Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Културне разлике видљиве у мозгу  (Pročitano 1049 puta)
03. Feb 2008, 14:59:17
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 

Културне разлике видљиве у мозгу

Људи из различних културних подручја другачије решавају исти задатак, што се јасно очитава на снимцима главе. Изучавање понашања показало је да такве разлике утичу на памћење и опажање. Да ли то видљиво и у некаквим можданим обрасцима?


Различито просуђивање (Фото МИТ)

Није свеједно којој историјској баштини припадате, разлике су уочљиве у вашем мозгу. Људи из различних културних подручја другачије решавају исти задатак, што се јасно очитава на снимцима главе. Истраживање је недавно спроведено у чувеном Масачусетском институту за технологију (МИТ).

Изучавање понашања показало је да такве разлике утичу на памћење и опажање. Да ли је ово видљиво и у некаквим можданим обрасцима?


Одавно су психолози установили да америчка животна уверења вреднујући више појединца истичу независност личности или предмета посматрања у односу на смисао (контекст) који их опредељује. У исти мах источноазијска друштва наглашавају дух општости и заједништва, успостављајући везу међузависности са описујућим значењем.

Желећи да то одгонетне предводник истраживања професор Џон Габријел из Макгаверновог иститута за проучавање мозга, у саставу МИТ-ија, замолио је десет људи скоро пристиглих из источне Азије и десет Американаца да брзо процене шта су видели. За то време снимао им је главу тзв. функционалном магнетском резонанцом, поступком који бележи промене у крвотоку мозга изазване одговарајућим мисаоним радњама.

Испитаницима је приказан одсечак узорка (подстицај) који се састојао од линија исцртаних унутар квадрата и тражено је да сваки упореде с претходним. У једним покушајима просуђивали су да ли су црте исте дужине, без обзира на величину окружујућих поља (потпуна оцена појединачних приказа независно од околине), а у другим су одлучивали да ли су линије у истој сразмери с квадратима, упркос безусловној величини квадрата (односна процена независних предмета).

Пређашња истраживања са сличним захатевима обелоданила су да су Американци тачнији у потпуном (апсолутном) процењивању, а придошлице из источне Азије у односном (релативном). У најновијем испитивању задаци су били лаки, тако да није било неслагања у постигнутим исходима двеју група.

Не лези враже, на површину је испливало нешто друго: опажени су другачији обрасци можданих промена у току извршавања. Американцима којима је односно расуђивање уобичајено теже укључила су се подручја задужена за пажњу у обављању мисаоних радњи, а знатно мање области културулошки блиске потпуном просуђивању. Код добровољаца из источноазијских земаља испољило се опречно усмерење: више су побуђени делови мозга за пажњу посвећени потпуном оцењивању.

Научници су се изненадили, нарочито великим одступањем у двема групама, а и опсегом укључења мождане пажње изван уобичајених културолошких претпоставки.

Истраживачи су отишли корак даље настојећи да покажу да је учинак већи код учесника који су се више поистоветили са својом баштином. Зато су користили упитнике који су наглашавали наклоности (претпостављена преимућства) и вредности друштвених односа, као што је та да ли појединци осећају кривицу за губитак члана породице, да би одмерили колико се културно поистовећују. И код једних и код других су запазили да је веће поистовећивање са особеностима своје културе у спрези са више израженим обрасцима можданих промена.

Како је то могуће?

Сваки човек се ослања на исто устројство пажње за мноштво тешких сазнајних изазова, али је увежбан да га употреби на различите начине, у шта су умешани културолошки погледи и процене. Задивљујуће је што је начин на који мозак одговара на ове једноставне подстицаје предвидив и сагласан с мишљењем појединаца у вези са независним или међузависним друштвеним односима.

А шта је са пре десетак година у нас омиљеном и разглашеном крилатицом „Лепше је с културом”?

Стефан Вукашин
[објављено: 02/02/2008.]

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.05 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.