Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zbog čega ne valja odbiti kumstvo, odnosno da li je u hrišćanstvu dozvoljeno...  (Pročitano 14083 puta)
26. Okt 2007, 11:20:52
Krajnje beznadezan


Oboleo od T.T. Sindroma

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 11474
Zastava Stanujem u... u... ulici... tu gore, gore, kod... kod... Ma, menjaju imena ulica, nikad ne znam gde stanujem!
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Nokia E72
Dakle moja pitanja su

Zbog čega ne valja odbiti kumstvo

i

Da li je hrišćanski da se rođaci krste međusobno, odnosno kume...

Jer što se mene tiče, ja sam odavno od hrišćanstva digao ruke, ali dajem se mišljenju da jednog dana ponudim burazeru od rođene tetke da mi krsti dete. Naravno, on veruje u hrišćanskog boga i do nije "naš" običaj kao kod katolika...

Dakle, da li mislite da je u redu sa njegove strane da mu ponudim?
IP sačuvana
social share
...kažu da imamo još samo par godina za nas...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
mob
Nokia 
Искрено, мислим да баш нијелогично да кум твом детету буде његов стриц.
Ипак ћеш морати да сачекаш неког од наших врлих понавалаца хришћанских врлина да ти објасне зашто је лоше одити кумство.

Куму не приличи ни позајмљивати од кума нити ортачити се у трговини са кумом. Ово се држи као правило, да кумови не би дошли до опреке и свађе. Јер је кумство код Срба светиња, па га као светињу треба и чувати.

Кум

Јовица Тишма

1) крштени: онај ко при црквеном обреду крштења држи дете и, користећи своје кумовско право, детету даје име (које су, иначе, родитељи већ изабрали, али се он прави да је то његов избор, као што то ће, уосталом, чинити и на свим другим изборима), пљује онолико пута колико му кажу да пљуне (као што то чини и на свим другим манифестацијама везаним за изборе) и одриче се ђавола јер му и то каже да каже (као... јасно је када);
2) венчани: сведок на венчању, обично пријатељ младожењин. Као сведок, позван је да ћути, и да лаже ако га нешто питају, (мада се то ретко дешава, да га питају). Његова је обавеза да се испрси и покаже пред родбином младенаца, да се добрано истроши, да малтретира музику, и да се напије. Све то треба да уради што изражајније, (на пример - да се напије к'о свиња) е да би био слављен као “прави кум”. У народу се значај кумства илуструје пословицом “Бог на небу - кум на земљи!”, мада има и оних који тврде да је исправно рећи: “Бог на земљи - кум на небу!”, (о томе у идућем броју). Неписано је правило да кум куму ретко у госте долази, али кад дође - то је празник. Народ каже да је то тако зато што кумство треба сачувати од људских слабости, па ако већ не можете да контролишете емоције, бар ће ретки сусрети проредити прилике за тешке речи које кумство могу покварити. Прави разлог, ипак, треба тражити у чињеници да кум није само сведок венчања младенаца, већ и трансформације њихове љубави у мржњу. Доказ томе су колико разведени бракови, толико и пријатељства међу кумовима која муњевито копне. С друге стране, куму, када израчуна колико се истрошио, преседну све почасти, што ће потврдити и народна клетва: “Дабогда се окумили!”, или пословица: “Ако хоћеш неког да зајебеш - узми га за кума!”. Све речено иде у прилог...
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Oboleo od T.T. Sindroma

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 11474
Zastava Stanujem u... u... ulici... tu gore, gore, kod... kod... Ma, menjaju imena ulica, nikad ne znam gde stanujem!
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Nokia E72
E vidiš, u tome je caka, i baš zbog toga se dvoumim da li da pitam burazera... Jer ja sam ateista i što se mene tiče to bi donekle bilo ok, dok on veruje u boga...

A kod katolika je recimo drugačije. Jer ćerke moje polu-rođene-sestre koja je udata za italijana, su katoličke vere i njih je krstio neko od rodbine, koliko znam...
IP sačuvana
social share
...kažu da imamo još samo par godina za nas...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
mob
Apple iPhone SE 2020
Pa, to vise ima veze sa narodnim obicajima, nego sa verom.. Smiley
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Oboleo od T.T. Sindroma

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 11474
Zastava Stanujem u... u... ulici... tu gore, gore, kod... kod... Ma, menjaju imena ulica, nikad ne znam gde stanujem!
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Nokia E72
Pa, to vise ima veze sa narodnim obicajima, nego sa verom.. Smiley

Hm...  Smile

Vidiš, o tome uopšte nisam razmišljao...

Pa ne znam dal je u skladu sa našim narodnim običajem/verom/nazovi to kako hoćeš, zato ovde i pitam  Smile
IP sačuvana
social share
...kažu da imamo još samo par godina za nas...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Kumstvo je postupak u kome neko preuzima duhovno roditeljstvo nad onim kome kumuje. To znači da će se starati da osoba kojoj kumuje ima duhovno vođstvo kako bi postala dobar, pošten čovek (ako je u pitanju kršteno kumstvo), odnosno da će se starati da svojim savetima pomogne usklađivanju odnosa u braku (ako je venčano kumstvo).

Osim duhovne komponente kumstvo podrazumeva i materijalnu obavezu da ukoliko dete ostane siroče koje nema baš nikog da se o njemu stara kum preuzima staranje o tom detetu. Kod venčanog kumstva kum je obavezan da ako porodica zapadne u nemaštinu ili ako izgubi jednog od hranitelja učini što je u njegovoj mogućnosti da ta porodica ipak nekako stane na noge.

Naravno da je u stara vremena ovo bilo mnogo potrebnije nego dnas kad postoje razne socijalne mere i kada je mortalitet mnogo manji.


Ne postoji nikakav razlog da neko iz rodbine ne može biti kum, mada je u tradiciji da to bude neko izvan porodice iz navedenih razloga. Niti postoje razlozi da se kumstva ne ukrštaju sa verske tačke gledišta. Međutim kum postaje član porodice pa se prema njemu postavljaju one zabrane koje važe za incest.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Oboleo od T.T. Sindroma

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 11474
Zastava Stanujem u... u... ulici... tu gore, gore, kod... kod... Ma, menjaju imena ulica, nikad ne znam gde stanujem!
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Nokia E72
 Smile

Dakle, nema nikakvih grehova što se suštine tiče. Ako pristane - pristao je...  Smile
IP sačuvana
social share
...kažu da imamo još samo par godina za nas...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.065 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.