Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 14:40:49
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Robert Eric Mortimer Wheeler (1890-1976)  (Pročitano 1210 puta)
03. Okt 2007, 10:54:35
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Nokia 
Moderna arheologija zaista mnogo toga duguje ovom velikom istraživaču. Kao i njegov veliki prethodnik, general Pit-Rivers, Viler je svoju životnu karijeru započeo kao britanski oficir (učestvovao je aktivno u oba svetska rata). S obzirom na to da je imao izuzetno inženjerijsko obrazovanje stečeno u armiji, on je kreativno koristio vojničku preciznost i smisao za organizaciju u svojoj najvećoj ljubavi - arheologiji.


Viler je u arheologiji ostavio neizbrisiv trag, a danas je njegovo ime sinonim za bar nekoliko ključnih inovacija i istraživačkih metoda. Karijeru je započeo iskopavajući naselja starijeg gvozdenog doba u Kolčesteru, a nešto kasnije i gradinu Stanvik. Njegov interes okrenuo se jedno vreme ka proučavanju rimskih gradova i vojnih utvrđenja Kaernarvon, Brekon i Kaerleon. Međutim, najznačajnije otkriće svakako je gvozdenodopska gradina Meiden Kestl (Maiden Castle).


Ovde je Mortimer Viler i pokazao svu svoju inventivnost u kreiranju sasvim originalne istraživačke metodologije. Naime, s obzirom na to da se radilo o praistorijskom utvrđenju izuzetnih razmera, a pri tom opasanom trostrukim zemljanim bedemima sa šančevima, po prvi put je u arheologiji primenjen koncept tzv. stratigrafskog iskopavanja.


Ovu metodu terenskih radova on će nadopuniti i razraditi u svojim kasnijim čuvenim radovima u tadašnjoj Indiji. Otkuda on tamo? Kao engleski oficir tokom II svetskog rata, bio je raspoređen jedno vreme u jedinice stacionirane upravo u Delhiju. Kako je Indija bila britanska kolonija, tamo je već više od stoleća postojala tradicija arheološkog proučavanja prošlosti, a sve radove vodili su Englezi. Viler je 1944. godine imenovan za generalnog direktora arheoloških istraživanja u Indiji, i na tom zadatku je radio sledeće četiri godine. Za to vreme, uradio je izuzetno mnogo, pokrenuvši lanac arheoloških iskopavanja u dolini Inda (teritorija današnjeg Pakistana).


Najveći i najpoznatiji njegovi radovi u tadašnjoj Indiji vezuju se velike i fascinantne praistorijske gradove Mohendžo-Daro, Harapa i Arikamedu. Iako je Mohedžo-Daro istraživan sistematski još 30-tih godina od strane još jednog velikana (Sir Džona Maršala), Viler je učinio velika otkrića citadele i donjeg grada, koji su predstavili jednu od najranijih svetskih blistavih civilizacija, sa urbanizovanim centrima (zgrade od opeke, popločane ulice, kanalizacija, pismo itd).


Tokom višegodišnjih istraživačkih kampanja, u potpunosti je razvijen danas čuveni VILEROV METOD stratigrafskih iskopavanja. Radi se o sistemu realne kvadratne mreže postavljene u prostoru, sa osnovama kvadrata od 5 x 5 m, u kojoj se, kao na šahovskoj tabli, iskopavaju unutrašnji prostori promera 4 x 4 m. Tako, na širokoj površini ostaje mreža profila širine od po 1 m, a ostali prostor se iskopava arbitrarno - zavisno od nalaza struktura unutar njih.

Osnovna prednost ovakvog metoda jeste u činjenici da je moguće izvoditi veoma kontrolisano iskopavanje velikih površina kod stratigrafski komplikovanih lokaliteta. Upravo postojanje čitave mreže kontrolnih profila omogućava praćenje vertikalne stratigrafije i analitičku rekonstrukciju svih slojeva, poremećaja, struktura i objekata. Međutim, ono što je još značajnije, ovo omogućava i znatnu uštedu u vremenu i uloženoj energiji istraživača, jer je moguće da se iskopaju npr. samo “crna polja” na takvoj velikoj “šahovskoj tabli”.


Bez obzira što nije iskopana čitava površina, istraživač je u mogućnosti da relativno lako rekonstruiše sve objekte. Na kraju, ukoliko postoji potreba, svaki od profila može da se ukloni i tako se otkriva čitava površina.


Ovaj metod danas je široko primenjivan u svetskoj arheologiji, jer se pokazao kao veoma koristan. Tako, tokom dugogodišnjih istraživanja u Palestini, Ketlin Kenijon (Kathleen Kenyon, 1906-1978) je primenila ovu metodu (čuveni su njeni radovi na Megidu i drugim velikim nalazištima), pa se u literaturi ova metoda danas naziva i VILER-KENIJON METODA.

Konačno, Mortimer Viler je dugo godina radio na medijskoj popularizaciji arheologije, zajedno sa svojim saradnicima. Tako, zajedno sa Glinom Danijelom, on je godinama uređivao i vodio popularne TV emisije iz arheologije na britanskoj televiziji BBC.

Andrej Starović
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 14:40:49
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.