito doživljavaju, a sve je to u sklopu sa celokupnom ličnošću.
- Patetika je često sestra bliznakinja nepotrebnom preuveličavanju pomenutih emocija.
- Patetika je najčešće prepoznata kao sladunjavost, što je takođe povezano sa neiskrenošću.
- Učeni smo da ne pokazujemo emocije svuda i svima (emocionalna kontrola) i svako odstupanje od toga može i najčešće jeste okarakterisano kao - patetika.
« Poslednja izmena: 17. Jan 2010, 19:29:19 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
Nokia N97
Koliko me secanje sluzhi, patetika je korishcenje osecanja u svrhu izmamljivanja saosecanja.
Svakako patetika nije ovde tema, vec odsustvo bilo kakve empatije.
« Poslednja izmena: 17. Jan 2010, 19:32:51 od Fahrenheit »
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
patetika je korishcenje osecanja u svrhu izmamljivanja saosecanja.
Da, svakako jeste i to, ali ne samo to. Smile

Svakako patetika nije ovde tema, vec odsustvo bilo kakve empatije.
Tema se zove ''Patetika''. Odsustvo empatije može biti i posledica procene da je onaj ko nam upućuje zahtev za empatijom (da se tako plastično i birokratski odrazim  Smile ) - patetičan.

Na forumu je to još lakše nego u RL - mi ovde vidimo slova i avatar, a tumačimo ih najčešće u skladu sa samima sobom. Takođe, pokazivanje emocija (posebno onih o kojima sam pisala) ovde je najčešće dočekano na nož od onih koji su već dugo tu, jer i oni vremenom počinju da kriju svoje emocije kao zmija nožice) kako bi očuvali svoj virtuelni ugled. Svi mi, maltene bez izuzetka.

I zato kada se pojavi neki novajlija najčešće dobije po nosu, jer se svaka tema mahom pretvori u takmičenje ko je u životu uspešniji, lepši, pametniji, bogatiji (?!), pa stoga ima pravo sve ostale da gazi, da bi demonstrirao svoju superiornost. Sve je to super, samo je problem u tome što svako ko vidi malo dalje od monitora vidi da je ta superiornost - šarena laža i da je zapravo izmišljena od glave do repa.

Jer, svi smo mi ovde manje-više ego manijaci, čim imamo potrebu da nešto kažemo, a da nas neko čuje, da pokažemo kako smo pametni, obrazovani, logici vični, staloženi, mudri, itd.

Ja to priznajem sebi, a u tome je jedina razlika između svih nas, jer su nam motivi isti.
« Poslednja izmena: 17. Jan 2010, 19:42:16 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
Nokia N97
Arli je patetiku upotrebio kao primer. Tema je koliko sam skontao iz njegovih izlaganja, odsustvo saosecajnosti, surovost itd. shto na forumu, shto generalno.
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 29778
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Nokia 
Ja sam prihvatila svoju ''paeteticnost'' i od tada mi je lakse  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 00:17:50
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.11 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.