Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tender za Jat do kraja meseca - poslednja prava prilika  (Pročitano 4031 puta)
06. Jul 2008, 15:17:38
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Generalni direktor "Jat ervejza" Saša Vlaisavljević izjavio je danas da će, prema njegovim saznanjima, tender za privatizaciju nacionalne aviokompanije biti raspisan do kraja jula i ocenio da je to "poslednja prava prilika" za prodaju "Jata".

U izjavi Tanjugu, Vlaisavljević je istakao da je pravo vreme za raspisivanje tendera bilo proleće, a da je ovo poslednja prava prilika za prodaju "Jata" jer kretanja u svetskoj avioindustriji "nemaju povoljan trend".

Vlaisavljević je objasnio da će sa ovakvom cenom aviogoriva, koja je u proteklih godinu dana više nego udvostručena, sve svetske kompanije već na kraju sezone da budu u velikoj krizi.

"A ako imaju svoje probleme onda neće biti zainteresovani za ulaganja u neke druge kompanije, koje su isto tako u problemu", ukazao je on. Vlaisavljević je podsetio da je proletos za kupovinu "Jata" bilo zainteresovano pet-šest velikih kompanija, među kojima je bio i ruski "Aeroflot", ali da u ovom trenutku to ne može da potvrdi, ocenivši da će za nekoliko meseci postojati više kompanija u Evropi koje će moći da se kupe za jedan evro.

On je naveo i da još nije završena procena kolika je cena "Jata".

To je bilo na Upravnom odboru, "ostalo je da se doradi", kazao je Vlaisavljević istakavši da su sve cifre koje su do sada iznesene u javnosti proizvoljne i da će prava cena biti usvojena na Vladi Srbije.

Vlaisavljević je rekao da će, prema njegovim informacijama, vrednost "Jata" biti preko 200 miliona evra, što, takođe, ide u prilog tome da je za zaposlene u kompaniji bolje da uzmu akcije nego gotov novac, kao što je ranije najavljivano.

On je napomenuo da se konsultovao sa sindikatima "Jata" i da su oni "argumentovano za akcije, ne za novac".

Prema rečima Vlaisavljevića, još nije definitivna odluka da će radnici i građani od privatizacije "Jata" dobiti novac, a ne akcije, što će biti poznato kada vlada bude usvojila strategiju privatizacije.

Iz Ministarstva ekonomije ranije je najavljivano da će umesto akcija, građani, zaposleni i bivši zaposleni u "Jatu" dobiti gotov novac da ne bi bio prekršen evropski "sporazum o otvorenom nebu", kao i da je cena 100 odsto kapitala "Jata" 150 miliona evra.

Predstavnici ministarstva najavljivali su i da bi na tenderu trebalo da bude prodato 51 odsto kapitala "Jata", sa mogućnošću da to bude povećano na 75 odsto.





Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Da li će država posle prodaje Jata ostati kratkih rukava
Zarada žrtvovana zbog uspeha tendera

Beograd - Odlaganje privatizacije Jat ervejza moglo bi da dovede do ishoda kojem se mnogi nisu nadali, a to je da država od prodaje nacionalnog avioprevoznika ne dobije ni dinara. Imajući u vidu podatak Ministarstva ekonomije, da je procenjena vrednost Jata 150 miliona evra, onda bi cena za 51 odsto kapitala trebalo da bude 76,5 miliona evra. To bi bilo dovoljno da se pokriju samo obaveze prema radnicima, građanima i Narodnoj banci Srbije. Država bi u tom slučaju ostala kratkih rukava.
Piloti prete štrajkom
Predsednik Sindikata pilota Milan Jovanović izjavio je za Danas da bi piloti uskoro mogli da stupe u štrajk zbog problema u vezi sa potpisivanjem kolektivnog ugovora u Jatu. "Pristali smo da ostalim radnicima u kompaniji plate budu povećane, a da kapetanima pripadnu zarade od oko 2.500 evra i da zavise od kursa. Međutim, kada je taj dogovor postignut evro je mnogo više vredeo nego danas. S obzirom na to da postoji mogućnost da kolektivni ugovor nepovoljan po pilote ipak bude potpisan, Sindikat pilota priprema konferenciju za novinare na kojoj će izneti svoje viđenje procesa privatizacije i probleme u vezi sa zaključivanjem kolektivnog ugovora", kaže Jovanović.
Prema računici Ministarstva ekonomije, za namirivanje bivših i sadašnjih zaposlenih u Jatu, kojima je umesto akcija obećan novac, potrebno je 28 miliona evra. Za isplatu građana, koji takođe neće dobiti akcije, potrebna su 24 miliona evra, a dug prema NBS iznosi 25 miliona što daje zbir od 77 miliona evra. Zbog situacije u kojoj se nalazi avioindustrija i bojazni da bi konkurencija na tenderu za Jat mogla da bude slaba i da dovede u pitanje njegov ishod, najavljeno je i da će početna cena za Jat biti smanjena pa bi u tom slučaju dug prema NBS bio ostavljen kupcu u amanet. To bi minimalnu cenu spustilo za iznos duga od 25 miliona evra što znači da su tačne pretpostavke medija da će Jat biti ponuđen za oko 50 miliona evra, tačnije 52 miliona. U javnosti je ovih dana pomenut i podatak da je, prema poslednjoj proceni, vrednost imovine Jata veća od 200 miliona evra, ali to ne znači da će i početna cena biti viša.
Država se očigledno odrekla prihoda od privatizacije Jata zarad uspeha tendera, mada bi potencijalni kupac mogao da ponudi i više od početne cene. Međutim, neizvesno je ko će se javiti na tender s obzirom na to da još nijedan kupac nije potvrdio zainteresovanost. Ipak, procene su da će konkurencije biti jer je ulog veliki. Treba podsetiti da će vanevropske kompanije (među koje spada i Aeroflot) kupovinom Jata dobiti šansu da koriste Sporazum o otvorenom nebu i sve veći broj putnika iz jugoistočne Evrope. Aeroflot je zainteresovan i za atraktivnu kompaniju poput češkog ČSA, ali čini se da ima sredstava za kupovinu oba prevoznika jer bi uz 300 miliona evra (koliko češka vlada očekuje od privatizacije) trebalo da doda mali iznos za Jat. S druge strane, evropskim kompanijama ulazak tako snažne kompanije poput Aeroflota u Evropu ne bi odgovarao pa bi kupovinom Jata mogle to da spreče. Spekulacije idu i dotle da se pretpostavlja da bi velike evropske kompanije mogle da pomognu neku manju da kupi Jat zbog čega i treba očekivati konkurenta iz Evrope na tenderu za Jat. Kada je reč o islandskom Ajsland eru, potencijalnom učesniku na tenderu kupovina Jata nije potrebna zbog Sporazuma o otvorenom nebu, ali zanimljivo je da je ta kompanija prethodnih godina bila veoma aktivna u osvajačkom pohodu na istočnu Evropu. Pre dve godine kupila je većinski udeo u letonskom Latčarteru, a 2007. i u Travel servisu, najvećoj privatnoj aviokompaniji u Češkoj pa se procenjuje da bi ova islandska grupa mogla da nastavi širenje u ovom delu Evrope. U njenom sastavu posluje nekoliko aviokompanija za čarter, kargo i linijski saobraćaj.
Jedno od osnovnih pitanja koje se ovih dana u javnosti postavlja jeste šta će se dogoditi s Jatom ukoliko tender ne uspe. Ministar ekonomije Mlađan Dinkić izjavio je da država ima rezervnu varijantu, ali do danas nije obelodanio o čemu je reč. Dodatnu zabunu unose i nezvanične informacije da je generalni direktor Jata Saša Vlaisavljević na ovonedeljnoj sednici Vlade "spušten" na mesto vršioca dužnosti direktora (juče nije bilo potvrde na sajtu Vlade), kao i spekulacije da će G17 i DS zameniti direktorska mesta u Jatu i Aerodromu "Nikola Tesla". Ova informacija je utoliko intrigantnija ako se zna da se u avioindustriji takve odluke retko donose usred letnje sezone. Još nelogičnije zvuči ideja da se menja direktor kompanije koja treba da dobije novog vlasnika. Zato se nameće pitanje da li je Ministarstvo ekonomije sve manje uvereno u uspeh tendera i da li je G17 u tom slučaju spremna da pokuša sa jačanjem kompanije sopstvenim resursima i boljim menadžmentom.

Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Raspisan tender za Jat ervejz
Rok za dostavljanje ponuda 24. oktobar

Beograd - Agencija za privatizaciju raspisala je juče tender za prodaju većinskog paketa akcija Jat ervejza, a minimalna cena za 51 odsto akcija iznosi 51 milion evra. Kako se navodi u Javnom pozivu objavljenom u Politici i Fajnenšel tajmsu, u opticaju je i mogućnost kupovine do 70 odsto udela u Jatu. Rok za dostavljanje obavezujućih ponuda je 24. oktobar 2008. godine, licitaciona garancija iznosi dva miliona evra, a tenderska dokumentacija može da se otkupi do 26. septembra za 25.000 evra. U informaciji privatizacionog savetnika Rotšilda i Agencije za privatizaciju, navodi se da Jat poseduje firmu za prevoz putnika i robe do beogradskog aerodroma Su-port, kao i 75 odsto srpske kompanije iz međunarodnog sistema Amadeus za IT rešenja za sektor putovanja. Ističe se da je Jat izvan Srbije vlasnik kompanija Avijejšen trejd internešnel sa sedištem u Londonu i makedonskog Aeromak dooel, i da ima 50 odsto udela u prevozniku Er srpska.

Aeroflot odustao od kupovine
Ruska aviokompanija Aeroflot verovatno neće učestvovati na tenderu za kupovinu Jat ervejza, rečeno je juče ruskoj novinskoj agenciji u toj kompaniji. "Rast cena goriva čini kupovinu Jata manje atraktivnom, jer bi zbog toga vreme koje je potrebno za finansijski oporavak Jata trebalo povećati sa dve na pet godina", izjavio je zamenik generalnog direktora Aeroflota Mihail Polubojarinov. Zanimljivo je da je Aeroflot prekjuče odustao i od pokušaja da kupi udeo u austrijskom Ostrijan erlajnsu. Ova odluka iznenadila je analitičare, imajući u vidu nameru Aeroflota da poveća svoje prisustvo na evropskom tržištu. Ostrijan erlajns se najbolje uklapao u te planove s obzirom na to da ima razvijenu mrežu letova ka srednjoj i istočnoj Evropi, ali i ka zapadnom delu kontinenta. Nakon odustajanja od kupovine Ostrijana i Jata, očekuje se da će Aeroflot učestvovati u procesu privatizacije češkog avioprevoznika ČSA. S druge strane, pojedini analitičari smatraju da je možda reč o taktici Aeroflota da zavara moguću konkurenciju. I. R.

Na tender se mogu javiti kompanije koje imaju uverenje o osposobljenosti da obavljaju avioprevoz (Air Operator’s Certificate - AOC). Jedan od uslova je i da su zajedno sa zavisnim kompanijama lane prevezle najmanje 1,3 miliona putnika, kao i da imaju konsolidovanu bilansnu sumu od najmanje 200 miliona evra. Ukoliko je ponuđač konzorcijum, jedan član mora imati najmanje 51 odsto učešća u konzorcijumu i taj lider konzorcijuma mora da ispunjava sve uslove tendera. Prema odredbama Sporazuma o otvorenom nebu, inostrane kompanije koje nisu iz EU ne mogu biti vlasnici više od 49 odsto Jata. Ministarstvo ekonomije prvobitno je najavilo da će minimalna cena za 100 odsto Jata biti 150 miliona evra, ali je procena snižena jer je rad aviokompanija u svetu otežan poskupljenjem goriva.
U skladu sa odlukama Vlade Srbije od 21. jula kojima je omogućena privatizacija Jata, ta firma je pretvorena u zatvoreno akcionarsko društvo. Jedini akcionar je država Srbija, kapital je upisan 30. juna 2008. godine i iznosi 185,7 miliona evra. Prema podacima iz privatizacionog prospekta, Jat ima devet "boinga 737", tri aviona "ATR 72", kao i 55 aviona koji se koriste u Pilotskoj akademiji i Privrednoj avijaciji. Jat raspolaže prostorom od 76.931 kvadratnog metra zgrada, od čega 8.590 kvadratnih metara čini poslovni centar u Bulevaru umetnosti na Novom Beogradu, a 815 kvadratnih metara poslovni prostor u centru Beograda, u Ulici kralja Milana. Poseduje i 3,82 miliona kvadratnih metara zemljišta, od čega 3,5 miliona građevinskog i ima 1.838 zaposlena, od kojih 486 ima fakultetsku diplomu. Do sredine jula ove godine Jat ervejz je, kako je saopštio, prevezao više od 700.000 putnika, a u izveštaju privatizacionog savetnika navodi se da Jat ima 62,4 odsto udela u prometu Beogradskog aerodroma. Beta

Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
Nokia ispo iz modu
Ма најбоље да га динкић да џабе, нек га почасте пар милиона и сви срећни. Шта ће Србији и њеним грађанима паре кад сви знамо да паре људе кваре.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16

Држава спасава Јат
Ако пропадне приватизација националног авиопревозника, држава ће реструктурисати компанију и купити нове авионе, најавио Млађан Динкић.– За обнову флоте треба најмање пола милијарде долара

Уколико тендер за приватизацију „Јат ервејза” не успе, држава ће  реструктурирати компанију и нашем националном авиопревознику купити нове авионе. Такву могућност најавио је потпредседник владе Млађан Динкић, који је рекао да у случају изостанка интересената за учешће у приватизацији Јата, почетна цена од сто милиона евра, неће бити снижавана. 

– Или ће Јат добити озбиљног инвеститора или ће држава морати да одреши кесу и инвестира сама. Процењено је да продаја по цени нижој од 100 милиона евра, односно 51 милиона евра за 51 одсто капитала, не би била адекватна, објаснио је Млађан Динкић

Посматрано из ширег угла, упућени у причу о приватизацији „Јат ервејза”, Динкићеву изјаву виде као посредан одговор „Аерофлоту”, који је донедавно словио за најозбиљнијег и најјачег интересента за Јат. Из те компаније су наиме, прошле недеље стигле оцене да је почетна цена превисока. Шта више, портпарол „Аерфлота”, Ирина Таненберг, тада је у контексту изјаве да поменута руска авиокомпанија највероватније неће учествовати у предстојећој приватизацији Јата, рекла да наш национални авиопревозник не вреди ништа.

Управо због тога, стиче се утисак да је потпредседник владе Млађан Динкић, својом изјавом поручио Русима да Србија Јат неће дати у бесцење. Међутим, колико би Србију могла да кошта обнова флоте?

Илустровано најпростијом калкулацијом, држави би за опоравак Јата требало најмање пола милијарде долара. Толико би коштала куповина десет авиона, попут боинга 737 или Ербаса 319 ( почетна цена 50 милиона долара по авиону). А, процене указују да би Јату требала још два до четири мања авиона, за регионални саобраћај, од којих сваки кошта од 20 до 50 милиона долара. Истина, постоји и јефтиније решење, попут куповине авиона типа АТР, који стају од 16 до 17 милиона долара – наравно, по летелици.

Финансије нису једини проблем. Могућност куповине авиона, Јат враћа на уговор са „Ербасом”, који потписан 1998. године, уочи преговора у Рамбујеу, када је Слободан Милошевић као својеврсни вид опонирања Америци, од гиганта европске авиоиндустрије, „Ербаса” наручио осам авиона и уплатио аванс од 23,5 милиона долара. Тај посао није реализован због НАТО бомбардовања, а у Јату су се касније предомислили и закључили да би било боље да компанија купи боингове авионе. Јат је покушао да раскине уговор са „Ербасом”, потом и да га препусти некој другој авиокомпанији, али у Тулузу, где де налази средиште тог европског произвођача авиона, нису желели ни да чују за такве могућности. У противном уследила би тужба.     

У настојању да избегне уговор са „Ербасом”, Јат би могао и да изнајмљује авионе – наравно млађе и модерније од оних које тренутно има у својој флоти. Таква пракса, није непознаница у авиобизнису, па тако швајцарска компанија „Свис”, у својој флоти има око десет одсто изнајмљених авиона својој флоти. Рачуница је једноставна: уколико нема путника, авиони се враћају власнику.

У причи о опоравку Јата, најважније је да држава заузме озбиљан и истрајан став. Односно, да пресече да ли јој треба национални авиопревозник. Држава се, нажалост, већ дуги низ година према Јату понашала као према пасторчету, којег би се сетила само у случају кадровских промена.

Уколико Јат пропадне, Србија би могла да се суочи са непријатним искуством Бугарске, која је после пропасти „Балкана”, годинама није могла да успостави ред у свом авиосаобраћају. Наиме, без државне, домаће конкуренције, инострани авиопревозници су држали монопол.

А, Јат са одговарајућом и модерном флотом, има изузетан потенцијал јер се у годинама пред нама (са растом стандарда и укидања визног режима ЕУ) очекује значајан раст авиосаобраћаја у Србији.

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Mehaničari Jat Tehnike najavili štrajkove upozorenja nezadovoljni procesom privatizacije
Održavanje Jatovih aviona donelo gubitak od 800 miliona dinara

Beograd
- Aviomehaničari Jat Tehnike najavili su juče da će sledeće nedelje održati seriju štrajkova upozorenja zbog, kako navode, niza problema koji ozbiljno narušavaju rad te kompanije. Mehaničari ukazuju da trpe ozbiljne štete zbog ugovora o održavanju aviona Jat ervejza koji im je za dve godine doneo gubitak od 800 miliona dinara. Oni kao razlog za štrajk navode i neprimeren odnos Agencije za privatizaciju i nadležnog ministarstva prema Jat Tehnici i predlozima njihovog sindikata u započetom procesu privatizacije.

Agencija: Privatizacija Jata i Tehnike prema planu
Agencija za privatizaciju saopštila je juče da se privatizacija Jat Tehnike i Jat ervejza odvija u skladu sa rokovima i uslovima definisanim javnim pozivima za prodaju što je konstatovano i tokom jučerašnjeg sastanka s predstavnicima sindikata i rukovodstva Jat Tehnike. "Sindikati i zaposleni bili su upoznati sa svim detaljima tenderske prodaje i upravno zato Agencija za privatizaciju smatra da je ovakvo ponašanje dela zaposlenih u tim kompanijama najmanju ruku čudno, ali i štetno, jer iznošenje ovakvih neistina u javnost u ovom trenutku privatizacionog procesa ozbiljno ugrožava tenderski postupak i smanjuje ugled preduzeća i države kod potencijalnih ponuđača". Neosnovane su i pritužbe na nepostojanje početne cene na tenderu jer se kod većine tendera kupci time ne uslovljavaju. Uslovi tendera za prodaju Jat Tehnike obezbeđuju učešće samo najuspešnijih potencijalnih strateških partnera što će omogućiti da novi kupac bude renomirana svetska kompanija sa velikim iskustvom", stoji u saopštenju Agencije za privatizaciju.

Portparol sindikata aviomehaničara Nenad Trajković kaže za Danas da će sledeće nedelje biti održana tri štajka upozorenja od po sat vremena (svaki drugi dan) kako bi naterali predstavnike Vlade i Jat ervejza da razgovaraju o rešavanju problema. Ukoliko do toga ne dođe, mehaničari će obustaviti rad i aviosaobraćaj, što će doneti direktne dnevne gubitke od milion do dva miliona evra.
- Pre dve godine potpisali smo s Jat ervejzom ugovor o održavanju aviona vredan 16 miliona dolara godišnje. Oba preduzeća su u državnom vlasništvu i protiv zakona je ako jedno preduzeće trpi štetu na kursnim razlikama. Ipak, za dve godine dobili smo 800 miliona dinara manje od Jata. Dok oni koriste sve pogodnosti letnje sezone, mi se "ubijamo" od posla. Problem je u tome što izbegavaju da razgovaraju o novom ugovoru prebacujući tu obavezu na državu. Zbog tog ugovora, za nas štetnog, prisiljeni smo da uzimamo kredite da bismo isplatili plate. U septembru nam u hangare ulazi 50 aviona od čega je 12 Jatovih, ali ćemo novac koji zaradimo morati da damo za otplatu kredita umesto da investiramo - ističe Trajković.

Prema njegovim rečima, mehaničari nisu zadovoljni ni ponašanjem Agencije za privatizaciju s kojom su zajedno utvrdili uslove tendera za privatizaciju Jat Tehnike da bi nakon toga Agencija izbacila veći deo dogovorenih uslova uključujući i minimalnu početnu cenu. Trajković podseća da minimalna cena nije utvrđena iako je to trebalo da bude učinjeno na osnovu procene vrednosti Tehnike koju je uradila jedna austrijska firma. On dodaje da je odbačena i mogućnost da radnici kupe preduzeće u kojem rade, kao i da kupac dođe iz druge privredne grane ukoliko ima dvostruko veći prihod od onog koji je propisan uslovima tendera.

- Ne verujem da bi Agencija sada bila spremna da menja uslove tendera, ali tražimo formiranje tenderske komisije kako bi postojala kontrola procesa privatizacije. U toj komisiji trebalo bi da se nađe predstavnik države, eksperti, zaposleni i menadžeri i da prate da li se poštuje zakon. Potrebno je i formiranje Skupštine Jat Tehnike kako bi se ispoštovala sva pravna procedura i donela formalna odluka o prodaji firme. Nismo dobili ni informaciju koliko je kompanija otkupilo tendersku dokumentaciju, a morali su da nam dostave taj podatak - ističe Trajković.
Predsednik sindikata mehaničara Dragan Bogdanović izjavio je da je taj sindikat spreman i da obori tender ukoliko prodajna cena ne bude odgovarala vrednosti Jat Tehnike, odnosno između 100 i 200 miliona evra. On je juče pozvan na sastanak u Agenciju za privatizaciju, ali ishod tog sastanka nije bio poznat do zaključenja ovog broja. Sindikat aviomehaničara juče se unapred izvinio putnicima ukoliko budu trpeli posledice obustavljanja saobraćaja zbog, kako kažu, neodgovornog ponašanja državnih institucija.

Iako u Jat Tehnici o tome ne žele da govore, čini se da su spremni i na raskid ugovora s Jatom. Oni tvrde da bi taj ugovor mogao da vredi i dvostruko više, ali da su u Tehnici pristali na manji iznos i podsećaju da su najjeftiniji u Evropi tako da mogu da nađu druge klijente. Uz to, mehaničari imaju licence koje im omogućavaju da apliciraju za posao bilo gde u svetu, pa mogu i da napuste kompaniju. Tender za prodaju 70 odsto kapitala Jat Tehnike raspisan je 16. juna, a rok za podnošenje ponuda traje do 26. septembra. Osnovi uslov koji kupac treba da ispuni jeste da se u poslednjih pet godina bavio istom delatnošću i da je prošle godine imao prihod od najmanje 100 miliona evra.

Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16

Амерички генерали желе Јат технику
Синдикат ваздухопловних механичара Србије упозорава да је најозбиљнији кандидат за купца Јат технике сингапурски СТ инжењеринг, која послује са америчким министарством одбране

Без обзира што је интересовање за Јат технику, која је ушла у процес приватизације, исказало више иностраних компанија из Русије, Немачке, Аустрије и Израела, како се незванично процењује, највеће шансе за куповину поменутог предузећа које се бави сервисирањем авиона, има сингапурска компанија СТ инжењеринг (Сингапур технолоџис инџиниринг). То је велика међународна корпорација која је у прошлој години остварила промет од пет милијарди долара.

Међутим, када је реч о СТ инжењерингу, радници Јат технике, окупљени у Самосталном синдикату ваздухопловних механичара, упозоравају да би куповина њиховог предузећа од стране поменуте сингапурске компаније био лош потез.

– СT инжењеринг не занима Јат техника и одржавање авиона већ празни хангари и јефтина радна снага. Уколико нас купи та компанија она ће раскинути постојеће комерцијалне уговоре, отпустити све раднике осим авио-лимара који јој требају да авионе типа 767, из путничких модела, прерађују у карго летелице за транспорт терета, рекао нам је један од синдикалних лидера синдиката ваздухоплoвних механичара који није желео да под својим именом говори о тој теми.

Запослени свој негативан став о СТ инжењеринг базирају на чињеници да је та компанија у марту ове године са „Боингом” потписала уговор за поменуте радове на авионима типа 767, и сада тражи одговарајуће капацитете за реализацију тог посла.

Наш саговорник каже да су приликом боравка у Београду, представници СТ инжењеринга то и сами напоменули.

Међу подацима доступним путем Интернета, може се прочитати да се америчка компанија ВТ системи (Вижн технолоџис системс) , која послује у саставу СТ инжењeринга, бави конверзијом путничких у теретне авионе.

Иначе, пословање СТ инжењеринга је примарно везано за послове одбране. Она  запошљава 18.000 људи који раде у више повезаних компанија. Међу њима се посебно управо истиче компанија ВТ системи (основана 2001. године, након почетак америчког рата против тероризма), која комерцијално сарађује са Америчким министарством одбране. Та компанија је регистрована у Вирџинији, а у њеном менаџменту седе два пензионисана генерала и бивши асистент секретара војске САД-а.

Интересантно је да је и компанија Дајнкорп, која је пре неколико година победила у надметању за изградњу карго центра на београдском аеродрому такође била регистрована у Вирџинији, америчкој држави у којој се налази и Ленгли, штаб америчке Централне обавештајне агенције – ЦИА. Да подсетимо, пројекат карго центра је пропао, јер београдски аеродром и Дајнкорп нису успели да се договоре око висине инвестиција.

Због сумњи да лобира за СТ инжењеринг, руководство Јат технике јуче је одлучило да, како сазнајемо, „склони” једног свог менаџера. У званичном образложењу, он није испунио очекиване радне резултате. Али, истовремено се може чути да је тај менаџер, који је требало да обезбеди нове уговоре за одржавање страних авиона, потенцијалне клијенте Јат технике одбијао. Јер, СТ инжењеринг, као што је већ речено, не занима сервисирање авиона, већ празни хангари у којима ће путничке авионе прерађивати у карго верзије.

-----------------------------------------------------------

Највећи хангар вреди 60 милиона евра

Синдикат ваздухопловних механичара упозорава да изостанак најниже цене отвара сумње у исправност тендера. Како каже Драган Богдановић, председник Самосталног синдиката ваздухопловних механичара Србије, књиговодствена вредност „Јат технике” износи десет милиона евра, а реална између 100 и 200 милиона евра. Према његовим речима, само највећи хангар „Јат технике” вреди 60 милиона евра. Због тога је било логичније да се одреди почетна цена од најмање 70 милиона евра, уз програм улагања.

Марко Лакић

-----------------------------------------------------------

Приватизација се одвија без проблема

Агенција за приватизацију сматра да понашање дела запослених, који најављују штрајк, озбиљно угрожава тендерски поступак и смањује углед предузећа и државе код потенцијалних понуђача

Процеси приватизације компанија „Јат техника" и „Јат ервејза" одвијају се нормално и у складу са роковима и условима дефинисаним јавним позивима за продају, саопштено је јуче из Агенције за приватизацију а поводом оптужби везаних за успоравање процеса приватизације „Јат технике".

Агенција наводи да је јуче одржан састанак са представницима синдиката и руководства „Јат технике" на коме је констатовано да се све активности везане за процес приватизације одвијају несметано и у складу са роковима и условима дефинисаним јавним позивом.

Синдикати и запослени су били упознати са свим детаљима тендерске продаје - приликом ангажовања приватизационог саветника, током израде анализе пословања предузећа и приликом припреме јавног позива за продају, прецизира се.

Управо због тога, Агенција за приватизацију сматра да је понашање дела запослених, који најављују штрајк, у најмању руку чудно, али и штетно, јер изношење неистина у јавност о процесу приватизације, имајући у виду специфичност и значај „Јат технике", озбиљно угрожава тендерски поступак и смањује углед предузећа и државе код потенцијалних понуђача. „Неосноване су и притужбе на непостојање почетне цене на тендеру. Као што и јавност веома добро зна, велика већина тендерских поступака Агенције за приватизацију не условљава потенцијалне купце најнижом ценом, што је наравно случај и са „Јат техником". То наравно не обавезује тендерску комисију да одбије сваку понуду коју оцени као неприхватљиву", објашњено је.

Агенција подсећа да „услови прописани јавним позивом за тендерску продају „Јат технике" обезбеђују учешће само најуспешнијих потенцијалних стратешких партнера и да ће управо ти услови омогућити да нови купац буде реномирана светска компанија са великим искуством, што ће гарантовати успешну приватизацију и бољу будућност предузећа".

У Агенцији сматрају и да је то основни интерес продаје „Јат технике" и изражавају жељу да и остали учесници у процесу приватизације имају исти циљ, уз подсећање на транспарентност целог процеса.

Иначе, јавни позив за продају 70 одсто капитала „Јат технике" објављен је 16. јуна у „Политици" и „Фајненшел тајмсу" а рок за достављање коначних обавезујућих понуда је 26. септембар.

Право да учествују имали су стратешки партнери - компаније које се баве одржавањем и оправком ваздухоплова са укупним пословним приходом у претходној години већим од 100 милиона евра.

Јавни позив за продају минимум 51 одсто са могућношћу продаје до 70 одсто капитала „Јат ервејза" објављен је 31. јула у „Политици" и „Фајненшел тајмсу".

Рок за достављање коначних обавезујућих понуда је 24. октобар, а право да учествују имају стратешки партнери који су у 2007. години превезли више од 1,3 милиона путника и чија је укупна консолидована билансна сума за последњу финансијску годину већа од 200 милиона евра, навела је Агенција за приватизацију.

Танјуг

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
PILOTI I STJUARDESE JAT ERVEJZA NAJAVILI PROTESTE
Beograd - Sindikat pilota i stjuardesa Jat ervejza najavio je juče da će u petak, 22. avgusta protestovati pred sedištem te aviokompanije na Novom Beogradu zahtevajući povećanje zarada. Kako se navodi u saopštenju Jedinstvene sindikalne organizacije letačkog i letačko-kabinskog osoblja Jat ervejza, na skupu će biti izneti zahtevi sindikata koji okuplja najveći broj pilota i stjuardesa Jata i najavljene mere za njihovo ostvarenje. Sindikat je formirao i štrajkački odbor pošto je nezadovoljan stanjem u aviokompaniji i odnosnom menadžmenta prema zahtevima zaposlenih, dodaje se u saopštenju. Agancija za privatizaciju Srbije objavila je 31. jula ove godine tender za prodaju Jat ervejza, na kojem je minimalna cena za kupovinu 51 odsto kapitala 51 milion evra. Rok za dostavljanje ponuda je 24. oktobar ove godine.

Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
U Sindikatu letačkog osoblja Jat ervejza iznenađeni odlukom menadžmenta
Hladan tuš umesto povećanja plata

Beograd - Sindikat letačkog i letačko-kabinskog osoblja Jat ervejza saopštio je juče da je otkazao protestni skup zakazan za danas ispred sedišta nacionalne aviokompanije. U saopštenju se navodi da je, nakon najave protesta, menadžment Jata pozvao na razgovor predstavnike sindikata i da je jučerašnji sastanak završen uspešno s obzirom na to da je rukovodstvo kompanije pristalo na minimalnu korekciju zarada. Sindikat podseća da je reč o prvom povećanju zarada toj kategoriji zaposlenih posle gotovo tri godine i dodaje da se pregovori o ostalim zahtevima nastavljaju, a najavljene aktivnosti sindikata zamrzavaju do daljnjeg. Međutim, juče je menadžment Jata uputio saopštenje medijima u kojem se navodi da zahtev za povećanje zarada nije prihvaćen. "Jat ervejz se, uprkos najboljim poslovnim rezultatima u poslednjih 17 godina, zbog enormnog rasta cena goriva, nalazi u izuzetno teškoj situaciji i nije u mogućnosti da bilo kojoj kategoriji zaposlenih izađe u susret i poveća zarade. Odluka menadžmenta Jat ervejza je čvrsta i ne ostavlja mogućnost za kompromis", navodi se u saopštenju Jata.
Predsednik sindikata pilota Milan Jovanović bio je veoma iznenađen kada je čuo za saopštenje Jat ervejza s obzirom na prethodne razgovore, kao i na činjenicu da se ti razgovori nastavljaju danas kako bi postignuti dogovor bio "stavljen na papir". On je za Danas potvrdio da je sindikat, između ostalog, nameravao da traži i smenu direktora Jata, ali da je zbog dogovora stopiran i protest i organizacija konferencije za novinare na kojoj bi bili saopšteni zahtevi.
Prema nezvaničnim informacijama do kojih se juče moglo doći, menadžment Jata pristao je na povećanje plata pilotima, ali ne i stjuardesama, da bi potom usledilo saopštenje uprave da nijedna kategorija zaposlenih neće dobiti veće zarade. Kako smo saznali, zahtev pilota bilo je povećanje plata za šest odsto, a prema dostupnim podacima, prosečna plata kapetana u Jatu iznosi oko 2.500 evra dok ostalo letačko i kabinsko osoblje prima manje zarade.

Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Svedok stvaranja istorije


The Pretender

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 19013
Zastava Paradise City...
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Lete na visoke plate
A. KRSMANOVIĆ, 22.08.2008 19:52:00    

SVE aktivnosti sindikata su zamrznute, a protestni skup letačkog osoblja „Jat ervejza“ najavljen zbog zahteva za povišicu plata, otkazan je iako povišice nije bilo. Plate neće ni biti povećane, jer prosečna zarada pomoćnog letačkog osoblja iznosi 100.000 dinara.
Prema podacima iz „Jat ervjeza“, stjuardese, koje imaju srednju stručnu spremu, mesečno zarađuju skoro 1.200 evra kada se uračunaju dnevnice, letački i dodatak na prekovremeni rad, kao i novac za gorivo da bi došle na posao.
U isto vreme, inženjeri, ekonomisti i ostali fakultetski obrazovan kadar u „Jatu“ zarađuju po 38.000 dinara.
Stjuardese su, da podsetimo, tražile povećanje zarade za 57 odsto (sa 38 dolara na 40 evra). U upravi kažu da jedini koji se mogu nadati povećanju zarade jesu piloti, jer je njihova plata od 2.500 evra najniža u regionu.
- U trenutku kada gorivo poskupljuje, a sve aviokompanije smanjuju broj zaposlenih, bespredmetno je razgovarati o povećanju plata osoblju, a ionako imamo višak radne snage - kaže sagovornik „Novosti“ iz „Jata“.
Naime, „Jat“ ima 324 stjuardesa i stjuarda, a kada
se uzme u obzir da ima samo 12 (i četiri iznajmljena) aviona, lako se dolazi do zaključka da je 220 stjuardesa sasvim dovoljno. Naime, po letu avion prati od četiri do pet osoba, jer tipovi našeg avioprevoznika („atr“ i „boing 737“) imaju od 60 do 120 mesta za putnike.
- Kakav višak kad imamo više sati „naleta“ od potrebnog - kaže Dragana Kovačević, predsednik sindikata stjuardesa. - Naša prosečna neto zarada je 37.000 dinara. To je osnovna zarada, a na to se dodaju minuli rad, topli ogrok, regres, prevoz, dnevnice, letački dodatak i prekovremeni rad. Novac za gorivo koji dobijamo da bismo stigli na posao nije naša zarada, već troškovi.
Kovačević dodaje i da stjuardese ne treba posmatrati kao osobe sa srednjom stručnom spremom, jer moraju da znaju dva jezika i budu u psihofizičkoj kondiciji.

GODINE
BOLNA tema su i godine. Prema pravilniku „Jata“, stjuardesa može da „leti“ od 22 do 26 godina, a posle toga se prebacuje na rad u poslovnicu ili kao „zemaljska“ stjuardesa. Prosek godina naših stjuardesa je 40, a zbog socijalnog mira nisu „prizemljene“.

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.105 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.