Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ortoreksija - opsjednutost zdravom hranom  (Pročitano 29239 puta)
05. Dec 2009, 00:35:08
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone 6s
Ortoreksija

Osobama opsjednutim zdravom hranom ona postaje primarna stvar u životu, a posljedica je izolacija iz društvenog života.

Posljednjih godina sve se više pažnje pridaje zdravoj prehrani, povećanom unosu voća, povrća i cjelovitih žitarica, a smanjenom unosu teške i masne hrane. Iako takav način prehrane ima itekako pozitivan učinak na zdravlje organizma, postoje i pojedinci koji su zdravom hranom toliko opsjednuti da to može dovesti do poremećaja u prehrani.
Opsjednutost zdravom prehranom može dovesti do društvene izolacije, ali i poremećaja u prehrani.

Poremećaj poznat kao orthorexia nervosa definirao je prvi put 1997. godine doktor Steven Bratman, specijalist alternativne medicine. Ortoreksija je složenica grčke riječi orthos, što znači ispravan, i orexis, što znači apetit. Za razliku od anoreksičara, koji želi smanjiti tjelesnu masu, ortoreksičar se želi osjećati čisto, zdravo i prirodno.

Iako još nije službeno uvrštena na listu medicinskih poremećaja, liječnici upozoravaju da je opsesija zdravom hranom opasna, jer se kod ekstremne opsjednutosti često javljaju gubitak težine i pothranjenost.

Ovisnici o zdravoj prehrani

Svatko od vas sigurno je barem jednom iz nekog razloga odlučio promijeniti svoje prehrambene navike i hraniti se zdravo. Međutim, prevelika želja za zdravom hranom lako može izmaknuti kontroli. Mnogi na početku iz prehrane izbace samo određenu vrstu hrane koju smatraju nezdravom - poput slatkiša, grickalica i masne hrane. Ako postoji opsesija, kasnije može doći do izbacivanja cijele grupe namirnica.

Ortoreksičari su veći dio dana zaokupljeni pripremom hrane i planiranjem jelovnika za nekoliko dana unaprijed. Hrana koju konzumiraju postaje primarna stvar u njihovom životu i ukoliko pojedu nešto izvan planiranog jelovnika, osjećaju krivnju.

Takav način prehrane postaje nezdrav u trenutku kada društveni i obiteljski život postaju manje važni od kreiranja kvalitetnog jelovnika, a javljaju se i zdravstveni problemi. Javlja se i osjećaj superiornosti nad ljudima koji se drugačije hrane i koji samo zadovoljavaju svoje okusne strasti, ne mareći za zdravlje.

Bratmanov test za ortoreksiju

Za razliku od anoreksičara, koji želi smanjiti tjelesnu masu, ortoreksičar se želi osjećati čisto, zdravo i prirodno.

Kako bi otkrili patite li i vi od ortoreksije, odgovorite na sljedeća pitanja:

1. Provodite li više od tri sata dnevno razmišljajući o zdravoj hrani?
2. Planirate li obroke nekoliko dana unaprijed?
3. Da li vam je prehrambena vrijednost obroka važnija od uživanja u jelu?
4. Jeste li primijetili da vam se kvaliteta života promijenila otkad se povećala kvaliteta vaše prehrane?
5. Jeste li postali stroži u izboru hrane koju jedete?
6. Jeste li se odrekli hrane u kojoj ste nekad uživali kako biste konzumirali samo pravu hranu?
7. Povećava li vam konzumacija zdrave hrane osjećaj samopoštovanja?
8. Osjećate li krivnju pojedete li nešto izvan vašeg jelovnika?
9. Da li vas vaša prehrana izolira iz društvenog života?
10. Osjećate li potpuni mir i kontrolu nad sobom kada se zdravo hranite?

Ukoliko ste potvrdno odgovorili na četiri ili više pitanja, to upućuje na simptome orthorexie nervose i kod vas.

Za kraj

Mnogi nutricionisti se slažu da ne postoji zdrava i nezdrava hrana, već zdrava i nezdrava prehrana, jer svaka je hrana zdrava ukoliko je zdravstveno ispravna. Ako iz nekog razloga želite promijeniti svoju prehranu, ne izbacujte u potpunosti cijelu grupu namirnica, osim ako za to ne postoje medicinski razlozi.

Hranom ne zadovoljavamo samo naše prehrambene potrebe, već je ona postala glavnim predmetom oko kojeg se odvijaju mnogi poslovni sastanci, obiteljska okupljanja i druženja s prijateljima. Opsjednutost zdravom prehranom može vas dovesti do društvene izolacije, ali i poremećaja u prehrani. Uživajte u hrani koju jedete, ali ne pretjerujte u količinama.

Izvor: www.coolinarka.com (07.07.2005.)
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
1. Provodite li više od tri sata dnevno razmišljajući o zdravoj hrani? ~ Jok, provodim dosta sati razmišljajući koji ću burek, šta ću u prilog sa pljeskavicom, i koja vrsta pizze bi mi najviše legla. Posle toga, pitanje je - Mars, Juhu ili dobri stari Euroblok.
2. Planirate li obroke nekoliko dana unaprijed? Smile Ne. Planiram ih nekoliko minuta pre nego što će se desiti.
3. Da li vam je prehrambena vrijednost obroka važnija od uživanja u jelu? ~ Da. Što veća, to bolje.
4. Jeste li primijetili da vam se kvaliteta života promijenila otkad se povećala kvaliteta vaše prehrane? ~ Da. Srećnija sam kad jedem više.
5. Jeste li postali stroži u izboru hrane koju jedete? ~ Jesam. Ne idem više u ovu buđavu pekaru preko puta. Burek im je nekako suv. Pa sve češće prošetam do ''Evrope'' (pekara), daleko je ali svaki put vredi.
6. Jeste li se odrekli hrane u kojoj ste nekad uživali kako biste konzumirali samo pravu hranu? ~ Ne i niti ću ikada. Ja sam čovek koji ceni kvalitet života, ne njegov kvantitet.  Smile
7. Povećava li vam konzumacija zdrave hrane osjećaj samopoštovanja? ~ Hahahaha, ne, možda bi me bacila u depresiju, to žvakanje lišća (što bi Anea rekla) i jedenje semenki. Ja sam mesojed!
8. Osjećate li krivnju pojedete li nešto izvan vašeg jelovnika? ~ Da. Ako odlučim da probam nešto novo, a to bude sranje. Hint: pizzerija Roma ima očajne pizze, ali ekstra sendviče.
9. Da li vas vaša prehrana izolira iz društvenog života? ~ Uglavnom. Zato što ne pričam kad jedem.  Smile
10. Osjećate li potpuni mir i kontrolu nad sobom kada se zdravo hranite?  ~ Ne. Ja nikada ne osećam potpuni mir i kontrolu nad sobom.  Smile

Moja dijagnoza: antiortoreksija.
Moguće posledice: povišen holesterol i mogući problemi sa koronarnim oboljenjima.  Smile
« Poslednja izmena: 05. Dec 2009, 01:01:20 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46912
Zastava Босна
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Iako takav način prehrane ima itekako pozitivan učinak na zdravlje organizma, postoje i pojedinci koji su zdravom hranom toliko opsjednuti da to može dovesti do poremećaja u prehrani.

Апсурдна реченица. 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
možda bi me bacila u depresiju, to žvakanje lišća (što bi Anea rekla) i jedenje semenki. Ja sam mesojed!
Замисли живиш у Војводини и баталиш месо Smile Семенке, трава, лишће.... шунке, кобаје, кулен, сланиница, чварци....  Smile
« Poslednja izmena: 05. Dec 2009, 03:57:33 od EmptyClip »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
Meni takav život ne treba.  Smile

Rekoh već, radije ću živeti 50 godina kao hedonist, nego 100 kao asketa. Spalite me na lomači.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Apple iPhone SE 2020
Iako takav način prehrane ima itekako pozitivan učinak na zdravlje organizma, postoje i pojedinci koji su zdravom hranom toliko opsjednuti da to može dovesti do poremećaja u prehrani.

Апсурдна реченица. 

To je istina. Verovali ili ne.

To je situacija kada tzv. zdrava hrana (tj. taj dijetetski program -  dijeta = nacin ishrane) nije i pravilna ishrana.

Pravilna ishrana znaci unosenje svih potrebnih namirnica iz svih grupa, dok tz. zdrava hrana  u raznim varijantama podrazumeva izbacivanje neke grupe namirnica ili njihovu zamenu nekim od vestackih suplemenata.

Npr. gojazni ljudi mogu da budu pothranjeni jer unose uglavnom slatkise i meso, dok voce, povrce i mlecni proizvodi, pa cak i zitarice nisu zastupljeni. Telo, jednostavno, gladuje iako se unose abnormalne kolicine kalorija...

Isti je slucaj i sa onima koji praktikuju neke od alternativnih vidova ishrane...

I opet cu da napisem ono sto tvrdi moja majka, inace biotehnolog sa dugogodisnjim iskustvom u prehrambenoj industriji - Svaka namirnica da bi se nasla u ljudskoj ishrani mora da bude ispravna, tj. zdrava, tako da zdrava hrana nije ispravan izraz. Bolje je koristiti izraz ispravna ishrana za nacin ishrane koji podrazumeva balansirani unos svih zivotnih namirnica.


E, sad... jos nesto sto sam ja primetila vezano za ovu temu, je uopste opsednutost varenjem hrane... moguce je da je to neki drugi poremecaj koji je vezan uz ovaj, ali... eto, znam za primer osobe koja je pored ishrane dosta vremena posvecivala vezbanju i detoksikaciji (od klistira, pa nadalje)...
Jednostavno, ljudi postanu opsednuti time... sve sto je stetno mora da izadje iz njihovog organizam.
Plus, vremenom poprimaju onu sivkastu boju koze... umesto dobitka (zdravlja), postaju senke...
« Poslednja izmena: 05. Dec 2009, 12:07:36 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19852
Zastava Šabac , Srbija
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.33
mob
Sony 
možda bi me bacila u depresiju, to žvakanje lišća (što bi Anea rekla) i jedenje semenki. Ja sam mesojed!
Замисли живиш у Војводини и баталиш месо Smile Семенке, трава, лишће.... шунке, кобаје, кулен, сланиница, чварци....  Smile
bez prave domaće hrane stvarno bi meni bilo vrlo čudno , naravno da jedem i ješću sve gurmanske đakonije , a o tome šta ću da jedem , mislim pred obrok.....Stvarno bolje je živeti 50 godina kao hedonista , nego se celog života zbog nečega čuvati i paziti.....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Samsung 111111
Treba se zdravo hraniti..Samo sta je danas zdravo ?
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
mob
Nokia N97
Opterecenost zdravom ishranom mozhe imati samo psihichke posledice, nikako i fizichke. Shto se tiche toga, radije cu zhiveti 50 godina bla bla ... zamisli da poslednjih 5 zhivish sa nekom boleshcu pa cesh pocheti odgovornije da se hranish.
Nisam neki primer zdrave ishrane, ali sam mnogo djubreta sveo na minimum (jednom u dva meseca).
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
svaka opsjednutost je tesko breme...
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.