Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 18:26:36
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Potaknite pisca u sebi!  (Pročitano 2918 puta)
11. Maj 2005, 21:53:39
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Potaknite pisca u sebi!   
   
Gledam prazan list papira, a bogme gleda i on mene. O čemu pisati? Toliko sam sati u životu proveo zureći u bijeli papir da je pravo čudo kako još nisam spušio snježno sljepilo   
   
Tu mi se ne vidi ćela, al' valjda se kuži da mi je koža k'o bebi... Smiley   
      
Prije bi me u takvim neplodnim fazama hvatala panika. Već sam se zamišljao kako i sa šest banki cupkam na bini vatrogasnog doma u Dugoj Resi i pjevam 'Buba švabe'. Užas! Kad odjednom, usred sumornih misli - IDEJA! Bez najave! K'o udar groma! Nemam pojma otkud.

A koliko su me samo puta pitali: 'Pa dobro, otkud ti inspiracija? Kako pišeš pjesme? Otkud ti ideje?'

Pa dobro. Evo, kod mene to ide ovako. Napominjem, KOD MENE! Jer ne postoje pravila, ne postoji priručnik o tome kako biti nadahnut, inspiriran i plodan (ne u seksualnom, nego umjetničkom pogledu. Premda je i seks ponekad umjetnost, ali o tome u nekoj drugoj kolumni).

Znači, svi mladi kantautori, POZOR! Kako naći inspiraciju i pisati dobre tekstove? Znajte da droge i alkohol nisu neko rješenje, jerbo je 99 posto napisanog u takvom stanju - sranje. Trust me! Ono što sam napisao nakon trećeg piva ujutro bi završilo na lomači. Ali evo što pomaže:

1. Budi osjećajan, pusti suzu i reci: Evo sve za muzu...
Znači, slobodno se rascmolji što je Titanik potonuo ili suzu radosnicu jer je Zebra trkačica na kraju ipak osvojila utrku. Nema mjesta za coolere i mačo tipove kod pisanja pjesama. Oni nek' se bave full kontaktom i kockanjem. Umjetnost je obećana zemlja za mekušce, psihički labilne i nesretne melankolike.

2. Otvori oči
Hej, pogledaj malo oko sebe i vidjet ćeš da živimo u jednoj od najispirativnijih zemalja u Europi. Barem za pisanje angažiranih pjesama. Toliko je nepravde, gluposti, pohlepe i sličnih sranja da se ovdje angažirani osjećaju k'o muhe u javnom WC-u. Hrane napretek. Meni nije jasno o čemu pjevaju švedski tekstopisci...

3. Razgovaraj, izlazi i slušaj
OK, istina je da je samoća jedan od preduvjeta kreativnosti, ali treba izlaziti među ljude ako želiš pisati o ljudima i biti storyteller. Likovi u mojim pjesmama šeću gradom i nemaju pojma da su već opjevani. Moram priznati da su mi tu jako pomogli Springsteen, Dylan i Waits. Treba učiti od najboljih.

4. Ne razmišljaj o tome što će ti reći rodbina i frendovi
Čim je izašao 'Šamar', znao sam da će bit' novinarskih upita u stilu: 'Mile je l' tebi često mlohava čuna?(hihihihihi)' Srećom, o tome nisam razmišljao dok sam je pisao, jer bi bend ostao uskraćen za jednu dobru zajebantsku pjesmicu.

5. Ne siluj rimu
Ako nešto mrzim, to su nategnute rime ili one glupave koje završavaju na '-la' u stilu 'Ti si mi dala, / a da nisi ni znala', pa onda infinitivne rimice kao što su 'Mogao sam znati / da ćeš mi dati' i sl. Johnny Štulić je vjerojatno najsvjetliji dokaz da se i bez rime i stroge forme mogu pisati odlične i strastvene pjesme. Kad se bijes okalupi u rime, često izgubi energiju, pa stvar ispadne jalova i tupa.

6. Budi ljut, ali ne i ogorčen
Bitna je razlika u tome što su ljutnja i bijes osjećaji koji pokreću revolucije, dok ogorčenje ne pokreće ništa osim mrzovolje i suicida. Ono što te može spasiti od kobnog prelaska u ogorčene je humor iliti, po naški, dobra zajebancija.

I za kraj, ono najvažnije za sve buduće kantautore... Budi drzak i ne slušaj ovakve pametnjakoviće kao što sam ja, nego pokaži da se bez obzira na gore navedeno može napisati fantastična ogorčena pjesma na -la i -ti.

ŽIVIO!!

   
   
   
Mile KEKIN
srijeda, 11.05.2005
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 18
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
Zemlja...
Iz stada Božijeg izgubljena ovca
što hitro vrti se oko novca
Zaboravljajući, pri tom, Tvorca

Njom vladaju Interesi...
Ti, smrtniče, tu si – gde si
Nije bitno da l' si moćnik
Il' nadničar, il' pomoćnik
Vezana ti oko struka
Monetina teška ruka

Tebi porok skida dronje –
- demokratsko bezakonje

Lepra, kuga, tifus... sledi
Izopačenih atremija
I depresija kao nova
World Wide Pandemija
Zalivan strahom, očaj gde stasa
Zavlada i bezočnih tajkuna rasa

Evo me, sad na ivici paranoje
A priznati moram: Ne živim bolje
No isprani mozgovi što se ne boje...
(Ne)svesno kopiraju 'idole' svoje
Pa:
-   il' sanjaju da voze nove pežoe
i spretno tikete dobitne kroje
-   ili se po teretanama znoje
-   u praznom tanjiru kalorije broje
-   ili ponešto od svo ovo troje
Još neko bedno zadovoljstvo koje
I misle svi: ''Život to je''

O v c o, životi stoje...
... stoički na mrtvoj tački.
IP sačuvana
social share
How does it feel to be different from me?... Are we the same? How does it feel...?
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Ima istine, ima istine...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia 
 do srza postojanju dotaknes Nista
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 18
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
do srza postojanju dotaknes Nista
...tek kad dotakneš Ništa možeš da ga pretvoriš u Nešto..
IP sačuvana
social share
How does it feel to be different from me?... Are we the same? How does it feel...?
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia 
Ako dobro znam to nismo mi izmislili Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 18:26:36
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.