Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Почело редовно заседање Светог архијерејског сабора С  (Pročitano 1084 puta)
14. Maj 2007, 21:10:48
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson k310i


http://www.soz-rs.org/index.php?link=vesti&vest=726

Данас је почело овогодишње редовно заседање Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве. Ових дана су се у Београду окупили Архијереји Српске Православне Цркве, те су већ учествовали у богослужењима током викенда, посебно на дан Светог Василија Остршког, тако да је на тај начин Светом Литургијом заседање Светог Сабора већ почело за викенд. Данас је и званично чином Призива Светог Духа у Придворном храму Светог Симеона Мироточивог у Патријаршијском двору у Београду, почело овогодишње мајско редовно заседање Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве.



Почетак рада овог заседања обележиће избор Саборских радних одбора. У току даљег рада Свети Архијерејски Сабор ће саслушати извештаје о раду Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, извештаје Преосвећене Г. епархијских архијереја, као и других црквених тела и органа, о активностима у периоду између два редовна заседања. Свети Архијерејски Сабор ће разматрати сва важна питања из живота Цркве и народа, с посебним освртом на Косово и Метохију, стањем Цркве у БЈР Македонији и Црној Гори.



У раду овог највишег јерархијског представништва и црквенозаконодавне власти у пословима вере, богослужења, црквеног поретка, унутрашњег уређења Цркве, као и врховне судске власти у кругу своје надлежности, под председништвом Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, учествују сви епархијски архијереји Српске православне цркве из Отаџбине и дијаспоре.

Као и сваке године, на крају рада Свети Архијерејски Сабор ће издати Саопштење за јавност.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
covece,pa ti si sav u tome...keve mi ja ti se divim!!!

ja tako ne mogu,jer kad vidim da pop naplacuje 15000 dinara za sahranu(ono sto prebira i peva 10 min)ja onda crkvu gledam isto kao i komunalno preduzece koje mi dostavlja racun za iznosenje smeca i utrosak zemnog gasa.
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson k310i
covece,pa ti si sav u tome...keve mi ja ti se divim!!!

ja tako ne mogu,jer kad vidim da pop naplacuje 15000 dinara za sahranu(ono sto prebira i peva 10 min)ja onda crkvu gledam isto kao i komunalno preduzece koje mi dostavlja racun za iznosenje smeca i utrosak zemnog gasa.
[/quote
А ја кад видим да немам буде ми жао или ако имам жао ми је што немам више да му дам.Он од тога живи,а и да је то неки грех ја се помолим Богу да му Бог опрости.Све што човек лоше уради пре или касније му се врати,како њему тако и сваком од нас.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Nepoznat
Browser
Opera 8.01
mob
Nokia 
Ja bih radije da se od onih 18% pdv-a, neki procenat izdvaja za crkvu, da se vernicima nista ne naplacuje, a tih 15000 din bih radije dala nekoj ugrozenoj porodici, da plati struju ili hranu za decu.
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
Ja bih radije da se od onih 18% pdv-a, neki procenat izdvaja za crkvu, da se vernicima nista ne naplacuje, a tih 15000 din bih radije dala nekoj ugrozenoj porodici, da plati struju ili hranu za decu.
Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
SonyEricsson k310i
Ja bih radije da se od onih 18% pdv-a, neki procenat izdvaja za crkvu, da se vernicima nista ne naplacuje, a tih 15000 din bih radije dala nekoj ugrozenoj porodici, da plati struju ili hranu za decu.
Pa daj.A svestenik ne treba da plati struju i deci hranu.Crkva je odvojena od drzave zato se ona sama finasira od vernika kroz svece.Kada bi isli u Crkvu i upoznali kako ona radi ne bi tako osudjivali.Oposti im Boze
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
sta ce popovima ovozemaljske blagodeti?njih valjda bog hrani i poji

salu na stranu ne osudjujem ja nikoga samo kazem cinjenice a to su:da popvi klepaju vernike po usima isto kao i poreska uprava...jedno znam-ako moram harac drzavi da platim-platicu,ali crkvi ne dam ni dinar!
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
SonyEricsson k310i
salu na stranu ne osudjujem ja nikoga samo kazem cinjenice a to su:da popvi klepaju vernike po usima isto kao i poreska uprava...jedno znam-ako moram harac drzavi da platim-platicu,ali crkvi ne dam ni dinar!
A ti si vernik?Vidi ja idem u Crkvu svake nedelje praznikom i kad god mogu i niko mi nista ne trazi,ni dinara.A vi neidete i non stop se zalite kako vas neko krade.Kako vas neko krade kada u Ckvu ne idete?To sto ti ili bilo ko ne da Crkvi ne znaci da ce Crkva ili zvestenik da propadnu,nece Crkva ce daopstane propasces ti i oni koji ne daju.Crkav je prosla i prolazi kroz mnoge nevolje ali je uvek opsajala.Kada covek prodje pored Crkve ili Manastira ne moze da se ne divi tim lepotama.Mi propadamio jer u Crkvu ne idemo,ona nece propasti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
SonyEricsson k310i
У Патријаршијском двору у Београду, под председништвом Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, одржано је, од 14. до 25. маја, редовно заседање Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве. У раду Сабора учествовали су сви епархијски архијереји Српске Православне Цркве.

Особиту радост Сабору је причинило обновљено литургијско заједништво Московске Патријаршије и Руске Заграничне Цркве, остварено на празник Вазнесења Господњег у Москви у Храму Христа Спаса, после скоро деведесет година разједињености. За читаво то време једино Српска Православна Црква од свих Православних Цркава није прекидала литургијско општење са расејаним по свету, после бољшевичке револуције, руским православним архијерејима, и тиме је дала свој допринос овом догађају, значајном не само за јединство Руске Православне Цркве и народа већ и за свеукупно Православље.

У раду Сабора је узео учешћа Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован са архијерејима аутономне Охридске Архиепископије. Излазак из затвора и ослобађање Архиепископа Јована дало је наду Архијерејском Сабору за престанак насиља и побољшање услова за живот и делање канонске Цркве у Републици Македонији и стварању предусловa за успостављање здравог дијалога са тамошњом јерархијом која се још увек налази у расколу са Православном Црквом.

Поред низа текућих питања, Сабор је ове године посебну пажњу посветио литургијском и богослужбеном животу Цркве, у циљу очувања њеног вековног молитвеног предања и живог сведочења у савременом свету.

Сабор је ставио у дужност Комисији за проучавање литургијских питања да настави започети рад и да резултате рада достави Светом Архијерејском Сабору на коначну одлуку, о чему консултовати праксу и духовно искуство осталих помесних Православних Цркава, имајући у виду духовно стање нашег народа и спремност свештенства да то практично спроведе у живот. У међувремену, док се не дође до прихватања резултата рада Комисије у свим епархијама Српске Православне Цркве у погледу служења Свете Литургије и других богослужења држати се устаљеног вековног поретка наше Цркве.

Потврдивши заједнички Устав за наше епархије у Северној и Јужној Америци и посветивши посебну бригу нашој Цркви у Аустралији, Сабор тиме подстиче коначно превазилажење препрекa за постизање административног јединства у нашој Цркви на ова два континента, нарушеног некадашњим расколом.

Свети Архијерејски Сабор похваљује саборно деловање Њихових Преосвештенстава Епископа за Америку и Канаду Митрополије новограчаничке Господина Лонгина и Епископа западноамеричког Господина Максима, који у духу братске љубави деле пастирску бригу над српским православним парохијама на западноамеричкој обали, водећи их и ка административном јединству.

У циљу унапређивања просветитељске мисије Цркве, Сабор је начелно одобрио оснивање Православног богословског факултета при Универзитету у Нишу, у духу припремa прославе 1700- годишњице Миланског едикта (313 -2013. године), у родном граду цара Константина Великог. И иначе, Сабор је веома озбиљну пажњу посветио црквеној просвети и школству уопште, унапређењу веронауке, као и духовно-моралном стању у нашем друштву, потреби повећања наталитета, сузбијању дроге код омладине, и других моралних пошасти савременог света.

Као и претходних трагичних година од времена НАТО- бомбардовања наше земље (1999. године), Сабор се нарочито позабавио питањем Косова и Метохије. Плод тога је посебан Апел Сабора упућен домаћој и међународној јавности, којим се захтева очување Косова и Метохије као суштински аутономног саставног дела Републике Србије. У том свом Апелу Сабор подсећа, како Европску Заједницу и Сједињене Америчке Државе тако и Уједињене Нације да би осамостаљивање Косова и Метохије означавало гажење Божје и људске правде, отимање једном европском хришћанском народу његових вековних међународно признатих и потврђених права, стварање преседана са непредвидивим последицама, не само за Балкан и Европу него и за читав свет.

Сабор је донео одлуку да се реактивира Комисија Светог Синода за коначно обликовање превода Светог Писма на српски језик.

Са практичних разлога, Сабор је одлучио да Свети Синод, као извршни орган Светог Архијерејског Сабора, поново буде састављен од пет чланова, на челу са Његовом Светошћу Патријархом, као што је било и ранијих година.

Чланови Светог Архијерејског Синода у новом сазиву су: Његово Висoкопреосвештенство Митрополит црногорско- приморски Г. Амфилохије, Њихова Преосвештенства Епископи жички Г. Хризостом, бихаћко-петровачки Г. Хризостом и милешевски Г. Филарет.

За Главног секретара Светог Архијерејског Синода постављен је протојереј-ставрофор Саво Б. Јовић.


На данашњој конференцији за штампу, одржаној у Патријаршији Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије је прочитао саборску поруку Архијереја Српске Православне Цркве упућену домаћој и светској јавности

ПОРУКА
СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
О КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Косово и Метохија су током дугог низа векова настањени Србима, а до великих насилних сеоба српског народа на север, у 17. и 18. веку, Срби су били већинско становништво Косова и Метохије. Опште позната је историјска чињеница да се ту налазио центар средњовековне српске државе, оставши до данас средиште националне, хришћанске сакралне и профане културе српског народа. Ту, у Пећкој патријаршији од 13. века до данашњег дана налази се званично седиште српских архиепископа и патријараха. У смислу државности, по свим важећим међународним уговорима, старијим и новијим, као и по свим досадашњим резолуцијама Генералне скупштине и Савета безбедности Уједињених нација, по Париском споразуму из 1995. године и по читавом низу правних аката Европске Уније, Русије, Сједињених Америчких Држава, Велике Британије, Немачке, Француске и других земаља Косово и  Метохија су неотуђиви део територије Србије.

Подсећајући на ове чињенице ми, наравно, ниуколико не заборављамо данашњи вишенационални састав становништва Косова и Метохије. Такође прихватамо, као и увек до сада, у складу са нашом хришћанском савешћу, сва права и све слободе наших суграђана албанске националности и осталих етничких заједница на Косову и  Метохији. Зато се молимо Богу да свим народима и заједницама на Косову и Метохији дарује историјско помирење, мирну будућност, живот достојан човека и сваки благослов.

Српска Православна Црква и српски народ су сачували Косово и Метохију и у најтежим периодима историје. Косово и Метохија - то је, у духовном и моралном смислу, срце Србије и душа српског народа. Отуда Српска Православна Црква и српски народ се никада не могу одрећи свог права на опстанак и слободан живот на најдрагоценијем делу територије државе Србије. За Цркву је посебно важно очување многобројних православних хришћанских светиња на Косову и Метохији, као и повратак свих прогнаних са Косова и Метохије. Све то је могуће уколико се Косово и Метохија очувају као саставни део Србије са суштинском аутономијом, а није могуће, нажалост, уколико би оно било силом отргнуто од Србије. Не само мултиетнички карактер те наше покрајине него и хришћански идентитет и култура овог дела Европе били би најозбиљније доведени у питање. Евентуално давање државне самосталности Косову и Метохији означавало би гажење Божје и људске правде, отимање вековних, међународно признатих и потврђених права једном европском хришћанском народу и стварање преседана  са несагледивим последицама не само за Балкан и Европу него и за свет.

Још има времена за покретање озбиљних разговора и, са пуном историјском одговорношћу свих, изналажења споразумног, правичног и компромисног решења, прихватљивог за све. Нико нема право да историјски непромишљеном политиком угрози права једног народа у име права другог народа и да једнострано и насилно мења међународно признате границе у Европи.

Због свега тога, Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве апелује на Уједињене нације и на све утицајне државе у свету да помогну управо у проналажењу таквог решења, - правичног, и прихватљивог за све, - решења које ће задовољити и легитимне интересе Србије и легитимне интересе албанске етничке заједнице на Косову и Метохији.

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве позива уједно највише државне институције Србије - Народну скупштину, председника и Владу Србије  - да са још већом истрајношћу бране и одбране целовитост Србије. Бранећи Србију, они бране и право, и правду, и морал, и међународни поредак. Србија ништа не отима ни од кога, али ни она не може пристати да јој силом буде одузето петнаест одсто њене територије. За нас, за све хришћане, и за све људе добре воље важи правило: нико ником не може одузети душу - њу само човек појединац може сaм продати или изгубити.


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.