Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srbija rekorder po broju obolelih od kancera pluća  (Pročitano 1411 puta)
31. Avg 2006, 10:57:40
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Srbija rekorder po broju obolelih od kancera pluća

Broj obolelih od kancera u Srbiji svake se godine povećava za tri do pet odsto, a svaki peti smrtni ishod posledica je malignog tumora. Ministar zdravlja Tomica Milosavljević kaže da smo po broju obolelih od raka pluća evropski rekorderi i da je zbog toga glavni cilj njegovog ministarstva da pušenje učini društveno neprihvatljivim.

- Želimo da do 2015. godine broj pušača u Srbiji bude upola manji - rekao je Milosavljević, koji tvrdi da je situacija u onkologiji danas poboljšana i da je, u odnosu na pre nekoliko godina, skupa terapija dostupna znatno većem broju pacijenata. Po njegovim rečima, na pozitivnoj listi lekova 2001. godine bilo je 29, a od juna ove godine na toj listi nalazi se 67 citostatika prve generacije. Skupe lekove sa tzv. C liste, gde terapija košta 150.000 do 200.000 dinara mesečno, danas koristi 2.000 pacijenata, kaže ministar.

Predsednik Republičke stručne komisije za lekove i direktor Instituta za onkologiju dr Nenad Borojević rekao je da se kao država u borbi protiv malignih bolesti nalazimo na prekretnici i da se po količini novca koji se izdvaja za onkologiju polako približavamo državama iz okruženja koje su bogatije od nas. Godišnje 10.000 ljudi prođe tretman radioterapije, a 18.000 pacijenata prima onkološku terapiju.

B. K.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


悪い

Zodijak Leo
Pol
Poruke 7274
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
pa kad deca od 12,13 godina puse,sta drugo da se ocekuje  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Rak za­o­sta­la bom­ba
B. RA­DI­VO­JE­VIĆ, 31. avgust 2006

BE­O­GRAD - U In­sti­tu­tu za he­ma­to­lo­gi­ju Kli­nič­kog cen­tra Sr­bi­je u pr­vih šest me­se­ci ove go­di­ne le­če­no je čak 50 od­sto vi­še ma­lig­nih lim­fo­ma ne­go 2004! I le­u­ke­mi­je su u po­ra­stu, ali ni iz­bli­za ta­ko dra­stič­nom.
Da je fra­pant­no po­ve­ća­nje uče­sta­lo­sti ove pa­to­lo­gi­je po­sle­di­ca bom­bar­do­va­nja, ipak mo­že da se sum­nja, ali ne i da se tvr­di.
Čim su na na­šu ze­mlju pa­le pr­ve bom­be sa osi­ro­ma­še­nim ura­ni­ju­mom 238, on­ko­lo­zi su upo­zo­ri­li da će­mo pr­ve po­sle­di­ce da ose­ti­mo za pet go­di­na, upra­vo kroz po­rast ma­lig­nih lim­fo­ma i le­u­ke­mi­je. Se­dam go­di­na po­sle bom­bar­do­va­nja, u Sr­bi­ji još ne­ma or­ga­ni­zo­va­ne zdrav­stve­ne kon­tro­le sta­nov­ni­štva na osno­vu ko­je bi po­u­zda­no mo­gla da se us­po­sta­vi ve­za iz­me­đu bom­bar­do­va­nja i po­ja­ve bo­le­sti.

IZ BO­SNE
- IAKO je u me­đu­vre­me­nu na­pra­vlje­na re­gi­o­na­li­za­ci­ja, pa pa­ci­jen­te sa ma­lig­nim lim­fo­mi­ma sa­da zbri­nja­va­ju i cen­tri u Ni­šu i No­vom Sa­du, i mi sa­da po­kri­va­mo ogra­ni­če­nu te­ri­to­ri­ju sa dva-tri mi­li­o­na sta­nov­ni­ka, od ja­nu­a­ra do ju­na ima­li smo 50 od­sto ve­ću uče­sta­lost ove pa­to­lo­gi­je ne­go pret­pro­šle go­di­ne - ka­že pro­fe­sor dr Da­rin­ka Bo­ško­vić, di­rek­tor In­sti­tu­ta za he­ma­to­lo­gi­ju. - Ne mo­že­mo re­ći da je to po­sle­di­ca bom­bar­do­va­nja, jer ma­lig­ni lim­fo­mi, iz raz­lo­ga ko­je još ne mo­že­mo da ob­ja­sni­mo, be­le­že po­ve­ća­nja u či­ta­vom sve­tu. Či­nje­ni­ca je, ipak, da od ra­ta u Bo­sni ima­mo vi­še pa­ci­je­na­ta sa tog pod­ruč­ja, na­ro­či­to iz Re­pu­bli­ke Srp­ske, sa mi­je­lo­mi­ma i pred­le­u­ke­mi­jom. Ali, pr­ve po­dat­ke o to­me ima­će­mo do kra­ja go­di­ne ka­da se za­vr­ši Na­ci­o­nal­ni re­gi­star za rak.
Pro­fe­sor Mi­o­drag Đor­đe­vić, on­ko­e­pi­de­mi­o­log, ka­že da se nje­go­va pro­jek­ci­ja da će­mo do 2020. go­di­ne ima­ti po­rast ma­lig­nih bo­le­sti za 30 od­sto, već sa­da ob­i­sti­ni­la, jer je mor­ta­li­tet od ra­ka po­ve­ćan za 20 od­sto.
- Tre­nut­no ne mo­že­mo da iz­me­ri­mo kri­vi­cu onih ko­ji su nas bom­bar­do­va­li, jer od bom­bar­do­va­nja osi­ro­ma­še­nim ura­ni­ju­mom do pre­la­ska nor­mal­ne u kan­ce­ro­ge­nu će­li­ju tre­ba da pro­đe 10-15 go­di­na - ka­že prof. Đor­đe­vić, ko­ji u bol­ni­ci "Ostrog" vo­di bes­plat­no sa­ve­to­va­li­šte za spre­ča­va­nje i ra­no ot­kri­va­nje ra­ka. Pr­ve po­sle­di­ce su le­u­ke­mi­je i ma­lig­ni tu­mo­ri šti­ta­ste žle­zde, ali sa­da ima­mo i ogrom­no po­ve­ća­nje kar­ci­no­ma de­be­log cre­va, što mo­že da se po­ve­že sa uno­še­njem kan­ce­ro­ge­nih ma­te­ri­ja­la iz ži­vot­ne sre­di­ne kroz la­nac is­hra­ne.
Prof. Đor­đe­vić upo­zo­ra­va da kao po­sle­di­cu bom­bar­do­va­nja ne­će­mo ima­ti sa­mo po­rast kar­ci­no­ma raz­li­či­tih lo­ka­li­za­ci­ja, već se efek­ti ra­se­ja­nog osi­ro­ma­še­nog ura­ni­ju­ma ose­ća­ju i kroz dru­ge bo­le­sti. Njih prof. Đor­đe­vić svr­sta­va u "bal­kan­ski sin­drom", a to su em­fi­zem plu­ća, sma­njen imu­ni­tet, po­re­me­ća­ji me­ta­bo­li­zma i va­re­nja, kao i raz­li­či­ta pret­kan­ce­ro­ge­na sta­nja po­čev od či­ra na že­lu­cu.
I ZA PO­TOM­KE
- ZA po­rast ma­lig­nih bo­le­sti de­lom je si­gur­no, ali ne i uop­šte­no, kri­vac bom­bar­do­va­nje - na­vo­di prof. dr Slo­bo­dan Či­ka­rić, pred­sed­nik Dru­štva Sr­bi­je za bor­bu pro­tiv ra­ka. - Na­sta­nak ra­ka je ku­mu­la­tiv­ni pro­ces. Raz­vi­je­ni svet je sam se­bi po­čeo da sta­vlja om­ču oko vra­ta za­ga­đi­va­njem ži­vot­ne sre­di­ne, a on­da su se ti agen­si­ji pre­ne­li i u ne­raz­vi­je­ne. Kod nas je to za­ga­đi­va­nje po­če­lo pre 10-15 go­di­na, pa za to­li­ko i pan­de­mi­ja ma­lig­nih bo­le­sti kod nas ka­sni za raz­vi­je­nim sve­tom. Kod njih je rak u po­ra­stu ka­kav mi sa­da be­le­ži­mo bio pre 20 go­di­na, a sa­da je "za­u­sta­vljen" ili ra­ste za 1,5 od­sto go­di­šnje.
Prof. Či­ka­rić ka­že da uz za­ga­đi­va­nje ži­vot­ne sre­di­ne i bom­bar­do­va­nje si­gur­no do­pri­no­si po­ra­stu ma­lig­nih tu­mo­ra kod nas. Pro­šao je tek re­la­tiv­no kra­tak pe­ri­od od bom­bar­do­va­nja a in­duk­ci­ja ra­ka jo­ni­zu­ju­ćim zra­če­njem tra­je 10-15-20 go­di­na.
- To će si­gur­no uti­ca­ti da in­ci­den­ca obo­le­va­nja 2020. go­di­ne bu­de ve­ća, ali u ko­jem pro­cen­tu i u ko­jim ap­so­lut­nim iz­no­si­ma te­ško je re­ći - na­po­mi­nje prof. Či­ka­rić. - Če­sti­ce osi­ro­ma­še­nog ura­ni­ju­ma 238, ko­jim je bom­bar­do­va­no Ko­so­vo i oko­li­na Vra­nja, i ko­je su raz­ne­te sto­ti­na­ma ki­lo­me­ta­ra una­o­ko­lo, ve­či­ta su opa­snost za nas i sve bu­du­će ge­ne­ra­ci­je. Jer vre­me po­lu­ra­spa­da osi­ro­ma­še­nog ura­ni­ju­ma je če­ti­ri mi­li­jar­de go­di­na. De­kon­ta­mi­na­ci­je ni­je bi­lo, ali ni sa­da ni­je ka­sno. Da de­kon­ta­mi­ni­ra­mo te­ren oko Vra­nja, gde je pa­lo 15 to­na osi­ro­ma­še­nog ura­ni­ju­ma i da na­pra­vi­mo gro­blje ra­di­o­ak­tiv­nog ot­pa­da, tre­ba­lo bi nam dve mi­li­jar­de evra.


DA­NAK I LEK
SAD pla­ća­mo da­nak sve­mu kroz šta smo pro­la­zi­li i sa­da pro­la­zi­mo, ali obo­le­ti od ma­lig­ne bo­le­sti ne zna­či i umre­ti - ka­že prof. dr Da­rin­ka Bo­ško­vić. - Akut­ne le­u­ke­mi­je iz­le­či­ve su kod od­ra­slih u 30 od­sto slu­ča­je­va, kod de­ce i mno­go vi­še. Od­re­đe­ni ne­hoč­kins lim­fom, ko­ji se tre­ti­ra vr­lo sku­pom te­ra­pi­jom, iz­le­čiv je u 80 od­sto slu­ča­je­va. Za­to dru­štvo mo­ra da iz­dvo­ji što vi­še nov­ca za on­ko­lo­ške le­ko­ve, da se svi obo­le­li od kar­ci­no­ma le­če naj­sa­vre­me­ni­jom te­ra­pi­jom. Ona je sku­pa, ali de­lo­tvor­na.


Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.