Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Drama u Vojnoremontnom zavodu ~ Četiri radnice povređene u eksploziji  (Pročitano 1744 puta)
30. Avg 2006, 09:03:25
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Drama u Vojnoremontnom zavodu
Četiri radnice povređene u eksploziji

KRAGUJEVAC - Četiri radnice Vojnoremontnog zavoda u Ždraljici kod Kragujevca povređene su juče, oko osam časova ujutru, u eksploziji bombe.

Do nesreće je došlo kada je u pogonu za izradu ručnih bombi eksplodirao upaljač prilikom montaže bombe M-75.

Radnici Dobrinki Marković povređena je šaka i ona je hitno prebačena u Kragujevački klinički centar, gde joj je amputiran desni kažiprst. Zbog povrede oka u bolnici je zadržana i Dragojla Radević, dok su lakše povređene Rada Taricić i Radoslava Mirosaljević, puštene na kućno lečenje.

Prema rečima potpukovnika Zorana Puhača, savetnika za medije u Ministarstvu odbrane, juče je u Remontnom zavodu u Kragujevcu formirana komisija koja će narednih dana da prikupi podatke i ustanovi uzroke i eventualnu odgovornost za nastali incident. U komisiji su stručnjaci za eksplozive i proces rada zaposleni u Remontnom zavodu.

Ovo je druga nesreća u vojnim pogonima ove godine.

U eksploziji nekoliko stotina kilograma trotila u fabrici plastičnog eksploziva „Prva iskra“ u Bariču 29. maja 2006. poginuli su Živko Lazarević (49), Radovan Bomeštar (46), Nenad Stanković (36), a još četvorica radnika su lakše povređeni.

Okružno tužilaštvo u Beogradu 18. avgusta podnelo je krivičnu prijava protiv četvorice direktora zbog sumnje da su odgovorni za eksploziju u ovom preduzeću.

N. R. - N. E.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone SE 2020
Incident u vojnom Tehničko-remontnom zavodu prilikom aktiviranja detonatora
U eksploziji bombe  povređene četiri radnice

Prilikom aktiviranja detonatora na ručnoj bombi M-75, juče u 7.50 sati u Tehničko-remontnom zavodu povređeno je četvoro radnika

KRAGUJEVAC - Prilikom aktiviranja detonatora na ručnoj bombi juče 7.50 sati u Tehničko-remontnom zavodu povređene su četiri radnice - Dobrila Marković, Rada Taričić, Radosava Milosavljević i Dragojla Radović. Kako saznaje naš list, jedna radnica prebačena je na plastičnu hirurgiju zbog povrede prsta, a ostalo troje radnika zbrinuto je u Urgentnom centru Kliničkog centra u Kragujevcu.

Predstavnici Tehničko-remontnog zavoda koji se nalazi na starom putu prema Jagodini, van Kragujevca, nisu se zvanično oglasili povodom ovog incidenta. Kako je reč o povredi na radu, neophodno je da se ispoštuje procedura jer je reč o zavodu, odnosno instituciji koja je pod ingerencijom Ministarstva odbrane.

- Incident se dogodio juče u 7.50 sati. Prilikom montiranja ručne bombe M-75, došlo je do aktiviranja detonatora. Povređene su dve osobe, a još dve su iz preventivnih razloga poslate na lekarski pregled u kragujevački Klinički centar - izjavio je za Glas javnosti Milivoje Borić, zamenik komandanta Štaba civilne zaštite grada Kragujevca. Borić kaže da je jedna radnica zadobila povredu prsta, jedna je lakše povređena, a dve su preventivno poslate na pregled. Druge detalje zamenik komandanta Štaba civilne zaštite Milivoje Borić nije saopštio.

Odmah po povređivanju, radnice su u Klinički centar prevezene uz pratnju predstavnika vojne policije. Od doktora Milana Labudovića, dežurnog lekara u Urgentnom centru, saznajemo da nijedna od radnica nije u životnoj opasnosti.

- U Urgentnom centru jednoj radnici je urađen skener oka, odnosno očne duplje i tek će se utvrditi kakve su povrede i da li je potrebna neka intervencija. Ona će ostati u Urgentnom centru do dolaska očnog lekara koji će da izvrši pregled - kaže dr Labudović. Ova radnica ima lakše povrede po grudima, rukama i licu, a dve druge radnice koje su primljene u Urgentni centar imaju lakše ogrebotine. Četvrta povređena radnica Dobrila Marković je, zbog amputacije kažiprsta, prebačena na odeljenje plastične hirurgije.

U Tehničko-remontnom zavodu prošle godine je potpisan ugovor o uništavanju 1,3 miliona protivpešadijskih mina sa stokova Vojske SCG, vredan 1,7 miliona evra. Ugovor su potpisali NATO agencija NAMSA i Ministarstvo odbrane naše zemlje, a Tehničko-remontni zavod je time svrstan u red najopremljenijih i najefikasnijih zavoda ove vrste na Balkanu.

Zanimljivo je navesti da do našeg poziva nadležne službe u gradu nisu znale za ovaj incident, izuzimajući kragujevačku policiju. Međutim, a obzirom na to da Tehničko-remontni zavod nije u nadležnosti ovdašnje policije, ona se nije oglasila zvaničnim saopštenjem.
B. Kuljanin

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
U eksploziji koja se dogodila u Tehničko - remontnom zavodu u Kragujevcu teže je povredjena radnica Dobrinka Marković kojoj je amputiran kažiprst na desnoj ruci, dok su njene koleginice Dragojla Radević, Rada Taricić i Radoslava Mirosaljević, koje su zadobile lakše povrede očiju i lica, nakon ukazane medicinske pomoći puštene na kućno lečenje.

Do nesreće je došlo kada je u pogonu za izradu ručnih bombi eksplodirao upaljač prilikom montaže bombe M-75 i tom prilikom povredjene su četiri radnice.

Odmah nakon incidenta povredjene radnice prebačene su u Klinički centar Kragujevac gde im je ukazana medicinska pomoć.

Doktor Slaviša Sekulić, iz Urgentnog centra izjavio je da je radnici Dobrinki Marković, zbog težina povreda, amputiran kažiprst desne šake i da se ona uspešno oporavlja nakon hirurše intervencije.

Prema navodima doktorke Mirjane Petrović sa Očn klinike Kliničkog centra, tri radnice koje su zadobile lakše povrede očiju i lica su nakon ukazane lekarske pomoći puštene na kućno lečenje.

U tehničko remontnom zavodu u avgustu prošle godine počelo je uništavanje milion i 300 hiljada protivpešadijskih mina iz vojnih stokova, a krajem prošle godine u eksploziji mine povredjen je još jedan radnik.

Posle ovog najnovijeg incidenta, formirana je komisija koja će narednih dana prikupiti podatke i ustanoviti uzroke nesreće.


Izvor: RTS
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Iz­beg­nu­ta ka­ta­stro­fa
M. LU­KO­VIĆ, 30. avgust 2006

Eks­plo­zi­ja, ko­ja se uju­tro de­si­la u po­go­nu Teh­nič­ko re­mont­nog za­vo­da u Kra­gu­jev­cu, sre­ćom ni­je iza­zva­la te­že po­sle­di­ce. Šta bi se de­si­lo da je "pro­ble­ma­tič­ni" de­to­na­tor bio mon­ti­ran u bom­bu "M75" ni­ko ne že­li ni da raz­mi­šlja.
U jed­nom "bok­su" po­go­na za de­mon­ta­žu bom­bi i mu­ni­ci­je eks­plo­di­rao je de­to­na­tor. Naj­te­že je po­vre­đe­na rad­ni­ca Do­bri­la Mar­ko­vić, dok su nje­ne ko­le­gi­ni­ce - Ra­da Ta­ri­čić, Ra­do­sla­va Mi­lo­sa­vlje­vić i Dra­goj­la Ra­de­vić pro­šle sa lak­šim ozle­da­ma.
U Teh­nič­ko re­mont­nom za­vo­du o kom­plet­nom slu­ča­ju ne že­le da da­ju bi­lo ka­kve in­for­ma­ci­je. Pre­ma ono­me što sa­zna­je­mo for­mi­ra­na je po­seb­na ko­mi­si­ja ko­ja će is­pi­ta­ti sve okol­no­sti ovog "in­ci­den­ta".
Rad­ni­ci pri­zna­ju da su sve­sni ri­zi­ka ovog po­sla, da u Za­vo­du re­mon­tu­ju - de­mon­ti­ra­ju i po­pra­vlja­ju ra­zna eks­plo­ziv­na sred­stva. Pred­u­ze­te su ka­žu, sve me­re za­šti­te, ali ni­ko ne mo­že sa si­gur­no­šću da pred­vi­di šta se mo­že de­si­ti.
Naj­te­že po­vre­đe­nu rad­ni­cu Do­bri­lu Mar­ko­vić po­se­ti­li smo ju­če na ode­lje­nju pla­stič­ne hi­rur­gi­je. Ne­volj­no je pri­sta­la na kra­ći raz­go­vor. Ka­že, da joj ni­je ja­sno ka­ko je do­šlo do eks­plo­zi­je. Sve­sna je da je sve mo­glo bi­ti i mno­go go­re da je eks­plo­di­ra­la bom­ba, od­no­sno da je u njoj bio de­to­na­tor.
- Sve je, ipak, do­bro pro­šlo, šta dru­go da ka­žem. Da­le­ko bi­lo da je de­to­na­tor bio na bom­bi, ka­že Do­bri­la Mar­ko­vić.
Ona u Teh­nič­ko re­mont­nom za­vo­du ra­di 27 go­di­na. Tri nje­ne ko­le­gi­ni­ce ot­pu­šte­ne su iz bol­ni­ce, uz neo­p­ho­dan le­kar­ski nad­zor.

PO­LI­GON
U NO­VEM­BRU pro­šle go­di­ne, na po­li­go­nu "Fur­ga­sa" te­ško je po­vre­đen je­dan rad­nik Teh­nič­ko re­mont­nog za­vo­da. Ra­dio je na uni­šta­va­nju, od­no­sno de­mon­ta­ži mi­na. Struč­nja­ci ka­žu da su ta­kvi in­ci­den­ti mo­gu­ći, upr­kos svim me­ra­ma opre­zno­sti.


Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Oporavljaju se povređene radnice iz Kragujevca
Sreća da nismo poginule

KRAGUJEVAC - Izgubila sam prst. Nadam da ću se oporaviti i vratiti na posao jer izdržavam celu porodicu - kaže za „Blic“ radnica Dobrinka Marković, radnica Tehničko-remontnog zavoda u Kragujevcu, koja je prekjuče ujutro teško povređena u eksploziji bombe.

Dobrinki je u bolnici amputiran kažiprst leve ruke i smeštena je na Odeljenje plastične hirurgije Kliničkog centra u Kragujevcu. Čekaju je i dalje rekonstruktivne operacije šake. Povređeno joj je i oko, u koje je uleteo špon prilikom slučajne eksplozije.

Njene koleginice Dragojla Radević, Rada Taricić i Radoslava Mirosaljević prilikom eksplozije detonatora ručne bombe lakše su povređene i puštene na kućni oporavak posle ukazane pomoći.

Dejan Vulović, lekar povređene radnice, rekao je da kod nje nije evidentirano oštećenje vida. On je dodao da će narednih dana biti urađena i operacija leve šake.

Četiri radnice povređene su prilikom kompletiranja upaljača za ručnu bombu M-75, kada je došlo do eksplozije kapisle jednog upaljača.

- Bila sam u boksu sa još tri koleginice. Zajedno smo radile na toj bombi. Sreća u nesreći da detonator nije bio u bombi i blizu glavnog eksploziva jer u tom slučaju verovatno ne bismo preživele - opisuje dramu koja se dogodila u fabričkom pogonu.

Ona kaže da je rad s bombama njihov svakodnevni posao.

- Imam dva sina. Stariji radi u Remontnom zavodu, kao i ja, dok je mlađi student medicine. Muž mi je umro pre četiri godine - priča povređena radnica.

Nesreća se dogodila u jednom od pogona u kojima se remontuju eksplozivna sredstva. U trenutku kada je Dobrinka Marković držala u ruci detonator ručne bombe M-75, on je eksplodirao. Njenim koleginicama su u eksploziji povređene oči.

Sve okolnosti pod kojima se dogodila nesreća ispitaće specijalna komisija Ministarstva odbrane. U istom zavodu koji remontuje oružje je prošle godine teško povređen jedan radnik dok je na poligonu „fugasa“ radio na uništavanju mina.

Prema rečima pirotehničara Vojske Srbije, eksplozivna supstanca koja se koristi za punjenje upaljača bombe M-75 znatno je osetljivija od običnog eksploziva koji se nalazi u bombi.

- Količina supstance je mala, ali detonacija ima veliku snagu.

Uzrok eksplozija je aktiviranje upaljača pri demontiranju bombe. Do toga može da dođe zbog nepažljivog rukovanja, fizičkog oštećenja upaljača ili dejstvom neke nepredviđene hemijske supstance na ovaj deo bombe. Upaljač može da eksplodira i usled pucanja inicijalne kapisle - kaže naš sagovornik.

Direktor Tehničko-remontnog zavoda „Kragujevac“ Jugoslav Radulović formirao je stručnu komisiju za utvrđivanje okolnosti koje su dovele do povređivanja četiri radnice prilikom kompletiranja upaljača za ručnu bombu M-75.

N. Radišić - N. Erac

    Zapisnik o nesreći u Bariču stigao u Tužilaštvo

    U Okružno tužilaštvo u Beogradu stigao je zapisnik sa uviđaja istražnog sudije i nalaz veštaka o uzrocima eksplozije u fabrici „Prva iskra“ iz Bariča u kojoj su život izgubila trojica radnika, potvrdila je juče za „Blic“ Mirjana Ilić, prvi zamenik beogradskog okružnog tužioca.

    - U izveštaju jednog veštaka navedeni su uzroci eksplozije, ali moramo još neke korake da preduzmemo i da ispitamo kakva je odgovornost četvorice osumnjičenih u primeni mera zaštita na radu. Videćemo da li je ovo veštačenje dovoljno ili su potrebna i dodatna veštačenja. U cilju dalje istrage ne mogu da kažem više detalja - rekla je Mirjana Ilić.

    U eksploziji nekoliko stotina kilograma trotila u fabrici „Prva iskra“ poginuli su Radovan Bomeštar (47), Živko Lazarević (49) i Nenad Stanković (36), dok su lakše povređeni Jasmin Pekarić (22), Momčilo Nikolić (50) i Goran Tmušić (40). Krivičnu prijavu za teško delo protiv opšte sigurnosti policija je podnela protiv Stanoja Biočanina, generalnog direktora „Prve iskre“, Miroljuba Marjanovića, tehničkog direktora, Dragana Arsenijevića, direktora zaštite na radu, i Dragana Miloševića, poslovođe objekta u kojem se dogodila eksplozija.

    V. Z. C.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
OVDE NEMA ZAŠTITE!

Dobrinka Marković, radnica Remontnog zavoda kojoj je detonator eksplodirao u ruci, kaže da je njen posao takav da tu nema zaštite, jer je u direktnom kontaktu sa eksplozivom!


Držala sam detonator u levoj ruci kada je eksplodirao i zbog toga sam najgore prošla, kaže Dobrinka

KRAGUJEVAC - Dobrinka Marković, radnica Tehničko-remontnog zavoda Kragujevac, kojoj je detonator bombe eksplodirao u ruci, oporavlja se u bolnici od teških povreda leve šake i levog oka. Nesrećnoj radnici najverovatnije će biti amputiran i ostatak kažiprsta leve ruke. Dobrinka, koja 27 godina radi u ovoj fabrici, kaže za Press da na njenom radnom mestu nema zaštite, jer je priroda posla da se direktno radi sa eksplozivnim materijama!
Podsetimo, Dobrinka je stradala u ponedeljak ujutru u eksploziji prilikom montiranja bombe "M75". Njene koleginice Dragojla Radević, Rada Taricić i Radoslava Mirosaljević, koje su zadobile lakše povrede očiju i lica, posle ukazane pomoći puštene su kući. Ministarstvo odbrane saopštilo je da je u Tehničko-remontnom zavodu u Kragujevcu u toku istraga i utvrđivanje okolnosti koje su dovele do nesreće.
Dobrinka se oporavlja na hirurškom odeljenju bolnice u Kragujevcu. Njen lekar Dejan Vulović rekao je da je Dobrinka imala tešku povredu leve šake i levog oka i naglasio da se sada dobro oseća.
- Narednih dana biće urađena i operacija leve šake. Videćemo da li će biti potrebno da se amputira i ostatak kažiprsta. Iz levog oka izvađeni su geleri i zasad nije evidentirano oštećenje vida - kaže doktor Vulović.
Dobrinka Marković kaže da se nesreća dogodila na radnom mestu, kada je zajedno sa koleginicama montirala bombu.
- Sa još tri koleginice bila sam u istoj prostoriji. Držala sam detonator u levoj ruci kada je eksplodirao i zbog toga sam najgore prošla. Ne sećam se detalja, ne pitajte me ništa - rekla je Dobrinka, i zamolila da je ne slikamo.
Dobrinka je u Remontnom zavodu zaposlena skoro tri decenije.
- Godinama radim posao na kome nisam mogla da budem bolje zaštićena, jer nema zaštite kada ti nešto eksplodira u lice! Takva je priroda našeg posla, da direktno radimo sa eksplozivom - priča Dobrinka. Ona je od pre četiri godine udovica, mlađi sin studira medicinu, a stariji, kao i majka, radi u Remontnom zavodu.
Do nesreće je došlo kada je u pogonu za izradu ručnih bombi eksplodirao upaljač prilikom montaže bombe "M-75". U Tehničko-remontnom zavodu u avgustu prošle godine počelo je uništavanje 1.300.000 protivpešadijskih mina iz vojnih skladišta, a krajem prošle godine u eksploziji mine povređen je još jedan radnik. Tehničko-remontni zavod Kragujevac je specijalizovana vojna ustanova za remont i proizvodnju municije, municijskih elemenata i drugih ubojnih sredstava. Zasad niko od nadležnih nije želeo da prokomentariše nesrećni slučaj od ponedeljka. Uviđaj je izvršila vojna policija, a direktor Zavoda formirao je stručnu komisiju za utvrđivanje okolnosti koje su prouzrokovale eksploziju.
M. RACA

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.