Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 04:44:41
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Umjetnici i njihovo mjesto u svijetu  (Pročitano 3580 puta)
03. Nov 2003, 23:48:34
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 2012
Zastava
mob
Nokia 
Jesenjin se ubio.

Ernest Hemingvej je sebi prosvirao glavu.

Vladimir Majakovski se prasnuo zato shto je bio nesrecno zaljubljen u zenu svog velikog prijatelja, Salvadora Dalija.

Marko Marulic je bio sasvim normalan i fin mladic. Doduse, navikao se da sa jednim svojim jaranom svake veceri ode u posjetu jednoj djevojci, kcerki italijanskog kneza, koja je imala progresivna seksualna nacela. Kao pravi prijatelji, momci su se svake veceri smjenjivali na duznosti - jedan je radio posao a drugi cuvao strazu... Jedne noci, kad je bio Markov red, prijatelju se bilo strashno ***** pa je zamolio Marka da se zamijene za uloge. Marko je velikodusno ustupio mjesto prijatelju i cekao ga ispod prozora. Prijatelj je neocekivano brzo izasao kroz prozor. Tacnije, izasao je kroz prozor nekoliko puta, u komadima. Umjesto kneginje u sobi ga je cekao knez sa sabljom... Kneginja je ziva zazidana (to je tada bilo moderno) a Marko Marulic je otisao na pusto ostrvo na kojem je zivio nekoliko godina, svakodnevno se bicujuci. Kad se vratio, postao je najpoznatiji dubrovacki knjizevnik.

Zil Vern je cijeli zivot proveo na balkonu, pisuci dva romana godisnje. Nikada nije putovao van Francuske a napisao je gomilu nevjerovatnih stvari.

Migel de Servantes je bio mozda i najveci komad budale od svih pisaca. Da je ikad napisao svoju biografiju, to bi vjerovatno bila najzaimljivija knjiga o vitezu-budali... Kad se vracao iz rata protiv Turske u Maloj Aziji, njegov brod su oteli gusari ozloglasenog Dali Mami-ja... Par mjeseci kasnije Dali Mami ga je pustio uz pisani dokument namijenjen spanskom kralju u kojem je pisalo da je Migel najhrabriji i najludji covjek kojeg je Dali Mami ikad sreo. Jedini covjek kojeg je Dali Mami pustio... Par mjeseci kasnije, lik je zavrsio u zatvoru. Tu je postao pisac... Ipak, umro je u najvecem siromastvu kao totalno lud covjek.

August Strindberg je patoloski mrzio zene.

Karl Maj je bio ucitelj kojeg su smijenili sa duznosti zato shto je bio umno bolestan. Kao palikuca osudjen je na 5 godina zatvora. I on je kao Servantes u zatvoru postao pisac. Nikad u zivotu nije izasao van granica Njemacke a pisao je Vinetua.

Rudolf Raspe (Baron fon Minhauzen) je kriminalac kojeg je jurilo pola Evrope. Prvo je u Njemackoj iskoristio polozaj cuvara muzeja i prodao gomilu umjetnina a zatim sa parama pobjegao u Englesku. Zesci alkoholicar i kockar. U Engleskoj je kupovao bezvrijedne placeve zemlje, lozio ljude koji su cijenili njegove knjige da je pronasao zeljezo, uzimao im lovu i bjezao. Umro je kao teski alkos u Irskoj.

Onore de Balzak je bio sasvim normalan ako se izuzme to da je bio babojebac. Njegova prva zena je od njega bila starija 28 godina a druga 31. Za sebe je govorio da voli "zrelu zensku ljepotu". Babojebac.

Dzozef Konrad je u 28. godini pucao sebi u grudi. Ostao je ziv. Kad vec nije uspio postati samoubica, postao je pisac.

Marsel Prust je bio hipohondor. Iz kuce je izlazio samo nocu jer je smatrao da je tad vazduh cistiji. Iskljucivo je izlazio u javne kuce.

Petar Kocic je zavrsio u ludnici. Posljednjih nekoliko mjeseci zivota morali su ga povremeno vezati jer je imao obicaj da sam sebe udara po glavi i grebe do krvi. Napadi ludila.

Lord Bajron je morao pobjeci iz Engleske zato shto je napravio dijete svojoj polusestri.

Dostojevski, vrlo fini ruski gospodin, je bio zesci kockar i alkoholicar. Hladio se i u Sibiru 8 godina zbog anticarskih prokomunistickih ubjedjenja. Umro je totalno zaduzen jer je uspio sve pare koje zaradio od knjiga prokockati.

Bulgakov je takodje nesudjeni samoubica. Pokusao je da se ubije ali nije uspio. Kasnije mu je Staljin zabranio samoubistvo i uvijek je imao cuvara pored sebe koji ga je svuda pratio.

Branku Copicu niko nije zabranio da se baci s mosta.

Momo Kapor je alkoholicar. Po sopstvenom priznanju, u posljednjih 30 godina trijezan je samo onda kad pise. Pise dosta rijetko.

Za razliku od njega, Rajko Petrov Nogo nikad nije trijezan...

Dzek London je takodje bio alkos.

Mozete li se vi sjetiti koje?
Izgleda da ovaj svijet nikako ne prihvata umjetnika.
Sto bi Bodler rekao :" Dzinovska mu krila smetaju da hoda"
Sta vi mislite o tome?
IP sačuvana
social share
..::_Cotidie est deterior posterior dies_::..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5190
Mislim sa svaka genijalnost u sebi nosi ogromno breme i da dobit tj dar kao sto je talenat sa druge strane oduzima zdrav razum i pravilno rasudjivanje. Opste je poznato da ne mozes imati sve, pa tako i genijalni talentovani ljudi u sebi nose ludilo koje sa godinama izbija sve vise
IP sačuvana
social share
William Boetcher:"Teskoce i borbe koje imamo danas, nisu nista drugo nego cena koju moramo da platimo za pobede koje nas cekaju sutra."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Hm.. moj pismeni pisan pre par dana...
http://www.burek.com/pisci.doc
bilo je tu jos stvari.
Pisci su tu da bi svoju srecu podelili sa nama, njima na kraju ne ostane nista, ali deo njih je u svima od nas i nikad nece biti zaboravljeni... u svakom slucaju mi ziviomo radi sebe a oni radi nas.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 113
Migel de Servantes je bio mozda i najveci komad budale od svih pisaca. Da je ikad napisao svoju biografiju, to bi vjerovatno bila najzaimljivija knjiga o vitezu-budali... Kad se vracao iz rata protiv Turske u Maloj Aziji, njegov brod su oteli gusari ozloglasenog Dali Mami-ja... Par mjeseci kasnije Dali Mami ga je pustio uz pisani dokument namijenjen spanskom kralju u kojem je pisalo da je Migel najhrabriji i najludji covjek kojeg je Dali Mami ikad sreo. Jedini covjek kojeg je Dali Mami pustio... Par mjeseci kasnije, lik je zavrsio u zatvoru. Tu je postao pisac... Ipak, umro je u najvecem siromastvu kao totalno lud covjek

Ne bih se slozio sa tobom, Servantes je izuzetan, prva faca medju umetnicima, on je vernik i heroj,umetnik i ratnik (ta bitka protiv Turske je kod Levanta valjda 1526), danas se svi mediji koriste forom "Lose reklame"  koji je on izmislio, on je u stvari Kihot ( po meni Kihot jedan od najboljih svetskih romana), kao i svaki umetnik, kao i svaki izuzetan covek bori se protiv "losih stvari", a time i protiv sveta koji je "lose stvari" prihvatio, u tome umetnik  strada, ali pobedjuje time sto daje doprinos u velikoj borbi pravih vrednosti protiv raznih iskvarenosti (a nije ga Dali Mami pustio vec je oslobodjen za otkup koji su platili trgovci iz Venecije)
to sto ti zoves ludost je ona apstraktna duznost koju imaju svi veliki ljudi
I Miguel je umro isti dan kad i Sheksp Smile ir i obojica su se dobro oparili od svoje umetnosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 2012
Zastava
mob
Nokia 
Kada kazem LUDOST ne mora se shvatiti doslovno. Ludost moze biti i pozitivna. A da je lud- reci da nije. Uostalom, znas ono, da bi covjek mogao raditi sta hoce mora se roditi kao kralj ili kao ludak :wink:
IP sačuvana
social share
..::_Cotidie est deterior posterior dies_::..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 982
Mozart je takodje bio alkoholicar i varao je zenu bas kada bi za to imao prilike, smejao se glasno i cudno, razmazeno dete koje nikoga nije postovalo cak ni samog sebe ali je imao genij za muziku kada je pisao bez i jedne jedine greske, ispravke, prepravke i sve to automatski stavljao na papir bez klavira do sebe jer mu nije bio potreban.
Dakle svi su oni rodjeni za nesto u cemu su preterano dobri i koliko su u tome dobri u ostalim obicnim stvarima mogu biti ocajni. Mislim da ni mi obicni smrtnici nismo bas savrseni samo jednostavno nismo poznati pa se nasa "vijuga" odkacena ili ne ne prepoznaje, sto ne znaci da je nemamo.

I jos da dodam sto me je jako potreslo kada sam saznala da je Mozart u nedostatku para samo bacen u rupu sa jos nekoliko predhodno ubacenih leseva i preko njih posut krec, covek koji je pisao i napisao takav genije za muziku nije imao ni toliko para da ostavi zeni da nije mogla ni da ga sahrani.
A da ne pricamo o Bahovoj porodici sa predhodno 8-ro rodjeno dece pola gluvi, nemi bolesni majka bolesna njega radja... A eto ko bi reko?

Ma cudan je ovaj svet kazem ja vama... i sigurna sam da ce me ovakve i slicne price uvek potresati jer to nije ono sto bih ja zelela da bude Smiley
IP sačuvana
social share
Marriages are made in heaven and consummated on Earth.
To love and be loved is to feel the sun from both sides.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 113
a sto bi bilo bolje da je sahranjem u velikoj grobnici ?
sto mislis da bi bilo bolje ? Smile:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


tko zna kako daleko odlazim...

Zodijak
Pol Žena
Poruke 18119
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Beket je isto bio veoma zanimljiv.

Momo Kapor je alkoholicar. Po sopstvenom priznanju, u posljednjih 30 godina trijezan je samo onda kad pise. Pise dosta rijetko.

On je bio prvenstveno slikar, ne znam da li je imao vremena za piće, ali imao je vremena za knjige- dok mu se suše slike.
« Poslednja izmena: 18. Jan 2011, 14:46:15 od apocalypse in my eyes »
IP sačuvana
social share
шš
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 3218
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.237
Ni ja se ne osecam bas normalno, ne bih sad o detaljima... Jesam li ja umetnik?  Smile

  Smile
IP sačuvana
social share
Mogu sve.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 04:44:41
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.