Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 21:04:22
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prodje zivot na birou  (Pročitano 7271 puta)
17. Jun 2007, 18:28:09
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5054
Zastava http://forum.burek.co.yu/Themes/default/images/flags/cs.png
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ne znam kako prolaze ovi što traže posao preko neta, ali stanje u zemlji Srbiji je ovako:

PROĐE ŽIVOT NA BIROU !!!


POSAO u Srbiji traži i, zaista, nema oko 695.000 ljudi, dok podaci Nacionalne službe za zapošljavanje pokazuju da je evidencija izbrojala čak "kolonu" od 913.000 nezaposlenih. Razlika između podataka sa biroa i realnih nezaposlenih dostiže čak 200.000 ljudi i to su uglavnom oni koji rade na "crno", a vode se kao nezaposleni.

Kako kaže Vladimir Ilić, državni sekretar za zapošljavanje u Ministarstvu ekonomije, tih 200.000 na biro se prijavilo samo da bi ostvarilo pravo na zdravstvenu zaštitu, dečji dodatak i ostale povlastice.

- Zabrinjava što čak 48 odsto ljudi bez posla su mladi i prosečan nezaposleni ima 37 godina, a 24 odsto su žene - objašnjava Ilić. - Jednako poražavajuće je i da se na posao čeka u proseku 49 meseci, što je više od četiri godine. A, čak 55 odsto nezaposlenih na spisku Nacionalne službe na posao čeka duže od dve godine. Isto toliko nezaposlenih nema nikakvog radnog iskustva.

NAJVEĆA STOPA

U KOŠTAC sa ekonomskim problemom broj "jedan" i primenom mera za smanjenje sadašnje stope nezaposlenosti od 21,6 odsto moraće ubrzo da se "uhvati" kako nekoliko nivoa vlasti, posebno ministarstva ekonomije, tako i poslodavci. Dodatno muči i to što ova "bolest" istovremeno vuče za sobom i druge ekonomske teškoće poput nedovoljnog obima izvoza, visokog manjka u trgovini sa svetom, male konkurentnosti srpskih preudzeća, neravnomernog razvoja regiona...

Nije pohvalan ni podatak da stopu nezaposlenosti veću od naše u celoj Evropi imaju samo Makedonija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora. Dostići prosečnu evropsku stopu od 7,6 odsto biće veliki zadatak za celokupno društvo, a posebno vlast i vodeće ljude iz oblasti ekonomije.
Državni sekretar za zapošljavanje nedavno je najavio da će za aktivne mere zapošljavanja u ovogodišnjem budžetu biti izdvojeno više od dve milijarde dinara. To je za 700 miliona dinara više nego prošle godine. Ilić kaže da je to sada svega 0,06 odsto društvenog bruto proizvoda, što sigurno nije dovoljno za značajnije smanjenje nezaposlenosti.

- Glavne mere za veće zapošljavanje, koje će i dalje sprovoditi Nacionalna služba za zapošljavanje, biće savetovanje nezaposlenih, rad sa poslodavcima, ali i sajmove zapošljavanja i karijerno vođenje, koji su se pokazali najefikasnije i najjeftinije metode - naglašava Ilić. - Značajno je i što ove mere obuhvataju tri četvrtine nezaposlenih.

Skuplji aktivni programi su, prema Iliću, dodatno obrazovanje i obuka, kojima je prošle godine bilo obuhvaćeno 10.000 nezaposlenih. On smatra da je neophodan nastavak sprovođenje ove mere, kako bi se uskladila ponuda i tražnja na tržištu rada. Plan je i da se nastavi program subvencionisanja nezaposlenih koji košta oko 1.500 evra po osobi, a obuhvata samozapošljavanje ili učešće u javnim radovima.

ZA PET GODINA

POČETNICIMA u biznisu od septembra će, prema najavama, biti ponuđen program kreditiranja iz Fonda za razvoj uz uslov otplate zajma na pet godina, uz jedan odsto godišnje kamate, početkom na godinu dana i bez hipoteke.
I podsticanje grinfild investicija uz dotacije za svakog novog radnika neće biti prekinuto. Jer, do sada se pokazalo da privatizacije nisu dovele do povećanja broja zaposlenih, već naprotiv smanjenja, te da su nove investicije od temelja jedan od "lekova" u borbi protiv nezaposlenosti. Iznosi subvencija po novozaposlenom kreću se od 2.000 do 10.000 evra, a za ovaj program do kraja 2007. godine država će izdvojiti 30 miliona evra za zapošljavanje do 15.000 novih radnika.
Koliko proces tranzicije utiče na stopu nezaposlenosti vidi se po rastu tog procenta, pogotovo od 2000. godine. Državni sekretar Ilić, međutim, ukazuje da ulazak u Evropsku uniju, završetak privatizacije i druge mere za bolje evropske integracije mogu prepoloviti nezaposlenost i to u roku od pet godina. On je ukazao na primere Poljske i Slovačke koje su prepolovile stope na 12 i 11 odsto i to svega tri godine posle ulaska u EU.
- Očekujem da bi nezaposlenost u Srbiji od 21,6 odsto mogla da se prepolovi u narednih pet godina - smatra Ilić. - Najveće šanse su da se to desi posle okončanja privatizacije i dobijanja zvanične kandidature Srbije za ulazak u EU.


MLADI I VIŠKOVI

PROBLEM nezaposlenih mladih ljudi je na vrhu liste prioriteta, ali potrebno je baviti se i ljudima koji su proglašeni viškovima posle privatizacije. Sada se procenjuje da u društvenim preduzećima, koje do kraja sledeće godine čeka privatizacija, radi više od 200.000 ljudi, a sigurno je da će jedan deo biti višak. Tako da i država mora pomoći kroz program "Otpremninom do posla" da bi i ti ljudi na najbolji način iskoristili dobijeni novac.


GAZDE I ŠALTERI

TREBA obratiti pažnju i na tretman poslodavaca, kaže Ilić. Jer nije u redu da oni koji daju posao radnicima čekaju satima po redovima i to na tri mesta da bi legalno prijavili novog zaposlenog. Potrebno je olakšati prijavljivanje i plan je da se formira jedinstveni šalter gde bi na jednom mestu bili predstavnici Nacionalne službe za zapošljavanje, Fonda za zdravstveno osiguranje i PIO fonda.

21,6 % je stopa nezaposlenosti u Srbiji

7,6 % je prosečna evropska stopa nezaposlenosti

695.000  ljudi nema i traži posao

913.000 nezaposlenih je registrovano na Birou

Večernje NOVOSTI
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 78
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
SonyEricsson 
 4 godine sam na birou. Imam 5 godina radnog iskustva (uglavnom administrativni poslovi) i od toga svega 9 meseci staza. Masinski sam tehnicar i nijedan posao mi nije ponudjen od strane zavoda. Zavrsila sam kurs "Auto cad" i drzava koja je finansirala isti nije htela da prizna pa sam tek posle pola sata histerije dobila pecat u radnoj knjizici uz pricu "mi to ne radimo ali ajde tebi cemo upisati"...toliko o dodatnom obrazovanju i obuci.
Tri godine se prijavljujem za kredite sa pokretanje sopstvenog biznisa ali mi je na kraju receno da vise ni ne pokusavam jer se to vec unapred raspodeljuje direktorovim komsijama i rodbini...
Pre dva meseca su mi ponudili da me skinu sa spiska ukoliko ne zelim da ucestvujem u "aktivnom trazenju posla' (kakve li prevare) uz objasnjenje da ja nista ne gubim osim sto me nece obavestavati za poslove a posto ni do sad nisu...a zdravstveno osiguranje mi ostaje, samo da odem u socijalno i prijavim se. U socijalnom mi je receno da nemam nikakvo pravo na zdravstveno osiguranje i tako sam ostala da visim u vazduhu...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


trt mrt zivot ili smrt?

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 1425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Siemens cx40
strasno
IP sačuvana
social share
Bug DJ's     trt mrt zivot ili smrt?     Bug DJ's
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
srednja skola postade osnovna a suvi fakultet srednja strucna sprema. Ko nema kinte za doskolovavanje ili za raznorazne multimedijalne kurseve, taj je uglavnom izvisio. Posla ima na pretek...za surnjaje i snaje. Po CV-jevima se laze vise nego na "nekim" TV stanicama u Srbiji. Sve da se ljudi dokopaju zeljenih radnih mesta... I onda, na koncu konca, zaposlis se sa punim iskustvom i poznavanjem materije za platu od 20.000. Sve pocinje pomalo da podseca na Play Station. Samo sto dzojstikom ne upravljas ti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


trt mrt zivot ili smrt?

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 1425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Siemens cx40
haha Pay Station haha
IP sačuvana
social share
Bug DJ's     trt mrt zivot ili smrt?     Bug DJ's
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1842
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
srednja skola postade osnovna a suvi fakultet srednja strucna sprema. Ko nema kinte za doskolovavanje ili za raznorazne multimedijalne kurseve, taj je uglavnom izvisio. Posla ima na pretek...za surnjaje i snaje. Po CV-jevima se laze vise nego na "nekim" TV stanicama u Srbiji. Sve da se ljudi dokopaju zeljenih radnih mesta... I onda, na koncu konca, zaposlis se sa punim iskustvom i poznavanjem materije za platu od 20.000. Sve pocinje pomalo da podseca na Play Station. Samo sto dzojstikom ne upravljas ti.

nista novo... svakog dana sve vise i vise sranja, i onda te ljudi pitaju "zasto kukas?" i "kako drugi mogu?"... e da smo svi od jednog oca i jedne majke, da smo svi jedna velika ravnopravna porodica, i da se zna ko sta radi, ne bi ni zucnuo... ovako ne znam ko mi glavu nosi... a stvarno je perverzija i idiotizam kakve stvari traze za odredjene poslove, tipa poznavanje "barem" jednog stranog jezika, poznavanje rada na racunaru, vozacka dozvola B kategorije, i barem srednja skola za neki usran posao od 15,000-20,000 mesecno, od 8 do 16... mozda gresim, ali mi se cini da su ovi zahtevi stupili na snagu preko noci, ono 2-3 godine privatizacije, i odjednom svi poceli da traze uveliko diplome, strane jezike, ...??? jako zajebana zemlja Smile

najveci problem lezi u tome sto je privatizacija dala sut kartu vecini stanovnistva preko 45-50 godina, a drzava je, kao i uvek, otezala uslove za penzionisanje, jer non-stop dizu starosnu granicu za penziju... jos malo pa ce ljudima biti uskraceno i penzionisanje... ko ce da primi moje roditelje, koji su usli u petu deceniju zivota, na neki njima pristojan posao... ne mogu da rade 12 sati dnevno, ne mogu da nose dzakove i kopaju kanale... u jednoj reci, uzas!
IP sačuvana
social share
So I say live and let live. That's my motto. Live and let live. Anyone who can't go along with that, take him outside and shoot the motherfucker. It's a simple philosophy, but it's always worked in our family...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4858
Zastava negde u srpskim brdima
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
BlackBerry bold
gotovo da se nista ne moze uraditi bez jake veze!
nekom ko nema veze ostaje da se nada da ce se pojaviti neka strana kompanija koja ce obaviti transparentan konkurs da pronadje najbolje kadrovsko resenje.
postoje i druge varijante. npr. cuo sam da ljudi za posao u banci placaju i po 5000 eura direktorima banaka i potpisuju ugovor na 2. god.
strasno!
IP sačuvana
social share
red zivot
nered smrt
nametnuti red, nered
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1842
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
gotovo da se nista ne moze uraditi bez jake veze!
nekom ko nema veze ostaje da se nada da ce se pojaviti neka strana kompanija koja ce obaviti transparentan konkurs da pronadje najbolje kadrovsko resenje.
postoje i druge varijante. npr. cuo sam da ljudi za posao u banci placaju i po 5000 eura direktorima banaka i potpisuju ugovor na 2. god.
strasno!

ovo sto si spomenuo je ziva istina... tetka mi je tako presla iz xxxxxxxxxxx u xxxxxxxxxxxx, a kazu mi roditelj da im se tako zaposlila jedna prijateljica u xxxxxxxxxx... plati, pa se klati... ne znam kuda to vodi Smile


edit by zero1: sorry, bez imena
« Poslednja izmena: 21. Jun 2007, 02:08:09 od zero1 »
IP sačuvana
social share
So I say live and let live. That's my motto. Live and let live. Anyone who can't go along with that, take him outside and shoot the motherfucker. It's a simple philosophy, but it's always worked in our family...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 78
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
SonyEricsson 
Ma ima svega...jedna gospodja mi se slatko nasmejala usred price o trazenju posla i rekla " Pa nisi valjda mislila da nadjes posao a da ne budes politicki aktivna ??!! Dodji sutra kod mene u stranku pa cemo da vidimo nesto..." (naravno da nisam otisla)
U jednoj turistickoj agenciji nisu hteli da me prime zato sto ne znam madjarski !! Samo zbog toga sto gazda odbija da prica na srpskom pa svi u firmi moraju da znaju njegov maternji. (toliko o netolaranciji prema manjinama)
U jednoj velikoj renimiranoj firmi su mi nudili posao pod uslovom da budem njihov spijun!
O poslovima za koje su mi trazili kes na ruke necu ni da pricam... 
Ma mene vise nerviraju ovi sa biroa  Smile  Kada sam dala otkaz vratili su mi knjizicu posle 2 meseca. Otisla sam odmah da se javim na biro i salterusa se izderala na mene kako sam neodgovorna i kako svi mi uvek nadjemo neka opravdanja. Kada su poceli ta "aktivna trazenja posla" rekla je da je to jedini nacin da se vidi ko hoce a ko nece da radi. Jer poslovi su na svakom cosku a mi lenji...ALO bre, na kojoj planeti oni zive??!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5054
Zastava http://forum.burek.co.yu/Themes/default/images/flags/cs.png
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Jedan me je u startu ladno pitao: - A, koliko si pripremio love !?!...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 21:04:22
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.