Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 09:21:35
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sudbina, slobodna volja, delanje…  (Pročitano 12652 puta)
26. Dec 2005, 19:16:16
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens m45


Ovo je tema koju sam izabrao za maturski pa bi mi osim vasih cenjenih komentara pomoglo I da predlozite neku literaturu o raspravi da li imamo slobodnu volju.

Ukratko

Nasa licnost se formira na osnovu naslednih osobina I uticaja okolin(genotip, fenotip).Ono sto cemo uciniti u prvom tenutku zivota ne zavisi od nas.Svi nasi dalji postupci u zivotu zavise od predhodnih iskustava I od gore pomenutih faktora koji nam formiraju karakter(u drugom trenutku postupacemo prema onom sto smo saznali u prvom I faktorima, u trecem na osnovu prvog I drugog I faktora, I tako u nedogled.).Stoga mi cemo do kraja zivota ciniti ono sto smo nauceni da cinimo I nemamo nikakav izbor oko toga.Dakle sve je predodredjeno I nista ne mozemo promeniti.

Ja u gore iznetu teoriju ne verujem ali nikako ne mogu da joj nadjem rupu (verovatno zato sto sam je sam kreirao J ) a nisam uspeo da nadjem tekstove bas na ovu temu.
IP sačuvana
social share
Skromnost je moja vrlina!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 255
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
Taj problem se moze posmatrati na razlicite nacine. Uzmi na primer prirodne zakonitosti u univerzumu. Nakon velikog praska, sve, pa i najmanja interakcija izmedju dve cestice desavala se pod nekim pravilima sa kojih nista ne moze da skrene. Na primer ako igras klikere, kliker koji pogodis se samo na jedan nacin moze ponasati, u zavisnosti od puno faktora, ali opet ne moze otici bilo kuda, bilo kojom brzinom, vec samo kako mora.
Ti zakoni od pocetka vaze za sve cestice u svemiru. Kada se dogodi interakcija izmedju dve cestice moze se desiti samo ono sto mora. Pa tako sve do danas. Ma koliko sada jednacina bila nesagledivo slozena, sve se od pocetka krece putem sa koga nema skretanja, jer se oduvek moglo dogoditi samo jedno u svakom dogadjaju.
Tako i u ljudskom mozgu. Logika govori da je sve predodredjeno.
Gledao sam, ne tako skoro, jednu emisiju na tv-u gde su vrsili experimente pokusavajuci da dokazu da covek nema slobodnu volju. Jasno je da pre nego sto covek nesto uradi, on to i pozeli da uradi. Prvo pomisli pa uradi. E oni su nekako izmerili da pre nego sto se pojavi sama zelja, u mozgu se desi reakcija koja je najavljuje. Kao podsvest. Reakcija koja okida samu zelju, a na koju covek nema nikakav uticaj, koja bukvalno zada komandu. Ne secam se kako su izmerili, ali su tvrdili da su dokazali da covek nema slobodnu volju.
Opet postoji nesto u kvantnoj mehanici sto ipak govori u prilog tome da postoji slucaj u univerzumu. Zove se nacelo neodredjenosti, i nisam siguran, ali otprilike kaze da se cestica moze na putu izmedju tacke a i tacke b naci na bilo kojoj od beskonacno mnogo putanja. Nemoguce je izmeriti u isto vreme i brzinu i poziciju neke cestice, i to nije zbog nesavsenosti instrumenata, vec je to prosto priroda univerzuma.
Dakle mozda i nije sve predodredjeno. Iako zvuci logicno da jeste, mi ipak moramo pretpostaviti da nije (mnogo pametniji od mene su ovo rekli).

IP sačuvana
social share
Sta je brze ili zec?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens m45
@Pedjanbg
Bas mi je ovkav komentar trebao!Svaka cast.   Smile
Da li postoji neki logicki ili fizicki dokaz ili argument koji osporava teoriju o nedostatku slobodne volje?
IP sačuvana
social share
Skromnost je moja vrlina!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 255
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
Upravo nacelo neodredjenosti. Ono govori da u svemiru ipak postoji slucaj, i da mozda nije sve predodredjeno, pa tako ni ljudsko delanje. Ne mogu ti puno reci o ovome jer sam davno citao, a i to je vec domen vrsnih fizicara.
Preporucujem ti da procitas knjigu "Kratka povest vremena", Stivena Hokinga, gde autor, izmedju ostalog, raspravlja i o tome da li je sve predodredjeno i da li covek ima slobodnu volju. Knjiga je pisana za siroke narodne mase, tako da nemoj da ocekujes matematicke dokaze i sl., vec vise filozofsko raspravljanje na tu temu, potkrepljeno fizickim tvrdnjama, koje ces jednostavno morati da prihvatis kako su ti prezentovana.
IP sačuvana
social share
Sta je brze ili zec?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens m45
Hocu i hvala.Ako znas neku drugu knjigu ili neki clanak(pa cak i neki film)o ovoj temi slobodno napisi(kao i svi drugi)zato sto mi je potrebno puno misljenja i podataka.Hvala.
Ako neko zna da objasni nacelo neodredjenosti moze slobodno da proba...
IP sačuvana
social share
Skromnost je moja vrlina!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 255
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
Znam za jos jednu knjigu koja bi ti mogla koristiti i vise nego prva koju sam naveo, ali je i nesto teza za shvatanje jer dublje prodire u problematiku. Zove se "Carev novi um". Autor je Rodzer Penrouz. On na otprilike 500 strana dokazuje zasto je vestacka inteligencija neostvariva. Dobar deo knjige posvecen je razmatranju slobodne volje, postojanju slucaja u svemiru, samom nacelu neodredjenosti.
Ono otprilike kaze da sto sa vecom preciznoscu meris polozaj neke cestice, to ces sa manjom preciznoscu moci da utvrdis njen impuls, i obrnuto.
Tesko je ovaj princip objasniti potpunim laicima, kada je kvantna teorija u pitanju, kao sto smo ja i ti (oprosti ako gresim). Ipak coveku za potpuno razumevanje ove problematike treba debelo predznanje i jos po nesto.
Preporucujem ti da polako procitas ove dve knjige (pogotovo "Carev novi um"), odnosno one delove koji su od znacaja za tvoj maturski. U njima je lepo, i sasvim razumljivim jezikom docarana kvantna teorija, i filozofija oko toga da li postoji slobodna volja ili ne.
IP sačuvana
social share
Sta je brze ili zec?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens m45
Oko merenja polozaja cestice i impulsa mi je sve jasno zato sto smo ucili iz fizike a imam EKSTRA profesora.A za knjigu opet hvala...(mada je skoro sigurno nema u Borskoj biblioteci Smile )
IP sačuvana
social share
Skromnost je moja vrlina!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 255
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
Izdavalo je preduzece Informatika. Mislim da do nje mozes doci i pouzecem (tj. ako si voljan da je kupis, a vredi svake pare koju bi dao).
IP sačuvana
social share
Sta je brze ili zec?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens m45
Uzecu da izucavam ovu temu cim pocne raspust.Jel znas koji se filozof bavio ovim (ne mora knjiga nego cisto neki filozof koji je razmatrao ovako nesto )?
IP sačuvana
social share
Skromnost je moja vrlina!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 255
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
Koliko se secam iz srednje skole: SVI.  Smile
Svi su naravno dolazili do zakljucka da je sve predodredjeno, pa i ljudski postupci, ali mi moramo pretpostaviti da nije tako.
Logicno, nisu znali za kvantnu teoriju.
IP sačuvana
social share
Sta je brze ili zec?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 09:21:35
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.