Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Info: Kako do drzavljanstva u Srbiji i okolnim zemljama  (Pročitano 17549 puta)
21. Nov 2006, 12:20:44
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
 „Blic“ istražuje - Koliko je potrebno vremena, potvrda, novca i šaltera

Kako steći državljanstvo

Raspadom bivše SFRJ formirano je šest nezavisnih država, što je dovelo do pomeranja na stotine hiljada ljudi. Tako su u poslednjih petnaest godina mnogi promenili mesto boravka bilo kao izbeglice, prognanici, zbog braka, nacionalne pripadnosti ili jednostavno zbog boljih uslova života. „Blic“ istražuje na koji način i pod kojim uslovima se može dobiti državljanstvo u nekoj od novonastalih država.


Srbija

Prema članu 23. Zakona o državljanstvu Republike Srbije, državljanstvo može da se stekne ukoliko podnosilac nije mlađi od 18 godina, ukoliko je radno sposoban i ako podnese pismenu izjavu da Srbiju smatra svojom državom. Pod uslovima stava 1. ovog člana u državljanstvo Srbije može biti primljeno lice rođeno u drugoj republici bivše SFRJ koje je imalo državljanstvo te republike ili je državljanin druge države nastale na teritoriji bivše Jugoslavije, koje kao izbeglo, prognano ili raseljeno lice boravi na teritoriji Republike Srbije ili je izbeglo u inostranstvo.

- Državljani bivših republika moraju da prijave boravak, da podnesu izvod iz matične knjige rođenih, uverenje o državljanstvu i venčani list ako su u braku. Taksa koja treba da se plati za zahtev za prijem u državljanstvo iznosi 10.090 dinara. Građani Crne Gore koji su pre referenduma bili prijavljeni na teritoriji Srbije taksu plaćaju 1.250 dinara, a isti iznos platiće oni građani koji su na teritoriji Republike Srbije imali prijavljen boravak 80-ih godina -kažu u MUP-u Srbije.

Iako je Bosna i Hercegovina jedina država sa kojom Republika Srbija ima ugovor o dvojnom državljanstvu, taksa za državljane BiH iznosi takođe 10.090 dinara, koliko i za ostale strance, zbog čega veliki broj državljana Republike Srpske odustaje od podnošenja zahteva za sticanje srbijanskog državljanstva. Procedura odobrenja državljanstva Republike Srbije po zakonu traje od šest meseci do godinu dana, međutim, sve je više onih koji na rešenje čekaju duže od godinu i po dana.

Crna Gora

Način sticanja državljanstva Crne Gore propisan je zakonom iz 1999. godine. Uslovi koji moraju da se ispune je prebivalište u Crnoj Gori u trajanju od deset godina, odnosno pet godina pod uslovom da ste u braku sa crnogorskim državljaninom. Da bi dete starosti do 18 godina steklo ovo državljanstvo, potrebno je da bar jedan od roditelja bude crnogorski državljanin.

Ukoliko su svi zakonski uslovi ispunjeni, za podnošenje zahteva treba da se plati pet evra, a po odobrenju, da bi primljeni bio zaveden u „Službenom listu“, treba da se plati 5,11 evra. Taksa koja se plaća prilikom podnošenja zahteva iznosi 100 evra.

- Ukoliko je reč o promeni republičkog državljanstva, taksu od 50 evra u Crnoj Gori plaćaju samo državljani Srbije. Međutim, novim zakonom, čiji je predlog usvojen, i ovo će se promeniti, pa će taksa biti za sve ista, bilo da ste iz Srbije, Amerike ili bilo koje druge države u svetu - kažu iz Republičkog MUP-a Crne Gore i dodaju da izuzetke od plaćanja takse prave samo u slučajevima kada podnosilac donese dokaze da nije u mogućnosti da plati propisanu sumu.

Rešenje o državljanstvu po zakonu se dobija za dva meseca, a u MUP-u kažu da u hitnim slučajevima rešenje izdaju i u roku od pet minuta.

Bosna i Hercegovina je jedina od bivših republika koja sa Republikom Srbijom ima potpisan ugovor o dvojnom državljanstvu. To znači da su se ugovornice saglasile da državljanin jedne zemlje može steći i državljanstvo druge zemlje pod uslovom da je navršio 18 godina, da ima prijavljen boravak najmanje tri godine na teritoriji zemlje ugovornice čije državljanstvo stiče, odnosno najmanje godinu dana ako je u braku sa državljaninom države ugovornice. Osim toga, podnosilac zahteva ne sme biti krivično osuđivan u zemlji iz koje dolazi i mora imati dokaz o tome da mu država ugovornica nije izrekla bezbednosnu meru proterivanja. Pored toga, mora se obavezati na poštovanje pravnog poretka države ugovornice, čije državljanstvo stiče.

- Državljanstvo BiH stiče se po poreklu, po rođenju i putem naturalizacije. Lica koja su se u poslednjih 15 godina zatekla na teritoriji BiH ne podnose zahtev za državljanstvo već zahtev za naknadni upis u knjigu državljana. Taksa za podnošenje zahteva za dvojno državljanstvo u MUP-u Republike Srpske iznosi 100 KM ili 50 evra, a u MUP-u Federacije BiH ova taksa iznosi 460 KM ili 230 evra. Stranci plaćaju taksu u iznosu od 1.700 KM ili 850 evra. Ukoliko podnosite zahtev u nekom od konzulata, konzularna taksa iznosi 52 evra - rekao je za „Blic“ Mitar Pavić, šef konzularnog odseka Ambasade BiH u Beogradu, i dodao da sticanjem državljanstva jednog od entiteta u BiH automatski stičete i državljanstvo Bosne i Hercegovine, a procedura donošenja odobrenja za sticanje državljanstva traje dva do tri meseca.

Hrvatska

Hrvatsko državljanstvo može da se dobije na nekoliko načina: po poreklu, rođenjem na teritoriji Hrvatske, stupanjem u bračnu zajednicu sa hrvatskim državljaninom i preko međunarodnih ugovora. Osobe koje u Hrvatskoj zatraže državljanstvo moraju da budu punoletne, da budu radno sposobne i moraju da imaju dokaz o brisanju iz knjige državljana druge zemlje ili da donesu dokaz da će da dobiju otpust iz matičnog državljanstva. U Hrvatskoj moraju da borave i da budu prijavljene najmanje pet godina u kontinuitetu, da poznaju hrvatski jezik i latinično pismo, da poštuju pravni poredak i običaje ove zemlje, kao i da prihvate Hrvatsku kulturu. Hrvatsko državljanstvo dobiće i osoba koja je u braku sa hrvatskim državljaninom, a kojoj je odobren trajni boravak u toj zemlji. U tom slučaju ne traži se otpust iz matičnog državljanstva. Hrvatsko državljanstvo stiču i svi pripadnici hrvatskog naroda koji su se iselili ili su njihovi preci imali hrvatsko državljanstvo, ali pripadnost hrvatskom narodu i nekadašnji boravak u Hrvatskoj moraju da dokažu. Postupak traženja hrvatskog državljanstva počinje podnošenjem zahteva MUP-u Hrvatske ili diplomatsko-konzularnim predstavništvima Hrvatske u inostranstvu. Čitava procedura traje dva do tri meseca, a potvrda o hrvatskom državljanstvu košta 20 kuna ili oko 220 dinara.

Najveći broj zahteva za Hrvatsko državljanstvo stiglo je iz BiH (oko 800.000), iz SCG je podneto 93.000, iz Slovenije 18.000 i iz Makedonije oko 14.000 zahteva. Osim želje da se građani republika bivše SFRJ povežu sa maticom, ovoliko interesovanje može se povezati i sa činjenicom da za putovanje sa putovnicom veliki broj zemalja ne traži vizu.

Slovenija

Za državljanstvo Republike Slovenije potrebno je da se ispune uslovi koje propisuje član 10. Zakona o državljanstvu. Najvažnije je da podnosilac zahteva bude punoletan, da na teritoriji Slovenije boravi 10 godina, od čega pet neprekidno i da nije krivično kažnjavan u zemlji iz koje dolazi. Pri tom, lice mora da ima obezbeđena materijalna sredstva za život, da ima urednu dozvolu za boravak na teritoriji Slovenije, da ima sve izmirene obaveze i da govori slovenački jezik.

- Što se tiče sticanja državljanstva prema poreklu, naš zakon odobrava državljanstvo do trećeg kolena. Ukoliko zahtev za državljanstvo podnosite na teritoriji Slovenije, taksa iznosi 35.000 tolara ili 145,83 evra, a za podnošenje zahteva u konzulatu na ovaj iznos treba da se plati i konzularna taksa u iznosu od 270 evra -rekao je za „Blic“ gospodin Dajčman, Slovenački konzul u Beogradu.

Makedonija


Dva osnovna načina sticanja makedonskog državljanstva su poreklo i rođenje, i to ako je bar jedan od roditelja makedonski državljanin. Drug način je po prijemu, koji se zasniva na godinama zakonskog propisanog boravka ili godinama provedenim u braku sa državljaninom Republike Makedonije, na osnovu kojeg pravo na državljanstvo stiču i njihova deca. Da bi stekli pravo na državljanstvo, stranci u Makedoniji moraju da borave osam godina bez prekida, da su punoletni, da imaju obezbeđen stan i izvor sredstava za egzistenciju koji omogućava materijalnu i socijalnu sigurnost pod uslovima utvrđenim zakonom, da nisu krivično gonjeni niti služili zatvorsku kaznu, da poznaju makedonski jezik, da im u Makedoniji nije izrečena mera zabrane boravka, kao i da ne ugrožavaju bezbednost i odbranu Republike Makedonije. Ukoliko se podnosi zahtev za utvrđivanje državljanstva, taksa u Makedoniji iznosi 20 evra, a preko diplomatsko-konzularnog predstavništva 45 evra. Za sticanje državljanstva prijemom taksa i troškovi u Ambasadi se plaćaju 40 evra, u Makedoniji 20 evra. Po donošenju pozitivnog rešenja, u Makedoniji se plaća 80 evra, a preko diplomatsko-konzularnog predstavništva 92 evra.

Marija Škrbić

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.