Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Beba je najskuplja u Srbiji  (Pročitano 1900 puta)
26. Jul 2008, 08:19:42
Supermoderator
Svedok stvaranja istorije


The Pretender

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 19013
Zastava Paradise City...
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Beba je najskuplja u Srbiji
Novinar: Lj. Natošević

NOVI SAD – Rođenje deteta je, naravno, najveća radost koja se može dogoditi jednoj porodici, ali je poslednjih godina postalo i najveća strepnja zbog sve plićeg džepa i njemu nesrazmernih cena dečje opreme. Još pre nego što nov član porodice stigne u svoj dom, roditelje i ostalu rodbinu čeka ozbiljan trošak. Ali pre nego što beba dođe na svet, buduća majka mora voditi računa šta za vreme trudnoće sme da jede i pije, a pri tome da to bude kvalitetno i, ako je moguće, sveže. Pored pravilne ishrane, trudnice koje su na održavanju trudnoće moraju da piju i vitaminske preparate koji se ne dobijaju na recept. Takođe, moraju češće ići kod ginekologa na pregled, a ni ta stavka nije mala za novčanik. Pre porođaja, porodicu čeka još jedan trošak, jer žena u porodilište mora da ponese neophodne stvari za sebe i bebu.

I pored svih tih problema, ni Ministarstvo zdravlja ni Vlada Srbije još nisu utvrdili izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju kako bi trudničko bolovanje ponovo bilo 100 posto nadoknađeno. Naime, žene koje su na trudničkom bolovanju i dalje dobiju 65 odsto od plate.

A kad prinova stigne

Kada prinova stigne, na prvom mestu je kupovina kreveca koji u najskromnijoj varijanti košta oko četiri hiljade a u onoj najluksuznijoj doseže i neverovatnih 50.000 dinara – i to bez dušeka, za koji treba izdvojiti od 1.200 do 12.000 dinara. Naravno, krevetac treba opremiti i posteljinom koja košta između 1.250 i 30.000 dinara. Zatim, tu su kolica – jedna od najkorisnijih, ali i najskupljih "sprava" – cene su im od devet i po hiljada do za naše plate astronomskih 50.000 dinara. Pre šetnje, dete treba i obući, te su neizbežne benkice, čija se cena kreće između 60 i 200 dinara, bodiji, za koje treba izdvojiti od 170 do 330 dinara, a ako su "markirani" i čitavih 600 dinara, pa naviše. Odelca su između 340 i hiljadu i po dinara. Pamučne ili tetra pelene od 30 komada su od 1.200 do 1.794, a najveće pakovanje pampersa od 72 komada košta 1.179 dinara, oni roditelji koji imaju kola mogu pampers kupiti u megamarketima na akciji gde će proći za 200 dinara jeftinije – a to je, ipak, ušteda.

Najmanje 1.000 evra

U prvim mesecima, za prepovijanje bebe biće potrebne i švedske gaće, koje koštaju oko 70 dinara, pa i više. Za bebi kozmetiku, koja uključuje neizbežnu Pavlovićevu kremu, puder, sapun, šampon, alkohol, hidrogen, sterilnu gazu, vatu, žuti prašak za pupak, AD kapi, četku, češalj i makazice za nokte u apoteci ćete ostaviti još dve do tri hiljade dinara. Kadicu, bokal za polivanje i kutiju za sapun možete naći u prodavnicama plastičnih proizvoda po ceni od 300, 60 i 50 dinara, ali ako se opredelite za "finiju" varijantu, recima kadicu marke kiko, taj iznos utrostručite. Flašice su 180 u jeftinijoj, a 800 dinara u skupljoj varijanti, dok cena cucle varalice u zavisnosti od kvaliteta i proizvođača varira između 113 i 600 dinara. Znači, pre ulaska bebe u kuću, roditelji će morati da izdvoje ni manje ni više nego 1.000 evra.

A bez čega se može?

Ishrana mališana posebna je priča. U najboljem mogućem slučaju, mama će moći da doji svoju bebu, što znači da joj pre šestog meseca neće trebati nikakva dodatna hrana. No, ako to iz nekog razloga nije moguće, biće potrebno kupovati adaptirano mleko u prahu za bebe, čije se cene, u zavisnosti od proizvođača, kreću i do 1.400 dinara. Od šestog meseca beba koja ne sisa može preći na razblaženo mleko, a u istom uzrastu počinju se davati sokići i kašice od voća i povrća. Jedan bebi sok (125 mililitara) košta oko 40 dinara, a gotove kašice između 40 i 100 dinara. Papice mogu da se prave i od svežeg voća i povrća, koje takođe nije jeftino.

Ali tu nije kraj, dete je napunilo dve godine i kreće u vrtić, tada su mu potrebne nove patikice, cipelice, pidžamica... a sve to staje oko 10.000 dinara, naravno, što je dete starije i prohtevi su veći. Kasnije kreću izleti, ekskurzije, školski pribor, matura.... igračke, razne hit igračke koje koštaju i preko tri hiljade dinara nismo računali, kao ni računare, razne igrice, bicikl, rolere, jer se bez toga (ne) može.

Guši papirologija

Novac koji bi trebalo da posluži za kupovinu stvari za bebu ostvaruje žena za svoje prvo, drugo, treće i četvrto dete, pod uslovom da je državljanin Republike Srbije, da ima prebivalište u Srbiji i da ostvaruje pravo na zdravstvenu zaštitu preko Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje. Pored tih uslova potrebno je obezbediti silna dokumenta što, s obzirom na to koliko se u Srbiji čeka na pojedina, predstavlja svojevrstan poduhvat.

Pravo na roditeljski dodatak ostvaruje se na osnovu podnetog zahteva majke i originalnih izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu, koji ne mogu biti stariji od šest meseci, fotokopije prijava prebivališta za decu, originalnog uverenja o državljanstvu Republike Srbije za majku, koje ne može biti starije od šest meseci, fotokopije lične karte, fotokopije overene zdravstvene knjižice majke, uverenja centra za socijalni rad u mestu stanovanja – da majka neposredno brine o detetu za koje je podnela zahtev, da nije lišena roditeljskog prava u odnosu na decu prethodnog reda rođenja, dve fotokopije kartice tekućeg računa kod Poštanske štedionice. Korisnicima koji nemaju otvoren tekući račun biće službenim putem otvoren tekući račun kod Poštanske štedionice. Rok za dobavljanje i predaju tih dokumenata je tri meseca.

Izvor: Gradjanski
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
da da...   Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 967
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Samsung 
Cinjenica je da je sve jako skupo ali mi par stvarcica u ovom tekstu jako bodu oci, pa cu morati da ih prokomentarisem.

Dakle, imam cerkicu i uskoro, za dve - tri nedelje cu dobiti jos jednu bebu. Mislim da postoje preterivanja u gore pomenutom tekstu pa cu ostaviti komentar na osnovu mog iskustva.
Prvo,, za razliku od devedesetih, u poslednjih par godina je rodjen veliki broj dece, pa mi nije jasno kako ako je sve tako papreno skupo.
Buduca majka ne treba da vodi racuna o tome sta jede i pije u trudnoci vec i pre nje. Sto se tice odlaska na pregled uz overenu zdravstvenu knjizicu (a svaka trudnica moze da overi z. knjizicu) svaki pregled se moze obaviti besplatno u domovima zdravlja i bolnicama, tako da ne shvatam gde je tu trosak. Zena u porodiliste mora da ponese stvari koje su joj neophodne, a to su sredstva za licnu higijenu, a to inace koristi i kod kuce.

Oprema za bebe kao sto je krevetac, kolica, posteljina itd. ne mora biti toliko skupa. Dovoljno je da se roditelji raspitaju da li ima neka akcijska prodaja (a toga uvek ima po pojedinim radnjama), obidju prodavnice koje prodaju takvu opremu pre nego sto zena udje u deveti mesec, jer nista se ne radi u poslednjem trenutku. Dakle, samo dobra organizacija. Kolevke, nosiljke, kenguri itd. se mogu pozajmiti, (uvek ima od koga), jer se takve stvari tesko pohabaju zato sto se malo koriste. U nosiljci koju smo mi kupili za cerkicu iznesene su jos dve bebe iz bolnice.

Kasice i sokici se mogu praviti (potrebni su blender i sokovnik), a verujem da svaka porodica kupuje voce i povrce.

Garderoba i obuca su posebna prica. U svom okruzenju imam primerke extra ultra modernih mama koje svoju decu oblace iskljucivo u brendiranim buticima, pa ako pogledamo njihove cene mozemo reci da je stvarno papreno skupo. Bebina odeca i obuca treba da bude udobna i od prirodnih materijala a najmanje o cemu treba da se vodi racuna jeste marka. Ne zelim nokoga da reklamiram, ali ako se raspitate mozete kupiti i kvalitetne prve cipelice i pamucnu garderobicu domacih proizvodjaca po povoljnim cenam.

Ono sto zaista jeste problem u nasoj zemlji jeste papirologija pa se cini da je dete lakse upisati na pilotsku akademiju nego izvuci neke novce od drzave. Druga stvar je to porodiljsko bolovanje koje je zaista malo.

Svakako, kako dete raste prohtevi su veci. Pa ako naviknete decu na luksuz od malih nogu nemojte se cuditi ako vas haljina za maturu kosta preko 200 eura. Postoje stvari koje su potreba a postoje one koje su hir.

Ponekad skupa igracka (kao sto su automobili sa akumulatorom koji kostaju oko 20 000 dinara) nije pravo resenje, jer igracka treba da razvija deciju kreativnost.


Smatram da ovakvi tekstovi samo podsticu mlade da na roditeljstvo gledaju kao na veliki novcani trosak, pa se  jako malo mladih odlucije da postane roditelj.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
SonyEricsson w350
Evo moja sestra treba da postane majka za tri-cetiri meseca, vec polako spremaju sobu, opremaju je stvarima, jer, kako je rekla vesna, nista ne treba da se radi u poslednjem trenutku. Moja sestra kaze da je, s obzirom na nase plate, vecina stvari skupa, ali se mogu naci kvalitetne stvari po pristojnoj ceni, ukoliko malo bolje potrazite...
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.