Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 12:01:14
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Američki gangster  (Pročitano 8356 puta)
04. Jan 2008, 11:33:27
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone 6s
Američki gangster

Žanr: krimi-drama
Trajanje: 157 min.
Premisa: Moja firma prodaje robu bolju od konkurencije, po nižoj ceni od konkurencije

Glavne uloge:   
Denzel Vošington (Denzel Washington), Rasel Krou (Russell Crowe), Chiwetel Ejiofor, Džoš Brolin (Josh Brolin), Karla Guđino (Carla Gugino), Ted Levin (Ted Levine)

Scenario:   
Stiven Zilijan (Steven Zaillian), Mark Džejkobson (Mark Jacobson)

Režija:   
Ridli Skot (Ridley Scott)



SINOPSIS

Korupcija u njujorškoj policiji poprimila je velike razmere početkom sedamdesetih. Rat u Vijetnamu uzimao je svoj danak kako preko mora tako i kod kuće. Vojnici su se u Ameriku vraćali ili u sanducima ili s heroinskom zavisnošću. Mafija je uz pomoć snaga reda i zakona operisala bez ikakvih smetnji i na tržištu bez ikakve konkurencije prodavala na hiljade kilograma ove opasne droge. Privilegovana i nedodirljiva klasa belaca trošila je milione dolara na sudije, policajce i advokate kako se ne bi dizala prašina oko te stvari, koja je i jednima i drugima donosila korist. Koza nostra je bila nepobediva – sve dok preduzimljivi crnac po imenu Frenk Lukas nije uzeo konce u svoje ruke.

Frenka niko nije primećivao. On je bio tihi šegrt Bampija Džonsona, jednog od gradskih posleratnih kriminalnih bosova. Međutim, kada je njegov šef iznenada umro, Frenk Lukas je iskoristio prostor u strukturama moći i izgradio svoju imperiju kao novu verziju priče o američkom snu. Iako nikad nije išao u školu, Frenk Lukas je godinama sticao znanje na ulici. To znanje, kao i svoju genijalnost i strogu poslovnu politiku iskoristio je da zavlada trgovinom droge u gradu – ulice je preplavio čistijom robom po nižoj ceni. Lukas je nadigrao sve vodeće kriminalne organizacije i postao ne samo najveći korupcionaš u gradu nego i svojevrsna superzvezda.

Tvrdokorni policajac Riči Roberts (Krou) je dovoljno dobro poznavao ulicu i mogao je da oseti da se centar moći u podzemlju droge premešta. Roberts je verovao da se neko penje na lestvici i ide iznad poznatih mafijaških porodica – počeo je da sumnja na crnog igrača koji je došao niotkud, rešen da zavlada scenom. I Roberts i Lukas su do kraja kruto posvećeni etičkom kodu, po čemu se razlikuju od većine svojih kolega – predstavljaju ekstreme na suprotnim stranama zakona. Njihove sudbine će početi da se prepliću kada dođe do međusobnog sukoba. To će izmeniti njihove živote, ali i sudbinu čitave generacije Njujorčana.

O FILMU

Oskarovci Rasel Krou i Denzel Vošington pridružili su se oskarovcu producentu Brajanu Grejzeru ("Blistavi um"), producentu i režiseru Ridliju Skotu i scenaristi, takođe oskarovcu, Stivenu Zilijanu ("Šindlerova lista", "Bande Njujorka") u realizaciji kinematografskog megadogađaja koji govori istinitu priču o uspehu kultne velike zvezde ulica Harlema sedamdesetih godina prošlog veka – o čoveku koji je postao najmoćniji i najokrutniji predstavnik svoje "branše", a koga je osujetio policajac, otpadnik među svojima, zbog svog poriva da vrati pravdu na ulice Njujorka.

Film je sniman u Njujorku i Tajlandu i pokriva razdoblje vrhunca rata u Vijetnamu, od 1968. do 1974. godine. To je ujedno i početak kraja ere potpunog bezakonja koje je odnelo na hiljade života. U korumpiranom gradu u turbulentnom vremenu dva čoveka žive na suprotnim stranama američkog sna, ne znajući da će na kraju od smrtnih neprijatelja postati saveznici na istoj strani zakona.

Legendu o šverceru heroina, porodičnom čoveku, dileru smrti, narodnom vođi - Frenku Lukasu, prvi put je zabeležio novinar Mark Džejkobson pre sedam godina u "Njujork magazinu". Godine 2000. izvršni producent Nikolas Pileđi (koscenarista filmova "Dobri momci" i "Kazino") upoznao je Džejkobsona s Lukasom, koji mu je poverio sve detalje o svom putu, usponu i padu - od dana kada je gledao kako mu Kju-kluks-klan ubija rođaka u Severnoj Karolini, preko vremena u kom je dostizao vrhunac u svetu trgovaca drogom, pa sve do trenutka kada je bio suočen s doživotnom robijom.

Džejkobsonov nastavak pod naslovom "The Return of Superfly" otkrio je priču o siromašnom očajniku koji se doselio u Harlem i vremenom izgradio svoje carstvo tako što je prodavao čistiju robu po nižoj ceni hiljadama zavisnika na ulicama. Lukasovo bogatstvo procenjivano je na desetine miliona dolara – što je privuklo pažnju zakona.

Lukas je rastao u siromašnoj porodici u malom južnjačkom gradu. Godine 1946. dolazi u Njujork kao, kako sam kaže za sebe, "drugačiji kučkin sin". Dve decenije je radio za Elsvorta Bampija Džonsona (čoveka koji je služio kao inspiracija za lik crnog kuma u filmovima sedamdesetih) kao njegova desna ruka. Učio je kako se organizuje posao u stilu Frenka Kostela i Lakija Lučijana sve dok Bampi nije umro 1968. A kada je Džonson umro, Lukas je zavladao. Promenio je pravila igre – uvezao je čist heroin i preplavio grad. Svako ko se usudio da ga izazove bio je kažnjen.

Oduševljen Džejkobsonovim člankom, producent i oskarovac Brajan Grejzer sastao se s Pileđijem i Lukasom. Grejzer je bio fasciniran pričom čoveka koji je došao do proizvođača droge u jugoistočnoj Aziji, što mu je omogućilo da baci na kolena američko podzemlje. Pre početka snimanja 2004. godine "Univerzal" je zaustavio projekat. Grejzer se seća: "Bio sam očajan nedelju dana, ali sam i dalje verovao u priču. Uložio sam svu svoju energiju i potpuno se posvetio cilju – da film bude snimljen. Ridliju Skotu sam nosio scenario sedam ili osam puta i uvek mu se svidelo, ali nikad nismo mogli da usaglasimo termine. Onda je konačno rekao - da."

Skot je ohrabrivao Zilijana da više istakne priču Ričija Robertsa. Posebno ga je zaintrigirala paradoksalna situacija – Lukas, diler droge, ima uređen i harmoničan porodični život, a Roberts, pošteni policajac koji je našao i predao milion dolara i postao omražen među kolegama, vodi razvratnički život. Režiser je osetio da bi trebalo istraživati ta dva sveta, svaki učiniti fascinantnim i polako ih približiti. Hteo je da radi film ako im se pridruži njegov dugogodišnji saradnik, Rasel Krou, i ako je u ekipi Vošington. Kad su Skot i Krou već bili u ekipi, Vošington nije mogao da kaže ne.

Dok se spremao za ulogu, Vošington se video s Frenkom i pri tom snimao razgovor. "Nisam pod obavezno pokušavao da ga imitiram, ali Frenk je takav šarmer, to je osnova njegovog karaktera. Igrao sam Rubina - Uragan Kartera i isto sam i tada radio – družio se s njim i sve shvatio, ili bar ponešto zaključio. Frenku sam rekao da mi ne priča ništa što ne moram da znam, neću da moram da svedočim", kaže Vošington. "Nije me zanimalo da glorifikujem dilera droge, i to sam mu i rekao kad smo se sreli."

Krou kaže da snimanje filmova o istinitim osobama nije isto što i snimati dokumentarac o njima. "Naš scenario tretira jedan period, i to je jedna od osnova koje pričaju priču. Neke stvari koje Riči radi u filmu nije radio u pravom životu. Sve u vezi s njim je kontradiktorno. Nijedna njegova priča nema tradicionalne elemente i on nije neko koga možete svrstavati u nekakve kategorije. Kada je to u pitanju, sve što radite zasnovano je na impresijama."

Režiser Ridli Skot poznat je po snimanju na pravim lokacijama. Ovaj film je sniman na 152 različite lokacije s glumcima u dijaloškim ulogama. Policajac kojeg igra Rasel Krou, Riči Roberts, postao je nepopularan još na početku svoje karijere, kada je tokom istrage našao milion dolara u gepeku automobila i predao ga vlastima.

Igrom slučaja Frenk Lukas, kojeg igra Denzel Vošington, tvrdi da je na vrhuncu svoje karijere zarađivao milion dolara od prodaje heroina u Harlemu.

Da bi dočarala istorijski prvi meč između Muhameda Alija i Džoa Frejzera u Medison skver gardenu, produkcija je scenu snimala u Memorijalnom koloseumu veterana Nasau s hiljadu statista u kostimima iz tog perioda i glumcima koji liče na slavne ličnosti koje su te večeri bile prisutne.

Procenjeno je da je 1977. godine 52 od 70 policajaca sličnih onom kog igra Krou, a koji su radili u specijalnim jedinicama za narkotike, završilo u zatvoru ili pod istragom. Pošto je video film, superzvezda rep scene i predsednik diskografske kuće Def Džem rekordings, Džej Z (Jay Z), bio je inspirisan da komponuje originalnu muziku za film. Inspiracija je došla i iz njegovog ličnog iskustva koje je stekao kao gangster i narko-diler. Živeo je život koji se podudarao sa životom gangstera tokom sedamdesetih.

Oficijelni sajt
American Gangster (2007)

Premijera: 4. januar 2008. godine u Centru "Sava" u 20.30 časova

Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Palermo stajl bebe

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1282
Zastava Transilvanija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Mnogo jak film,topla preporuka
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10766
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Imam ga vec dugo na disku i nikako da stignem da ga pogledam... A cuo sam da je bas dobar film...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 315
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
potpuno se slazem s vama film je extra isplati se pogledati
IP sačuvana
social share
Nikad Nisi Sam
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


* Provokator *

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 25950
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia C3
Super film.  Smile
IP sačuvana
social share
"Everybody lies.The only variable is about what." 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo polako...

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 12015
Zastava srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Samsung galaxy s4
nije los ...za promenu...
IP sačuvana
social share
U cik zore zviždi voz, njime odlazim u OZ
Neću da se vratim
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 3917
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
LG 
Sasvim ok, od mene dobija 7/10.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 27
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Film je sasvim dobar, ali sa prezvakanom temom. Rasel i Denzel su odlicni, prica je ok, tehnicki, film izgleda isto odlicno, ali "mafija i korupcija"..... mislim stvarno. Serpiko je snimljen pre 30 godina, "Kum"-ovi takodje davno, nista u ovom filmu mi nije spektakularno da bi ga gledao par puta. Samo dobar film koji kvalitetno reciklira vec postavljene standarde za taj zanr.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

It`s no place like home...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1297
Zastava Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Odličan film, svakako pogledati!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
Bivši federalni agenti tuže tvorce Američkog gangstera
Autor: Beta | 17.01.2008 - 16:51


Penzionisani američki federalni agenti podneli su tužbu protiv kompanije En-Bi-Si juniversal, koju optužuju da ih je prikazala kao negativce u filmu "Američki gangster" sa Denzelom Vašingtonom.

U tužbi, podnetoj njujorškom federalnom sudu, navodi se da su autori filma oklevetali stotine federalnih agenata za suzbijanje droge i njujorških policajaca time što se u filmu tvrdi da je saradnja trgovca heroinom Franka Lukasa sa tužilaštvom "dovela do osude tri četvrtine zaposlenih u njujorškoj agenciji za suzbijanje narkotika".
Lukas je postao vladin doušnik nakon što je 1975. osuđen za trgovinu drogom, a posle njegovih dojava podnete su tužbe protiv nekoliko trgovaca drogom.
Prema tužbi, federalni agenti i njujorški policajci nikada nisu osuđeni zahvaljujući Lukasovoj pomoći.
"To je potpuno neistinito", kazao je Dominik Amoroza, koji je bio tužilac u federalnom slučaju protiv Lukasa 1975, a danas zastupa federalne agente za suzbijanje narkotika.
Amoroza je naveo da su autori filma nepravedno ocrnili agente koji su rizikovali živote radi hapšenja Lukasa i drugih trgovaca drogom 1970-ih i 1980-ih godina.
"Ne znam o čemu su ti ljudi razmišljali, ali će platiti zbog toga", dodao je.
Predstavnik za štampu Juniversal pikčersa Majkl Moziz naveo je u saopštenju da je tužba "u potpunosti bez osnova".
"'Američki gangster' ne kleveće ni te niti bilo koje federalne agente", naveo je Moziz i dodao da su korumpirani pripadnici snaga reda prikazani u filmu njujorški policajci, a ne federalni agenti.
Predstavnik federalnog odeljenja za suzbijanje droge u Vašingtonu rekao je da nijedan agent te službe nikada nije optužen za krivično delo u Lukasovom slučaju.
Predstavnik za štampu njujorške policije kazao je da ne zna za da je neki njen pripadnik ikada optužen u vezi sa Lukasovim slučajem.
Bivši federalni agenti za suzbijanje narkotika Džek Tol Gregori Kornilof i Luis Dijaz podneli su tužbu u svoje i ime 400 agenata koji su radili u Njujorku od 1973. do 1985. Oni traže najmanje 50 miliona dolara (33,8 miliona evra) odštete.
U tužbi, Kornilof je naveo da je bio glavni agent na slučaju i da je bio prisutan kada su agenti i policija 1975. provalili u Lukasovu kuću u Tineku u Nju Džersiju. Ta scena prikazana je i u filmu "Američki gangster".
U filmu Ridlija Skota sa Raselom Krouom i Džošom Brolinom koji se prikazuje od novembra, korumpirani agenti za narkotike tokom hapšenja pucaju na psa dilera drogom, fizički napadaju njegovu ženu i kradu novac sakriven u kući.
U tužbi se tvrdi da je pretres obavljen na legalan način - konfiskovano je blizu 585.000 dolara (395.484 evra), uz validan nalog za pretres.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 12:01:14
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.