Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 10:53:18
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: AH-64A Apache  (Pročitano 16433 puta)
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
RAH-66 je trebao da bude izvidjacko borbeni helikopter koji bi bio dopuna AH-64 i primarna odbrana bi mu bila "nevidljivost" dok mu je oklop jadan, skoro da ga nema. Shvatili su da je cena previsoka za helikopter te namene i jednostavno obustavili ceo projekat. tehnologije koje su razvijane za ovaj helikopter bice/jesu primenjene na drugim projektima kao sto su AH-64 i ARH-70.
AH-64 se pokazao kao dosta zilav u iraku, u vecini slucajeva bi posada uspevala uspesno da vrati osteceni helikopter u bazu gde je ili popravljan ili otpisan, zavisno od obima ostecenja, ali istovremeno ameri nisu zadovoljni i smatraju da je suvise osetljiv i da kao koncept nema bas neku buducnost obzirom da je posada ipak izlozena riziku, sto je neprihvatljivo u danasnje vreme. Koliko sam uspeo da pokupim informacija po netu, uloge koje je imao AH-64 ce u buducnosti preuzeti borbene bespilotne letelice, dakle nema razvoja novog helikoptera koji bi zamenio AH-64.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6

Sto bi se reklo ima se moze se. Smile.Projekat Komanci je proguto zelenih novcanica da ti se zavrti u glavi.Gledo sam filmove o razvoju RAH-66 i moram reci da mi se cela ideja svidela.Bukvalno je bio duplo manji od danasnjih helikoptera i uz to je bio na bazi stelt tehnologije.Svo naoruzanje mu je bilo sakriveno unutar trupa kao kod F-22,po meni je dosta obecavo.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Ceo projekat RAH-66 je progutao oko 8 milijardi i jos oko 450-680 miliona miliona nadoknade boingu i sikorskom zbog otkazivanja ugovora.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Nokia 6300
a japanci nisu odustali od svoje verzije RAH-66? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 339
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia E90
a japanci nisu odustali od svoje verzije RAH-66? Smile

Po onome shto ja znam Japanci imaju problem shto ne mogu da se isfinansiraju projekat samostalno. Naime RAH-66 je suvishe skup ako bi se proizvodio u tako i toliko malim serijama kao shto su one potrebne JDF-u. Gotovo je sigurno da ce i oni odustati - ako vec i do sada nisu.

1. Jedan od osovnih problema sa konceptom koji je primenjen i na RAH-66 i na AH-64 je to shto i jedan i drugi (u tipichno americhkom maniru) su trebali navodno da budu "prikriveni", i da svoje misije obavljaju "tajno i nechujno". Kod AH-64 to se postizalo cik/cak dizajnom izduvnica, posebnim "utishivachima motora", dok je kod RAH-66 to vec otishlo u besmisao. Naime najveci deo (vec od pochetka bezobrazno prevelikog budzeta) je bash otishao na shirok spektar tih pokushaja da se izmisli nekakav metod "skrivanja" helikoptera.
   Od racionalnih reshenja: vishekraka elisa (kako bi manji broj obrtaja generisao istu silu uzgona -> slabija buka) preko "usmeravanja izduvnika" (naime izduvnice komancha se protezu celom duzinom repa helikoptera chime se vazduhu obara temperatura, plus se radom repne elise on rasprshuje u sredinu i dodatno rashladjuje -> smanjenje verovatnoce pogotka IC navodjenih projektila), pa do DEBILITETA kao shto su pokushaj pravljenja necheg shto kao da je pobeglo sa stanica 5-parachke SF priche (kamere.fotosenzori na jednoj strani detektuju boje i nijanse pozadine i putem promene boje suprotne strane "maskiraju helikopter" - chudo je chak dobilo SF ime "kamuflazni polimer").
   Naravno 90% procenata tih "genijalnih ideja" je izvuklo pare iz budzeta ali nije dalo ni elementarne rezultate. Pored toga doveli su do glupog toka razmishljanja da "skrivenost" moze da zameni oklop.
2. Dodatni problem je to shto se sushtinski razvoj RAH-66 odvijalo 90-tih kada su izvuchena (VEOMA pogreshna) iskustva iz I zalivskog rata. U njemu su se Apachi zaista odlichno pokazali ali to nije bio rezultat njihovih kvaliteta nego odsustva organizovane odbrane i sistematskih mera za borbu protiv naoruzanih helikoptera. Naime irachani su pod uticajem gotovo 24-chasovnog bombardovanja u jako velikom broju sluchajeva bili u stanju shoka i totalne demoralisanosti chime (mada jesu raspolagali adekvatnim sredstvima) nisu bili niti psihichki niti logistichki u stanju da ih upotrebe niti adekvatno niti organizovano. Vec u urbanu legendu su ushli 10-15 irachana koji su se PREDALI Apachu !!! i bili ispraceni od strane istog do americhkih kopnenih snaga.
3. Sve ovo je uzrokovalo da se pogreshno misli da "naoruzani helikopter" moze da samostalno obavlja misije u pozadini neprijatelja i da je u skrivanju i prepadu reshenje. Zato je Komanch i razvijan bez oklopa kao "brz, agilan, tih, stealth helikopter". Onda je doshlo razocharenje. Naime u nekoliko vezbi i akcija (uglavnom rokanje nas, Bosna i iskustva Izraela u upotrebi Apacha) doshlo se do upravo obrnutih zakljuchaka. Mada je u stanju da vrshi blisku vazdushnu podrshku trupama, helikopter NIJE u stanju da samostalno izvodi akcije !!! Naime (a to je jedna od najbolnijih lekcija vezbe "RED FLAG" 1994-te) utvrdjeno je da u uslovima upotrebe modernih sistema PVO koji se lansiraju sa ramena (npr. Igla 1, 2, 3) novih sistema trupne PVO (Tunguska, TOR, kao i njihovi kako zapadni tako i kineski ekvivalenti), "popularnost snajpera visokog kalibra" (12,7+), zatim jednostavnosti, rasprostanjenosti i prenosivosti sistema za detekciju radarskog ozrachenja (chime se najveca prednost Apacha LONG BOW radar ne samo detektuje nego i locira) uzrokuju da je "neopazenost" i "tajnost" prodora helikopterskih snaga nemoguca. Nazalost i dalje je "logika" razvoja bila identichna sledecem dijalogu:
 - U zalivu se dogodilo da je 6 Apacha presrelo kolonu tenkova, i u potpunosti je unishtilo.
 - OK, shta su posade trupne PVO radile ?
 - Pobegle su chim smo pogodili prvi tenk.
 - OK a shta ce te da radite ako posade odluche da se bore ?
 - Uh, pa to ne znamo. To nam se josh nije dogodilo.  Smile Smile Smile
 E pa prvi put kada se "to" dogodilo Apachi uopshte nisu dobro proshli. Naime jedinica koju su napali je shvatila de je "mrtva" i odluchila da svoju kozu skupo proda. I pochela da puca, i puca, i puca. I iz peshadiskog naoruzanja oborila Apacha !!! "Incident" nije toliko publikovan poshto je brzo "zatrpan" mnogo spektakularnijim "Black Hawk Down" sluchajem koji se dogodio u u istoj drzavi :-))) Ali presedan je postavljen.
4. Nazalost, kada je shvaceno da je razvoj krenuo pogreshnim putem vec je bilo kasno. Milioni su potrosheni, a same promene i modifikacije (jachi motor koji bi "nosio" oklop povecao bi IC emisije koje bi se mogle sanirati samo povecanjem velichine helikoptera, a to bi znachilo gubitak stealth karakteristiha i tako u nedogled !!!) su sada vec bili nemoguci poshto je bilo jeftinije projektovati nov helikopter nego budziti postojece reshenje. I tako Komanch ode u muzej :-) Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 178
Zastava jos uvek africca
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.5
mob
HTC one v
nisam znao da turci nemaju te helkoptere
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
ma,cekaj,bre-ja mislim da imaju i Turci Apach...(sad pokusavam da ses etim sta je to sto sam video u kad sam jednom prolazio autobusom pored baze u Antaliji...da li imaju Apach?  Smile  Smile  Smile ) dobro-ko zna,nek rekne... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6

Uopste gledano helikopteri su postali laka meta za moderne sisteme pvo odbrane.Cak i prosecni sistemi kakve su imali Iracani dali bi solidne rezultate protiv AH-64 da ih nije zahvatla panika i rasulo.Sa ozbiljnijim sistemima kao sto su;TOR-M1,Tunguska i ostali opstanak AH-64 na bojnom polju izgleda kao nemoguca misija.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
Tunguska!   Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
nemaju turci apache ali se spremaju da kupe neki helikopter slicne namene. Bili su odlucili da uzmu AH-1Z, koji bi se sklapao kod njih, pa odustali, pa su odlucili da uzmu mangustu A-129 koja ce biti proizvodjena u Turskoj. Toliko su puta menjali odluke da ni za ovu poslednju nisam siguran... Smile
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 10:53:18
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.103 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.