Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 14:56:09
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ricard Dokins - The God Delusion  (Pročitano 12175 puta)
14. Dec 2006, 17:04:19
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Ricard Dokins - The God Delusion

Ričard Dokins
Darvinov rotvajler

Za Britanca Ričarda Dokinsa (65), profesora Oksfordskog univerziteta i naučnika poznatog i kao „Darvinov rotvajler“, jednog od najistaknutijih ateista na svetu, vera je smrtonosna bolest i izvor besmislica. On veoma odlučno i elokventno brani te stavove u svojoj najnovijoj knjizi „The God Delusion“ („Božja obmana“). „Ako ova knjiga bude delovala kako sam nameravao, vernici koji je budu uzeli u ruke postaće ateisti kada je pročitaju do kraja“, piše Dokins u uvodu knjige koja se odmah po objavljivanju našla na listi bestselera „Njujork tajmsa“, zajedno sa knjigom Sema Harisa „Letter to a Christian Nation“ („Pismo hiršćanskom narodu“).

„Sve religije su sujeverja“, kaže Dokins, „i rasadnici su neznanja, ugnjetavanja i razdora. Previše ih poštujemo a premalo dovodimo u pitanje; s druge strane, evolutivna nauka, koja nudi briljantno i predivno objašnjenje porekla i postojanja, svakodnevno je na udaru raznih neznalica.“ Dokins još kaže i da je seksualno zlostavljanje jednako štetno kao i versko obrazovanje u školama, dodajući da je biblijski bog „sitničav, nepravedan, osvetoljubiv, krvožedan etnički čistilac; mizogin, homofob, rasista, decoubica, megalomanijak, sadomazohista i kapriciozan zlonameran siledžija“.

Da li vaša knjiga može da promeni nečije mišljenje?
- Nemam odgovarajuće dokaze da bih vam na to odgovorio, ali ona svakako ohrabruje ljude da istupe i kažu šta misle. U raznim anketama procenjuje se da u SAD ateisti čine deset odsto od ukupne populacije. To je više od ukupnog broja američkih Jevreja, koji imaju vrlo uticajan lobi. Ako bi se ateisti organziovali, imali bi vrlo značajnu snagu. Međutim, na promotivnoj američkoj turneji osetio sam da među ateistima vlada snažno osećanje potlačenosti, kao da su uplašeni da javno kažu šta misle.

Objasnite nam zašto odbacujete agnosticizam - tvrdnju da ne možemo pouzdano znati da li Bog postoji ili ne.
- Naravno da ne možete da opovrgnete postojanje Boga, ali ni drugih božanstava i verovanja. Šta bi bilo kada bih vam rekao da na svetu postoje leteća špageti čudovišta? Ne možete da dokažete da ne postoje. Svi smo tehnički ateisti kada je reč o vilama, jednorozima, Posejdonu na dnu mora, pa zašto bi Bog iz Starog ili Novog zaveta bio išta drugačiji od onih stvorenja koje tako spremno odbacujemo?

Svakoga dana do posla prolazimo pored nekoliko crkava, svetski muzeji su puni remek-dela inspirisanih religijom, ona je tako duboko ukorenjena u naš svakodnevni život. Gde bismo mi bili bez nje?
- Na mnoge te stvari možemo da gledamo kao na istorijske ili kulturne relikvije. Umetnost je istorijski vezivana za religiju jer je glavni (često i jedini) naručilac tih dela bila crkva. Da nije bilo tako, možda bi Bahovi oratorijumi bili inpirisani lepotom Mlečnog puta, a Mikelanđelovi talenti iskazani na Sikstinskoj kapeli možda bi bili izloženi na nekom drugom mestu, u slavu naučnih principa, koji takođe mogu da inspirišu velika čuda.

Neki vas kritikuju da nepravedno stavljate u isti koš sve ljude od vere - od Osame bin Ladena do heroja nacističkog otpora Ditriha Bonhofera - nazivajući ih budalama. Da li je to u redu?
- Ah, tu stvari postaju malo komplikovanije. Naravno da Bonhofer, zajedno sa Tomom Akvinskim, Avgustinom i drugim teolozima, nije bio budala. Ovde ću se složiti sa Semom Harisom koji kaže da uvaženi, nenasilni, zaista umni ljudi od vere utiru put ekstremistima propovedajući da je vera vrlina, umesto da nas ohrabruju da gajimo razum zasnovan na dokazima. Ali ako ljudima još kao deci usađujete u glavu da je vera pozitivna i dobra, onda ne morate da je opravdavate. Mnogi veruju da, što se jače držite svoje vere u nedostatku dokaza, to ste veći vernik. Oni kažu: „Ne diraj mi u veru.“ Zašto da ne? Zašto se vera razlikuje od drugih stvari koje preispitujemo i o kojima vodimo debate?

Od samog nastanka čovečanstvo je pokazivalo znake religioznosti. Zar nije razumno pretpostaviti da je osećaj za božansko nerazdvojiv deo ljudskog roda?
- Možda u nama postoji nešto urođeno što ima blage veze za nekim vidom religije. Ima mnogo ljudi koji žele da znaju odakle su došli, koji osećaju divljenje kada noću pogledaju u zvezde. I ja sam takav. Ali ne mislim da to treba da nazovemo religijom, osim ako ne govorimo o religiji u ajnštajnovskom smislu, to jest o osećaju čuda nevezanog za bilo kakvo verovanje u natprirodno.

Šta biste najviše voleli da poručite ljudima koji veruju?
- Budite skeptični - istinski preispitajte svoju veru. Upitajte se da li postoje dokazi za vaša uverenja. Ne zaboravite činjenicu da ste najverovatnije pripadnik vere koja vam je „zapala“ rođenjem i da biste, da ste kojim slučajem odgajani uz drugu veru, bili jednako vatreni pristalica iste.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 443
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
„Ako ova knjiga bude delovala kako sam nameravao, vernici koji je budu uzeli u ruke postaće ateisti kada je pročitaju do kraja“

Vrlo naivno od njega, ako je zaisto to rekao na takav nacin. Nisam video da je on u ovom intervjuu rekao nesto sto do sada nije bilo poznato, ako ni Nice ni Volter, ni bilo koji drugi filozof, pa u krajnjem slucaju ni Den Braun nisu uspeli da odvrate ljude od crkve, sumnjam da ce bas njemu to da uspe  Smile.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46765
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
covjek misli da je mnogo veci ateista, vjerovatno najveci koji je ikad bio, pa tako i te njegove knjige imaju snagu da promjene misljenje vjernika.   
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Najsmesnije svo svi ateisti kao i ovaj veliki i najveci upadaju u zamku crkvene dogme gde je crkva=religija. On se ne bori protiv vere on se bori protiv crkve (crkvi?) i dogme. Nacin na koji se on bori je vera - vera u nesto drugo. Jedini nacin da se boris protiv verovanja je da predstavis alternativno verovanje. Verovanje u fiziku, ili generalno nauku je isto verovanje - tek tu nam nista nije poznato i razjasnjeno. Pa cime se onda takva vera razlikuje od vere u Boga? Nikako.... Smile
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
jedini nachin da se suprotstavi verovanju je ne-verovanje ,odnosno nachin zivota kojem nece trebati shtaka da se na nju naslanja . u tom smislu ,niche je bio u pravu tj verovanje jeste zivotinjska odlika choveka ,koju on mora da izgubi ako zeli da napreduje ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46765
Zastava Босна
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 5.01
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
svako ima svoju predstavu o tome šta je štaka,

za nekoga je to Bog, za duge crkva, za neke cak i covjek moze sam sebi biti štaka   Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Oklop mač i mantija u duši nam Vizantija!!!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1530
Zastava Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung SGH-E250
jedini nachin da se suprotstavi verovanju je ne-verovanje ,odnosno nachin zivota kojem nece trebati shtaka da se na nju naslanja . u tom smislu ,niche je bio u pravu tj verovanje jeste zivotinjska odlika choveka ,koju on mora da izgubi ako zeli da napreduje ...
Ti misliš da je životinjska odlika čoveka vjerovanje,time sam stekao utisak da hoćeš reći da verovanje u Boga je životinjska odlika??
Razlika u vjerovanju u Boga i nevjerovanju je u tome što vjerovanje u Boga propagira moralne i duhovne vrednosti a nevjerovanje u Boga propagira materijalne i nemoralne vrednosti
Sada ću da citiram jednu izjavu pisca H.L. Menken:
"Postoji,izgleda, zavera koja se odvija među naučnicima.Njen cilj je da se uništi religija i da se propagira nemoral da bi se na taj način čovečanstvo svelo na nivo životnje.Oni su opake sluge Belzebuba(đavola) koji žudi da osvoji ovaj svet"

On time hoće da kaže da čovjek koj vjeruje ima granice ima ono duhovno u sebi,poštuje moralne vrednosti i time stičemo ustisak da iz takve osobe može samo da se stvori jedna sasvim zdrava osoba,a osoba koja ne vjeruje(ovim neće da kažem da svi ljudi koji u ništa nevjeruju da su loši,ima normalnih ljudi koji u ništa nevjeruju pa žive i rade)ali ljudi koji propagiraju više materjalne vrednosti od onih duhovnih,i koji pokušavaju da ukinu duhovne vrednosti,takvi ljudi nemaju granice,takvi ljudi se lako prodaju,ako njima materijalno sve znači,kakav onda utisak stičemo o takvim osobama?

Onda ti meni reci ako čovjek izgubi vjerovanje onda on ne napreduje ka boljem čovjeku,već ka životinji koja će suta da razori ovaj svet?
IP sačuvana
social share
izjava koja se pripisuje Luki Notarasu, vojskovođi i jednom od Konstantinovih najbližih saradnika:
„Više volim da u Carigradu vidim turski turban, nego katoličku mitru.“

Na sultanovu ponudu Dragaš je odgovorio rečima: "Predaja grada nije niti moje lično pravo niti pravo bilo kog pojedinca koja u njemu živi, jer je naša zajednička odluka da poginemo svi zajedno, a ne da spasemo svoj život".
   
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
Knjiga je odlicna sto se mene tice.  On se ne takmici da odvrati ljude od crkve, jer dok se pojedinac ne probudi sam dzaba ga buditi
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
OS
Nepoznat
Browser
Nokia6070 2.0
mob
Samsung 
Vera koliko je štetna toliko je i korisna. Razne relgije sputavaju čoveka ali ga isto tako ispunjavaju i daju smisao životu. Čisto materijalističko gledanje na svet je dosta okrutno. Ja lično verujem da je čovek mnogo više od razumne životinje. Isto tako ne slažem sa organizovanim religijama koje smatram iskvarenim na taj način da sputavaju dalju evoluciju svesti. Ljudima je potrebno da veruju u nešto. Ako to nije Bog, onda će verovati u sistem, lidere, novac i slično.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Oklop mač i mantija u duši nam Vizantija!!!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1530
Zastava Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung SGH-E250
Knjiga je odlicna sto se mene tice. On se ne takmici da odvrati ljude od crkve, jer dok se pojedinac ne probudi sam dzaba ga buditi
a shvataš li da ako se on probudi tj. ako prestane da vjeruje onda počinje zlo!
IP sačuvana
social share
izjava koja se pripisuje Luki Notarasu, vojskovođi i jednom od Konstantinovih najbližih saradnika:
„Više volim da u Carigradu vidim turski turban, nego katoličku mitru.“

Na sultanovu ponudu Dragaš je odgovorio rečima: "Predaja grada nije niti moje lično pravo niti pravo bilo kog pojedinca koja u njemu živi, jer je naša zajednička odluka da poginemo svi zajedno, a ne da spasemo svoj život".
   
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 14:56:09
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.103 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.