Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pisma iz Amerike seju strah i u srpskom pravosuđu  (Pročitano 2040 puta)
26. Jan 2008, 15:09:59
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
Pisma iz Amerike seju strah i u srpskom pravosuđu
Pretnje iz Čikaga dobio i Rasim Ljajić
Autor: T. N. Đ. - T. M. S. | 26.01.2008 - 06:00




BEOGRAD - Pismo u kome se preti smrću pre tri meseca je iz SAD stiglo i na adresu Rasima Ljajića, ministra za rad i socijalna pitanja i šefa Nacionalog saveta za saradnju sa haškim tribunalom. Sudeći po rukopisu, pismo je napisala ista osoba koja je pisane pretnje nedavno uputila i tužiocu za ratne zločine Vladimiru Vukčeviću, ali i sudiji Specijalnog suda Nati Mesarović u maju prošle godine, saznaje „Blic“.

Grafolog Jovan Krstić, veštak Ministarstva pravde, uporedio je za
„Blic“ rukopise i utvrdio da je pretnje Vukčeviću i sudiji Mesarović uputila ista osoba. I Ljajić kaže da je rukopis u pismu koje je njemu stiglo identičan kao u onom koje je dobio tužilac Vučković.
- Čak je isti i papir - priča Rasim Ljajić za „Blic“, dok nam pokazuje kovertu na kojoj je jasno čitljivo da je stigla iz Čikaga.
Ovo pismo je samo jedno u nizu koje s adrese u Ilinoisu od maja prošle godine stižu u Ljajićeve ruke, sa poštom koju prima na radnom mestu. On tvrdi za „Blic“ da još nema informaciju da li je policija pronašla autora teksta, iako je od datuma prvog poslatog pisma prošlo gotovo osam meseci.
- Verujem da policija radi na tome i da postoji šansa da će ih pronaći. Ipak, verujem da onaj ko hoće to da uradi ne piše pisma upozorenja - navodi Ljajić.
Pismo Ljajiću napisano je na papiru formata A4 u kvadratiće. On se, kao i Vukćević, u pismu naziva srpskim izdajnikom, zbog čega mu se i preti smrću. Metkom u čelo, kao osvetu zbog potrage za haškim beguncima i saradnjom sa haškim tribunalom, prećeno je u pismu koje je stiglo 21. januara tužiocu za ratne zločine Vladimiru Vukčeviću. Preteća pisma stizala su i na adrese Vide Petrović-Škero i Nataše Kandić.
Pismo koje je upućeno sudiji Mesarović još u leto prošle godine je prosleđeno na veštačenje u američki FBI. Zvaničan odgovor o tome da li na pismu eventualno ima određenih tragova koji bi mogli da dovedu do identifikacije pošiljaoca još nisu stigli u našu policiju. Izvor „Blica“ iz vrha policije tvrdi da su amerikanci u službenim kontaktima koje su vodili sa našom policijom rekli da tragova nema kao i da je kod njih istraga završena utvrđivanjem poštanskog žiga, odnosno sandučeta u kome je preteće pismo upućeno.
- Tu je kraj istrazi jer je bez tragova nemoguće utvrditi ko je pismo napisao i poslao. FBI na veštačenje će biti poslata i pisma koja su dobili Ljajić i Vukčević. Međutim, pošto se radi o istom pošiljaocu, najverovatnije da ni veštačenje ovih pisama neće dovesti do imena i prezimena osobe koja ih je napisala - kaže naš izvor.

Izvor: Blic
« Poslednja izmena: 26. Jan 2008, 15:10:40 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
„Blic“ otkriva nove detalje posle pretnji smrću Vladimiru Vukčeviću
Tužiocu i sudiji preti ista ruka

Autor: S. Tasić, V. Z. Cvijić i A. Ž. Adžić | 25.01.2008 - 08:53

BEOGRAD - Pismo koje je nedavno iz američke države Ilinois dobio tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević, u kojem mu se preti smrću jer je „izdajnik srpskog naroda“, napisla je ista osoba koja je u maju posla pismo i sudiji Specijalnog suda Nati Mesarović. „Blic“ je uporedio rukopis i utvrdio da je pretnje uputila ista osoba, što je potvrdio grafolog Jovan Krstić, veštak Ministarstva pravde.

Krstić, koji je video fotokopije oba pisma, uradio je stručnu analizu i konstatovao da je u pitanju jedan autor. Sagovornik „Blica“ iz vrha srpske policije takođe je potvrdio je da je rukopis u svim pismima gotovo identičan.
- To ukazuje na to da je sve preteće poruke pisala jedna osoba, koja najverovatnije već godinama živi u Americi. Kolege iz SAD i ranije su proveravale pisma koja su stizala u Srbiju. Ali, na osnovu poštanskog žiga, može se utvrditi samo u kom sandučetu je ubačeno. Drugih tragova koji bi ukazali na pošiljaoca nije bilo, pa oni nisu identifikovani. Od kolega u Americi dobili smo informaciju da „Organizacija za zaštitu Srba“ kod njih nije zvanično registrovana - kaže sagovornik „Blica“.
Sudija Nata Mesarović juče je rekla za „Blic“ da su preteća pisma, koja je dobila u maju 2007, predata policiji i da je preko američkog FBI tražena provera.
- Znam da je preko našeg konzula u SAD zatraženo da FBI obavi proveru, ali ne znam kakav je odgovor - kaže sudija Mesarović.
Kako saznaje „Blic“, pismo koje je dobio tužilac Vukčević takođe će biti prosleđeno FBI.
Preteće pismo poslato iz grada Evanstona u državi Ilinois, a u kome se preti tužiocu Vladimiru Vukčeviću da će „dobiti metak u čelo“ zbog raspisivanja poternice za haškim beguncima Ratkom Mladićem i Radovanom Karadžićem, obiluje nizom vulgarnosti na račun tužioca, a pominju se još neke osobe.
Sudija Mesarović, čije je veće prvostepeno osudilo optužene za ubistvo premijera Zorana Đinđića, pre nepunu godinu dana, dobila je takođe pismo u kome joj se preti likvidacijom. Po rukopisu i sadržaju, ova pisma su ista, a jedina razlika je u tome što je autor u poslednjem pismu izostavio potpis „Organizacije za zaštitu Srba“.
Na koverti u kome je stiglo preteće pismo sudiji Mesarović, jasno se vidi da je poslato avionskom poštom iz Čikaga, koji se takođe nalazi u državi Ilinois. U pismu se na najvulgarniji način vređaju sudije, ali i ubijeni premijer Zoran Đinđić. Autor je zapretio da će „svojim ljudima u zemlji“ dati nalog za fizički napad na sudiju, a zatim se navodi niz vulgarnosti i psovki.
Preteća pisma koja su takođe potpisna sa „Organizacija za zaštitu Srba“ dobili su, osim sudije Mesarović, prošle i pretprošle godine tužilac Vladimir Vučković, predsednica Vrhovnog suda Vida Petrović-Škero, ministar Rasim Ljajić, ministar policije Dragan Jočić, kao i predsednik bivše državne zajednice SCG Svetozar Marović.
U pismu, koje je tada upućeno tužiocu Vučkoviću, autor ga takođe naziva izdajnikom i poručuje da je ministar Dragan Jočić „osuđen na smrt“. Sredinom jula pretprošle godine, Vida Petrović-Škero je dobila pismo ove organizacije u kojem se navodi da će ona i njena porodica biti ubijeni ukoliko ne oslobodi Milorada Ulemeka Legiju. Osim direktnih pretnji, predsednici VSS-a u pismu je najavljeno i da će „uskoro biti likvidiran“ i tadašnji ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Drašković.

Karakteristična slova
- Apsolutno sam siguran da je ista osoba pisala oba teksta. Samo u ovom uzorku ima desetak pokazatelja koji govore u prilog tome. Karakteristično je slovo B, tropotezno E, jednostavno M - objašnjava sudski veštak grafolog i psiholog Jovan Krstić.
Krstić je siguran da je osoba koja je poslala preteća pisma završila najmanje srednju školu.
- Nivo obrazovanja se vidi po vezama, a pošto piše tipom „tipografskog rukopisa“ sa naglašenim tehničkim i estetskim vrednostima, autor pisama je tehnički nadaren - zaključuje Krstić.


Policija da zaštiti sudije

Sudija Specijalnog suda Maja Kovačević rekla je juče za „Blic“ da se pretnje ljudima iz pravosuđa ponavljaju.
- Upravo su ova preteća pisma najbolja slika o tome da su sudije i tužioci ugroženi, a koliki je stepen ugroženosti nije na meni da procenjujem. To treba da proceni policija i da utvrdi ko to radi. Sva pisma su predata policiji, ali mi nije poznato da se do danas saznalo ko upućuje pretnje sudijama i tužiocima - istakla je sudija Kovačević.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
Vladimir Vukčević
Ne plašim se pretećih pisama
Autor: M. Ilić | 27.01.2008 - 00:24




Ne plašim se pretećih pisama i ona neće uticati na moju odlučnost da posao koji sam započeo privedem kraju. Ali, pretnje treba ozbiljno shvatiti i valja preduzeti sve da se one ne ostvare - kaže u razgovoru za „Blic nedelje“ srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević.

Sadržina poslednjeg pisma koje je stiglo iz Čikaga nije bezazlena i sigurno niste bili ravnodušni kada ste pročitali da vas nazivaju srpskim izdajnikom i da vam prete metkom u čelo?
- Kada sam došao na ovu funkciju bio sam svestan da radim izuzetno delikatan i složen posao i da će biti neprijatnosti. Poslednje pismo doživljavam kao neprijatnost. Ovo nije prva pretnja koja mi je upućena od kada rukovodim Tužila tvom za ratne zločine Srbije. Poruke slične sadržine upućuvane su i mojim saradnicima.

Koliko je poznato, u Tužilaštvu vodite i posebnu evidenciju o takvim porukama?
- Od marta 2004. godine evidentirali smo 17 slučajeva slične prirode. Imao sam više neposrednih komunikacija s „patriotama“ na javnim mestima, zvonili su mi na interfon, primetio sam i neregistrovano vozilo koje stoji neobično dugo tamo gde stanujem. Ipak, poruke koje sam dobio preko telefona su zaista zabrinjavajuće. U jednoj, koja je stigla iz inostranstva, stajalo je: „Stavi ličnu kartu u usta da te lakše identifikuju.“ U drugoj su poručili: „Kada prolaziš pored manastira, dođi da okaješ svoje grehe.“ Bilo je i onih drugih „patriota“ koji su pisali: „Đubre jedno, Orić je bog, lijep ko slika.“

Kako je u ovom slučaju reagovala srpska policija?
- Imao sam razgovor s ljudima iz našeg MUP-a, koji su hitro reagovali. Inače, u stalnoj sam komunikaciji s direktorom srpske policije Miodragom Veljovićem, pošto smo obojica članovi Akcionog tima za lociranje, hapšenje i izručenje haških begunaca. Njega sam i usmeno i pismeno obavestio, kao i direktora BIA Radeta Bulatovića.

Kada ste dobili prvo preteće pismo u akciju se uključio i američki FBI. Da li je američka policija obaveštena i o ovom slučaju?
- Neposredno pre našeg razgovora, kod mene su došli predstavnici Ambasade SAD u Beogradu. Obećali su da će učiniti sve kako bi se utvrdilo ko stoji iza pretećih poruka.

S Tižilaštvom Haškog tribunala ste uspostavili izuzetno dobru saradnju. Kakvi su odnosi posle odlaska Karle del Ponte?
- Komunikacija je izvanredna i taj kontinuitet dobrih odnosa nastavlja glavni istražitelj Haškog tribunala u Beogradu Patrik Lopez Terez.

Očekujete li skori susret s novim glavnim tužiocem u Hagu?
- Gospodin Serž Bramarec bi trebalo da dođe u Beograd polovinom februara. Unapred je najavio da će biti manje razgovora o političkim, a više o stručnim pitanjima. Planirano je da do kraja ove godine Haški tribunal završi sva prvostepena suđenja i izvestan broj predmeta koji još nisu stigli pred sud trebalo bi da bude ustupljen nacionalnim pravosuđima iz regiona. To znači da će ovde doći izvestan broj veoma delikatnih predmeta, ali za sada ne mogu da kažem koji će to biti.

Da li će nacionalnim sudovima i tužilaštvima, posle zatvaranja Haškog tribunala, sa predmetima stići i ogromna arhiva koja prikupljana u poslednjih petnaestak godina?
- Stav srpskog tužilaštva je da arhiva ostane u Hagu, kako bi se sprečile eventualne zloupotrebe. To je zaista ogromna dokumentacija i njoj se nalaze izuzetno značajni i važni dokazi - od izjava svedoka do snimaka ratnih zločina koji su počinjeni na teritoriji bivše SFRJ.

U toj arhivi se nalaze i dokumenta koje je SR Jugoslavija dostavila Hagu s oznakom „državna tajna“. Šta će biti s njima?
- Naš stav je da se originalna dokumenta vrate našoj zemlji, a da pristup fotokopijama bude izuzetno selektivan.

Neki smatraju da se posle oslobađajuće presude Albancu Sinanu Morini, optuženom za ratni zločin na Kosovu, Tužilaštvo našlo u neprijatnoj situaciji?
- Ne mislim da smo u bilo kakvoj neprijatnoj situaciji. Za mene je to dokaz visoke profesionalnosti srpskih pravosudnih organa koji procesuiraju ratne zločine. Smatram da ćemo žalbom koju smo uložili na oslobađajuću presudu dokazati da je optuženi izvršio krivično delo za koje je optužen.

Postupak za zločin na Ovčari koji se vodi u Beogradu prilično dugo traje. Kada očekujete da se završi?
- To je veliko i veoma komplikovano suđenje i mislim da će ubrzo biti okončano.

Koliko vam je presuda koju je Haški tribunal izrekao Mrkšiću, Šljivančaninu i Radiću olakšala posao na ovom slučaju?
- Ja mislim da su dokazi koje je prezentiralo naše tužilaštvo i utvrđeno činjenično stanje na prvom suđenju u Beogradu o onome šta se dogodilo na Ovčari i te kako pomogli Haškom tribunalu u slučaju „vukovarske trojke“. Ako uzmete obrazloženje koje je veće Haškog tribunala dalo za oslobađajuću presudu Radiću, videćete da je u njemu bukvalno prepisano ono što smo rekli u završnoj reči na prvom suđenju.

Kada je reč o ulozi i položaju Tužilaštva za ratne zločine, čuje se da niste zadovoljni Nacrtom zakona o javnom tužilaštvu koje su zajednički uradili predstavnici Republičkog tužilaštva i Udruženja tužilaca Srbije?
- To je tačno. Pre nekoliko godina smo se izborili za izmenu zakona, koja nam dozvoljava da mi, a ne ljudi iz Republičkog tužilaštva, pred Vrhovnim sudom zastupamo predmete koje smo zastupali i pred prvostepenim sudom. Ove odredbe u Nacrtu novog zakona o javnom tužilaštvu nema. Profesionalno gledano, nemoguće je da zamenici u Republičkom tužilaštvu mogu za tako kratko vreme da uđu u suštinu kada su u pitanju tako izuzetno složeni predmeti. Takođe smatram da i Specijalno tužilaštvo treba da zastupe svoje predmete pred Vrhovnim sudom. Da li je realno da u kratkom roku neko u potpunosti upozna slučajeve kao što su, na primer, ubistvo premijera ili „Ovčara“.

Šta vas je posebno motivisalo za takav stav?
- Slučaj „Severin“. Kada je ovaj predmet razmatran na sednici Vrhovnog suda, tamo se niko iz Republičkog tužilaštva nije pojavio. Samo su poslali svoj pismeni stav da žalbe branioca treba da se odbiju i prvostepena presuda potvrdi. Zar uloga zastupnika javne tužbe sme da se svede samo na to.

„Inspiracija“ kriminalcima
Preteće poruke vam ne stižu samo preko telefona i anonimnih pisama?
- Neprijatne i uvredljive poruke upućivane su nam i sa skupštinske govornice s namerom da nas ometaju u našem radu. Pretnjama i diskvalifikacijama bili su izloženi i mnogi moji zamenici, kao i neke sudije i predsednici sudova. Neki poslanici se nisu ustezali ni da iznose neistine na račun naših porodica. A upravo od najviših državnih organa očekujem podršku institucijama ove zemlje, a ne poziv na linč i nepoštovanje nezavisnosti pravosuđa. Takvo ponašanje i stimuliše kriminalce da nam šalju pisma slična ovom koje stiglo iz Čikaga.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.