Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 00:20:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 66
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pocetnicka maketa  (Pročitano 68211 puta)
07. Dec 2007, 12:09:44
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Postovane dame i gospodo Burekdzije, cast mi je i veliko zadovoljstvo da u ulozi pocetnika maketara (ili kako jednom ovde u sali rekoh "maketasha"), a na podstrek dragih Burek-prijatelja, zapocnem ovde predstavljanje mog prvog pokusaja, a sve sa ciljem da se, nadam se mnogobrojnim, buducim pocetnicima u maketarstvu pomogne na prvim koracima ove plemenite vestine.
Elem, uvazeni prijatelji, ja sam odusevljen raznim, ovde prilozenim, prikazima maketa (radi se uglavnom o avionima) a posebno majstorskim radom i iskustvom naseg cenjenog moderatora @pilot-a, kao i komentarima i prilozima cenjenih: dragog @ujakaalbert-a. neverovatnog @HasBiba-e, gurua @woodpecker-a, uvek rado vidjenih
@Herros-a, @bf_109_g 6-a, @samuraj77-a, @211-a i @ramon23 te mongih drugih (da nabrajam, ovde ne bi bilo mesta), odlucio da pristupim ovom svetskom svetom pokretu izabravsi prvo Messerschmitt 109, da bih na blagonaklon nagovor naseg @pilot-a ipak uzeo Focke Wulf Fw 190 D. Razmera je po meni opasno mala za pocetak (1:72), ali kako rece Nikola Tesla "tezi put je najbolji". Ideja je da fotografisem sve faze, kako bi mogle da se uoce greske i to iskustvo tako prenese ostalim pocetnicima. Racunam na vasu svesrdnu pomoc i strogost.

Secam se da smo kao klinci zanli da kupimo neke male cokoladice (zivotinjsko carstvo i sl.) pa bi onda, kada bi ih odmotali, jeli to polako, polako, gustirajuci to kao sto neko gustira (gusta, merachi, cejfi, uziva) na pr. havana cigaru, casu dobrog vina, malu kolicinu pikantne hrane, itd.
Upravo tako cu sada poceti, sa cejfom, da izlazem ovu maketu. Polazimo od kutije. Slatki, mali paketic firme Airfix, koji u sebi krije iznenadjenja koje ce nas muciti na nasem putu. Ilustracija u boji nalazi se na glavnoj strani (sl.1), a ista (samo avion) na tri bocne strane (sl.2). Jedna bocna strana, rezervisana je za informacije o proizvodu (sl.3). Tako saznajemo da je proizvod :"made in France", da nije za decu mladju od 8 godina (j) -verovatno se misli da ispod 8 godina treba pomoc i prisustvo starijih, zatim crtez Humbrol proizvoda -kantica s bojom, lepak (h); informacije o firmi Humbrol Limited (engleska firma) gde opet pise da sve nije zadecu ispod 36 meseci (3 godine -zakljucak: mali Englezi ranije prave makete Smile). Sledi  znak za reciklazu i crtez-silueta (g) sa dimenzijama sklopljene makete: 142x145mm i crtezom delova i verovatno njihovim ukupnim brojem: 29.
Napisah ovo i odmah sam proverio. Tacno, to je broj delova.
Na zadnjoj strani kutije nalazi se crtez u boji dvaju shema (sl.4).
Levo je shema boja (boje su oznacene brojevima, cije mi je znacenje za sada nepoznato) za Fw 190 D-9 iz IV (Sturm)/JG3 Prenzlau, iz marta 1945., kojeg je leteo Lt. Oskar Romm, imao 92 pobede (sl.5).
Desno je shema boja za Fw 190 D-9 iz 6th Staffel II Gruppe JG26, Nordholm, iz 1946 (sl.6).
Ove dve sheme odgovaraju i dvama varijantama makete aviona koje zelimo sklapati. Kada sam ovo shvatio, zazalih sto nisam kupio jos jedno pakovanje (sto cu verovatno i uciniti kasnije Smile)
Toliko, za pocetak. Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

01AirfixFw190D kutAnfas s.jpg
(588.61 KB, 1024x732)
04AirfixFw190D kutBocno1 s.jpg
(195.7 KB, 600x347)
05AirfixFw190D kutBocno2 st.jpg
(179.69 KB, 600x335)
02AirfixFw190D kutSheme s.jpg
(460.17 KB, 1024x735)
02AirfixFw190D kutShema1 s.jpg
(409 KB, 1024x1158)
02AirfixFw190D kutShema2 s.jpg
(344.64 KB, 1024x1134)
« Poslednja izmena: 07. Dec 2007, 12:16:12 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Shit happens, rama rama.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4233
Zastava Slovenia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla MEGAUPLOAD
mob
Nokia 
Znači počelo je počelo..... Smile...nego kažimi ako nije tajna koko košta ovo kod vas?????da malo usporedim vaše i naše cene..... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
SonyEricsson C702i
@papalu  Smile drago mi je sto si krenuo sa radom samo napred i strpljivo,postavljaj slike i slobodno pitaj ako mogu rado cu pomoci... Smile
@HasBibaova maketa na 2 mesta u gradu kosta 313 dinara sto je oko 4 eura a inace u lokalnom hobbyshopy bi ova serija kostala oko 5 Eura.
Naime u pitanju su stare makete koje su godinama stajale u magacinu Centra za vazduhoplovno modelarstvo i sad su na nekoj rasprodaji...
Ako te interesuju cene ostalih maketa pitaj i ja bih rado uporedio sa cenama kod vas iako sam siguran da su kod nas skuplje...Mozda je bolje na PM da ne zatrpavamo temu. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
Odlican pocetak Papalu! Prvo sto ces uraditi je da obojis unutrasnjost kabine u crno sivu boju. Pa onda mozed da sklapas trup. Dok se susi unutrasnjost mozes da sklopis krila.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Eh, pilote, ti si profi i brz. Ja cu tek danas da kupim lepak, neki alatcic sam kupio, a za farbanje alata nemam. Tako, prvo cu izrezati delove i videti kako da to smirglam. Ovo ce biti najsporije sklapanje jedne makete, zato nemoj da se iznerviras. Smile
Dobro, stao sam kod kutije. Eee, sada sam je otvorio (gledaj sl.1) i ugledao sadrzaj (sl.1): tri posebna komada sa delovima trupa, krila, stajnog trapa, propelerom, dodatnim rezervoarom, coveculjkom i sedistem (b, uvecano sl.2, sl.3 i sl.4) i jos jedan poseban deo od providne plastike -staklo kabine (c, takodje na sl.7) zatim tu je (veoma vazno) uputstvo za sklapanje (d, uvecano sl.5 i jos sl.6), pa nalepnice  ili kako neki kazu dekali (engl.decals) tj. oznake (e, uvecano sl.Smile i jedan poseban papiric (f) ciju ulogu sa sigurnoscu neznam ali predpostavljam da sluzi da zastiti papir sa nalepnicama ili ima neku ulogu pri njihovom postavljanju na maketu (Smile).
Delovi su pricvrsceni za nosece ramove tankim delovima plastike i tu treba rezati (sl.9 -crvene crtice). Na ramovima su lepo utisnuti i brojevi delova, tako da nema zabune, ali isto tako ima puno suvisnih delova plastike koje ce trebati odstraniti a da se ne osteti forma delova (sl.9 -crvene zvezdice).
Eh, sada bi trebalo pristupiti otsecanju delova -toj nezgodnoj, osetljivoj i bolnoj hirurskoj intervenciji. Ako pogledamo na uputstvo pod rednim brojem jedan je montiranje figurice pilota na deo sa sedistem i delom kabine (upravo onaj koji maestro @pilot savetuje da prvog ofarbam u crno-sivu boju), pa ce zato ovi delovi i biti prvo odrezani.
 U nastavku sledi fotografija i opis mog prvog alata, a u medjuvremenu moram da skoknem do grada zbog posla, ali usput kupujem lepak, a mozda i kanticu crno sive boje (ima li ta boja sifru??? Smile). U svakom slucaju veceras bi se moglo pristupiti operaciji No.1. Smile

Ah, za Hasbibu: ne secam se kolko me je kostala maketa, ali nije vise od 400 din. Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

00AirfixFw190D kutSadrz st.jpg
(614.95 KB, 1024x768)
AirfixFw190D delovi 01 s.jpg
(560.21 KB, 1024x673)
AirfixFw190D delovi 03 s.jpg
(420.87 KB, 1024x768)
AirfixFw190D delovi 04 s.jpg
(417.07 KB, 1024x581)
AirfixFw190D nalep 01 st.jpg
(427.02 KB, 768x1024)
AirfixFw190D uput 01 s.jpg
(609.55 KB, 780x1024)
AirfixFw190D uput 02 s.jpg
(451.9 KB, 1024x768)
AirfixFw190D nalep 01d s.jpg
(363.6 KB, 1024x591)
AirfixFw190D delovi 01 sdt.jpg
(589.98 KB, 1024x1026)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
Pa ne znam koja moze biti i sta ima od boja kod nas. Ali neka bude jako jako tamno siva boja. Kod Nemaca je to bila RLM 66 Schwarzgrau ako tvom prodavcu ista znaci. Kupi i cetkicu. I razredjivac. I jednu malu casicu za rakiju de ces da razredis boju i posle da peres cetkicu. I pakovanje vate da cistis prste i sta vec... a kupi i pivo- imas i ti dusu  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
HTC HD2
aaaaaahh samo vi meni pravite zazubice videcete vi  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11

Sta reci Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
 Smile Smile Smile, koji sam tukac, zaboravio sam razredjivac. Al dobro mogu sutra - ali koja vrsta razredjivaca, hm? Smile. A ovo sa cetkicom me raduje - znaci mogu da ga farbam bez air brush-a. Sto se tice pive, ideja ti je odlicna - smiruje zivce, ruka ne drhti... Smile Smile Smile.
Hej Dr.Lift legendo, kupi maketu i pivo, sta da ti kazem. Smile
Ali pazario sam ovde neke stvar i sa' ce ih slikam. Smile
(P.S zaraza me je skroz uhvatila pa sam kupio jos jednog istog Fw160D da bih uradio posle i drugu varijantu, a posto mi dosla neka lova, resih da se castim pa imam sad, pored onog Me109, i Spitfire MkI i jos jedan Hawker Typhoon - @samuraj77 je u pravu cena je 315 din. A uzeo sam i knjigu "Srpska Avijatika 1912-1918", kazu zadnja u radnji -radnja u Vasinoj ulici). Bice rada. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
Samo radi- imas podrsku od nas. Ja cu vezano za ovo sto ti radis a na osnovu arhivske gradje sto imam, da iradim odgovarajuci profil u boji pa da ti bude osnova za rad.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 66
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 00:20:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.182 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.