Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 19:59:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Опраштање  (Pročitano 2158 puta)
25. Dec 2007, 12:37:36
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 
"Праштајте, ако шта имате против кога,
да и Отац ваш који је на небесима опрости
вама ваше грешке" ( Мт.11.25.)



Када ходате непознатом шумом, видите мноштво дрвећа и свега оног што јој припада, знате да је то шума и осећате шта она представља, али немате тачну представу колика је она наспрам вас ни када ћете изаћи из ње…. Знате за ону изреку - од дрвета не види шуму.То се каже за човека који се превише приближи неком објекту или појави да не види његове праве размере и карактеристике.Понекад нам треба дистанца да би смо боље сагледали све квалитете неке ствари коју посматрамо.Ако јој се превише приближимо у опасности смо да један њен квалитет доживимо као нешто друго, као у оној причи када су седморица слепаца пипали слона кога сусрећу први пут и на основу онога што су пипали процењивали на шта слон личи, а личио је на све само не на слона.Све су ово примери нужности заузимања оптималне дистанце у односу на спољње објекте како би смо их сагледали на непристрасан начин, као што љубитељ уметности посматра уметничко дело у галерији са оптималне даљине да би га доживео на прави начин.Али постоји и унутрашња дистанца, односно дистанца у опажању предела наше душе.Добро је свремена на време имати дистанцу у односу на представе и сцене унутрашњег света или света душе.Захваљујући њој можемо сагледати неку појаву у себи на нови, а често и непристраснији начин чиме обогаћујемо искуство новим знањем и умењем.
У царству душе постоји једна широка област која се зове опраштање. Њу врло често посећујемо, јер да би смо стигли на друга одредишта пут нас најчешће води кроз ову "земљу", простор опраштања. Када је опраштање у питању немамо потребну дистанцу да би сагледали његов значај за човекову срећу и здравље и за изградњу хармоничних односа са другим људима.Некако утонемо у односе који доносе некад срећу и задовољство, и много чешће, сукоб, разочарење и међусобно кажњавање, па не видимо шуму од дрвећа.Умети опростити другом за рану коју нам је нанео представља највећу врлину људске свести. Али олако се одричемо добре воље да се наоружамо таквом врлином. Освета нам изгледа много слађа. Ако се не светимо, ипак у интимности своје душе носимо огорченост и одбојност према оном ко нам је нанео бол. Огорченост и одбојност је други вид непраштања. У освети ми кажњавамо неку особу за проузроковани бол, а у огорчењу ми кажњавамо себе због тога што смо дозволили некоме да будемо повређени. Није добро светити се или кажњавати друге, али није добро ни кажњавати себе. Најмудрији људи су говорили – Ко тебе каменом, ти њега хлебом. Овај савет изазива такав рефлекс неслагања код највећег броја људи, да ништа не значи позивање на највеће ауторитете мудрости. Делује апстрактно, невероватно, чак се доживљава као провокација и сврставање на страну непријатеља. Не помажу ни објашњења да би се прихватила таква стратегија опхођења према противницима.

Љуби ближњег и даљњег свога


Ако не праштамо, сами себе осуђујемо на конфликт који има тенденцију бујања са несагледивим последицама. Чин непраштања представља терет одговорности за продужавање сукоба. На мојој одговорности лежи одлука да ли ћу или нећу прихватити изазов који ми неко упућује да се сукобимо. Чим се одлучимо да учествујемо у сукобу постаје мање битно ко га је први започео. Често нам првенство започињања сукоба добро дође као алиби да мирне савести искалимо свој бес или мржњу према непријатељу. Али то је провидна стратегија понашања, можда не за актере сукоба, али за непристрасне посматраче у сваком случају. Шта ми вреди што као ној загњурим главу у песак пред опасношћу па ми се чини да опасности више нема. Исто тако шта ми вреди оправдање што је неко први започео сукоб ако сам га ја оберучке прихватио. Убедио сам себе, али не и праведне сведоке моје мизерије, односно сведоке пада у стање недостојно човека. Спремност да се прихвати сукоб крије у себи још једну нездраву клицу или тамну страну нечије личности. Знате ли за ону изреку – ко на длану нема рану може да држи и отров на длану? Ако смо нападнути, у смислу емоционално повређени, разочарани, огорчени, бесни, омаловажени, исмејани или на неки други начин обезвређени то значи да је непријатељска намера пала на погодно тле. Јесте да ме је неко покушао дисквалификовати, али ја сам се осећам инфериорним, неуспешним или јадним. Неко ме је само подсетио какав сам заузео однос према самом себи. Туђа, злонамерна стрела је само испровоцирала стару рану несамопоштовања која поново почиње да флисује.
Сукоб човека са човеком је у суштини бокс са сопственом сенком. Онај други је моја сенка, део мене који ме прати без обзира куда кренуо. Можемо то посматрати и на другачији начин. Наши непријатељи су наша огледала. Значи нису исто што и ми, али се ми огледамо у њима са свим себи видљивим и невидљивим странама. Постоји једна димензија нас коју не можемо прецизно опажати, без помоћи других људи. То је исти феномен као што је чињеница да око само себе не види, без огледала. Тако и ми, сами себе не видимо са особинама које нам се не допадају. Можда би потрајало много времена док их не постанемо свесни, да није њиховог одраза у реакцијама других особа према нама. Зато је Исус саветовао људе да на туђе увреде не узвраћамо осветом. Туђе увреде нас погоде и заболе као што боли ударац камена. Рефлексна реакција је да се бранимо од нападача. Али на тај начин пропуштамо прилику да сагледамо саме себе и наш однос према другим људима. Ако на увреду узвратимо увредом, на омаловажавањем омаловажавањем, на мржњу узвратимо мржњом тиме смо се изједначили са својим непријатељем и дали му оправдање да су његове претходне зле процене нас биле утемељене у реалности. Узвраћањем истом мером, односно осветом, односно "каменом" своме непријатељу сте истовремено дали додатну мотивацију или енергију да истраје у свом нападу и да вас порази. Зато се каже да је напад најбоља одбрана. Ако сте довољно јаки, можда можете и победити, али то је победа са горким укусом у устима, где сте изгубили један део своје доброте, јер сте схватили да можете уживати у туђем поразу.

Лазић Срећко, психолог
« Poslednja izmena: 25. Dec 2007, 12:37:55 od Livingston »
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
  oprashtanje ne treba meshati sa slaboshcu  Smile

da bi stvarno mogli da oprostite neku uvredu ,morate biti dovoljno jaki da kaznite pochinioca . tek u trenutku kad vash mach stoji nad njegovom glavom ,oprashtanje je pravo . medjutim ,ako "oprostite" nekom koga ne mozete da kaznite , to je samozavaravanje i maska vashe slabosti !
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 594
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Odlican tekst i dobar koment od BF-a. Ne mozes oprostiti ako nisi iznad tog coveka, to zahteva put mentalnog razvoja, jer taj mac iznad njegove glave je naravno pre svega duhovni mac.
« Poslednja izmena: 26. Dec 2007, 00:01:53 od Luke Jackson »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1366
Zastava south of heaven
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
zavisi kako ce krivac da reaguje na kaznu,ako ce nakon oprosta postati vash prijatelj i iskupiti za loshe delo,onda mu oprostite,ako nece onda osveta...oko za oko,zub za zub...hrishcanstvo je u krivu jer podrzava infatilno oprashtanje koje vodi u ohrabrenje onog ko vrshi zlo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
oprashtanje ne treba meshati sa slaboshcu Smile

da bi stvarno mogli da oprostite neku uvredu ,morate biti dovoljno jaki da kaznite pochinioca . tek u trenutku kad vash mach stoji nad njegovom glavom ,oprashtanje je pravo . medjutim ,ako "oprostite" nekom koga ne mozete da kaznite , to je samozavaravanje i maska vashe slabosti !
Више него тачно.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Linux
Browser
Mozilla (gutsy)
mob
SonyEricsson k310i
zavisi kako ce krivac da reaguje na kaznu,ako ce nakon oprosta postati vash prijatelj i iskupiti za loshe delo,onda mu oprostite,ako nece onda osveta...oko za oko,zub za zub...hrishcanstvo je u krivu jer podrzava infatilno oprashtanje koje vodi u ohrabrenje onog ko vrshi zlo
A kako ces ti znato da li ce se on popraviti ili ne.I po cemu si ti bolji ako vratis istom merom.Najveca osveta koju mozes nekome da ucinis jeste da mu oprostis.....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 381
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia N70
Oprastanje hmmmmm jeste da to je lepo.Cudi vas to?Sta je to?To su emocije.To je znanje.To je svest.Ako te neko slucajno zgazi po novim cipelema.Sta ces uraditi ?Hoces da pocnes da galamis ?"Alo majmune ! zgazio si me!Mentolu pazi kuda ides ?Kretencino itd...Sta ces zapravo postici ,ako pocnes da vices na njega ?To se desilo pa se desilo.Hoce li se tvojom vikom i grubim recima cipele ocistiti i vratiti vreme ?:)Nece.Ali lepo je ako ljubazno opmenes tu osobu da pripazi na svoje kretanje jer tako gazi druge.I da je to neko uradio pre tebe odavno od pocetka sveta samo bi jedan covek bio zgazen po cipelama Smiley)( Primer je banalan ali poucan ) A to su cipele prada ili mrada prljave to toliko nije ni vazno.....Smiley)
IP sačuvana
social share
Ne pitaj me zasto,zapitaj se zasto.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
 Kad bi ljudi znali da povredjujući druge ustvari povredjuju sebe-odmah bi prestali sa time.
 
  Um je kao ogledalo i svaki put kada sam bio agresivan ta ista agresija se vraćala meni.Kako?Lepo-putem projekcije.
 Npr-danas sam se pokačio sa šefom na poslu-ubedjivali smo se jer sam imao utisak da me kritikuje bez osnova i na kraju sam mu poželeo da crkne.Bio sam ljut.
 U sličnoj situaciji,bilo gde drugde ja ću iskritikovati nekog i ako se taj neko namrgodi i sl.imaću utisak da mi misli sve ono što sam ja mislio onda šefu-naravno-potpuno sam nesvestan toga i ubedjen da ovaj meni stvarno misli sve najgore!Ustvari sam projektovao sopstvena osećanja koja su se probudila!
 A zamislite samo koliko takvih situacija ima.. Smile
 
 "Nije teško naći osobu koja dela s'ljubavlju.mnogo je teže naći nekog ko misli s'ljubavlju".
 Dobri ljudi nisu uvek radosni.Radosni su uvek dobri.
 
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 79
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.3
Psihološka je činjenica da i najnesebičnija stvar koju učinimo ima neku korist za nas, pa makar to bio i običan osećaj zadovoljstva, ili nekog oblika osećaja superiornosti. Tako je kako kod prosjaka tako i kod najvećih altruista. Takav je slučaj i sa praštanjem. Međutim tvrdanja da oproštaj može pružiti samozadovoljstvo bi značila da sa su svi ljudi dobri, nekim ljudima ta vrsta zadovoljstava ipak nije dovoljno ispunjavajuća, pa će se okrenuti dobroj staroj osveti. Znači, moramo biti predisponirani na neki način da bi praštali. Praštanje nije neki gest koji ćemo sprovesti u smislu odluke da -ne, već je to životni stav. Naravno u ekstremnim situacijama i osobe sa stavom opraštanja se nalaze u nedoumici, ali osobe čiji je moto -osveta- neće ni pomišljati o alternativi, niti će se ikad zapitati da li je moglo drugačije.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
 Praštanje je prihvatanje činjenice da vam je neko uradio nešto loše.Bilo je,loše je.
Oprostiti znači vratiti mir koji se izgubio,pustiti osobu "da ode".Slično tugovanju kada osoba izgubi nekog i na kraju je pusti iz sebe simbolično tako što se vrati normalnom životu i prihvati gubitak i navikne se i prilagodi.
  Osveta.Neznam šta bih rekao.Najbolje je sprečiti konflikt u samom startu a osveta je prolongiranje teskobe i napetosti,šta znam...
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 19:59:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.