Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 23:21:00
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dan borbe protiv fasizma  (Pročitano 842 puta)
09. Nov 2008, 19:35:43
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5629
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Dan borbe protiv fašizma
9. novembar 2008. | 00:14 -> 19:22 | Izvor: B92, Beta, Tanjug 
Beograd, Berlin, Jerusalim -- U Beogradu je povodom Međunarodnog dana borbe protiv fašizma, ksenofobije i antisemitizma održan skup na kome je zatraženo zabrana isticanja simbola fašizma.


Fašizam se i danas manifestuje (FoNet, arhiv)
"Tražimo od države da spreči svaku pojavu ksenofobije, fašizma i antisemitizma", rekao je u Jevrejskoj opštini u Beogradu predsednik Komisije za praćenje pojava antisemitizma pri Savezu jevrejskih opština Aleksandar Lebl. On je rekao da je skup organizovan u znak sećanja ne samo na jevrejske, nego i na srpske, romske i sve druge žrtve nacizma i fašizma.

Navodeći da "Srbija nikada nije bila fašistička", Lebl je zapitao zašto u Srbiji nema zakona po kome bi bilo zabranjeno isticanje fašističkih simbola.

On je rekao i da je Srbija "platila veliku cenu u Drugom svetskom ratu" i da joj pripada značajno mesto u borbi protiv nacizma i fašizma.
 
Lebl je podsetio da je danas 70. godišnjica Kristalne noći (izraz nastao zbog mnogo srče na ulicama, jer su razbijana stakla na jevrejskim radnjama) kada su nacisti u Nemačkoj i Austriji izvršili pogrom nad Jevrejima.

U noći između 9. i 10. novembra 1938. godine spaljene su stotine sinagoga, uništeno je oko 7.500 preduzeća, veliki broj Jevreja je ubijen, a oko 26.000 njih deportovano je u logore.

Protosinđel Jovan Ćulibrk iz Srpske pravoslavne crkve rekao je da je antifašizam "naša nacionalna tradicija" podsetivši na zajedničku antifašističku borbu Srba i Jevreja.

Predstavnik Saveza antifašita Srbije Ranko Bugarčić ukazao je na potrebu upoznavanja mladih sa zločinima fašizma i na borbu "naših naroda" protiv fašizma.

Miroslav Ribner, koji je preživeo Holokaust, podsetio je na učešće Jevreja u Narodno oslobodilačkoj borbi, kao i na činjenicu da je veliki broj njih dao život za oslobođenje.

Večeras u 19:00 časova u sinagogi u Beogradu u isto vreme kad i u svim sinagogama u svetu, biće upaljena sva svetla što simbolizuje jedinstvo sećanja na sve žrtve.

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv fašizma, ksenofobije i antisemitizma Socijaldemokratska unija i nevladina organizacija Žene u crnom organizovali su skup na kome su ukazali na potrebu borbe protiv tih pojava.

Branka Prpa: Žalosni paradoks

Fašistička ideologija biće prisutna u svetu dok god postoji ideologija krvi i tla, rasizam i antisemitizam, kaže istoričarka Branka Prpa.

Gostujući u vestima TV B92, ona je ocenila da je ova idelogogija prisutna, i to kroz delovanje neonacističkih grupacija koje su neprijatelji slobode i za čiju zabranu nikad nije kasno.

“To je žalosni paradoks da na teritoriji Beograda i Srbije uopšte, koja je teško stradala u Drugom svetskom ratu, gde su ljudske žrtve bile velike, samo zato što su građani ove zemlje i što su se protivili fašizmu, neonacističke organizacije danas koriste simbole naših okupatora”, rekla je ona.

“Nisu samo u pitanju sankcije i tužbe, već je to pitanje časti svih građana, odnos prema našim mrtvima, koji su dali život da bismo mi danas bili slobodni ljudi”, ukazuje Branka Prpa.

Nećak: Zabraniti krivičnim zakonikom

Predsednik Saveza jevrejskih opština Aleksandar Nećak pozvao je Vladu Srbije da zakonom zabrani okupljanja neonacističkih i antisemitskih ogranizacija.

Nećak kaže da u novije vreme nije bilo fizičkih napada na Jevreje, ali da se mržnja prema njima ispoljava na druge načine.
"Manifestuje se u velikom broju pojava, ispisivanjem kukastih krstova na mestima gde su naše grobnice ili spomenici stradalih u ratu", kaže Nećak.

"Moja poruka je da jedinstveno i uporno zahtevamo od Vlade da u krivični zakon unese član koji će sprečavati odnosno zabranjivati manifestacije neonacista, fašista i antisemita, kao i zabraniti upotrebu ili isticanje njihovih simbola", rekao je Nećak.
I koordinator Lige za dekadu Roma Osman Balić, ocenio je da vlasti Srbije nedovoljno jasno reaguju na delovanje fašističkih organizacija.

"Suzdržane reakcije vlasti dovode u dilemu ljude koji su najčešće meta tih rasističkih istupa nacionalističkih organizacija", kaže Balić.

"U Skupštini Srbije postoji slika Nedića koja je ušla na velika vrata i neće da se skine, a neki od predstavnika bivše vlasti govorili su da pred Nedićem treba ustati. Moram da kažem da su Romi ustajali pred njim, ne samo da su ustajali već su u maršu odlazili u logore", navodi Balić.

U Skupštini Srbije već postoji inicijativa da se zabrane manifestacije neonacističkih i fašističkih organizacija, a taj predlog podnela je Liga socijaldemokrata Vojvodine.

Obeležavanje u sinagogi Rikerštrase

U Nemačkoj se danas koristi izraz "Noć pogroma", jer se izraz "Kristalna noć" smatra isuviše blagim za počinjene zločine. 9. novembar bio je uvod u kasniji holokaust u kojem će stradati šest miliona Jevreja širom Evrope.

Ceremoniji sećanja na Kristalnu noć u sinagogi Rikeštrase u Berlinu prisustvovali su, kako prenose nemački mediji, kancelar Angela Merkel, predsednik Budesrata Peter Miler, predsednik Centralnog saveza Jevreja Šarlote Knobloh i drugi predstavnici političkog, privrednog i kulturnog života Nemačke, kao i gosti iz inostranstva i preživele žrtve fašizma.

Rikeštrase je najveća sinagoga u Nemačkoj i jedna od retkih koja nije uništena te noći.

"Sećamo se noći koja predstavlja jedan od najcrnjih delova nemačke istorije. Na početku, 10. maja 1933, zapaljene su knjige. 9. novembra 1938. zapaljene su sinagoge. 1.400 sinagoga u celoj zemlji zapaljeno je za samo nekoliko sati. Ubrzo, gorela je cela Evropa!", podsetila je nemačka kancelarka Angela Merkel.

"Nemci ne mogu da budu ravnodušni prema antisemitizmu. Ravnodušnost je prvi korak ka kršenju osnovnih vrednosti. Više se nikada ne sme dozvoliti da se u Evropi ponovo javi ksenofobija, rasizam i antisemitizam", rekla je Merkelova.

Knoblohova je navela da je Kristalna noć opomena za sve buduće generacije i ponovo zatražila zabranu rada Nacionaldemokratske partije Nemačke, ekstremno desne i neonacističke stranke, čiji poslanici već sede u par istočnonemačkih pokrajinskih skupština.

Ovogodišnja 70. godišnjica od Kristalne noći obeležena je u saradnji Centralnog saveza Jevreja Nemačke i vlade u Berlinu, preneli su domaći mediji.

Generalni sekretar Hrišćanskodemokratske unije Ronald Pofala pozvao je danas sve političke snage u Nemačkoj da podrže i jačaju jevrejske zajednice u državi.

Pofala je ukazao na značaj borbe protiv antisemitizma i dalju izgradnju odnosa sa Izraelom i naglasio da je jedan od centranih zadataka odgovornih političara da se održi živo sećanje takođe i na tamne strane sopstvene istorije.

Kristalna noć, prema Pofali, spada u najtamnije događaje nemačke istorije.

Poglavar Rimokatoličke crkve Benedikt XVI izjavio je okupljenim vernicima u Vatikanu da i dan danas oseća "bol zbog tih tragičnih događaja", a da "sećanje mora da služi da se takvi užasi nikada ne ponove", preneo je Rojters.

"Moramo se na svakom nivou boriti protiv svih oblika antisemitizma i diskriminacije", rekao je papa.

Papa je pozvao vernike da se s njim mole za žrtve Kristalne noći i da mu se priključe "u izražavanju duboke solidarnosti s Jevrejima".

Papa, koji je rođen u Bavarskoj 1927. godine kao Jozef Racinger, bio je primoran da se priključi hitlerovskoj omladini kao mladić, iako su oba njegova roditelja bila protiv nacista, podsetila je britanska agencija.

Posetioci berlinskog Memorijalnog kompleksa posvećenog ubijenim evropskim Jevrejima tokom dana mogu čuti sudbine oko 100 žrtava nacizma.

U podsećanjima na Kristalnu noć, ali i pad Berlinskog zida, dva događaja koja su se desila 9. novembra, drugi 1989. godine, rečeno je da su to dani koji kao ni jedni drugi govore o padovima i usponima nemačke istorije.

Kristalna noć je datum koji je označio početak organizovanog uništenja evropskih Jevreja, odnosno prvi korak u pravcu takozvanog "konačnog rešenja" - masovnih ubistava u koncentracionim logorima, preneo je nemački radio "Dojče vele".

Do poraza nacističke Nemačke nepunih sedam godina kasnije u pogromu u okupiranim zemljama Evrope je likvidirano šest miliona Jevreja.

Pre Drugog svetskog rata u Nemačkoj je živelo oko 600.000 Jevreja, a njihov broj je 1945. godine pao na samo 12.000.

Danas u Nemačkoj ponovo postoji značajna jevrejska zajednica, sa više od 110.000 članova, i veća je nego u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji.

Obeležavanje i u Izraelu

I u Izraelu je danas obeležena 70. godišnjica Kristalne noći. Preživeli holokausta, njihovi potomci, naučnici, nemački i austrijski ambasadori u Izraelu učestvovali su na svečanosti u Memorijalnom centru holokausta Jad Vašemu.

Na nedeljnom sastanku izraelskog kabineta, premijer Ehud Olmer je rekao da je Kristalna noć bila "prekretnica ka neminovnom uništenju velikih razmera jevrejskog naroda u Evropi između 1939. i 1945. godine".

On je poručio da Izrael "nikada neće zaboraviti ili oprostiti" zločine nacističkog režima.

U saopštenju predsednika Izraela Šimona Peresa navodi se da je holokaust "najveća katastrofa" što se dogodila Jevrejima.

Obeležavajući 70. godišnjicu Kristalne noći, Jad Vašem je na internetu objavio izložbu "Došlo je iznutra... 70 godina od Kristalne noći" u kojoj se mogu naći svedočenja i slike tog zločina, kao i istorijske informacije.

Na današnjoj svečanosti u Jad Vašemu izvedeno je delo nemačko-jevrejskog kompozitora Roberta Kahna koji je pobegao iz Nemačke nakon što su nacisti zabranili njegovu muziku.

Izvor: www.b92.net
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
HTC Wildfire S
 
Bravo za pomen Raznosac!  Smile


I ja sam protiv fasizma!  Smile

 
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Sony xperia

Забранити фашистичке симболе
Свечана академија у Јеврејској општини, акције активиста СДУ, ДС, ЛСВ и ,,Жена у црном” на улицама Београда и Новог Сада


Поводом Светског дана борбе против фашизма, ксенофобије и антисемитизма јуче је у Јеврејској општини Србије одржанасвечана академија на којој је затражено од државе да забрани истицање фашистичких симбола.

– Тражимо од државе да спречи сваку појаву ксенофобије, фашизма и антисемитизма – рекао је на почетку скупа Александар Лебл, председник Комисије за праћење појава антисемитизма при Савезу јеврејских општина. Он је истакао да је скуп организован у знак сећања не само на јеврејске, него и на српске, ромске и све друге жртве нацизма и фашизма.

Лебл је апеловао на надлежне да се законом забрани организовање фашистичких манифестација, као и истицање и употреба њихових симбола и додао да ће први пут ове године један школски час, данас, у школама широм Србије бити посвећен сећању на жртве холокаустаи борбу против фашизма.

Он је подсетио да је јуче такође обележено70 година од Кристалне ноћи када су нацисти у Немачкој и Аустрији извршили погром над Јеврејима. Између 9. и 10. новембра 1938. године спаљено је на стотине синагога, уништено је око 7.500 предузећа а велики број Јевреја је убијено или депортовано у логоре.

Ранко Бугарчић, представник Савеза антифашиста Србије, истакао је потребу упознавања младих са злочинима фашизма и с борбом „наших народа” против фашизма.

Међу говорницима био је и Мирослав Рибнер, који је преживео холокауст. Он је подсетио на учешће Јевреја у Народноослободилачкој борби, као и на чињеницу да је велики број њих дао живот за ослобођење.

У знак сећања на све жртве холокауста у синагоги Сукат Шалом синоћ у 19 часова упаљена су сва светла, у исто време кад и у синагогама широм света, под паролом „Сложно и заједно”.

Осим свечаном академијом у Јеврејској општини Београда, Дан борбе против фашизма и антисемитизма јуче су Београду обележили иактивисти Социјалдемократске уније и невладина организација „Жене у црном”. Код ресторана „Руски цар” и дуж Кнез-Михаилове улице грађанима су делили пропагандни материјал у виду кутије за таблете „антифашизам”, са упутством за борбу против фашизма, извештава Танјуг.

Председник СДУ Жарко Кораћ рекао је да је обележавање овог дана опомена да се фашистичке појаве у друштву морају препознати на време, како се такав злочин никада више не би поновио.

Последњих неколико година невладине организације у Србији, које се боре за заштиту људских права и негују антифашистичке тековине, указивале су на појачане тенденције изражавања мржње према људима друге нације и вере, сексуалног опредељења, појаве дискриминације, ксенофобије и мизогоније тражећи да им се друштво организовано супротстави, наводи Танјуг.

У организацији Градског одбора ДС-а, представници Демократске омладине Новог Сада су, поводом Светског дана борбе против фашизма и антисемитизма, на Тргу слободе разговарали с грађанима о тој теми и делили пригодне летке, извештава Бета.

Настављајући у петак започет програм обележавања тог датума, Лига социјалдемократа Војводине је јуче, посредством своје омладине, делила антифашистичке флајере на углу улица Змај-Јовине и Дунавске, а у тој акцији учествовао је и председник Градског одбора те странке и председник Скупштине града Александар Јовановић.

Поред ових манифестација, како преноси Бета, током викенда су у Новом Саду организоване антифашистичке трибине на којима су говорили историчари, публицисти и представници странака.

Н. К. – С. К.



Izvor: Politika

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Sony xperia

Србија данас обележава Дан борбе против фашизма

Пре седам деценија у ,,Кристалној ноћи’’ извршен погром нациста над Јеврејима у Берлину и другим градовима Немачке

У Србији, као и широм света, данас се обележава Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма, који је установљен у знак сећања на погром Јевреја у Немачкој, у ноћи 9. новембра, пре 70 година.

Током те ноћи и раних јутарњих часова наредног дана убијено је 90 немачких Јевреја, више од 20.000 је ухапшено и одведено у концентрационе логоре, а уништене су 1. 574 синагоге, као и многа јеврејска гробља и око 7.000 радњи.

Као повод за овај масовни злочин, тадашња фашистичка власт је искористила вест да је јеврејски избеглица у Француској Хершел Гринспан у огорчењу убио секретара немачке амбасаде у Паризу, Ернста фон Рата, пошто је примио писмо рођака који су му описали ужасне муке преживљене током немачке депортације Јевреја у Пољску октобра 1938.

Погром над Јеврејима био је увод у каснији холокауст у којем ће страдати више од 4.500.000милиона људи широм Европе, а памти се као „Кристална ноћ” због поломљеног стакла на излозима продавница чији су власници махом били Јевреји, а којим су засуте улице Берлина и других немачких градова.

У Немачкој се данас користи израз „Ноћ погрома”, јер се израз „Кристална ноћ” сматра исувише еуфемистичким за почињене злочине. Последњих неколико година невладине организације које се боре за заштиту људских права и негују антифашистичке тековине у Србији указивале су на појачане тенденције изражавања мржње према људима друге нације и вере, сексуалног опредељења, појаве дискриминације, ксенофобије и мизогоније тражећи да им се друштво организовано супротстави.

Појачане дебате и акције уследиле су пошто је 15 припадника ,,Националног строја” 9. новембра 2005. године прекинуло антифашистичку трибину на Филозофском факултету у Новом Саду вређајући присутне повицима „комунистички ретарди”, „усташке слуге” и „јеврејске свиње”, а идејни вођа ове неонацистичке организације Горан Давидовић ошамарио је организатора скупа Зорана Петакова. Давидовић је 10. новембра 2006. још неправоснажном пресудом осуђен на годину дана затвора због ширења верске, националне и расне мржње, Миодраг Стефановић на шест месеци, а остали на условне казне због угрожавања сигурности присутних на трибини.

Афера „Национални строј” изазвала је својеврсни шок у Србији чији је народ такође претрпео геноцид хрватских фашиста и масовне погроме немачких нациста током Другог светског рата у којима је нестало око милион људи.

После овог случаја, с више опреза се бележи сваки графит, изјава или инцидент и све гласније реагује на нову појаву ултрадесних, профашистичких и неонацистичких група које се нису могле чути у време комунизма, а власт предузима конкретне мере како би спречила њихово деловање.

Само ове године у сарадњи надлежних државних органа и цивилног сектора одржано је о томе више јавних дебата укључујући скуп на Факултету политичких наука на тему: „Фашизам и савременост”. У акцији против деловања ових група настала је Антифашистичка кампања која је 11. октобра на Платоу испред београдског Филозофског факултета организовала протест против деловања неофашистичких и неонацистичких организација под паролом: „Неће проћи”. Истовремено је МУП Србије забранио најављени „Марш за јединство Србије” пошто је утврђено да је захтев за његово одржавање поднео Златан Стојановић који је „повезан с неонацистичким организацијама”. Министарство правде је после тога иницирало забрану „Националног строја”, а републички јавни тужилац је 14. октобра Уставном суду Србије упутио предлог да се ова организација забрани, мада није регистрована, зато што делује на изазивању националне, расне и верске мржње. Имајући у виду јавни значај овог предмета, Уставни суд је после два дана, на својој првој седници, одредио судију известиоца како би одмах могао да почне да га обрађује.

У међувремену, невладине организације и поједине парламентарне странке започеле су кампању за доношење закона о забрани неонацистичких или фашистичких организација и употребу њихових симбола.

Предлог тог закона парламенту је поднела посланичка група „За европску Србију”, а документ предвиђа да се из регистра, по сили закона, бришу удружења или организације које делују профашистички или пронацистички.

Коалиција против дискриминације и њени партнери затражили су да Скупштина коначно усвоји Предлог закона против дискриминације, а група стручњака окупљена око Јукома сачинила је Ппредлог новог кривичног закона који би прецизно санкционисао говор мржње.

Стручна служба републичког заштитника грађана урадила је Предлог етичког кодекса којим би се регулисало јавно понашање и иступање, а покренута је и иницијатива за доношење закона о посланицима који би, између осталог, санкционисао говор мржње у парламенту.

У Србији су досад донете две пресуде и то против листа „Курир” због објављивања вица у коме се на неприличан начин говори о Ромима и „Гласа јавности” због текста којим се позива на бојкот хрватске фирме ИДЕА који је окарактерисан као говор мржње.

Све то говори о озбиљним настојањима да се установе законски оквири за системско сузбијање шовинизма, ксенофобије и антисемитизма, али и негује свест о њиховој штетности и ствара друштвена атмосфера у којој не могу настати, ни постојати.

Танјуг



Izvor: Politika

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Sony xperia

Турoбно сећање на Кристалну ноћ
Церемонији сећања на 9. новембар 1938, који је означио почетак холокауста, присуствовала и Ангела Меркел а у Ватикану папа Бенедикт XVI позвао на борбу против антисемитизма и дискриминације


Берлин, Ватикан– У Немачкој је јуче обележен дан сећања на Кристалну ноћ 9. новембра 1938. када су широм Немачке нацисти палили јеврејске радње, куће и синагоге и у којој је, према историјским подацима, погинуло више од 1.300 људи од којих су неки умрли од задобијених повреда, неки су се сами убили, а други су страдали у концентрационим логорима.

Церемонији сећања на Кристалну ноћ, која је претходила холокаусту, присуствовали су, како преносе немачки медији, канцеларка Ангела Меркел, председник Бундесрата Петер Милер, председница Централног савеза Јевреја Шарлоте Кноблох и други представници политичког, привредног и културног живота Немачке, као и гости из иностранства и преживеле жртве фашизма.

„Немци не могу да буду равнодушни према антисемитизму. Равнодушност је први корак ка кршењу основних вредности. Више се никада не сме дозволити да се у Европи поново јаве ксенофобија, расизам и антисемитизам”, изјавила је јуче немачка канцеларка Ангела Меркел на годишњици обележавања страдања немачких Јевреја у берлинској синагоги Рајкестасе.

Кноблохова је нагласила да је Кристална ноћ опомена за све будуће генерације и поново затражила забрану рада Националдемократске партије Немачке, екстремно десне и неонацистичке странке, чији посланици већ седе у неколико источнонемачких покрајинских скупштина.

Седамдесета годишњица Кристалне ноћи обележена је у сарадњи Централног савеза Јевреја Немачке и владе у Берлину, пренели су домаћи медији.

Генерални секретар Хришћанскодемократске уније Роналд Пофала позвао је јуче све политичке снаге у Немачкој да подрже и јачају јеврејске заједнице у држави.

Пофала је указао на значај борбе против антисемитизма и даљу изградњу односа са Израелом и нагласио да је један од централних задатака одговорних политичара да се одржи живо сећање и на тамне стране сопствене историје.

Кристална ноћ, према Пофали, спада у најтамније догађаје немачке историје.

Поглавар Римокатоличке цркве Бенедикт XVI изјавио је окупљеним верницима у Ватикану да и дан-данас осећа „бол због тих трагичних догађаја”, а да „сећање мора да служи да се такви ужаси никада не понове”, пренео је Ројтерс.

„Морамо се на сваком нивоу борити против свих облика антисемитизма и дискриминације”, рекао је папа.

Папа је позвао вернике да се с њим моле за жртве Кристалне ноћи и да му се прикључе „у изражавању дубоке солидарности с Јеврејима”.

Кристална ноћ је датум који је означио почетак организованог уништења европских Јевреја, односно први корак у правцу такозваног „коначног решења” – масовних убистава у концентрационим логорима, пренео је немачки радио Дојче веле.

До пораза нацистичке Немачке непуних седам година касније у погрому у окупираним земљама Европе је ликвидирано шест милиона Јевреја.

Пре Другог светског рата у Немачкој је живело око 600.000 Јевреја, а њихов број је 1945. године пао на само 12.000.

Данас у Немачкој поново постоји значајна јеврејска заједница, са више од 110.000 чланова, и већа је него у било којој другој европској земљи.

Танјуг



Izvor: Politika

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 23:21:00
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.