Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 16:51:21
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Žena postala sveštenik  (Pročitano 13894 puta)
24. Jun 2005, 10:50:43
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Tajna ceremonija

Žena postala sveštenik

Na tajnoj ceremoniji u privatnoj kapeli negde u centralnom delu Evrope Katolička crkva je dobila ženu sveštenicu uprkos strogom pravilu Vatikana da žene ne mogu obavljati taj poziv.

Pre tri godine Vatikan je ekskomunicirao iz Crkve takozvanu dunavsku sedmorku, koju su činile žene koje su ordinirane u sveštenice.

Ekipa Bi-Bi-Sija bila je svedok poslednjeg zaređivanja žena u sveštenički krug, pod uslovom da se ne otkrije identitet nove sveštenice i mesto gde je tajna ceremonija koju Vatikan smatra za jeres održana.

Zanimljivo je da su ceremoniji prisustvovale i članice takozvane dunavske sedmorke, koje su sebe nazivale biskupima, a koje je tadašnji kardinal Jozef Racinger ekskomunicirao iz Crkve. Danas je bivši kardinal Racinger papa Benedikt XVI.

Pre početka ceremonije zaređivanja, mlada žena je govorila o svojoj posvećenosti Katoličkoj crkvi.

„Nadam se da će se za pet ili deset godina situacija promeniti jer mnoge žene žele da krenu mojim putem. Ja ću im taj put učiniti lakšim“, rekla je žena, ne želeći da se predstavi zbog straha da bi mogla da izgubi posao učiteljice.

„Svesna sam da neću moći da obavljam sveštenički poziv, ali ovo što sam uradila jeste vid protesta“, dodala je ona.

Blic \ A. P.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
Zasto bi bilo kojoj zeni bilo potrebno da postane svestenica u okviru rimokatolicke crkve?

Sve hriscanske crkve su se odrekle zena svestenica sa pocetka hriscanstva (djakonise se izricito navode u Novom Zavetu, a djakon-mucenik Stefan je prvi hriscanski svetac uopste; dakle ovaj najnizi svestenicki cin je bio znacajan od pocetka). Uostalom sasvim izvesno su djakonise postojale u ranoj hriscanskoj crkvi do pocetka 5. veka, moguce i do 6. veka u Africi.

Od nedavno neke hriscanske crkve su ponovo pocele da zaredjuju svestenice, ali ne moze se tek tako ispraviti nepravda 1600 goidna stara.

Zato mislim da zene koje dodiruje Sveto mogu i treba da traze sebe i u drugim, nehriscanskim religijama.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@Anea

Pazi, Katolička crkva ne može 'dobiti svećenicu'. Bez obzira kako bi netko htio prikazati da su to Katoličke svećenice, one to nisu jer još ne postoji institucija svećenica. U Katoličkoj crkvi postoje samo svećenici. Šovinističko ili ne?, nazadno ili ne?, nepravedno ili ne?, žalosno ili ne?... nije važno. Važno je samo da unutar Crkve nema svećenica. Dokle god 'netko' želi to prikazati kao dio Crkve ne poznaje Crkvu ili ju ne želi poznavati, ali ju želi uništiti. Kako? I ovdje se, a i općenito prikazuje Crkvu u najgorem svjetlu i sve se čini da bi ju se uništilo, ali neuspješno. No 'takvi' imaju uspjeha kod 'slabijih' vjernika. Najveću štetu su učinili upravo tim ženama. Zašto? Zato jer su se one same tim činom stavile izvan Crkve, tj. same sebe ekskomunicirale. Crkvu to uopče ne pogađa. Zapravo pogađa ju, ali ju pogađa na 'emotivnom' planu, a ne na institucionalnom. Pogađa nas što su vjernici 'otpali' ali što mi tu možemo? Događa se svakodnevno. Žalosno, ali istinito.

@Tralalalala

Đakonat nije nikakav niži, viši, gornji, donji, lijevi ili desni svećenički čin ili rang ili stupanj ili nešto treće. Đakonat je poseba služba u Crkvi.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
@koni
apsolutno nemam nikakav stav prema tome da li zene trebaju ili ne da budu svestenice, posto nisam upoznata sa istorijom i radom katolicke crkve dovoljno da bih imala jasan stav... Tekst sam postovala jer mi se ucinio zanimljivim i neverovatnim... pomalo nalik na skriptu za neki triler Wink
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
koni: djakon jeste najnizi svestenicki cin -- u pravoslavnoj, anglikanskoj, luteranskoj i, najzad, u rimokatolickoj crkvi kojoj tvrdis da pripadas.

http://www.angelfire.com/ne/DeaconPaul/page2.html

http://www.usccb.org/vocations/ordination/1999/faq.htm

Kad nesto ne znas, a ti bolje cuti, da ne vide bas svi koliko nemas pojma.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@Tralalalala

Milo, đakon nije nikakav najniži svećenički čin, nego je đakon = đakon, svećenik = svećenik, a biskup = biskup. Pa i samo ime govori to. Đakonat je služba u crkvi koju si mogao upoznati po ovim linkovima, ali to nije svećenički čin. Đakon nije svećenik.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Licno sam za to da svako ima pravo na slobodan izbor. No sto se tice svestenica u rimokatolickoj crkvi, ipak bih uvazio princip rimokatolicke crkve, kao i pravoslavne i protestantske, da zenama nije dozvoljeno da budu svestenice ! A zasto?? Pa ne zato sto je to tako propisano, ili je dogmaticno, nego zato sto takav stav ima jedan logican zakljucak, a to je da bi kad tad doslo do seksualnog privlacenja izmedlju svestenice i svestenika. Dakle praviti neku odovojenu zajednicu unutrar crkve u kome bi zene radile isto sto i muskarci, ali bi bile odvojene, je besmisleno, a isto to jos gore, sto bi povuklo za sobom seksualni afekat, stavljati svestenice i svestenike u istu crkvenu zajednicu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@costa

Pa zar je seksualna privlačnost jedini razlog zašto ne bi trebalo rediti svećenice? Shvaćam te što hoćeš reći, ali i ti i ja i svi ljudi redovito svakog dana osjećaju nekakvu seksualnu privlačnost prema nekome no ipak živimo i djelujemo i vjerujemo i ... funkcioniramo. Čovjek je seksualno biće i djeluje kao seksualno biće. Treba li takva jedna biološka datost, koja je između ostalog dar Božji, rekao bih prelijepi i veličanstveni dar Božji, biti prepreka za ređenje žena? Po mom mišljenju. Mnogi teolozi razmišljaju i raspravljaju o ređenju žena i ima mnogo razloga za i protiv, ali teološki i dogmatski razlozi protiv prevladavaju. Jesmo li po tome nazadni, šovinisti i uskraćujemo neka prava ženama? Možda. No ono što smo primili dužni smo prenijeti i dalje i dok namamo boljih razloga, prvenstveno teoloških i dogmatskih a onda i pastoralnih za ređenje žena mislim da je bolje držati tradiciju. Ali o tom se pitanju puno i razmišlja i piše i raspravlja.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Citat
Shvaćam te što hoćeš reći, ali i ti i ja i svi ljudi redovito svakog dana osjećaju nekakvu seksualnu privlačnost prema nekome no ipak živimo i djelujemo i vjerujemo i ... funkcioniramo.

Ali i varamo jedni druge!  Smile. Ne znam kako to ide dogmatski, ali po meni je privlacnost izmedju zene i muskarca najveca prepreka da se i zene zarede. Mozda to sto muskarci imaju pravo na zaredjenje, vuce jos istorijske korene, jer znamo da kroz istoriju su uvek muskarci vodili rec. Ali je interesanto ovo primetiti: Avram, praotac Jevreja je musko, kao i David, ne znam sta je on bio, zatim Krisna, Buda, Isus, Muhamed...svi oni koji su bili manifestacije Boga, ili se preko njih Bog obracao ljudima su bili muskarci.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
koni: ti -- ocigledno -- imas problem sa razumevanjem engleskog;

na linkovima koje sam ostavio sasvim jasno pise da je djakon najnizi svestenicki cin, odnosno da se osoba rukopolaze/zaredjuje u djakonat

-- za razliku od npr. crkvenjaka/zvonara/ministranta itd., sto zaista jeste sluzba u crkvi (kako si se izvoleo izraziti), ali koja nije svestenicka -- odnosno nema rukopolaganja/zaredjivanja.


Medjutim, djakon -- dakle, jos jednom: rukopolozeni/zaredjeni djakon -- je samim cinom rukopolagnaja/zaredjivanja -- svestenik (najnizi svestenicki cin).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 16:51:21
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.