Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 30. Apr 2024, 04:37:15
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: I Hrvati puške za trku imaju...  (Pročitano 44022 puta)
Svakodnevni prolaznik

Lead me, follow me, or get out of my way

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 266
Zastava unknown
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Dealio
mob
SonyEricsson 
Amin to that brother............... Smile Smile
IP sačuvana
social share
No bastard ever won a war by dying for his country.
He won it by making the other poor dumb bastard die for his country.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Vec sam nekoliko puta do sada pisao svoja misljenja i iskustva na temu jurisnih pusaka.
Licno ne volim puske konstruisane poput VHS (o kojoj je tema) i ne volim da mi mehanizam
puske stekce pored uveta. Takodje cenim kada kod puske moze lako da se zameni okvir bez
skidanja kundaka sa ramena. Sama robusnost odnosno kompaktnost puske su mi od skoro
presudne vaznosti, dok je kalibar stvar diskusije...

Zbog ove teme sam (radi poredjenja) na brzinu rasklopio dve suparnicke i najzastupljenije
jurisne puske, slikao ih i evo postavio pred vas. Naravno radi se o M4 i AK47. Njima cu takodje
prikljuciti sliku (preuzetu sa neta) rasklopljene VHS. Ruku na srce VHS je na slici rasklopljena skroz i vidi
se milion malih delova koji se ne diraju prilikom baznog (vojnickog) rasklapanja radi (recimo) ciscenja.

Ne treba biti preveliki strucnjak da bi ste dosli do zakljucka koja je puska (na izgled) kompaktnija, cvrsca i
sigurnija. Postujem ja i karbon i fensi izgled i laboratorijska ispitivanja, ali... gvozdje je gvozdje! Smile 

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

DSCN0381.JPG
(133.29 KB, 900x675)
DSCN0384.JPG
(130.24 KB, 900x675)
vhs027zi.jpg
(65.25 KB, 900x706)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
 to sa gvozdjem i njegovom tezinom je vishe psiholoshki efekat  Smile . mene interesuje kao se te "lake" pushke ponashaju po pitanju trzaja ,jer im je centar mase pomeren u odnosu na mesto opaljenja metka ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
to sa gvozdjem i njegovom tezinom je vishe psiholoshki efekat Smile . mene interesuje kao se te "lake" pushke ponashaju po pitanju trzaja ,jer im je centar mase pomeren u odnosu na mesto opaljenja metka ...

Psiholoski efekat ili ne, treba napomenuti da se u realnim situacijama i uslovima eksploatacije pusci deesavaju razne stvari.
Takodje treba napomenuti da sirom sveta postoje ljudi koji u vojsku odlaze neznajuci krevet da nameste a ne da rasklope
neko oruzije. Stabilnost delova i jednostavnost rukovanja su veoma vazni faktori koji se koriste prilikom konstruisanja oruzija.

Skoro sve (lake) jurisne puske novijih generacija koriste kalibar .223 Taj kalibar sam po sebi izaziva manji trzaj i pravi manju
buku, tako da je u startu ugodniji za pucanje od recimo 7.62x39. Konstruisanjem pusaka sa tkzv. "bullpup" sistemom
(kakav je i kod VHS) pokusali su da postignu bolje manevarske sposobnosti.

Takodje, na istu duzinu oruzija postalo je moguce montirati duze cevi (zbog pomerenog mehanizma u nazad)
koje su postale lako zamenljive. Medjutim, dobili su i ocajan balans oruzija zbog gubitka mase u prednjem delu.
Neke od modela sa Bullpup sistemom je moguce koristiti samo sa jedne strane (samo desnoruki strelci) jer bi u
protivnom levoruki strelac dobijao vrele caure u lice. Tu je i plamen koji vam bljesti pored lica, zatim i pojacani
prasak zbog blizine opalenja metka, zatim totalna neupotrebljivost prilikom borebe prsa u prsa, zatim totalno
je ne prakticna za pucanje preko zaklona...

Imao sam prilike da pucam iz Steyr AUG koja je medju boljim puskama tog sistema i licno nisam odusevljen.


« Poslednja izmena: 07. Dec 2007, 10:34:22 od bockoyogi »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1459
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
Nije svejedno da li je karbon ili celik. Americki vojnici su svoju pusku u Vijetnamu zvali " Toy Matel gun". Bila je izradjena od karbona i podsecala na plastiku a Matel je proizvodjac igracaka ( mislim i Barbie lutaka) Smiley
Precesto je zaglavljivala a i desavalo se da cevi omeksaju i iskrive se.
Za Kalas kazu da je puska koja ubija na 3 nacina: metkom iz cevi, kundakom i metodom palice. Za udarac kundakom je potrebna tezina koju karbonske tandzare nemaju. Za udarac poput bejzbol palice , karbonske puske nemaju dovoljnu cvrstinu ( mada, kome to pa treba).

I naravno Kalas koristi mnogo veci kalibar i ima vecu probojnu moc. U vijetnamu su  se cesto desavali sumski okrsaji. Ameri i Vijetkongovci zauzmu busije svako iza svog drveta. Amer puca u pravcu Vijetnamca ali ovog drvo zastiti od metka.
Onda se i zuti naljuti:) , puca na Amera a metak probija drvo i Yenki goes to heaven.
To su sve stvarni dogadjaji ispricani na Discovery tv od strane americkih vojnika.

Poruka: Ni ruznije ali ni opakije puske od Kalasa ... i Gledajte Discovery  Smile
« Poslednja izmena: 07. Dec 2007, 10:19:05 od BG_Highlander »
IP sačuvana
social share
"Svi oni jednako misle.To nisu ljudi na čiju se reč možeš osloniti. To je najodvratnija fukara na svetu, koja se ne može zajaziti ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam duboko uveren da se s njima nećemo usrećiti. Ti su ljudi, svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi, i u takvom meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi." - Zivojin Misic o Hrvatima uoci stvaranja Kraljevine SHS
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9557
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6;M
mob
Samsung S500
Čuj, prijatelju, ako ti je Discovery jedina referenca, onda zaista nemamo o čemu razgovarat

nadalje, nije istina da 7.62 x 39 mm ima drastično superiorniju probojnost od .223 Rem

Zatim - probojnost nije jedini parametar po kojem se ocjenjuje prikladnost puščanog metka za vojnu upotrebu kao što ni kalibar nije jedina veličina koja utječe na balističke osobine metka. Važni su i barutno punjenje, pa duljina i žlijebljenje cijevi, pa masa zrna, pa sastav zrna (ima li košuljicu, kakva je jezgra)... puno je tu stvari u pitanju, a ne samo promjer zrna

I na koncu - problem sa prvim serijama M-16 u Vijetnamu nisu bili onakvi kakvima ih ti (i većina površnih "poznavatelja") prikazuješ.

Problem je bio u barutnom punjenju metka, problem je bio u činjenici da je vojnicima rečeno kako novu pušku uopće ne treba čistiti, problem je bio u činjenici da je nova puška (baš kao i svaki novi model bilo čega) podložna inicijalnim poteškoćama... ono što se zovu "dječje bolesti"

Zaključak - pročitaj nešto, porazgovaraj s nekim od struke, a nemoj vjerovat svemu što ti kažu na Discoveryju  Smile
IP sačuvana
social share


I am not a complete idiot.
Some parts of me are still missing.


America is the only nation in history which miraculously has gone directly from barbarism to degeneration without the usual interval of civilization (Georges Clémenceau)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1459
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
Čuj, prijatelju, ako ti je Discovery jedina referenca, onda zaista nemamo o čemu razgovarat

Ne nego cu da verujem.. kome ? Tebi? Nemam pojma ni ko si ti. Mozda si americki vetaran iz vijetnama a mozda si i dokona baba Smiley
Daklem, na pomenutoj emisiji sa Discovery kanala pojavili su se experti  iz ruske, americke, engleske i vijetnamske vojske. Niko nije rekao da se pricalo samo o naoruzanju  iz vijetnamskog vremena. Oni su bili centralna tema ali bilo je i ostalih proizvoda iz danasnjice.

Zakljucak je bio pod parolom " Simple is better"
Rekli su da su nove puske od savremenih materijala "high tech product" a da kalas izradjen od celika i drveta deluje zaostalo ali da mu genijalnost lezi bas u jednostavnosti.  Takodje je bilo hvalospeva o pouzdanosti kalasa. Naime, tokom testiranja, pusku su ledili, privezanu za  dzip vozili 6 km po pesku, gazili kamionskim tockovima i epilog je bio- mocni rafal iz kalasnjikova ! Smiley Nista ga ne moze zaglaviti.
Ameri sa svojim puskama od  savremenih materijala nisu ni pokusali da se tako sale. Zakljucak znas..
Amer je lepo rekao da bi pre poginuo sa svojom nego da prezivi koristeci rusku pusku. Ali samo zato sto je patriota Smiley  Gotivan lik nema sta
Takodje, uporedjivali su probojnost. Sa iste razdaljine ispaljen je po metak iz obe puske u metu nacinjenu od neceg sto lici na siporex blok. Americka tandzara je odvalila lep komad materijala a  onda kadar prelazi na  dejstvo kalasa...
Blok je bio  u komadicima ! Impresivno , zar ne? ( tako je rekao i narator).
To im je simuliralo probojnost u sumskim okrsajima  ( seti se one price o amerima i zutacima u sumi ).

Sve u svemu, oduvek je za puzdanost bilo koje tehnicke robe bio motiv " Simple is better". To vazi i za naoruzanje.
« Poslednja izmena: 07. Dec 2007, 19:13:22 od BG_Highlander »
IP sačuvana
social share
"Svi oni jednako misle.To nisu ljudi na čiju se reč možeš osloniti. To je najodvratnija fukara na svetu, koja se ne može zajaziti ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam duboko uveren da se s njima nećemo usrećiti. Ti su ljudi, svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi, i u takvom meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi." - Zivojin Misic o Hrvatima uoci stvaranja Kraljevine SHS
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9557
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6;M
mob
Samsung S500
Opet ti kažem.... porazgovaraj malo i sa ljudima od struke... pročitaj koju knjigu koja se bavi tom materijom...

jer ako vjeruješ Discoveryju kao "svetom pismu", onda... pa... ispadaš pomalo smiješan


BTW - probojnost, zaustavna moć, kalibar, kinetička energija... sve su to vrlo složena pitanja koja pogodak u blok siporexa ne može posve razjasnit


Što misliš, zašto su Rusi krajem 80-tih i početkom 90-tih uveli metak 5.45 x 39 mm? Zbog zezancije?

 Smile
IP sačuvana
social share


I am not a complete idiot.
Some parts of me are still missing.


America is the only nation in history which miraculously has gone directly from barbarism to degeneration without the usual interval of civilization (Georges Clémenceau)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1459
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
Da li je jos neko cuo za to ?  Koliko ja vidim oni i dalje koriste kalase. Cak i da su smanjili kalibara i dalje je  pouzdani kalas u pitanju,
Ili je u pitanju eventualno odredjeni tip snajperske puske? Manji kalibar ispaljen iz olucene cevi i  i jeste precizniji na velikim rastojanjima
Kao sto rekoh, Na Discovery-u su bili experti, a ovde smo svi " Uradi sam experti " Smiley
A ti St Faco, ti si mi najveci expert od svih Smiley Odlicno bi se slagao sa mojom babom  haha
IP sačuvana
social share
"Svi oni jednako misle.To nisu ljudi na čiju se reč možeš osloniti. To je najodvratnija fukara na svetu, koja se ne može zajaziti ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam duboko uveren da se s njima nećemo usrećiti. Ti su ljudi, svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi, i u takvom meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi." - Zivojin Misic o Hrvatima uoci stvaranja Kraljevine SHS
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 898
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Ja sam cuo za to. Rusi odavno imaju u naoruzanju i kalibar 5,45x39 namenjen za AP Kalasnjikov, koji je veoma slican americkom 5,56x45. Niko ne spori da je Kalsanjikov odlicna puska, kao i njegov mehanizam. Mane mogu da mu budu gabariti i tezina. I to se delimicno resava primenom kompozita umesto drveta, za izradu kundaka i potkundaka.
Ja ne mogu da verujem da posle prelaska nekod teskog vozila preko bilo koje puske, njoj cev ostane prava. Mislim da je to nemoguce.
Kalibar 7,62x39 ima vecu energiju i zaustavnu moc od 5,56x45. Madjutim, na daljinama vecim od 150 m ove osobine mu naglo opadaju i postaju slicne metku 5,56x45. Preciznost oruzja ide u korist 5,56x45 posto ovaj metak ima polozeniju putanju zrna i vecu brzinu. Takodje ovaj metak (.223 Remington) pravi teze rane u tkivu i ima veci psiholoski efekat na ljude.
Nije tacno da je manji kalibar precizniji od veceg. Bitne su balisticke osobine metka, a ne samo kalibar. Na primer, za dalekometne snajperske puske se koriste kalibri .300 Win. Mag. i .338 Lapua Mag. Ovi kalibri sigurno ne spadaju u male.
Nisu svi na ovom forumu "uradi sam eksperti" Na primer @bockoyogi se svaki dan susrece sa oruzjem i moze dosta toga da kaze kao profesionalac.
Na kraju evo slike koju sam uslikao mobilnim telefonom. S leva na desno: 7,62x39 / 5,45x39 / 5,56x45

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Image 1.jpg
(21.81 KB, 750x600)
« Poslednja izmena: 08. Dec 2007, 15:37:23 od 211 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 30. Apr 2024, 04:37:15
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.392 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.