Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Samo 30 odsto računa za gas na odloženo  (Pročitano 1383 puta)
21. Okt 2008, 08:48:55
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone SE 2020
U Srbiji ove zime definitivno neće biti jeftinog grejanja
Samo 30 odsto računa za gas na odloženo
Autor: Željka Jevtić, Bojana Stamenković | Foto:Beta | 21.10.2008. - 07:35

Građani Srbije ipak će plaćati gas po novim, višim cenama. Posle gotovo celodnevnih konsultacija „Srbijagasa”, Ministarstva energetike i premijera Mirka Cvetkovića, juče je odlučeno da se dozvoli plaćanje na rate. Domaćinstva će 70 odsto utrošenog gasa plaćati odmah po prispeću računa, a preostalih 30 odsto odloženo za šest meseci.

Informacije da li će stizati računi po višim cenama ili ne ili će se pak gas plaćati na rate, smenjivale su tokom jučerašnjeg dana. Tako su navode da će cena ostati ista i one potpuno suprotne da će računi biti veći, pratile optužbe ko je kriv za poskupljenje. Liga socijaldemokrata Vojvodine navela je da je gas poskupeo zbog marži koje uzimaju distributerska preduzeća od kojih deo posluje nelegalno. Liberalno demokratska partija, međutim, tvrdi da je razlog povećanja cene u promeni vlasništva u firmi „Jugorosgas”. I Nenad Čanak i Čedomir Jovanović tvrde da poseduju dokumentaciju koja dokazuje štetne poteze Vlade od 2004, a koji su direktno doveli do poskupljenja gasa od čak 60 odsto. Dokumentacija je predata Skupštini Srbije.

Prva vest juče bila je da će računi ostati isti. Lider LSV-a Nenad Čanak saopštio je na konferenciji za novinare da mu je u Vladi Srbije obećano da će računi građana za gas u narednoj grejnoj sezoni, uprkos poskupljenju, ostati isti. Potom je premijer Srbije Mirko Cvetković rekao da će do kraja iduće nedelje biti precizirano na koji način će biti omogućeno odloženo plaćanje računa.

Ogromne marže
Čanak je prethodno tvrdio da će računi ostati isti i da će to biti učinjeno smanjenjem distributerske marže, odnosno da će distributerima prirodnog gasa biti omogućena marža samo za iznos njihovih realnih troškova. On je u predatoj dokumentaciji o „gasnoj mafiji” naveo da u Srbiji posluje oko 37 distributera prirodnog gasa, od kojih osam uopšte nema licencu za rad, dok je od preostalih 29 gotovo polovina u privatnom, a polovina u društvenom vlasništvu. Neka od tih preduzeća poput „Grejanje” iz Zrenjanina je već septembarske račune za domaćinstva fakturisalo po ceni od 52,06 dinara po kubiku.
- Pojedini distributeri naplaćuju ogromne marže, a primer je preduzeće za distribuciju gasa „Čoka” koje naplaćuje 40 procenata marže za pravna lica i 37,55 odsto marže za domaćinstva - kaže Čanak. Prema njegovoj proceni, distributeri u Srbiji godišnje inkasiraju oko 200 miliona evra na ime marže, a pitanje je kako su uopšte došli u posed gasne infrastrukture.
On je rekao da je o ovome razgovarao sa predsednikom Vlade Mirkom Cvetkovićem i ministrom policije Ivicom Dačićem, najavivši da će policija preduzeti mere i pokrenuti istragu kako bi se problem rešio.
Čanak je cenu gasa uslovio sa preispitivanjem odluke o podršci sadašnjoj vladajućoj koaliciji. Posle objavljivanja odluke da će nova cena gasa ipak ostati na snazi, Aleksandra Jerkov, poslanik LSV i portparol ove stranke u izjavi za „Blic” kaže da su obavljeni razgovori unutar Koalicije za Evropsku Srbiju i da su dobijena uveravanja da cena gasa neće biti promenjena.


Sve ćemo ispitati
Ukoliko je odluka da se ostane pri novoj ceni LSV neće podržavati ovu vladu. Ipak, da sačekamo sednicu Vlade u četvrtak - kaže Jerkov. Ona dodaje da je predlog o poskupljenju došao iz Upravnog odbora „Srbijagasa”.
Ministar policije Ivica Dačić, kome su predata dokumenta LSV, izjavio je da će MUP ispitati sve navode o postojanju krivičnog dela u vezi sa poskupljenjem cene gasa.


- Nadležni organi će utvrditi da li pri utvrđenju velikih marži koje ostvaruju distributeri gasa na osnovu velikoprodajne cene postoje elementi krivičnog dela. Potrebno je utvrditi da li su tako velike marže uobičajene ili su veće nego što bi trebalo da budu. Vlada Srbije bi trebalo da raspravi da li je povećanje cena gasa rezultat svetskih kretanja ili povećanja distributivnih marži - rekao je Dačić. On je najavio i ispitivanje „kako je Srbija ostala bez vlasništva 25 odsto zajedničkog preduzeća ‘Jugorosgas’”.
Cena gasa, ali i optužbe ko je krivac, prenele su se i na skupštinsku govornicu. Šef ekonomskog tima DSS Nenad Popović izjavio je da ta stranka nema nikakve veze sa prodajom dodatnih 25 odsto „Jugorosgasa” ruskoj kompaniji i propustom Srbije da otkupi taj deo. On je istakao da je razgovarao sa tadašnjim ministrom rudarstva i energetike Radomirom Naumovim, koji ga je uverio da je sve besprekorno čisto.
Ipak, sve stvari u koje neko sumnja treba da se istraže do kraja - kaže Popović.
Iako na rate, cena gasa je veća. I dok politička polemika traje, mnogi građani Srbije ove sezone neće imati da plate grejanje na gas. Grejaće se, kažu, na struju jer je ona za sada najjeftiniji vid grejanja, „ali samo kada je jeftina tarifa”. Neki od stručnjaka upozorili su da nagli prelaz sa gasa na struju opasnost za ukupni energetski sistem Srbije, tačnije da zimus može biti i restrikcija. Međutim, stručnjaci upozoravaju da su pretnje restrikcijama samo pripremanje terena za zahtev EPS da struja poskupi. Državni sekretar u Ministarstvu energetike Nikola Rajaković uverava u izjavi za „Blic” da se ne očekuju veći problemi sa nedostatkom električne energije ove zime, te da su dodatna podrška ovakvom mišljenju fleksibilni aranžmani koje EPS ima sa susedima kao i mogućnosti koje pruža otvoreno tržište električne energije. 
- Restrikcije električne energije ove zime ne bi u normalnim okolnostima trebalo da bude zato što je pogon elektroenergetskog sistema planiran sa određenim rezervama - objašnjava Rajaković.

Trošak za nova grejna tela
Rajaković ističe da prelazak na zagrevanje električnom energijom podrazumeva nabavku uređaja, odnosno podrazumeva izbor načina grejanja, što takođe predstavlja trošak.
- Crvena zona je veoma skupa i praktično nije povoljnija varijanta. Uz to treba uvažiti i činjenicu da cene električne energije ne mogu ostati na ovom nivou i da se u naredne dve godine očekuje, uz povoljan ekonomski razvoj zemlje, njihovo dovođenje na ekonomski  nivo - ističe Rajaković.
Zorana Mihajlović-Milanović, stručnjak za energetiku kaže da je neminovno da će mnogi građani preći na druge vidove grejanja ove zime, ali da će to svakako uticati na ceo energetski sistem naše zemlje.
- Gas je sada najskuplji u regionu, a u pitanju je energetski najefikasnije gorivo i ekološko je. Ceo svet se trudi da u grejanju koristi gas i izbegava struju kao sredstvo grejanja. Mi smo svojevremeno propagirali korišćenje gasa i gasifikaciju, a sada je ljudima zbog ekonomskih razloga jasno da se neće grejati putem ovog energenta – ističe Zorana Mihajlović-Milanović.
Ona dodaje kako je naš energetski sistem već ionako prilično „napregnut” i da radi na granici, pa je pitanje kako će opstati ove sezone.
- Potrošnja struje kod nas je u stalnom porastu, a ovog energenta nema dovoljno. Uvoz struje počinje da raste, ali je i region u deficitu, pa sa ovakvom orijentacijom stanovništva na grejanje na struju možemo imati ozbiljne probleme - kaže Mihajlović Milanović.
Ona objašnjava da će najveći problem imati stanovnici Vojvodine, gde je oko 90 odsto domaćinstava gasifikovano. Ona, međutim, odbacuje mogućnost korišćenja drva ili uglja kao alternative jer to „ekološka katastrofa”.

EPS vreba priliku za poskupljenje
Sijka Pistolova, urednik sajta „Enerdžiobzerver”, ističe da je problem sa nedostatkom električne energije i u tome što EPS nije koristio jeftine kredite svetskih finansijskih institucija kako bi izgradio nove proizvodne objekte.
- Ovo preduzeće već 20 godina ništa nije izgradilo, a moje je mišljenje da su počeli da prete restrikcijama zato što su procenili da je ovo dobar trenutak za poskupljenje električne energije. Pri tom još nismo dobili objašnjenje gde je otišao novac od prethodnog poskupljenja – kaže Pistolova.
Dušan Daković, iz Ministarstva energetike u Vladi Srbije, ipak tvrdi da bi pri narednoj korekciji cene gasa trebalo da dođe do izvesnog pojeftinjenja, zbog pojeftinjenja nafte. Nova korekcija može se očekivati početkom januara sledeće godine.

Računica
U cilju zaštite domaćinstava, na koje se primena tarifnog sistema najizraženije odrazila, dogovoreno je da račune za utrošeni gas, po ceni od 34,01 din za kubni metar, izmiruju iz dva dela i to tako što će 70 odsto računa za utrošeni gas domaćinstva plaćati odmah, odnosno po prispeću računa, a preostalih 30 odsto odloženo za šest meseci – navedeno je u jučerašnjem saopštenju Ministarstva energetike.
Kako se dodaje, nove cene se primenjuju od 15. oktobra 2008., a to znači da će po ispostavljenom računu za drugi deo oktobra plaćati iznos od 23,8 din za kubni metar, a preostalih 30 odsto za šest meseci
Primer: drugi deo računa za oktobar 2008. odnosno preostalih 30 odsto biće izmireno u maju 2009, odnosno drugi deo računa za novembar 2008. biće izmiren u junu 2009.

Grejanje stana od 60 kvadrata
Vrsta energenta   cena za sezonu   mesečni iznos

Ugalj    31.500     5.250

Drvo    35.000-37.800   5.833-6.300

Prirodni gas   44.000 (stara cena oko 25.000)   7.333

Daljinsko grejanje   29.000      4.833

Električna energija - viša tarifa   90.000     15.000

Električna energija - niža tarifa   30.000       5.000

*cene su izračunate prema prosečnoj potrošnji

Do kraja godine ista cena struje
Aleksandar Milićević, direktor Javnog preduzeća „Elektromreže Srbije” rekao je juče da do kraja godine neće biti poskupljenja električne energije. „Nemamo zahteva za povećanje cena struje, iako je niža u odnosu na zemlje u okruženju”, kazao je Milićević.M. S.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Sony xperia
Dimi oko gasa

OPTUŽBE Nenada Čanka, lidera LSV, da čak 37 distributera gasa u Srbiji visokim maržama neopravdano poskupljuju cenu ovog energenta, digle su na noge celokupnu javnost. Poskupljenje gasa, ipak, neće biti odloženo.
A, “isključenje parazitskih elemenata”, kako je Čanak rekao, nije moguće sve dok se konačno ne primeni novi tarifni sistem. On je dosad zaživeo samo u “Srbijagasu”, najvećem distributeru u Srbiji. Sve dok novi tarifni sistem ne primene i ostali, kod nas su na snazi lokalni propisi koji dozoljavaju i “plivajuće” marže koje zbunjuju i narodne poslanike.
Ko je kriv za prevelike marže distributera gasa ovih dana, teško da iko može da dokuči. Od provizije prodavaca gasa, kako je naveo Čanak u obraćanju u Skupštini, od čak 37,55 odsto koliko je u Čoki ili 36 odsto u Kanjiži, svi “peru” ruke.
Jasnog objašnjenja zašto su marže tolike nema ni u Ministarstvu energetike, Agenciji za energetiku, pa ni kod samih lokalnih prodavaca gasa. Za utehu, ovako uskoro ne bi trebalo da bude. Konačna primena tarifnog sistema za gas trebalo bi da uvede red, pa privatni i opštinski distributeri gasa ne bi smeli više da svoje troškove prevaljuju na potrošače, kako je bilo dosad. To se na primer desilo “Srbijagasu”, koji od 15. oktobra ima novi cenovnik urađen po tarifnom sistemu.
- Agencija za energetiku je više od tri meseca sređivala podatke realnih troškova “Srbijagasa” i utvrđena je konačna cena - objašnjeno nam je u Agenciji za energetiku. - Tako će biti i za ostale distributere, a upućeni su im zahtevi da dostave predloge svojih troškova i konačnu cenu. Tu će se videti kolika im je marža, koliki su gubici u transportu i distribuciji.
Zasad ne postoji precizno utvrđen rok do kojeg i ostali distributeri moraju dostaviti Agenciji za energetiku neophodne podatke. Prema objašnjenju nadležnih, ne postoji ni kazna ako distributeri to ne učine, ali mogli bi da rizikuju oduzimanje licence i raskid ugovora sa Ministarstvom energetike. Ako bi došlo do oduzimanja licence, onda bi i potrošači koji kupuju gas od tih prodavaca ostali bez ovog energenta.
Ipak, nešto je poznato. Svi ostali distributeri koji se snabdevaju od “Srbijagasa”, od polovine oktobra dobijaju gas po ceni od 29 dinara za kubik. Kako je “Srbijagasu” u ceni prema domaćinstvima odobreno pet dinara za korišćenje distributivnog sistema i proviziju, očekuje se i da ostali distributeri budu na ovom nivou.
Prema podacima najvećeg novosadskog snabdevača gasom, a to je “Novi Sad gas”, potrošači plaćaju maržu od 10 odsto, što je najniža marža za potrošnju gasa u Srbiji. Cena gasa na računima naših sugrađana zavisiće od cene koju formira “Srbijagas” za novosadskog distributera, ali će marža ostati nepromenjena!
- Evidentno je da imamo najnižu maržu u Srbiji - objašnjava Sonja Zrnić, portparol preduzeća “Novi Sad gas”. - Kalkulacije nove cene gasa još nisu rađene i neće se raditi dok ne dobijemo ulazne fakture od “Srbijegasa”.
I u Sremskoj Mitrovici čekaju cenovnik “Srbijagasa”:
Cena će biti lako izračunata kada budemo znali “državnu”, pa na nju samo nadogradimo naših 15 odsto marže.

DINKIĆ: ČANAK JE U PRAVU
- Ne radi se ovde o rušenju Vlade. Čanak je u pravu kada tvrdi da ima mnogo posrednika koji “zidaju” cenu gasa. On nam je dao signal da o svemu tome porazgovaramo već u četvrtak na sednici Vlade. Moramo da se pozabavimo ovim pitanjem i da utvrdimo da li je nova cena gasa realna i nužna - rekao je Dinkić, i dodao da građanima ne treba nametati nešto što ne mogu da plate. (G. M. Z.)

USKORO DOZVOLE
U NEDAVNOM objavljivanju marži distributivnih gasnih preduzeća Čanak je obelodanio da čak osam nema licencu Agencije za energetiku. Prema informacijama iz Ministarstva energetike, međutim, narednih dana se očekuje i da preostala preduzeća dobiju nove dozvole, odnosno da su u postupku za dobijanje dozvola.

KO JE ŠTA POTPISAO
CENA gasa i u utorak je bila tema broj jedan u Skupštini Srbije. Tako je šef poslaničkog kluba G 17 plus Suzana Grubješić za govornicom postavila pitanje:
- Kako je 14. oktobra v. d direktora “Srbijagasa” Saša Ilić bio u Moskvi i bez znanja Upravnog odbora potpisao aneks ugovora sa “Jugorosgasom” od 700 miliona evra, a reč je o količini gasa za celu godinu. Inače, direktor ima pravo da potpiše vrednost samo do dva miliona evra, a on je tek naknadno tražio saglasnost UO.
- “Jugorosgas” je od ovog ugovora uzeo proviziju od 35 miliona evra - ustvrdila je Suzana Grubješić.
Saša Ilić, v. d. direktora “Srbijagasa” u utorak je za “Novosti” objasnio da je sve urađeno u dogovoru sa ministrom energetike i menadžmentom “Srbijagasa”.
- Aneks kojim se određuje nabavka gasa za narednu godinu važi, ali tek uz odobrenje UO “Srbijagasa” i potpisan je u Beogradu - kategoričan je Ilić. - Sve je procedura nabavke, ali ništa neće biti završeno bez odobrenja UO.


STIŽE MINISTAR
SPORNI aneks ugovora „Srbijagasa“ neće stupiti na snagu dok ga Vlada Srbije još jednom detaljno ne razmotri - prenela je poslanicima Slavica Đukić Dejanović, predsednik Skupštine Srbije.
Sednica UO „Srbijagasa“ zakazana je za sredu u 14 časova, dok će tri sata ranije početi sastanak skupštinskog Odbora za industriju na koji je pozvan Petar Škundrić, ministar energetike, kao i predstavnici „Srbijagasa“. Inače, odbor za industriju sastao se vanredno i u utorak uveče, ali poslanici su se razišli bez zajedničkog zaključka.

E. V. N



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.106 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.