Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 15:26:25
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Divinacija kao sveta vestina  (Pročitano 5887 puta)
20. Dec 2006, 00:10:17
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
Divinacija nam moze posluziti da dodjemo do najuzvisenijeg znanja, ali se isto tako uz njezinu pomoc mozemo odsklizati u mrak velikih zabluda. Sve na kraju, ipak, ovisi o nama samima

Divinacija je od davnih vremena smatrana svetom vjestinom. Uz pomoc razlicitih tehnika kontaktirali su se bogovi i od njih trazili savjeti i rjesenja za svakodnevne probleme i nedoumice. Na taj nacin uspostavljala se veza izmedju medjusobno razlicitih nivoa stvarnosti. No, dolaskom ovih nasih modernih vremena materijalna stvarnost se pocela odvajati i egzistirati za sebe. Negirala se svaka vrijednost onog sto se ne moze percipirati fizickim osjetilima i pri tome jos i egzaktno izmjeriti. Ljudi su polako poceli zaboravljati ono sto su prije znali i poistovjecivati se sa svojim tijelima.

U tom kontekstu divinacija je postala necim nepotrebnim. Znanstvenici su je poceli ismijavati, a celnici  dominantnih religija poistovjecivati s djavoljom rabotom. Takav kulturoloski kontekst utjecao je  i na profil ljudi koji su se poceli baviti divinacijom. S jedne strane pojavila se gomila sarlatana koji skrivajuci se iza egzoticnih imena gatali sudbinu po razlicitim sajmistima, a s druge su dosli neki mracni tipovi koji su divinacijske tehnike uklapali u svoje crnomagijske bedastoce.

Divinacija sama po sebi je jedna od tehnika samorazvoja. Ona nam moze posluziti da dodjemo do najuzvisenijeg znanja, ali se isto tako uz njezinu pomoc mozemo odsklizati u mrak velikih zabluda. Sve na kraju, ipak, ovisi o nama samima. Svaka tehnika sama po sebi nije ni negativna ni pozitivna. Ona je sredstvo koje koristimo za postizanje cilja. Ukoliko su ciljevi krivo postavljeni, takvi ce biti i rezultati. To sto se netko bavi astrologijom ili tarotom ne znaci nuzno da je on na vise stupnju svijesti nego netko tko se njima ne bavi.

Postoje razliciti nivoi koristenja divinacijskih vjestina. Pogledajmo na primjeru astrologije kako se sve ona moze prakticirati. Ljudi najcesce dolaze u kontakt s astrologijom kroz horoskope koji se redovito objavljuju po novinama.  Iz dana u dan, i iz tjedna u tjedan, citatelji uz ostale sadrzaje konzumiraju i svoje astroloske prognoze. Te prognoze su napisane po metodi 12 suncevih znakova, pa su samim time vrlo opcenite i tesko da mogu pruziti bilo kakve konkretne osobne informacije.

Ovu novinsku astrologiju pametnije je dozivjeti kao oblik zabave, necega sto ljudima moze skratiti slobodno vrijeme i uljepsati im dan. To sto te prognoze znaju pisati i poneki mracnjaci koji citateljima najavljuju sva moguca stradavanja, e to je vec druga prica. Vazno je primijetiti kako se ovakav oblik astrologije u uklapa u potrosacki mentalitet drustva. Citatelji koji sve to konzumiraju  potpuno su pasivizirani i maksimalno sto mogu uciniti je ustvrditi da im se prognoza obistinila ili nije. Zanimljivo je da vecina "ozbiljnih" znanstvenika dovodi u pitanje vrijednost astrologije bas na osnovi ovih tjednih i mjesecnih horoskopa.

Novinski horoskopi neke od citatelja natjeraju na sljedeci korak. Poslije dugotrajnog citanja prognoza za svoj znak, oni doznaju da postoji nesto sto se zove osobna natalna karta. Tada potraze prvog obliznjeg astrologa koji im gledajuci u tu kartu razotkrije njihove zivotne potencijale. Sljedeci koraci na astroloskom divinacijskom putu traze upoznavanje s osnovnim astroloskim znanjima. Tu prestajemo biti potpuno pasivni konzumenti i polako se sve vise aktiviramo.

Nakon sto ste obisli jedan ili dva astroloska tecaja i saslusali predavanja nekih od poznatijih astroloskih imena, vi pocinjete proucavati svoju natalnu kartu, a nakon toga i najblizih ljudi iz svoje okoline. Vremenom vam vise nije dovoljno samo ceprkati po potencijalima koji se stjecu rodjenjem, pa svoje znanje obogacujete tehnikama predvidjanja (kao sto su npr. tranziti i sekundarne progresije). Sad vise ne pricate samo o natalnim potencijalima, vec svoje iskaze obogacujete i potencijalima odredjene godine ili mjeseca. Jedan dio astrologa tu pocne vrlo dobro zaradjivati, pa vise i nema potrebu da nesto novo nauci.

Ovaj nivo prakticiranja astrologije jos uvijek je prilicno pasivan. Sa zadovoljstvom se konstatira kako astrologija uistinu funkcionira i iznova traze potvrde za to. Sljedeci korak prema aktivnijem koristenju astrologije je prakticiranje horarne astrologije. Horarna astrologija je astroloska grana koja se usmjerila na trazenje odgovora na konkretna pitanja. Umjesto natalne karte, horarnom astrologu za analizu sluzi karta napravljena za trenutak kad mu je postavljeno pitanje. Koncentrira se samo na ono sto je vazno i trazi pravi odgovor.

Dosta modernih astrologa ne voli previse horarnu astrologiju jer im ona rusi mogucnost ukljucivanja u znanstvenu elitu. Jednostavno nema sanse da ovakav tip strogo prediktivne astrologije bude priznat kao nesto znanstveno vrijedno. U horarnoj astrologiji je slobodna volja svedena na minimum i u pravi plan gurnuto djelovanje sudbine. Neki astrolozi su to pokusali ublaziti uvodjenjem nove horarne terminologije i otkrili kako horarna karta ne daje konacni odgovor na pitanje, vec rezultat koji ce slijediti ukoliko osoba nastavi istim putem. Na njihovu zalost. Taj put je najcesce i onaj jedini moguci.

Unatoc svoje fatalisticnosti, horarna astrologija je vrlo zivopisna i privlacna. Kroz trazenje odgovora na postavljena pitanja, osoba koja je prakticira aktivira se u odnosu spram svog zivota i zauzima jednu puno svjesniju poziciju. Na horarnu astrologiju se prirodno nastavlja tako zvana elekciona astrologija. Kod elekcione astrologije mi trazimo najprikladniji trenutak za zapocinjanje neke aktivnosti. Ona je neka vrsta komplementa horarne astrologije. U horarnoj smo u potpunosti unutar podrucja sudbine, dok nam elekciona sirom otvara vrata slobodne volje.

Kombiniranjem natalne, horarne i elekcione astrologije mi se sve aktivnije s astrologijom ukljucujemo u kreiranje svog zivota. Vise nismo pasivni posmatrac koji mlitavo ocekuje ce mu se dogoditi u zivotu, vec nastojimo uz pomoc znanja koje posjedujemo doseci ciljeve zbog kojih smo dosli na ovaj svijet. Vremenom ovakvo aktivno prakticiranje astrologije (ili drugih divinacijskih tehnika) dovodi do sve veceg uskladjivanja sa svijetom koji nas okruzuje. Mi jednostavno pocinjemo spontano raspoznavati kad treba djelovati a kada ne. U nama se razvija intuicija i mi sve manje trebamo uciti na svojim greskama.

Najvisi nivo prakticiranja divinacijskih tehnika oznacava transcendiranje same tehnike. Ona nam je posluzila da dodjemo da cilja i sad nam vise nije niti potrebna. Oni koji postignu taj nivo svjesnosti (a takvih nije mnogo) sve odgovore nalaze u sebi samima. Ustvari, ta visoko razvijena ljudska bica vise i nemaju pitanja jer su oni pronasli odgovor na svako pitanje. Ma kako to cudno moglo izgledati, konacni cilj divinacije ukida daljnju potrebu za divinacijom. Kad smo jednom naucili bozanski jezik, mi prestajemo razmisljati o njegovoj gramatici i slobodno se prepustamo spontanom kreiranju stvarnosti preko tog jezika.

Igor Ognjenovic
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


FIAT LVX

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1315
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
Ericsson T-68
Samo da dodam pored astrologije se za divinaciju koristi josh: numerologija, rune, ji djing, tarot(koji je vec spomenut u tekstu).
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Baby, did you forget to take your meds?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 242
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia 6oo1
Radi li ovde ko Tarot, kad smo vec kod divinacije?  :sherlock:
IP sačuvana
social share
See you at the bitter end....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 67
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
@ LiQuid

Ja imam neka iskustva sa Tot Tarotom, ali vise se ne bavim divinacijom, zelim da zivim zivot bez prekognicije tog tipa.

No, Tarot moze da bude korisno sredstvo za meditaciju.

Ali tarot ne bi trebalo da se dira ako chovek nije pripremljen za tako nesto.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Baby, did you forget to take your meds?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 242
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia 6oo1
...ili da daje karte drugima, ko shto su neki ovdi radili pa im se obilo o glavu  Smile
A shto ne "radish" vishe to Bhn? Si imao neko loshe iskustvo, ili...?  Smile
IP sačuvana
social share
See you at the bitter end....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
dugachak text ,a nigde da se kaze da je divinacija u stvari "zaposednutost" odredjene osobe od strane nekog bozanstva iili demona ,najceshce u cilju da taj "onostrani" entitet odgovori na neka pitanja ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 67
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
@ LiQuid

Osnovni razlog je sto ne zelim da znam buducnost na toliko precizan nain - a divinacija, svakako, po mom iskustvu, to omogucuje.

Zelim da zivim zivot sa svim iznenadjenjima koja nudi.

Inace, da , imao sam i losa, imao sam i dobra iskustva zahvaljujuci Tarotu.

I, da, to sto kaze bf_109.. je tacno.

Ali ne opsednutost, vec kontakt.

I to sto ti kazes, davanje drugima, nikako ne sme da se radi. To je nepozeljno mesanje energija.

Ma..sad me, kapiram, gledate k'o ludaka Wink
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Baby, did you forget to take your meds?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 242
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia 6oo1
Bhn, ma svi smo mi manje-vishe ludaci  Smile
I ja polako izlazim iz Tarot-priche, delimichno zbog onog shto ti reche, a delimichno i zbog nekih stvari koje u poslednje vreme "vidjam", pa se posle ugrizem za jezik al' kasno  Smile
Chudna je stvar taj Tarot...  Smile
IP sačuvana
social share
See you at the bitter end....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Namćor&Namćor&Namćor

Zodijak
Pol Žena
Poruke 1330
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
@ LiQuid

Osnovni razlog je sto ne zelim da znam buducnost na toliko precizan nain - a divinacija, svakako, po mom iskustvu, to omogucuje.

Zelim da zivim zivot sa svim iznenadjenjima koja nudi.

Inace, da , imao sam i losa, imao sam i dobra iskustva zahvaljujuci Tarotu.

I, da, to sto kaze bf_109.. je tacno.

Ali ne opsednutost, vec kontakt.

I to sto ti kazes, davanje drugima, nikako ne sme da se radi. To je nepozeljno mesanje energija.

Ma..sad me, kapiram, gledate k'o ludaka Wink


Sve je to tačno, a šta ćeš kad sve napustiš a snovi počnu da ti otkrivaju sva "iznaneđenja"
IP sačuvana
social share
Ne volem,
nikog, lutko, takva mi je narav
kao odžak star i garav
puno dima je kroz mene proslo.
Ne volem,
ujne, strine, šogore, komšiluk,
nataknem ih na čiviluk
od njih ništa dobro nije došlo
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Baby, did you forget to take your meds?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 242
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia 6oo1
Margita, ajd' podeli iskustvo sa nama, za ili protiv Divinacije, nisam te bash shvatila  Smile
IP sačuvana
social share
See you at the bitter end....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 15:26:25
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.