Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Modifikacija Orkana i Lune, zar nije molo bolje?  (Pročitano 15898 puta)
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 232
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
"orkan"je prvo bio na fapovima 32/32 i imali su jednu manu koju su mi ispricali oficiri koji su ga koristili u HR i Bih.
Posto je velikog dometa,na vec obelezeno mesto lansiranja posada provede par minutra dok postavi usmerivac i izvrsi lansiranje iz boca "iscuri"vazduh i kocnice na kamionu blokiraju.Kad lansiras raketu imas dva minuta da se sklonis.Da bi se kocnice odblokirale potrebno je turiranje u mestu sto jos vise otkriva polozaj.1996.kad sam ja bio u vojsci tad su postavili cevi na zil135.Zila sam vozio svaki dan za vreme sestomesecne obuke i posla kao jedan od boljih vozaca obucavao gustere.38-ma raketna brigada je rasformirana a gde su sam vozila ne znam.
Ja sam sluzio na Banjici u kasarni Vasa Carapic.Zil ima mehanicku rucnu i kad ga upalis mozes odmahj da krenes iako u sistemu nema vazduha.Nema blokiranja tockova.Benzinac je i ima pogona na svih osam tockova.Dva benziska motora ali zato je trosio 100/100. po knjizici 1 litar u minutu na ler gasu.Oba motora rade kad se vozi.
Kad je "orkan"montiran islo se u Crnu goru na probno gadanje i to u more je lansirana raketa.A ja sam se slatko navozao po Pasuljanskim livadama i po Budanovcima.Nije bilo ono jednom nedeljno pa isteraj da operes.Svaki dan obuka.Zali boze benzina sto potrosih. Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

ZIL135.JPG
(39.11 KB, 1012x668)
ZIL 135 BUDENOVCI.JPG
(26.06 KB, 500x341)
IP sačuvana
social share
Srbija do Tokija preko Milvokija!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 140
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
hrvatska nemože proizvesti lansirne cijevi 262mm. iako postoji oprema, tijekom rata u proizvodnji su bile 122mm 128mm , 60mm i 70mm cijevi, vlr-ovi i rakete s kojima je bilo najviše problema zbog nekvalitetnog češkog prošvercanog raketnog goriva.
proizvodnja 262mm vlr-a nikada nije planirana niti provođena jer je ocijenjeno da nema ciljeva za takvo oružje, a količine zaplijenjene od jna su sasvim dovoljne za propagandu.  manji kalibri su bili potrebni radi značajnog nedostatka t-r potpore za hv.
koliko je meni poznato jedina "nesreća" hrvatskih orkana bila je kada je jedan sletio s ceste kod zadra 1993. nikad hrvatska nije imala brazilske rakete niti ih je pokušala nabaviti, niti je orkan eksplodirao. to se dešavalo lanserima rak12 i tajfun, zbog već spomenutog goriva i sklepanih raketa. orkani su, kao mitsko oružje korišteni za podizanje morala. koliko mi je poznato nisu( od strane hv)  korišteni u ratu, osim u spomenute propagandne svrhe.
lansirne cijevi i rakete proizvodile su se u bih, i to cijevi u novom travniku, a rakete u sarajevskom unis-u. kakvo je današnje stanje tih tvrtki im njihovih kooperanata meni je nepoznanica, no sumnjam da bi im se isplatilo pokretanje maloserijske proizvodnje za vojsku srbije, ako uopće i imaju ispravne strojeve i barem dio predratnih inžinjera.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 196
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Samsung SGH E250
joj kad se sjetim koliko sam ja tih zil-ova rashodovao. Kupovalo se cijelo vozilo za 350 KM, a ima u njemu aluminijuma za 5000 evra. Jebi ga niko to u bih nije gledao na nacin da ce se moci upotrijebiti ili prodati nekome kao ispravno tehnicko sredstvo. Benzinac je, ruski, mnogo trosi i eto ti razloga za rashod. Strava.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
joj kad se sjetim koliko sam ja tih zil-ova rashodovao. Kupovalo se cijelo vozilo za 350 KM, a ima u njemu aluminijuma za 5000 evra. Jebi ga niko to u bih nije gledao na nacin da ce se moci upotrijebiti ili prodati nekome kao ispravno tehnicko sredstvo. Benzinac je, ruski, mnogo trosi i eto ti razloga za rashod. Strava.
Wow!bas zanimljivo...  Smile  Smile Smile
inace,znam te stvari vezane za taj kamion,i uvek mi je zao kad ih vdim(na nekim slikama na netu...) kako propadaju...bili su prave zveri...obozavam specijalne ruske kamione...
mada,u Ceceniji jesu pravili haos... Smile Smile ipak su to bile dobrei jake masine i dobar dizajn...za svoje vreme...  Smile Smile Smile Smile Smile Smile
« Poslednja izmena: 04. Sep 2007, 14:50:25 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Ovo je objavljeno prosle godine nakon prvog Partnera:
Citat
„Oganj” i „orkan” – nabildovani

Višecevni raketni bacači „oganj” i „orkan” su ponos artiljerijsko-raketnih jedinica. VRB M77 „oganj” lanser ima na kamionu, a s postojećom raketom gađa na daljinama od petnaestak kilometara. S obzirom da tim raketama ističe vek trajanja (10 godina), potrebno ih je remontovati. Pripremajući se za taj posao, inženjeri preduzeća „Edepro”iz Beograda, su uradili i projekat modernizacije rakete.
- Komora sagorevanja, pogonsko punjenje i pripala motora su zamenjeni novim elementima, projektovanim i izrađenim u našem preduzeću, dok je sve ostalo po starom. Zahvaljujući ovim izmenama, nova raketa, koju smo nazvali G-M, sada ima domet od 28 kilometara - kaže glavni inženjer za vazduhoplovstvo u „Edeporu” Milivoje Popović. - Nismo se na ovome zaustavili, već smo nastavili s razvojem, pa smo stvorili raketu G-2000, koja ima domet do čak 40 kilometara. Ova raketa, međutim, još nije ušla u naoružanje naše vojske.
Inženjeri „Edeproa” su, na osnovu iskustva sa modifikacijom raketa za „oganj”, poboljšali i raketu za višecevni raketni lanser „orkan”. Rakete ispaljene s tog oruđa imale su domet od 50 km. Modifikacijom raketnog motora, rakete „orkana” sada imaju domet od 75 kilometara.
Glavni inženjer mlazne propulzije u „Edeprou” Slobodan Petković kaže da su napravili i gaso-generator za top-haubicu 105 mm, koji može da koristi i „nora”, zatim protivtenkovske vođene rakete do 15 kilometara dometa, kao i mini turbo motor za male bespilotne letelice.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Nokia 6300
znači možemo da proizvodimo rakete i cevi. e bem ti državu koja pored Fapa, zastava kamiona i drugih nije u stanju malo da popravi kamione. kao nije moguće da se ugradi novi motor u ZIL?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
znači možemo da proizvodimo rakete i cevi. e bem ti državu koja pored Fapa, zastava kamiona i drugih nije u stanju malo da popravi kamione. kao nije moguće da se ugradi novi motor u ZIL?
e majke mi... Smile
a dobro sad...FAP je FAP i Zastava je Zastava  Smile...
ZIL je ZIL i Ural je Ural... Smile Smile Smile Smile Smile 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu

Ko visoko leti nisko pada

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1196
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia 6267
znači možemo da proizvodimo rakete i cevi. e bem ti državu koja pored Fapa, zastava kamiona i drugih nije u stanju malo da popravi kamione. kao nije moguće da se ugradi novi motor u ZIL?

Pa i nije to tek tako lako.Nadjes drugi motor, izbacis stari, ubacis taj drugi i gotovo.To znam iz kakvog takvog iskustva u radu sa kamionima pogotovo Rusima (do duse ja radim na Kamaz i MAZ kamionima).Rus je to uradio tako da samo njegovo moze da "udje" i nista drugo.A taj ZIL je dosta zastareo kamion, delova za njega verujem da nema (mislim na nove delove), mursovati sa polovnim se nista ne dobija.A objektivno gledajuci Rusi se sad okrecu ka zapadu po pitanju kamiona.Sad se sasije i komponente prilagodjavaju zapadnim motorima (Mercedes,MAN....) i zapadnim standardima.Mada moje je misljenje da za jedan sistem "Oganj" ili "Orkan" najjeftinije resenje je domaci FAP kamion samo po meni sa Styer motorima koji su dosta izdrzljiviji od FAMOS-a.
IP sačuvana
social share
Edit by Lightsoft:  Link uklonjen
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Nokia 6300
da, ali opet jebava kočnica. to valjda može lako da se otkloni? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu

Ko visoko leti nisko pada

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1196
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia 6267
da, ali opet jebava kočnica. to valjda može lako da se otkloni? Smile

Pa do gubljenja kocnica pa i kvacila dolazi usled gubitka (curenja) vazduha iz sistema koje nastaje usled "pucanja" ili ne zaptivenosti neke cevi ili creva.To se moze desiti na svim kamionima ne samo na FAP-u ako je instalcija dotrajala.A ako se kamion redovno odrzava da dodje do gubitka vazduha je jako mala sansa, a da ne govorim kad je kamion nov (sanse su 99,99%).Malu prednost imaju kamioni starije generacije kod kojih je rucna kocnica pa i kvacilo mehanickog tipa pa mogu da se krecu i bez vazduha ali nemaju noznu kocnicu i bilo sta zasta je potreban vazduh za pokretanje (pri tome mislim na neke prikljucne delove i jedinice)
IP sačuvana
social share
Edit by Lightsoft:  Link uklonjen
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.168 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.