Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 04:27:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kutija  (Pročitano 2597 puta)
15. Jan 2010, 07:17:40
Moderator
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Žanr: triler
Trajanje: 114 min.
Premisa: Ti si deo eksperimenta!

Glavne uloge:   
Kameron Dijaz (Cameron Diaz), Džejms Marsden (James Marsden), Frenk Langela (Frank Langella)



Scenario:   
Ričard Keli (Richard Kelly), Ričard Mateson (Richard Matheson) - kratka piča "Button, Button"

Režija:   
Ričard Keli (Richard Kelly)



SINOPSIS

Norma i Artur Luis su bračni par iz predgrađa, s malim detetom. Iznenada primaju anonimni poklon koji će prouzrokovati fatalne posledice. Jednostavna drvena kutija obećava da će vlasnicima isporučiti milion dolara prostim pritiskom na dugme. Međutim, pritisak na dugme simultano uzrokuje smrt drugog ljudskog bića negde u svetu, nekog koga oni ne poznaju. Za samo 24 sata posedovanja kutije, Norma i Artur naći će se suočeni s moralnom dilemom i istinskom prirodom svoje humanosti.

O FILMU

Šta ako ti neko ponudi kutiju s dugmetom koje ti, kada ga pristisneš, donosi milion dolara, ali istovremeno odnosi život nekoga koga ne znaš? Šta ćeš uraditi? Kakve će biti posledice tvog ponašanja?

Godina je 1976. Norma Luis (Dijaz) je učiteljica u privatnoj školi, a njen suprug Artur (Marsden) je inženjer koji radi za kompaniju NASA. Oni su običan par koji vodi miran život u predgrađu, odgajajući sina, sve dok se na njihovim vratima ne pojavi misteriozni čovek strašno deformisanog lica (Langela) i ponudi im nešto što bi moglo da im promeni život – naizgled običnu kutiju. U samo 24 sata Norma i Artur moraju doneti odluku suočavajući se moralnom dilemom. Uskoro će otkriti da su posledice njihove odluke izvan njihove kontrole i mogu uticati na njihovu sudbinu.

"Kutija" je zasnovana na priči "Button, Button" Ričarda Matesona. Scenario i režiju potpisuje Ričard Keli, čiji je kultni film "Doni Darko" (2001) osvojio veliki broj nominacija i priznanja za prestižne filmske nagrade (Ričard Keli je imao nominacije za najbolji scenario na nezavisnim festivalima). "U centru priče je moralna dilema", kaže scenarista i reditelj Ričard Keli. "Šta biste uradili kada bi vam neko ponudio mogućnost da dobijete ogromno bogatstvo, ali da je cena toga jedan ljudski život, neko koga ne poznaješ?" To pitanje postavljeno je u originalnoj pripoveci "Button, Button" majstora atmosfere, pisca Ričarda Matesona.

Priča je zaokupirala pažnju reditelja Kelija i poslužila mu kao inspiracija za film "Kutija". "Oduvek sam cenio Matesona i njegovu sposobnost da kreira priče koje su u isto vreme i zabavne i napete", kaže on. "Oduševila me je ova naizgled jednostavna priča i želeo sam da saznam više. Odakle je kutija došla? Šta ona znači? Da li ljudi koji pritisnu dugme mogu na neki način da se iskupe i kako? Priča me je tako vodila da sam hteo da pređem na drugu stranu i vidim šta će se sledeće dogoditi".

Norma i Artur su običan bračni par, s istim brigama i nadama kao i drugi. Keli kaže: "Ideja je da su ljudi koji se suočavaju s ovom sudbinskom dilemom kao ti ili ja, naši roditelji ili komšije. Ne postoji ništa pokvareno ili zlo kod Luisovih, ne postoji ništa specijalno kod njih. Oni su dobri, vredni, dragi ljudi koji podižu dete i žive malo izvan svojih mogućnosti, u situaciji tipičnoj za vreme u kome živimo".

Kada priča počinje, Artur dobija veoma loše vesti – da je odbijeno njegovo unapređenje, što znači da njegov sin više neće moći da pohađa školu u najboljem kraju i da Norma neće moći da ide na operaciju. U tom vrlo osetljivom momentu u posetu im dolazi Arlington Stjuard sa svojom bizarnom ponudom u obliku drvene kutije s crvenim dugmetom.

O onom što im Stjuard nudi Keli kaže da je to mogućnost bega. Reditelj dodaje: "Fascinira me kompleksnost te instant nagrade, dugme zajednice u kojoj živimo danas, s prenosnim uređajima, daljinskim upravljačima, kompjuterima i svim onim stvarima pomoću kojih lako rešavamo probleme ili zadovoljavamo svoje potrebe, velike ili male. Mi šaljemo poruke bez mnogo razmišljanja o posledicama. Bilo je malo drugačije pre 30 godina, kada se priča odvija, i to je jedan od razloga zašto sam hteo da zadržim priču u sedamdesetim godinama, kada je originalna priča objavljena. Pritiskanje dugmeta bilo je mnogo drugačiji akt tada. Za Normu i Artura to bi mogao biti najsudbonosniji čin njihovih života".

Tema je odmah privukla Džejmsa Marsdena, koji kaže: "Živimo u svetu u kome možemo postići gotovo sve pritiskom na dugme. Znam da bi zbog toga naš život trebalo da bude jednostavniji, ali nešto mi govori da moramo platiti visoku cenu na duže staze". Marsden, koji igra ulogu mladog supružnika i oca, Artura Luisa, takođe vidi njihovu intimnu priču koja se kompikuje.

"To je priča o iskustvu jednog para koje može imati mnogo veće posledice nego što su njihovi životi". Iz perspektive Norme, Kameron Dijaz objašnjava: "Pritiskanje dugmeta nije odluka koju ona donosi olako, ali u momentu kada se posle mnogo razmišljanja to desi, postaje nešto što samo prođe pored nje. Mislim da smo svi bili u situacijima kada znamo posledice nekih akcija, ali se očajnički nadamo da se nekako neće dogoditi – ignorišemo to ili prihvatamo ako moramo i kažemo: 'Ne, nema veze, samo sam se šalio'. To ne mora neophodno da bude pitanje života ili smrti. Postoji mnogo primera u našem svakodnevnom životu kada prihvatamo liniju manjeg otpora, misleći da se tako možemo izvući. Postavlja se pitanje da li ćemo živeti mirne savesti i mnogo je relevantnije od pitanja da li ćemo pritisnuti dugme ili ne. Pogledajte sva ta dugmenca koja nam se nude svaki dan".

Pravi katalizator njihove promene je Arlington Stjuard, čovek s dobrim manirima, besprekorno obučen gospodin nepoznatog porekla i nepoznate motivacije, koji se jednog dana pojavljuje na njihovim vratima kako bi im ponudio poslovni dogovor života.

Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Život je polno prenosiva bolest

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19322
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.17
mob
HTC Sensation
Film je govno zivo!! Topla preporuka za izbegavanje...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Ovde ce izgleda biti tri polufinala

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11678
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Apple 5
Film je vrh.Totalno bolesna dilema  Smile Ne treba biti alav  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
Ideja je ravna Dostojevskom  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Nista ne vredi NOVAC, zivot tezak k'o PELINKOVAC.

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 2456
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.38
mob
Samsung 
meni je glup film nzm za vas  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Alcatel One Touch
Film je govno zivo!! Topla preporuka za izbegavanje...
   Slazem se... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zodijak Aquarius
Pol
Poruke 4146
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
Film ima dobru ideju, ali kreche se u totalnoj nebulozi, sa gomilom ukradenih ideja iz ostalih filmova. Realno, film se mogao zavrshiti i za pola sata.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 04:27:01
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.