Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 19:37:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nedostatak koncentracije  (Pročitano 12512 puta)
19. Sep 2007, 15:48:39
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Koncentracija je veoma često izvor sukoba između roditelja i dece. Ako vaše dete ne može da zadrži pažnju na jednom predmetu i skače sa teme na temu, to je sasvim normalno... do jedne određene granice


"Smiri se! Razmisli!..." Nema roditelja koji barem jednom ovo nije rekao svom detetu, naročito prilikom izrade domaćeg zadatka. Nema ničeg goreg nego kada ga gledate kako se vrti na stolici, kako mu pažnju skreće automobilska sirena na ulici, slika iznad radnog stola... Do te mere da se ponekad pitate da li je takvo ponašanje normalno.

Rasejan ili nepažljiv?
Jedno dete ne može duže od deset minuta pažljivo da prati objašnjenje (nekog matematičkog pravila, na primer), a ni duže od dvadeset minuta da vežba primenu tog istog pravila. To je sve normalno.
Stručnjaci objašnjavaju da je pravi poremećaj pažnje mnogo ozbiljniji i uglavnom se otkriva u školi. Naime, dete je toliko nemirno da ne može da sedi duže od petnaest minuta bez nekog očiglednog razloga. Ili je toliko okupirano predmetima iz okoline da ne može da usredsredi pažnju. Treba napomenuti da i neuspeh u školi takođe može biti izvor nepažnje.

Neophodna pomoć
Konačno, postoje izolovani slučajevi poremećaja, teži za otkrivanje, a koji se tumače kao nesposobnost izvršenja nekog zadatka, često zaboravljanje, izbegavanje aktivnosti koje zahtevaju pažnju. U svakom slučaju je neophodan medicinsko-psihološki pregled koji će vam pomoći da napravite dalji plan akcije. Sigurno mislite da ovo nije posao za ortofonistu? Nemojte biti tako sigurni.
Ortofonista može da pomogne u svim poremećajima jezika, usmenog ili pismenog: teškoće sa izražavanjem, razumevanjem, pamćenjem, orjentacijom u vremenu i prostoru. Treba napomenuti da se nedostatak pažnje ili koncentracije često priključuje ovim poremećajima. Kakav god da je uzrok problema, neophodno je (ponovo) naučiti dete da se koncentriše. A to je upravo zadatak i posao za ortofonistu.
Prvi od tretmana sastoji se u ograničavanju spoljnih stimulansa i stvaranju povoljnih uslova za koncentraciju. U školi, dete bi trebalo smestiti u prvi red kako mu ništa ne bi odvlačilo pažnju. Naravno, odlasci kod ortofoniste bi trebalo da budu redovni. Cilj je pomoći detetu da povrati sposobnost držanja pažnje, a samim tim i učenja. Okolina, savršeno uređena, veoma je važna, pošto pomaže da se uklone izvori skretanja pažnje (odsustvo predmeta u kancelariji, goli zidovi...). Tim pre što je, za razliku od nastavnika, stručnjak ovde sam sa detetom i lakše mu je da zadrži njegovu pažnju. On ga polako uči da sam izvršava zadatke, a vreme se postepeno produžava.
U težim slučajevima poremećaja pažnje a naročito hiperaktivnosti, može se pribeći i lekovima. Isto važi i za kognitivne terapije i terapije za poremećaje ponašanja, čiji je cilj da nauče dete da kontroliše svoje ponašanje kroz verbalizaciju. Dajući ime svojim postupcima, dete istovremeno razmišlja o njihovim posledicama i razvija neku vrstu automatske koncentracije pre samog delovanja. Na primer: treba glasno da kaže: "Pre polaska u školu, proveravam da li sam spakovao sve stvari." Ovom vrstom automatizma izbegavaju se situacije tipa: "U pekari sam, ali sam zaboravio šta treba da kupim."

Napredak koji menja život
Ako želite da prenesete informaciju detetu koje pati od nedostatka pažnje, nema svrhe da urlate iz drugog kraja stana. Morate ga gledati dok mu govorite šta treba da uradi i tako ćete biti sigurni da je ono informaciju primilo.
Konačno, postoji čitava serija zabavnih vežbica koje je moguće izvesti u okviru porodice. Uz bolju koncentraciju, dete se potpuno menja. Uslov je samo da roditelji detektuju problem na pravi način: nedostatak interesovanja ne mora biti nužno povezan sa nedostatkom koncentracije i pažnje.

5 zabavnih načina da pomognete detetu da se koncentriše
Koncentracija je sposobnost koja se uči i održava. Neke igre mogu pomoći vašem detetu da duže zadrži pažnju u nekoj situaciji. Težina igrica zavisi od uzrasta.
Evo nekih primera.
Asocijacije ideja. Radi se o nabrajanju ili ispisivanju svih asocijacija na neku reč.
Pronaći razlike na dva naizgled identična crteža.
Pisanje neke reči ili rečenice unazad.
Šta nedostaje? Dete posmatra grupu predmeta, a onda treba da uoči šta nedostaje.

VIVA
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Future Sound Of London

Zodijak
Pol
Poruke 1283
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Sve dok  nije u ptanju ADHD, a onda...zna se, speed  Smile ..uh, ovo razume samo onaj koji zna... Smile
  nego, ja nisam dete a borim se sa koncentracijom, šta da radim, jel da odem do mojih da ih pitam šta da radim?  Smile
« Poslednja izmena: 19. Sep 2007, 18:02:42 od DJedai »
IP sačuvana
social share

There's danger on the edge of town
Ride the kings highway, baby
Weird scenes inside the gold mine
Ride the highway west, baby
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Preporucujem kafu, od malih nogu.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Future Sound Of London

Zodijak
Pol
Poruke 1283
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
A ako poraste rep?  Smile
IP sačuvana
social share

There's danger on the edge of town
Ride the kings highway, baby
Weird scenes inside the gold mine
Ride the highway west, baby
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 12613
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
ja preporučujem akutil fosfor.
ali samo za matore, koji spremaju ispit  Smile

nema onoga:
jao baš mi se sad pije kafa  Smile
a mogao/la bih u wc  Smile
ko se to dernja napolju, ček da vidim...
dobar ovaj film izgleda, ajd da ga pogledam, pa ću posle....

ništa od toga nema. zabodeš nos u knjigu i ne mrdaš dva sata.
provereno  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Never a dull moment...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1374
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Nokia 3510i
Jao sad me ovaj Djedai podseti na Tom Green-a, pogledajte ovo:  Smile Smile Smile

www.youtube.com/v/QxQvc2Q8kEg
« Poslednja izmena: 21. Sep 2007, 01:26:58 od Joshua Tree »
IP sačuvana
social share

And there comes a time
When You, when You oughta know
And there comes a time, so quit
So quit all that running!

The fire in the sky
Or the dead at your door...
Stay Free!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Future Sound Of London

Zodijak
Pol
Poruke 1283
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
ja preporučujem akutil fosfor.
ali samo za matore, koji spremaju ispit  Smile

nema onoga:
jao baš mi se sad pije kafa  Smile
a mogao/la bih u wc  Smile
ko se to dernja napolju, ček da vidim...
dobar ovaj film izgleda, ajd da ga pogledam, pa ću posle....

ništa od toga nema. zabodeš nos u knjigu i ne mrdaš dva sata.
provereno  Smile
Ja sam kupio ginko i sve nesto planiram da iskobinujem sa acutil fosforo, ali u srednjoj negde pred kraj, ja i drug probali, nije delovalo. Naprotiv... nakljukali se i zaspali... smo  Smile
  mada, meni baš to treba, da ne bude, "sad bih mogao da gubim vreme na bureku" i "samo još da proverim ovo na netu" i tako, postaću enciklopedija al naučiti šta treba, neću  Smile
  Jesi sigurna da to na tebe nema neki placebo, autosugestivni efekat?   Misliš da stvarno radi? Ma kupiću i ovako i onako... Ali, prvo, sutra idem po omega-3 kapsule  Smile
 @Joshua ...hahah... jak ovaj klip... imam ja jednog ortaka koji je malo ublažena varijanta ovoga... od malena.. Al, čovek na postdiplomi, kako bre? Smile Mislim, kako se skoncentriše na učenje, nije mi jasno.... jer je ovako sav svuda  Smile
« Poslednja izmena: 21. Sep 2007, 01:40:05 od DJedai »
IP sačuvana
social share

There's danger on the edge of town
Ride the kings highway, baby
Weird scenes inside the gold mine
Ride the highway west, baby
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 12613
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
ginko je bre za senilnost (tj. protiv  Smile )
sta ce ti ginko.....
a ni ovo ti nece samo utrpati knjigu u šake, moraš sam da je uzmeš.

meni nije bio placebo, dejstvo jedne pilulice je trajalo tačno onoliko koliko su napisali  Smile
ja onda malo napravim pauzu, pa uzmem drugu....
i ubodem 10 na kraju  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Future Sound Of London

Zodijak
Pol
Poruke 1283
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
ginko je bre za senilnost (tj. protiv  Smile )
sta ce ti ginko.....
a ni ovo ti nece samo utrpati knjigu u šake, moraš sam da je uzmeš.

meni nije bio placebo, dejstvo jedne pilulice je trajalo tačno onoliko koliko su napisali  Smile
ja onda malo napravim pauzu, pa uzmem drugu....
i ubodem 10 na kraju  Smile
  Pazi, sve te "anti-aging" terapije u stvari treba da  pomažu i ovako... A posebno što, navodno, po nekom istraživanju, treba da ima akutni efekat u kombinaciji sa acutil fosforom... Mada, vidiš, ja sam za kompom, čak sam i učenje prilagodio tome, to je mali problem... Ali, trebalo bi da me ond acutil održi da radim samo ono što treba...  Smile To je već nešto komplikovanije, ne znam... Dobro, kolko košta acutil?  Smile
 Kad sve to lepo kupim, manje će da me iskošta dva dana nespavanja i amfetamina  Smile
  šalim se... ne bih to da radim sebi. Više ne Smile n
« Poslednja izmena: 21. Sep 2007, 01:53:35 od DJedai »
IP sačuvana
social share

There's danger on the edge of town
Ride the kings highway, baby
Weird scenes inside the gold mine
Ride the highway west, baby
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Never a dull moment...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1374
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Nokia 3510i
Jel moze taj akutil fosfor bez lekarskog recepta?  Smile
IP sačuvana
social share

And there comes a time
When You, when You oughta know
And there comes a time, so quit
So quit all that running!

The fire in the sky
Or the dead at your door...
Stay Free!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 19:37:37
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.