Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Frojdova psihoanaliticka teorija licnosti  (Pročitano 22978 puta)
26. Nov 2007, 00:57:44
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1366
Zastava south of heaven
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
"Frojd kao pokretacke snage coveka navodi nagone ili instinkte.On govori o dvema grupama instinktata-instinktima zivota i instiktima smrti.Prvi sluze odrzanju jedinke i odrzanju vrste...Drugu grupu instinkata cine instinkti smrti ili razaracki.Covek,kao i sva organska materija,tezi da se vrati u stanje mirovanja,stanje anorganske mrtve materije iz koje je ziva materija i nastala.U ovom instinktu,prema Frojdu lezi uzrok,sklonosti ljudi ka agresiji i razaranju,uzrok ratova,proganjanja i zlostavljanja."
Ovo sam prepisao iz udzbenika psihologije za 2. razred.
Zeleo bih da mi neko objasni o chemu se tu zapravo radi(nije za shkolu ja sam 4.godina).
Oduvek sam imao svoje posmatranje na destruktivni nagon u choveku(slichno kao agresija ali za "oktavu snaznije"),ali ovo se kosi sa mojim posmatranjem...odakle zelja za ubijanjem zbog zelje da se vrati u anorgansku materiju?




Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora Livingston (Vreme: 26. Nov 2007, 10:06:25)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Koncepcija o instinktu smrti ili Tanatosu, kako ga je Frojd nazivao, zapravo je jeda od najžešće napadanih tačaka njegove teorije. Naime, one je bio svedok mnogih razaranja u toku rata, i sam se pitao kako je moguće da jedno ljudsko biće drugom može da čini sva ta nedela. Pod uticajem toga, a i što mu je omiljena ćerka umrla, on gradi koncepciju o nagonu smrti ili Tanatosu.

Tanatos je suprotnost od Erosa, nagona života, čija energija je libido (dakle, libido nije samo seksualna energija, kako se obično mislo, već energija svih nagona i pokretač svih aktivnosti). Čovek poseduje urođenu tendenciju da se vrati u stanje mirovanja, u stanje neorganske materije, iz koje je i ponikao. Ta njegova težnja je posledica principa konstantnosti, koji vlada prirodom i koji je bio najviše izražen pre nego je nastao život, tj. mogućnost razmnožavanja živih organizama.

Međutim, nagon za smrću je nesvestan, i on je ustvari okrenut ka spolja (najčešće je tako, jer kad nije, osoba je sklona depresiji i samoubilačkim aktovima, kao i samopovređivanju). Tako dolazi do pojave agresije; dakle, od preusmerenog nagona ka samodestrukciji. To ti je to - ukratko.

E, ovako: ovo sam ti napisala ovako "iz glave". Ako te zanima opširnije, mogu ti preporučiti gde možeš da pronađeš bilo šta iz Frojdove psihoanalize (a to možeš i jednostavno da izgooglaš  Smile). Ako ti nešto nije jasno, slobodno pitaj... baš pre neki dan sam dobila 10 iz kolokvijuma u kom smo, između ostalog, obrađivali Frojdovu teoriju...  Smile Smile

pozz....
« Poslednja izmena: 26. Nov 2007, 03:24:55 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1366
Zastava south of heaven
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
hvala za tekst...VEOMA intersantan!  Smile  Smile  Smile
pokusacu detaljnije na Google-u svakako,ali je ipak bolje kada ti neko objasni na srpskom
chestitke za desetku
pozz  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Nokia 
Frojdova teorija se zasnivala na svesnom, predsvesnom i nesvesnom.
Frojd razlikuje tri komponente ličnosti:
•   ID (ono) urođeni motivi (nagoni, instinkti) koji teže neposrednom zadovoljenju.
•   Ego (Ja) deo ličnosti koji se bavi kontrolom neposrednog zadovoljenja nagona vodeći računa o realnosti.
•   Super-ego (Nad-ja) deo ličnosti u kome se nalaze pravila ponašanja ljudske zajednice. Jedinka preuzima ono što upravlja društvene odnose,društvene norme i vrednosti

Frojdovo shvatanje dinamike ličnosti


Frojdova teorija se zasniva na uvažavanju dva osnovna motiva (nagona):

1.   seksualni motiv (motiv ljubavi) – polni motiv koji se naziva Eros, njegova energija se naziva libido.
.
2.   motiv smrti  -  motiv uništavanja, koji se naziva Tanatos, a njegova energija mortido. Ovaj motiv smrti ima ispoljavanje u agresivnosti


 „Dete je otac čoveka“ govorio je Frojd.

Po njegovom shvatanju sve se dešava od rođenja do 5 godine. Za to vreme dolazi do zrenja nagona, nagona ljubavi i nagona smrti.

Nagoni se razvijaju tako što se libido seli po telu. To premeštanje zavisi od interakcije sa okolinom i može da bude uspešno ili neuspešno.

Ukoliko interakcija sa okolinom nije uspela libido se zadržava u određenoj zoni i nastaju fiksacije.

Faze razvoja po psihoanalitičarima:

1.Nulta faza - Kada se dete rodi libido je raspoređen po celom telu.

2. Oralna faza (1. godina života) – U ovom stadijumu libido je skoncentrisan na zonu usta. Dete nalazi zadovoljstvo u hranjenju. Majka može različito da se ponaša, može više ili manje da zadovoljava detetove potrebe. Od toga zavisi da li će doći do fiksacije libida u oralnoj fazi ili ne. Ako je sve u redu fiksacije nema, ali ako postoji frustracija onda dolazi do fiksacije, koja je praćena odgovarajućim osobinama ličnosti.

Osoba fiksirana za ovu fazu ima sledeće karakteristike:
Zavisnost – preterano se oslanja na druge, zavisi od mišljenja drugih
Pasivnost
Nesamostalnost – očekuje da prima od drugih
Bezrazložni optimizam
Bezrazlozni pesimizam – stalno je zabrinuta za svoje zdravlje
Lakovernост

 2. Analna faza (2. godina života) – Libido se seli sa zone oko usta na zonu oko anusa. Za ovu fazu je od velikog značaja toalet trening. Glavne frustracije i fiksacije proističu iz neadekvatnog toalet treninga. Ako se dete uči pre nego što je ono spremno dolazi do fiksacije i kao posledica se javlja Analni karakter.

Osoba fiksirana za ovu fazu ima sledeće karakteristike:
Tvrdoglavost – tvrdi da su njegovi postupci jedini ispravni
Preterana pedantnost – neprestano usisava stan i briše prašinu...
Tačnost – uvek stižu na vreme
Urednost
Škrtost  - štedljivost
Odlaganje zadataka
Kolekcionisanje stvari – razne sakupljačke delatnosti
Preterana čistoća

4. Uretralna faza Ova faza nastaje kada se dete uči toaleti u mokrenju.
Osoba fiksirana za ovu fazu ima sledeće karakteristike:
Preterana ambicioznost
Snažna težnja da se stid prevaziđe
Zavidljivost
Lažljvost
Egzibionizam


5. Falusna faza –
(od 3. do 5. godine) na početku ove faze libido se seli na seksualne organe, ali tu je još uvek narcističke prirode (sam sebe zadovoljava). Do zadovoljstva se dolazi masturbacijama, ali to društvo ne prihvata i može da dođe do fiksacije.
Pri kraju faze libido se premešta sa sebe na druge. Libido se premešta na roditelja suprotnog pola. Muško dete se zaljubljuje  u majku a žensko u oca, ali otac ima majku i majka ima oca. Muškom detetu tako postaje otac rival, a ženskom detetu majka. To je početak Edipalne faze .


Dete zna da ta ljubav prema roditelju suprotnog pola nije dozvoljena ljubav i da u tome ima snažnog rivala. Tu se javlja i osećaj krivice. Ova faza je izvor osobina sklonosti ka povećanom osećanju krivice. U istom ovom kompleksu se javlja i strah od kastracije kod muške (Edipov kompleks) dece i penisna zavist kod ženske dece(Elektrin kompleks).
Edipov kompleks se rešava sublimacijom (pretvaranje neprihvatljive ljubavi u prijateljsku ljubav) i identifikacijom (sa roditeljem istog pola)

Osoba fiksirana za ovu fazu ima sledeće karakteristike   
Preterana hvalisavost   
Slavoljubivost   
Samoisticanje   

Nerazrešen Edip   kod muškaraca prouzrokuje mačizam i težnju da se omalovažavaju žene, a kod žena težnju da se omalovažavaju muškarci i potreba za ženstvenošću.

6. Faza mirovanja traje do onog časa kad počinju da se bude prvi seksualni hormoni u pubertetu. U ovoj fazi nema interesovanja za osobe suprotnog pola, dečaci se druže sa dečacima, devojčice sa devojčicama.


7. Genitalna faza
– libido prestaje da bude narcistički i počinje da se vezuje za suprotni pol.

IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
jedna starija tema... ali odlična...

psihonaliza
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1366
Zastava south of heaven
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
Uh niste morale...mene je interesovalo samo instinkt smrti(skoro sve ostale osnovne Frojdove teorije dobro razumem).
Danas sam malo googlovao i moram priznati da to nije nemoguce shvatiti samo treba dobro razjasniti,ovo shto stoji u knjizi je malo zbunjujuce zbog sazetosti.
Kao da sam oduvek znao za to...samo je trebao neko(chitaj Frojd) da to formulishe.
Ne kosi se sa mojim posmatranjem vec ga detaljnije opisuje i objashnjava.
Ovaj sajt je najvishe pomogao:
http://changingminds.org/disciplines/psychoanalysis/concepts/life_death_drives.htm
Ima josh tekstova koji pishu o tome,ali traze dosta vremena da se prevedu i prochitaju.
Danas smo pametniji nego juche  Smile
« Poslednja izmena: 27. Nov 2007, 00:13:47 od milosch5 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.