Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 03:36:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: 600 godina Manasije  (Pročitano 1701 puta)
18. Okt 2007, 00:39:49
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1606
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Nokia 
Direktan prenos svete arhijerejske liturgije, Četvrtak, 18. oktobar, 09:00

Povodom velikog jubileja manastira Manasija, VI vekova postojanja, u četvrtak 18. oktobra 2007. godine biće održana Centralna proslava koja započinje svetom arhijerejskom liturgijom koju će RTS direktno prenositi.
Liturgiju će služiti episkopi SPC uz sasluženje sveštenstva i monaštva braničevske eparhije.
Besediće episkop braničevski Ignjatije.
Manastir Manasija je jedan od najznačajnijih spomenika srpske srednjovekovne kulture. Zadužbina je Despota Stefana Lazarevića, vladara, političara, diplomate, ali i književnika i mislioca. Tokom XV veka u manastiru je radila poznata prepisivačka i prevodilačka škola „Resavska škola“ u kojoj je radio i Konstantin Filozof.
Manastir Manasija već nekoliko decenija je u restauraciji, a radove izvodi Republički zavod za zaštitu spomenika kulture Srbije.
Pre nekoliko dana su prenešene mošti Sv. Stefana Lazarevića iz manastira Koporin tako da će istovremeno biti organizovano poklonjenje

« Poslednja izmena: 18. Okt 2007, 10:06:31 od Livingston »
IP sačuvana
social share
Слава Богу на висини, на земљи мир, међу људима добра воља
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Nokia 
Шест векова Манасије

У Деспотовцу откривен споменик српском владару деспоту Стефану Лазаревићу, а у манастирској цркви изложене његове мошти

Споменик деспоту Стефану у центру Деспотовца
(Фото А. Добросављевић)

Деспотовац – Манастир Манасија, задужбина деспота Стефана Лазаревића, јуче је свечано обележио шест векова од оснивања. Свету архијерејску литургију служио је епископ браничевски Игњатије заједно са петорицом владика СПЦ: Иринејем нишким, Хризостомом жичким, Лукијаном осјечко-пољско-барањским, Василијем зворничко-тузланским и Пахомијем врањским.

Изасланик председника владе Војислава Коштунице Радомир Наумов, министар вера, открио је у центру Деспотовца споменик деспоту Стефану који је израдио београдски вајар Зоран Ивановић, а у цркви Свете Тројице у кивоту су изложене мошти српског владара и светитеља, откривене прошле године у Манасији.

Наумов је подсетио да су прилике и времена у којима је живео овај државник, светитељ, ратник, градитељ, песник и законодавац биле сличне садашњим.

– Симболика открива да и данас има оних који се ангажују на очувању Косова и Метохије. Данашњи наши лидери не пристају да се Србији добровољно узму душа и срце. Деспот Стефан Лазаревић није се предавао, па нећемо ни ми. Долазе времена у којима ћемо и ми живети добросуседски и пријатељски са свим осталим народима, јер српски народ неће да дозволи да нико управља његовом судбином – поручио је министар Наумов.

Подсећајући на његов чувени спев „Слово љубве”, Наумов је рекао да то није била само порука помирења брату Вуку, већ је то и порука свима нама у Црној Гори, Сарајеву, Суботици, Приштини и Босни и Херцеговини да живимо у миру.

Велики број верника и гостију јуче је прилазило кивоту да целива мошти деспота Стефана (1377–1427) које су откривене прошле године током археолошких радова у југозападном углу наоса храма.

Владика Игњатије је у беседи поздравио све госте који су се окупили у Манасији и истакао да је овај дан подсећање и на мошти светог деспота Стефана које су откривене.

– То је божји прст, божја воља. Говорило се да су мошти овамо и онамо, а, ето, дао је Господ да их у овој години имамо овде у Манасији.

Анализа узорака ДНК са моштију кнеза Лазара и са скелета откривеног у Манасији утврдила је са 99,9378 одсто тачности да је реч о најближем биолошком сродству првог реда (отац и син), рекао је Игњатије.

Откриће да су мошти пронађене у Манасији деспота Стефана за сада оспорава стручњак Србољуб Живановић који је већ више пута изјавио да су у деспотовој задужбини у Ресави заправо откривени посмртни остаци Стефановог брата Вука.

До сада се сматрало да се мошти светог деспота Стефана налазе у манастиру Копорину код Велике Плане које је 1983. године, после шестогодишње палеопатолошке и антрополошке анализе, пронашао управо професор Живановић.

Манастир Манасија опасан је тврђавом са 11 кула и симбол је организоване средњовековне српске државе. Њен ктитор, син кнеза Лазара Хребељановића и кнегиње Милице, иако вазал турског султана Бајазита, као владар ојачао је власт у тадашњој деспотовини и бринуо се о очувању и стварању аутентичне културе свог народа.

Петокуполна манастирска црква моравског стила је препознатљива по раскошном мозаичном поду у припрати и живопису који спада у најбоља остварења православног света, али који је, нажалост, само делимично очуван. У току вишевековне турске окупације Манасија је више пута разарана. Са цркве је био скинут оловни кров, па је више од једног века храм прокишњавао и две трећине фресака је неповратно пропало.
Иако тешко оштећен, фрескопис Манасије спада у ред највећих домета средњовековног сакралног сликарства. Од очуваних фресака најзначајнија је ктиторска композиција на западном зиду главног дела цркве на којој је сачуван и портрет деспота Стефана. Манасија, тадашња Ресава била је место окупљања учених људи, који су се бавили правописом и преписивањем књига, одакле је и потекла чувена ресавска школа.
М. Пешић
[објављено: 19.10.2007.]


Izvor: Politika
« Poslednja izmena: 18. Okt 2007, 23:16:03 od Livingston »
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 03:36:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.062 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.